1 Naposledy upravil: dreamy (21. 01. 2020 18.43:23)

Téma: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Prosím o radu, nebo názor někoho kdo se setkal se stejným problémem.Asi před třemi měsíci jsem si pořídil nový nástroj Musicman Stingray 5 HH, který jsem nechal odborně seřídit (hlavně patka krku a dohmat), takže nikde nic na pražcích nedrnčí.Používám struny DR Pure Blues (0,45-125)a ve zvuku hlavně na struně D a A je slyšet jakoby lehké zkreslení.Všechno jsem prohlédl a v kytaře problém nasucho není a rezonuje takhle samotná struna.Ty jsem před 14 dny tedy preventivně vyměnil a struny a zkreslení bylo pryč.Ovšem teď po asi 14 dnech je problém zpátky.Na struny byly hrány asi jen dva plesy a pár zkoušek, takže celkově do pár desítek hodin.Vím že Stingray má specifickej zvuk, ale tohle se mi nezdá zdravý zvuk.Přiložil jsem nahrávky přímo ze zvukové karty.Jednu se strunami DR a druhou s vyměněnou A strunou z nějaké levnější čínské sady co jsem našel.Je problém ve strunách a mám koukat po jiných a nebo je problém v elektrice?Tyhle struny jsem používal i na Sivčákovi a nikdy jsem podobný problém neměl.Díky moc ...

DRstruny problém

DR struny problém vyměněné A

 

EDIT:Soubory jako MP3 mi tady na stránce nejdou přehrát, proto jsem je nahrál na ulož.to

https://uloz.to/tam/_Ckcgelv3dGaQ

Music Man Club #8
0 xLajků:

2

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

dreamy napsal:

EDIT:Soubory jako MP3 mi tady na stránce nejdou přehrát, proto jsem je nahrál na ulož.to

 Ono je chce hlavně umět vložit: https://baskytara.com/img/m/2556/p192k1mmmj89613e01vntdu3v7r3.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Aidamos napsal:
dreamy napsal:

EDIT:Soubory jako MP3 mi tady na stránce nejdou přehrát, proto jsem je nahrál na ulož.to

 Ono je chce hlavně umět vložit: https://baskytara.com/img/m/2556/p192k1mmmj89613e01vntdu3v7r3.jpg

Díky.MP3 jsem ještě nenahrával.

Music Man Club #8
0 xLajků:

4

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

No, já tam teda nic moc neslyším, ale co bych zkontroloval:

a) vybitá baterie - když není dostatečná šťáva, tak to kreslí, ale to asi nebude ten případ.

b) máš struny A a D dané pod ten talířkový srážeč na hlavě? Je dostatečně utažen, nedrnčí on?

c) předpokládám, že navíjíš správně struny, tedy aby se točila struna po trnu dolů k hlavě...

d) nerezonuje někde kobylka? Máš všechny červíky usazené na základně, neplave nějaký ve vzduchu?

e) nemáš povolené ty velké osové šrouby zezadu na ladících mechanikách? Nebo třeba i ty malé...

To je tak asi všechno, co mě teď napadá...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Aidamos napsal:

No, já tam teda nic moc neslyším, ale co bych zkontroloval:

a) vybitá baterie - když není dostatečná šťáva, tak to kreslí, ale to asi nebude ten případ.

b) máš struny A a D dané pod ten talířkový srážeč na hlavě? Je dostatečně utažen, nedrnčí on?

c) předpokládám, že navíjíš správně struny, tedy aby se točila struna po trnu dolů k hlavě...

d) nerezonuje někde kobylka? Máš všechny červíky usazené na základně, neplave nějaký ve vzduchu?

e) nemáš povolené ty velké osové šrouby zezadu na ladících mechanikách? Nebo třeba i ty malé...

To je tak asi všechno, co mě teď napadá...

Tón naběhne na maximum a potom je slyšet zabzučení.Struna bzučí jakoby po celé délce i nasucho bez elektoniky.

a)beterie měním za kvalitní alkalické při každé výměně, tahle má 9,3V a beterií to není.

b)ano struny jsou samozřejmě pod srážečem.

c)struny jsou navinuty správně a dokonce i DR doporučuje nejdříve ohnout strunu a až poté zkracovat, kvůli tzv ukotvení a rozmotání.

d)kobylka je také ok.šroubek jeden po seřízení u kytaráře rezonoval, protože se lehce uvolnil, ale byl to trošku jiný zvuk a vše je tu ok.

e)to jsem taky zkoušel

Už jsem objednal jinou značku strun, tak budu zase měnit.DR mi doteď vyhovovaly, ale dvakrát do měsíce ani jednou za měsíc je kupovat nebudu.Elixiry jsem zatím na Stingrayovi nezkoušel.

 

Music Man Club #8
0 xLajků:

6

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

dreamy napsal:

Elixiry jsem zatím na Stingrayovi nezkoušel.

Používám jenom je.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Jen tak pro jistotu, máš vyčištěnej nulák...?

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

8

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Co výška snímače?

0 xLajků:

9

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

tao-kan napsal:

Jen tak pro jistotu, máš vyčištěnej nulák...?

No zítra dojdou struny tak vyzkouším. U provizorní sady mi to nedělá tolik. Ten nulák vypadá že by mohl být problém. Jak myslíš to vyčištění? 

Music Man Club #8
0 xLajků:

10

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

dreamy napsal:

Jak myslíš to vyčištění? 

 jestli tam ještě nedoutná vajgl smile

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

11

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Už jsem se s podobným problémem setkal vícekrát. Příčina byla většinou v opletené struny - v místě dotyku z pražcem bylo prodřené a v maximální amplitudě struny uvolněný konec "zahrál" na pražec. Méně časté, ale taky jsem se s tím setkal, byl nepatrně povylezlý pražec, o který struna v maximální amplitudě zarezonovala. Obě závady jsou relativně snadno identifikovatelné. Nepíšeš, jestli se to objeví při hře na prázdné struně, nebo v polohách. Zkus identifikovat přesné místo tak, že budeš postupně hrát v polohách a sledovat, jestli se to projeví, nebo ne.

Setkal jsem se i s povolenými šroubky na kamenech v kobylce, taky rezonovaly (modrý Loctite, který používám na zbraně, to vyřešil), ale to jsi asi zkontroloval a navíc to chápu tak, že problém není s novou sadou, ale až po pár desítkách hodin používání. 

Ostatní výše popsané příčiny problémů jsou samozřejmě možné, i když některé - např. vybitá baterie - se projevují úplně jinak. 

0 xLajků:

12

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Není to ten samý problém ve strunách, co jsem měl nedávno i já? 

https://baskytara.com/post417259.html#p417259

 

Warwick Corvette Standard (BEAD) + Eden Nemesis NA650 + Hocke 4x10 + Hocke 1x15 + Darkglass B7K Ultra
Warwick Thumb BO 5 broadneck + TC Electronic BG 250-210 + TC Electronic Spectracomp
https://www.youtube.com/user/Tekysss/
https://bandzone.cz/neverforget
https://bandzone.cz/doubledecker
0 xLajků:

13

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Tékys napsal:

Není to ten samý problém ve strunách, co jsem měl nedávno i já? 

https://baskytara.com/post417259.html#p417259

 

Ano. Vypadá to na stejný problém. Dělá to prázná struna i v polohách. Jak to dopadlo u tebe?Nevidím tam závěr. 

Music Man Club #8
0 xLajků:

14

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Jelikož jsem struny neměnil, tak jsem zkusil to, co radil Ivo. "Utáhnul" jsem tu strunu ve směru hodinových ručiček, o otáčku, možná od dvě. A na první poslech to bylo o něco lepší, ale vím, že to tam bylo pořád. A teď po delší době už nevím, buď to zmizelo úplně nebo to neregistruji. Schválně se na to musím doma zaměřit, protože mě to taky zajímá. 

Warwick Corvette Standard (BEAD) + Eden Nemesis NA650 + Hocke 4x10 + Hocke 1x15 + Darkglass B7K Ultra
Warwick Thumb BO 5 broadneck + TC Electronic BG 250-210 + TC Electronic Spectracomp
https://www.youtube.com/user/Tekysss/
https://bandzone.cz/neverforget
https://bandzone.cz/doubledecker
0 xLajků:

15

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Nápad, možná blbej, ale občas se může stát, že rachtá výztuha v kku. Doporučuju trochu dotáhnout...

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

16

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Atvečko napsal:
dreamy napsal:

Jak myslíš to vyčištění? 

 jestli tam ještě nedoutná vajgl smile

big_smile  vajgl ani ne, ale někdy v těch srážkách zůstane nějakej drobnej bordýlek po předchozích strunách... Já s tímhle měl před lety problém na spectoru se strunama dadario. Nikdy jindy jsem to nezažil.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

17

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Ahoj, já tam teda taky nic neslyším, ale podle toho co popisuješ, se mi kdysi stala podobná věc. Přehodil jsem struny, seděl jsem v křesle, tudíž jsem měl basu bez pásu. Brnkul jsem na strunu A a neustále jsem cítil drnčení, jako by byl v háji omot struny a chrastil. Sundaval jsem A strunu, přetáčel a znovu a znovu... Nakonec jsem zjistil, že mám nepatrně volný vrut u rolny na pás a v určité frekvenci se začala rolna chvět a přenášelo se to na celou basu. Kravina, která mě snad hodinu vytáčela, než jsem na to přišel... Takže moje rada zní, projdi všechna místa na base, která by mohla nějak rezonovat.

Doplnění: Podívej se ještě v kobyle na červíky, jestli všechny sedí na prdelce... oni se totiž mršky velice často samovolně povolujou a pak nepatrně chrastí

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

18

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Nový nástroj jako funglový? - to by mohly být i nesrovnané pražce

Ale já v nahrávce taky slyším normální zachrchlání zkresleného zvuku - to je to co tě trápí?

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

19

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Ehm, překonal jsem lenost a poslechl si to, a taky žádný problém neslyším. Prostě ta basa trochu prdí. Zrovna stingray není, dámy prominou, úplně basa s hyperčistým zvukem. To je na ní právě hezký smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

20

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Ano basa trošku prdí a je tam lehké zachrchlání. To by mě netrápilo, kdyby to nedělal jen dvě struny. Samozřejmě při hraní s kapelou to zanikne skoro.Pravděpodobně bude asi problém ve strunách, protože u nových vše bylo v pořádku a když dám jiný struny, tak to takhle nedělá. 

Music Man Club #8
0 xLajků:

21

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

MartinXC napsal:

Nový nástroj jako funglový? - to by mohly být i nesrovnané pražce

Ale já v nahrávce taky slyším normální zachrchlání zkresleného zvuku - to je to co tě trápí?

Ano to mě trápí, protože zvuk byl nahrán jako čistý přímo do zvukovky a nepřebuzený vstup. 

Music Man Club #8
0 xLajků:

22 Naposledy upravil: Matej (23. 01. 2020 07.01:53)

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

dreamy napsal:
MartinXC napsal:

Nový nástroj jako funglový? - to by mohly být i nesrovnané pražce

Ale já v nahrávce taky slyším normální zachrchlání zkresleného zvuku - to je to co tě trápí?

Ano to mě trápí, protože zvuk byl nahrán jako čistý přímo do zvukovky a nepřebuzený vstup. 

Možná si to tu psal,...na aparát ti to dělá taky? Občas mi taky nějaká basa do zvukovky jakože lehce prdí a vstup na zvukovce je hodně pod úrovni nabuzení. neutral_face A na aparát to pak nedělá a hraje to normálně. sunglasses

0 xLajků:

23

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Ivo napsal:

že mám nepatrně volný vrut u rolny na pás a v určité frekvenci se začala rolna chvět a přenášelo se to na celou basu

Toto se stalo i mně. Hodina nervů a špekulování. A přitom taková blbost.

Vlček JB4, Fender Jazz Bass Special (Japan 1985), Furch, G&L JB 2 T.S., Peavey Foundation 5,
Acoustic 122, EBS HD350, TC Electronic BG250-112
Flatwound Club #5
0 xLajků:

24

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Tékys napsal:

A teď po delší době už nevím, buď to zmizelo úplně nebo to neregistruji. Schválně se na to musím doma zaměřit, protože mě to taky zajímá.

 Jenom doplním, že včera jsem se na to zaměřil, je to tam pořád, ale o hodně míň. Takže to "utáhnutí" struny v mém případě pomohlo. Lepší než měnit struny, Elixíry snad ještě něco vydrží.

Warwick Corvette Standard (BEAD) + Eden Nemesis NA650 + Hocke 4x10 + Hocke 1x15 + Darkglass B7K Ultra
Warwick Thumb BO 5 broadneck + TC Electronic BG 250-210 + TC Electronic Spectracomp
https://www.youtube.com/user/Tekysss/
https://bandzone.cz/neverforget
https://bandzone.cz/doubledecker
0 xLajků:

25

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Měl jsem stejný problém u Music Man Sterling HH USA. Při prohnutí krku, které bylo optimální pro hru, mi rezonovala neznějící část struhy H mezi sedlovým pražcem a drženým pražcem. Po vyzkoušení všeho možného pomohlo až přidat srážeč pro strunu H, který tam v originále nebyl. Pro puristu možná kontroverzní řešení, ale jako hráč to vítám, nemusel jsem obětovat ideální dohmat a problém okamžitě zmizel.

0 xLajků:

26

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Tékys napsal:
Tékys napsal:

A teď po delší době už nevím, buď to zmizelo úplně nebo to neregistruji. Schválně se na to musím doma zaměřit, protože mě to taky zajímá.

 Jenom doplním, že včera jsem se na to zaměřil, je to tam pořád, ale o hodně míň. Takže to "utáhnutí" struny v mém případě pomohlo. Lepší než měnit struny, Elixíry snad ještě něco vydrží.

A jedná se o stejnou rezonanci jako v nahrávce? Za vyzkoušení povolení struny a otočeníválekem nic nedám. 

Music Man Club #8
0 xLajků:

27

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

eosine napsal:

Měl jsem stejný problém u Music Man Sterling HH USA. Při prohnutí krku, které bylo optimální pro hru, mi rezonovala neznějící část struhy H mezi sedlovým pražcem a drženým pražcem. Po vyzkoušení všeho možného pomohlo až přidat srážeč pro strunu H, který tam v originále nebyl. Pro puristu možná kontroverzní řešení, ale jako hráč to vítám, nemusel jsem obětovat ideální dohmat a problém okamžitě zmizel.

Právěže začínám mít pocit že to drnčí v nultém pražci. Když za ním strunu trošku napnu, tak je to lepší. A je pravda že D a A jsou pod stejným srážečem a úhel v sedle je malý a ne-li žádný. Dalo by se  nějak upravit ten nultý pražec abych nemusel zasahovat do srážeče?Ještě mě napadlo ho nechat kde je a jen ho trošku lehčí úpravou snížit( třeba sbroušením plošky dotykus kytarou a nic by nebylo vidět)

Music Man Club #8
0 xLajků:

28

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

dreamy napsal:

D a A jsou pod stejným srážečem a úhel v sedle je malý a ne-li žádný

Simtě, co tam máš za srážeč? To nevypadá na originál... Já mám na SR5 u A a D největší zalomení, tedy větší než u G, E a H.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

29 Naposledy upravil: eosine (23. 01. 2020 13.36:57)

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Asi tam máš taky tzv. kompenzovaný nutlý pražec, žejo? Já nevěděl, jak jej upravit, abych něco nepokazil, ale drnčení mi zmizelo, když jsem prstem zatlačil na strunu mezi sedl. pražcem a trnem mechaniky na hlavě. Proto jsem přidal srážeč a bylo to skutečně ono.

Ty máš problém na struně, která už srážeč má. Kdybys ji zkusmo podložil něčím pod srážečem, aby byla ještě níže, běžela k nultému pražci pod větším úlhem a napnutější, tak problém zmizí? Pokud ano, byl bys na dobré stopě - jak píše Aidamos, to zalomení by tam mělo být výrazné.

0 xLajků:

30

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Aidamos napsal:
dreamy napsal:

D a A jsou pod stejným srážečem a úhel v sedle je malý a ne-li žádný

Simtě, co tam máš za srážeč? To nevypadá na originál... Já mám na SR5 u A a D největší zalomení, tedy větší než u G, E a H.

Basa je kupovaná nová takže vše je originál, ovšem hardware je použit Schaller kvůli zlaté barvě, takže možná vypadá jinak než tvůj. Jak dojdu domů, tak úhel detailně vyfotím. Ale koukal jsem na to, že je opravdu minimální. 

Music Man Club #8
0 xLajků:

31

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

dreamy napsal:

Právěže začínám mít pocit že to drnčí v nultém pražci. Když za ním strunu trošku napnu, tak je to lepší. A je pravda že D a A jsou pod stejným srážečem a úhel v sedle je malý a ne-li žádný. Dalo by se  nějak upravit ten nultý pražec abych nemusel zasahovat do srážeče?

 

eosine napsal:

ale drnčení mi zmizelo, když jsem prstem zatlačil na strunu mezi sedl.

 to se mi taky sem tam stavalo u nekterejch bas kdyz se hralo ma prazdne A ..  pocitam ze to chytalo vibraci zkrz tu basu do casti struny mezi kolikem a nulakem ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

32

Re: Musicman Stingray mrtvé rezonující struny

Tak struny jsem včera vyměnil za jinou sadu s Hex jádrem a zdá se vše ok. Lehce to zabzučí při razantňejší hře na prázdném D, ale to se musím hodně na ten tón soustředit. Dělá to v nultém pražci, tak možná až budu mít cestu kolem kytaráře, tak nechám doupravit. Dal jsem Galli struny s Hex jádrem a nejsou tak pružné a dokonce jsem mohl ještě snížit dohmat a je vše v pořádku. Možná že to uť moc řeším. Jinak všem díky moc za rady. 

Music Man Club #8
0 xLajků: