1

Téma: Neznělost ''E'' struny

Poslední dobou mám u Ibanez ATK200 problém s nekonkrétností a tupostí  ''E'' struny. Zatím jsem to sváděl na vadnou strunu v sadě, ale po třetí sadě už mi to přišlo divné že je pokaždé éčko takové tupé a necinkavé. Sady jsem měl (2x WW Red label a teď nově testuju GHS boomers). Po výměně strun na druhou basu byl zvuk všech strun v pohodě.

Netuším kde je chyba, nultý pražec ? pražce ? snímač ? 

 

0 xLajků:

2

Re: Neznělost ''E'' struny

Nulák (resp. správně terminologicky ořech) by to mohl být, zvláště jestli jsi tam předtím měl tlustší sadu, na test bych strunu v drážce vypodložil kouskem alobalu. Špatné pražce bych vyloučil, ty způsobují drnčení. Ještě bych zkusil prohodit kameny v kobylce a hlavně novou baterku do aktivu.   

0 xLajků:

3

Re: Neznělost ''E'' struny

Zkusil jsem vypodložit alobalem a vyměnit baterku, nějaká změna tam je ale ne velká, tón je o něco konkrétnější ale problém to nevyřešilo. 

0 xLajků:

4

Re: Neznělost ''E'' struny

Prodat a koupit jinou basu.

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

5

Re: Neznělost ''E'' struny

1. Motáš strunu na kolík tak, aby byl co největší úhel sklonu na nulťáku?

2. Máš oba šroubky na kamenech na kobyle opřené o plech?

3. Nemáš struny skrz tělo a nekončí ti vrstva omotu ještě před nultým pražcem?

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

6

Re: Neznělost ''E'' struny

Doplnil bych ještě bod 4, neleží ti případný látkový omot struny na kamenu? U některých strun jsem to musel odmotávat.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

7

Re: Neznělost ''E'' struny

Warwi nemají žádný omot, GHS mají jen u ladících mechanik. Tím to podle mě nebude. To Éčko je tupý i nasucho nebo to zní blbě až z aparátu? Možná by moholo, pokud by si mohl nafotit několik detailů: strunu u kobylky vč. kamenu, nultý pražec. Třeba si tady někdo něčeho všimne wink

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

8

Re: Neznělost ''E'' struny

Hastur napsal:

Možná by moholo, pokud by si mohl nafotit několik detailů: strunu u kobylky vč. kamenu, nultý pražec. Třeba si tady někdo něčeho všimne

 A možná i snímač na těle, není pod E strunou moc utopený?

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

9

Re: Neznělost ''E'' struny

I na sucho je to bídné, ohledně omotů- na A struně to přesahuje přes celou délku nultého pražce a zvuk je kovový, cinkavý, nicméně jsem i tak zkusil střihnout E strunu aby se více posunula kovová část struny ale výsledek stejný,  co se týče snímače tak ten je vodorovně usazený. Už mě napadlo jestli jsem 3x po sobě nešlápnul do hovna podobě vadné sady (GHS byly ve výprodeji) laughing 

0 xLajků:

10

Re: Neznělost ''E'' struny

https://baskytara.com/img/m/24947/t/p1eak9t40f1c8mrb11o6a1p9g8u73.jpghttps://baskytara.com/img/m/24947/t/p1eak9tbp4odkque2l7b8q1lsf5.jpghttps://baskytara.com/img/m/24947/t/p1eak9tn3n1cii8uqv61kpk14t57.jpghttps://baskytara.com/img/m/24947/t/p1eak9trt4a6o1f6e1gon12a818un9.jpg

0 xLajků:

11

Re: Neznělost ''E'' struny

No tyjo, to je masakr ty červený oplety v ořechu,  dáváš tam krátký struny :-)  Navíc ww red label,  tak se nediv.  On teda ani ten ořech sám o sobě není žádná hitparáda.

Nicméně, pokud ti ta kytara hraje na E struně blbě i v polohách, ne jen prázdná struna, problém bude jinde.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

12

Re: Neznělost ''E'' struny

Struny jsou Long Scale na menzuru 34'', akorát to červené vinutí bylo na každé struně jinak dlouhé. 

 

0 xLajků:

13

Re: Neznělost ''E'' struny

Hrnec napsal:

Struny jsou Long Scale na menzuru 34'', akorát to červené vinutí bylo na každé struně jinak dlouhé. 

 Jo to je standard, ty omoty jsou ruzně dlouhý. Dělá to tak víc výrobců. Vzhledem k tomu, že máš struny skrz tělo, tak by to možná chtělo kupovat struny extra long. Jinak tedy nevím, jestli mě neklame ta fotka, ale není struna E v ořechu už zúžená? Resp má tam už ten omot užší. Tak jestli to není tím.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

14

Re: Neznělost ''E'' struny

Když strunu E nedáš skrz tělo, dělá to taky?

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

15

Re: Neznělost ''E'' struny

Atvečko napsal:

On teda ani ten ořech sám o sobě není žádná hitparáda.

 Nechal bych u kytaráře udělat kostěný nultý pražec. Může být vada i na něm, která dělá tu neznělost. Dáš za to 400-500Kč a myslím, že zvuk posuneš celkově kapku výš.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

16

Re: Neznělost ''E'' struny

No, když tedy vidím to červené opředení v ořechu, tak je mi jasný, že to sedí na něm a ne na kovovém povrchu struny. To hrát fakt bude blbě. Ale jak zaznělo:

Atvečko napsal:

hraje na E struně blbě i v polohách

?

Jestli i v polohách, tak je něco špatně jinde.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

17

Re: Neznělost ''E'' struny

Ivo napsal:

Když strunu E nedáš skrz tělo, dělá to taky?

Jiná možnost není, jen skrz tělo.

0 xLajků:

18

Re: Neznělost ''E'' struny

Je to nevýrazné i v polohách - jak starší struna. To opředení už více za ořech nenatáhnu, těžko říct proč je tak dlouhé. Nezbývá nic jiného než to odnést ať se na to někdo podívá, případně nechám rovnou udělat kostěnýsunglasses

 

0 xLajků:

19

Re: Neznělost ''E'' struny

Tak například to taky může bejt prasácky udělaná miska pro uchycení struny. Nultej pražec vyměň, udělej tam správně drážky a natáhni struny bez opletení. Taky se mi zdá, že kobylka ti nekopíruje radius snímače/krku. Samy o sobě jsou to drobnosti ale nasčítají se....  a nebo je ta kytara prostě jen nepovedená.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

20

Re: Neznělost ''E'' struny

Nulák to není i přes to uložení na omotávce. Může být nahluchlý krk nebo uložení na kamenu či v kobyle. Sedí struna dobře v misce z druhé strany těla? Sedí miska pevně v těle? To občas zlobí s vysycháním/prací dřeva. 
Zkontroluj dotažení vrutů co drží plato s kobylou na těle. 

V případě E a H bych zkusil toto: Strunu povol, odmotej z kolíku a sleduj, jestli se nebude kroutit v podélné ose proti vinutí omotávky. Tipuju že tam bude tak 1 otočka nebo i víc. Asi povolilo jádro vs omotávka někde v délce struny.  Jestli je to tvůj případ, tak Zkus natočit strunu 1-2-3 otáčky ve směru vinutí omotávky, aby jádro sevřela. Nalaď a posuď. 

Jinak samozřejmě víc objasní pokusy cestou - tvoje struny na basu která hraje - struny z bezproblémové basy na tvou - a porovnat chování/zvuk. Může být, že basa/ krk nahluchly prací dřeva. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků: