1

Téma: problém se zvukem

Ahoj, mám takový problém, nebo nevím jestli je to problém, ale v posledních dnech jsem zaznamenal že u baskytary když zahraju osmý pražec, tak z komba vyjde o dost silnější zvuk než u ostatních pražců. Je mnohem pronikavější, je to spíš jako kdyby to hučelo. Tak se vás chci zeptat na rady co a jak.

Baskytara: SX Vintage precision bass 62

kombo: cort GE30B

0 xLajků:

2

Re: problém se zvukem

pstritecky166 napsal:

když zahraju osmý pražec

Na jaké struně? Nebo to dělá na všech?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: problém se zvukem

Aidamos napsal:
pstritecky166 napsal:

když zahraju osmý pražec

Na jaké struně? Nebo to dělá na všech?

pouze na E struně 

0 xLajků:

4

Re: problém se zvukem

mas vlka smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

5

Re: problém se zvukem

To je prosím co? 

0 xLajků:

6

Re: problém se zvukem

pstritecky166 napsal:

To je prosím co? 

https://baskytara.com/topic2800-zvukove-chyby-u-nastroju.html

https://baskytara.com/post361920.html#p361920

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: problém se zvukem

ach tak, rozumím. Ale teď jsem zjistil, že když basu dám do sluchátek, tak je zvuk naprosto v pořádku. Není spíš chyba v tom kombu?

0 xLajků:

8 Naposledy upravil: MartinXC (04. 04. 2020 22.37:02)

Re: problém se zvukem

Může být bassreflex nebo rezonance boxu/repra  na cca 60Hz což by odpovidalo C. 
Zkus jestli to dělá na C i jinde (na struně A). Případně Ečko podlaď  třeba na D - jestli se to posune dolů - ?

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

9

Re: problém se zvukem

Zkus kombo posunout na jiné místo pokoje, popř. vezmi do jiných prostor a zjistíš, jestli je to prostorem nebo kombem.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Aidamos (05. 04. 2020 11.01:49)

Re: problém se zvukem

D.a.l.i napsal:

Zkus kombo posunout na jiné místo pokoje, popř. vezmi do jiných prostor a zjistíš, jestli je to prostorem nebo kombem.

Přesně tak. Někdy se  prostě rezonanční frekvence prostoru kryje s hraným tónem a to je pak o nervy.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

11

Re: problém se zvukem

Vlk je, když tón ztratí "tělo" a přejde do flažoletu. Tohle opravdu takhle na dálku spíš naznačuje, že ti rezonuje kombo, zejména pokud to na sluchátka neslyšíš. Mě takhle rezonuje subwoofer, není to příjemné, ale stejně doma spíš hraju z mixu do sluchátek. 

0 xLajků:

12

Re: problém se zvukem

tak jsem tedy zkusil dát kombo do jiné místnosti a opravdu to bylo prostorem, Zvuk najednou byl v pořádku. Děkuju moc za rady. 

0 xLajků:

13

Re: problém se zvukem

Aidamos napsal:

Někdy se  prostě rezonanční frekvence prostoru kryje s hraným tónem a to je pak o nervy.

 jj, to je libovka třeba v hospodách ve starejch sklepech s klenbou...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

14

Re: problém se zvukem

Atvečko napsal:
Aidamos napsal:

Někdy se  prostě rezonanční frekvence prostoru kryje s hraným tónem a to je pak o nervy.

 jj, to je libovka třeba v hospodách ve starejch sklepech s klenbou...

Tuhle jsme hráli v jednom klubu, a tam při hlubokém G (hraném na struně E) brutálně drnčel jeden stojan reproduktoru, ale brutálně. U jiných tónů nic.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

15

Re: problém se zvukem

nejsem si ale jistý, jestli je to ten vlk nebo ne. Protože když přenesu kombo do jiného pokoje, tak to hraje normálně. A ve sluchátkách to taky hraje normálně. A jestli to je teda vlk, dá se s tím něco dělat?

0 xLajků:

16

Re: problém se zvukem

ještě přemýšlím, jestli to není třeba tím že se mi více prohnul krk nebo tak 

0 xLajků:

17

Re: problém se zvukem

pstritecky166 napsal:

když přenesu kombo do jiného pokoje, tak to hraje normálně

pstritecky166 napsal:

nejsem si ale jistý, jestli je to ten vlk nebo ne

 No, tak určitě vlk nebude. Evidentně to není vada nástroje, ale vlastnost prostoru.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: José (05. 04. 2020 20.46:07)

Re: problém se zvukem

Vlk je vlastnost nástroje, kdy ti většinu energie tónu sežere vlastní rezonance (nástroje), takže ne tvůj problém. S vlkem lze něco dělat - změnit rezonanční frekvenci, což není úplně snadný úkol - provádí se většinou změnou hmotnosti (kobylka/svorky/závažíčka) - ale co jsem slyšel, většinou to dopadne rozmístěním slabších vlků po okolí původní frekvence, tedy na okolních tónech.

0 xLajků:

19

Re: problém se zvukem

někde jsem četl, že vlk se dá poznat i bez komba. Když se na tu basu zahraje, co je na tom pravdy? A pokud to tak je, jak se to pozná?

0 xLajků:

20

Re: problém se zvukem

pstritecky166 napsal:

někde jsem četl, že vlk se dá poznat i bez komba. Když se na tu basu zahraje, co je na tom pravdy? A pokud to tak je, jak se to pozná?

 Zjistíš to jednoduše. Hraj postupně jednotlivé tóny na hmatníku (většinou na G, max. na D struně) a poslouchej, jak dlouho tóny doznívají. Většinou zní hezky dlouho, ale pokud je na daném místě vlk, tak tón "umře" prakticky hned.

Typické místo je 5-8. pražec na G, popř. někdy 10-11. na D struně.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

21

Re: problém se zvukem

pstritecky166 napsal:

jak se to pozná?

Poslechl sis ty ukázky, jak jsem Ti dával nahoře odkazy? https://baskytara.com/post361920.html#p361920

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

22 Naposledy upravil: FotoPec(en) (06. 04. 2020 18.34:32)

Re: problém se zvukem

Vlka pomůže odhalit i chorus, nejlépe analogový. Mě našel vlčka i tam, kde ho jinak vůbec neslyším :-(.

Oprava: Mea Culpa - Oktáver je ten správný lovec vlků (viz Aidamos pode mnou). To je tak, když v rychlosti datluju, obědvám u toho a myslím na to, co sem koupit měl, ale zapomněl.

Godin/Ibanez  &  Zoom  &  Genzler  &  PJB  &  ;-)
0 xLajků:

23

Re: problém se zvukem

FotoPec(en) napsal:

Vlka pomůže odhalit i chorus

A ještě více oktáver. Jak se tam hádá ten základní tón s kvartou/kvintou, tak to dělá pěknej bordel.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

24

Re: problém se zvukem

projevuje se vlk i ve sluchátkách? 

0 xLajků:

25 Naposledy upravil: Aidamos (08. 04. 2020 11.53:40)

Re: problém se zvukem

pstritecky166 napsal:

projevuje se vlk i ve sluchátkách? 

Samozřejmě. Je to jen zvuk, je jedno, jestli ho slyšíš nasucho nebo z reproduktorů v kombu nebo z reproduktorů ve sluchátkách.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

26

Re: problém se zvukem

tak v tom případě je to tedy prostorem. 

0 xLajků:

27

Re: problém se zvukem

pstritecky166 napsal:

tak v tom případě je to tedy prostorem. 

To jsem Ti psal už před třemi dny smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: