1 Naposledy upravil: Aidamos (12. 07. 2021 11.27:53)

Téma: Zoom B1X Four

Zoom B1X Four (a B1 Four)

Rok výroby: 2019
Země původu: Japonsko/Čína
Cena B1X Four: 2.590,- Kč
Cena B1 Four: 2.090,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbh1npo4011dq42klfsa6.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbhp43ldo121p1744q4t7.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Nedávno jsem testoval od firmy Zoom mini multiefekt MS-60B a před časem ještě větší model B3, takže na tohle novější zařízení jsem se vysloveně těšil.

Jedná se o multiefekt s rozšiřujícím pedálem. Dělá se ještě o pětistovku levnější verze B1 Four bez tohoto pedálu, ale jinak je to prakticky naprosto stejné zařízení.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbh1mk5htjni9offah15.jpg

Šasi je kompletně z plastu, ale řekl bych, že je to plast odolný a působí na mě důvěryhodně. Základna na spodní ploše je ovšem z plechu. Dále je na spodní straně šachta na čtyři tužkové AA baterie, kterými je možno efekt napájet.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbipql1roi1c1ke4u1dg2a.jpg

Na zadní straně je několik zdířek, proberu je zleva. První je klasický jackový vstup INPUT, následuje malá jacková zásuvka AUX IN na externí přehrávač, pak zásuvka na 9V napájecí adaptér, který není součástí dodávky, dále micro USB zásuvka na propojení s počítačem, pak otvor na Kingston zámek a nakonec jackový výstup OUTPUT, který funguje i jako sluchátkový výstup..

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbip691mohp1u1g40lc79.jpg

Ovládacích prvků na horní straně je hodně. Dvě malá tlačítka po stranách monochromatického bíle podsvíceného displeje, pod displejem čtyři otočné prvky, pod nimi sedm tlačítek s LED podsvícením a pak už jen dva nožní spínače. Samozřejmě vpravo ještě je expression pedál.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbi90t1n171g41au082l8.jpg

Na nožních spínačích jsou dvě tlačítka z průhledného plastu, nejsou podsvícená, jak by člověk možná očekával, ale jinak jsou funkční. Fungují stejně jako velké nožní spínače, ale jsou určeny spíš pro stiskávání prsty při listování efekty.

Sešlápnutím obou nožních spínačů současně dojde k umlčení zvuku a zapnutí ladičky. Na displeji se zobrazuje laděný tón a šipky indikující podladění či nadladění. K tomu svítí i příslušná tlačítka s podsvícením. V případě správného naladění se rozsvítí středové tlačítko zeleně a obě sousedící tlačítka červeně.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbi1vdf44n1qop47r1k9hb.jpg

Na displeji si můžete povšimnout nápisu BYPASS a také 440 Hz, čili kalibraci ladění. Obojí lze pomocí tlačítka SETTINGS vpravo od displeje v nastavení změnit, tedy ladička nemusí umlčovat zvuk a lze nastavit i kalibraci ladění.

Stiskem libovolného nožního spínače se ladící režim vypne a na displeji se zobrazí název předvolby.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbi1ag2o5j1889co4gabc.jpg

Jednotlivými předvolbami lze procházet právě pomocí nožních spínačů. Továrních (samozřejmě modifikovatelných) předvoleb je 40, uživatelských nepojmenovaných a i prázdných je 10. Zajímavé je to, že pozice 1 až 9 chybí. Číslování pozic začíná číslem 10. Po desítkách lze rychle skákat pomocí podsvícených tlačítek s čísly 1 až 5, tedy např stiskem čísla 3 skočíte rychle na předvolbu 30 a podobně.

K editaci předvolby slouží vlevo od displeje malé černé tlačítko s cyklicky uspořádanými nápisy MEMORY > STOMP > EDIT. První stiskem se vyvolá režim detailního zobrazení předvolby. V ní je k dispozici pět pozic na efekty.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbi1jdkqdnq3gou71lcmd.jpg

Podsvícenými tlačítky 1 až 5 lze jednotlivé efekty vypínat. Vybráním efektu a opětovným stiskem tlačítka vlevo od displeje se dostanete do výběru efektu a jeho nastavení.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbjabg18fb1hcotpj1j4de.jpg

Efekt se vybírá nožními spínači eventuálně malými průhlednými tlačítky na nich. K nastavení jednotlivých parametrů efektu slouží otočné ovladače s čísly 1 až 3, ovladač 4 přepíná na další stránky parametrů, je-li těch parametrů víc jak tři. Na displeji je i zobrazeno např. PAGE 1/3, jak je vidět na předchozím obrázku. V tomto editačním režimu svítí jen tlačítko právě editovaného efektu a tímto tlačítkem je možno efekt vypínat a zapínat pro kontrolu jeho nastavení.

Efektů včetně simulací zesilovačů a boxů je k dispozici 80, a dalších 19 lze do zařízení nahrát pomocí doplňkového softwaru, o kterém bude řeč níže. Bezpedálová verze B1 Four má těch efektů možnost mít o něco méně, ale není to asi nic zásadního.

Po návratu do základní obrazovky s názvem předvolby a stisku tlačítka SETTINGS vpravo od displeje se dostanete do nastavení multiefektu. Kromě obecných předvoleb (SETUP) a nastavení displeje (PWR/LCD) je tam důležité volba CHAIN pro možnost přesouvat efekty v řetězci. Volba SAVE zase umožňuje kopírovat celou předvolbu na jinou pozici.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbjrvn52bivm1ahvuhrf.jpg

Ideální je propojit multiefekt s počítačem pomocí USB kabelu a spustit software Zoom Guitar Lab. Mimochodem USB kabel slouží nejen pro přenos dat, ale i k napájení zařízení.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e8r5ilbj10ui7q2hji1viu1t1og.jpg

V něm je možno do multiefektu stáhnout a nainstalovat další efekty, např. oproti MS-60B i B3 mi tam chyběl overdrive Boss. Jinak může se vám i stát, že narazíte na strop. Do mulťáku není možné nahrát všechny efekty, kterou jsou k dispozici, zařízení jednoduše ohlásí, že jsou plné všechny pozice. Nicméně je možné něco smazat, pakliže třeba nepoužíváte reverby, delaye a podobně, a uvolnit tak místo.

Jednoduše se efekty dají myší přesouvat a samozřejmě jim nastavovat i parametry. Oproti fyzickému efektu se ve schématu parametrů nezobrazují 3, ale 4 parametry, při třech obrazovkách na fyzickém zařízení se tak dostanete pohodlně na dvě obrazovky virtuální, které se v programu zobrazí vedle sebe. Velice chválím to, že se u virtuálních displejů přizpůsobuje jejich velikost s tím, jak měníte velikost okna aplikace, případně při maximalizaci okna tomu, jaké máte rozlišení obrazovky. Jednoduše se i jednotlivé předvolby přejmenovávají a kopírují. Zaznamenal jsem někde stížnost na obslužný software, jednalo-li se o nějakou starší verzi, nevím, nicméně já na něm neshledávám nic špatného, je naprosto v pohodě použitelný, přehledný a hezky vypadající.

Jinak zařízení umožňuje spouštět krajním levým podsvíceným tlačítkem bicí sekvencer, rytmů je tam hodně, celkem 68, krajní tlačítko na pravé straně spouští smyčkovač (looper), který umí maximálně 30tisekundové smyčky.

Zvuk

Trochu mě překvapila absence mé z předchozích sourozenců tohoto multiefektu oblíbené simulace aparátu Hartke HA3500, ale objevil jsem díky tomu jiný svatý grál. Mimořádně se mi zalíbila simulace aparátu SWR SM-400 a to zvláště v kombinaci s boxem Markbass Minimark 802 (což je ve skutečnosti vlastně kombo zesilovače a reproduktorů 2x8"), přitom vysloveně nesnáším kombinování značek aparátů a boxů, ale tohle se mi zkrátka líbilo, jak už dlouho nic. Novinkou, oproti zmiňovaným bratříčkům MS-60B a B3, je doplnění pouhé simulace o její nastavení pomocí kombinace velkomembránového dynamického mikrofonu Electro-Voice RE-20 a klasického Shure SM57, a k tomu možnost upravit množství basových frekvencí, a ještě navíc simulaci jen přimíchat ke zvuku zesilovače, nicméně nastavil jsem 100% simulace boxu. Kompresor jsem rovněž našel použitelný, zvolil jsem legendární dbx 160A, funguje dobře. Co se zkreslení týče, chtěl jsem původně použít osvědčený Boss ODB-3, ale nakonec jsem vybral MXR Bass D.I.+.

Docela mě zklamal expression pedál, protože nemá klasický mechanický spínač. Ten malý spínač pod pedálem slouží jen k zapnutí nebo vypnutí pedálu v editačním režimu, v herním režimu nijak nereaguje. A i kdyby reagoval, tak bude nejspíš jen k vzteku, protože když jsem ho zkoušel v editačním režimu, neustále jsem jím efekt nechtěně vypínal, jak je citlivý. Mám rád s basou efekt typu wah, jenže tady je ten problém, že si musíte udělat kompletní předvolbu se zařazeným a hlavně zapnutým expression pedálem se zvoleným efektem, a tedy pak pro jeho použití ve skladbě nejdřív musíte přepnou na vedlejší předvolbu a pak bleskurychle přesunout nohu na pedál. Obtížné, nepohodlné, nepraktické. Holt za ty prachy nemůžete chtít všechno absolutně dokonalé. Jeho využití bych viděl maximálně jako volume pedál, ten může být zapnutý pořád, neřád.

Jak jsem psal již v předchozích recenzích, některé další efekty jako různé chorusy, delaye, reverby, flangery a synthy jsou povedené, jiné znějí chemicky, ale tak to je asi očekávatelné.

Nahrál jsem i ukázku s baskytarou Ernie Ball Music Man StingRay 5 osazenou hlazenými strunami Ernie Ball Group III. V ukázce je nejprve neovlivněný zvuk multiefektem, pak zařazená simulace výše zmíněného kompresoru, zesilovače a boxu a třetí část je se zařazeným zkreslením.

Ukázka

Na další ukázky koukněte eventuálně do videí:

https://www.youtube.com/watch?v=hhlErFS29Xo

https://www.youtube.com/watch?v=1KEGjPpSNtQ

Hodnocení

Musím říct, že na to, co to zařízení umí, jaký poskytuje zvuk, je jeho cena fakt směšná. Ano, plastová konstrukce, ale solidně působící. Osobně bych asi volil verzi bez rozšiřujícího pedálu, který je v mém případě rozhodně zbytný. Na živé hraní bych se ho brát nestyděl, ale i tak bych spíš sáhnul po dospělejší verzi B3n. Nenáročným uživatelům a též méně solventním, bych multiefekt s klidným srdcem doporučil. Na domácí blbnutí a cvičení, díky vstupu na externí přehrávač, smyčkovači a metronomu, taky člověk nic víc nepotřebuje, a je to za pár korun.

Limitujícím faktorem multiefektu je používání více efektů během jedné skladby. Zvuky lze měnit jen pomocí kompletních předvoleb. Nejvhodnější se mi jeví umístění hlavního (nejspíše čistého) zvuku například na pozici číslo 51, na pozici 52 dát zkreslený zvuk, a na pozici 50 pak nějaký efekt. Většinou na nějaký efekt přecházím z čistého zvuku a nikoli ze zkreslení, stejně tak na zkreslení přecházím z čistého zvuku a ne z efektu, ale asi nebude nějak velké prodlení když člověk udělá na nožním spínači dvojklik, co by ne, i tak to půjde používat. S přesunem o více pozic už asi problém bude, ale zase, kolik různých efektů během skladby běžný basák vystřídá? A není problém si udělat několik takovýchto trojic a přehledně si je pojmenovat.

Oficiální stránky: https://www.zoom.co.jp/products/effects-preamps/bass/b1-four-b1x-four-bass-multi-effects-processors

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Zoom B1X Four

Moc pěkná recenze!

Upřímně nerozumím marketingu a designerovi, který u takovéhoto zvukově skvělého přístroje vynechá DI výstup a sluchátkový výstup. Užitná hodnota by se například pro mě podstatně zvedla. Takhle asi zůstanu zatím u MS-60B.

0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Aidamos (21. 05. 2020 10.04:37)

Re: Zoom B1X Four

eosine napsal:

Upřímně nerozumím marketingu a designerovi, který u takovéhoto zvukově skvělého přístroje vynechá DI výstup a sluchátkový výstup.

Tak víš co, je to levná křapka, kvalitní DI by to asi prodražil a možná by se tam ani nevešel. DI bych spíš čekal v tom B3n, když ho měla verze B3. A výstup na sluchátka to tam má přímo ve výstupní zdířce. Nějak jsem to zapomněl napsat. Doplním.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: