1

Téma: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Ahoj pánové,

v baskytaře bych chtěl mít aktivní elektroniku (Michalík + pasivní snímače EMG HZ), s možností přepnutí páčkou na pasiv. K ovládání jsem se nakonec rozhodl použít 1x balance + 1x volume, avšak s možností 3. polohy přepínače a to jako bypass balance a volume (tudíž oba snímače by byli na 100% otevřené do aktivní elektroniky). Tato varianta mi přijde jako velmi dobré uživatelské řešení. Omezí se tím nevýhoda střední polohy balance, kdy ani jeden ze snímačů nehraje na plno. Nikde jsem nenašel jak toto zapojení udělat. Teoreticky by to prý možná šlo se 2ma přepínači (jeden aktiv/pasiv a druhý pro bypass) ale nechci mít basu á la kokpit. Případně prý s otočným přepínačem s min. 3 polohami a 5ti póly (na stránkách farnell com jsem našel takový přepínač - 111-5E - SWITCH, ROTARY TAP, SP5T, 15A, 125V ten ale s poštovným stojí téměř 3k a není jistota, že to bude fungovat)

 

Prosím, máte někdo dobrý nápad/radu/schéma/inspiraci?

 

Předem moc díky!

Luboš

0 xLajků:

2

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Přijde mi to jako překombinované a nepraktické řešení... volil bych buď klasickou aktivku s balance, nebo přepínač snímačů (jak na kytaře) a aktivka. V obou variantách je bypass aktivky bez problémů.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

3

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Basista napsal:

Omezí se tím nevýhoda střední polohy balance, kdy ani jeden ze snímačů nehraje na plno. 

 

Luboš

Někde jsem tu nedávno dával odkaz na poťák bourns, který právě ve střední poloze nic netlumí. U toho vypínač se obávám že, jak si už sám zjistil, to takhle zapojit nepůjde, alespoň mne nyní nenapadá jak. Vypínání aktivu lze také řešit push pull nebo pushpush potem. A máš to bez páček.... Taky jsem dlouho hledal zapojení, které by mně vyhovovalo a nakonec jsem dospěl k tomu, že nejlepší řešení je řešení Joa Darta - jeden snímač, jedno volume. Co na base nemám, to si nemohu špatně přepnout.. 

0 xLajků:

4

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Basista napsal:

Omezí se tím nevýhoda střední polohy balance, kdy ani jeden ze snímačů nehraje na plno.

 To jsem si taky myslel a není to tak, řešilo se to tu nedávno.S páčkovým vypínačem to nemá řešení, s tím otočným asi ano

https://www.hadex.cz/_15otocne-vypinace-prepinace-tlacitka-spinace-otocne/

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

5

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Ano pánové, jistě máte pravdu.Vymýšlím zbytečné složitosti. Na druhou stranu je to teď pro mě nezbytné. Jsem na baskytaru začátečník a teprve hledám svůj zvuk. Až budu vědět co chci, bude mi stačit jeden poťák s volume. Teď si musím zažít rozdil, mezi pasivní a aktivní elektronikou, chci poznávat, co udělá basa, když se poměry snímačů změní atd. Jinak hraju i na jiné nástroje a zjistil jsem, že člověk musí prostě milovat svůj nástroj a stejně tak i jeho zvuk. Vždyť i když se zahraje jeden jediný tón a nechá se vyznít, tak musí být prostě krásný a člověk musí mít pocit že přesně tohle teď chtěl slyšet.

Omlouvám se za offtopic, jen jsem chtěl naznačit, proč "překombinovávám".

Každopádně děkuju za odpovědi, i názor že vymýšlim blbosti je důležitý smile

 

Fajn den

Luboš

0 xLajků:

6

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

V tom případě bych ti doporučil aktivku s blendem a možností přepnutí na pasiv. Je to běžná kombinace a ozkoušíš si na ni základně vše, co potřebuješ... a nemusíš vymýšlet složitosti.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

7 Naposledy upravil: joko (20. 03. 2021 23.35:27)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Ahoj kluci, využiju tohle vlákno...

Mám Ibanez btb845sc-ntl

https://baskytara.com/img/m/870/t/p1f18r3dt51kp1qch1iv21188vq83.jpg

a nejsem spokojenej s ibanězáckou aktivkou. Vůbec s tím nekroutím, protože to nedělá nic, co by se mi líbilo a podle lidí na TB to komprimuje. V prvním návalu jsem si hned koupil třípásmovýho Glocka a až poté jsem si uvědomil, že mám v base šest děr a glock má pět poťáků. Zatím jsem nevymyslel, co smysluplnýho dát do tý šestý díry, tak mě můžete zkusit poradit, nebo...

...včera jsem si ještě vzpomněl na Taa, který z basy vyhodil všechny poťáky a má to všechno na switche. Já tam mám dva hambáče, který jdou (podle bartolínů) porůznu zapojovat podle cívek, serie-paralel... A tak jsem si řek, jestli by to nešlo zapojit pasivně, na každej snímač VOLUME, SWITCH přední, obě, zadní cívka a SWITCH serie-paralel. Tím bych obsadil všech šest děr a myslím, že by mě korekce, ani tónovka nechyběly, případně si můžu něco nakroutit na kombu. Jaký je váš názor, jde to udělat takhle a taky kdo by to uměl zadrátovat?

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

8

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

A nešiknul by se dát do té šesté díry kill swith na vypínání baterky i při zasunutém jacku? Já to na basách, které třebas nechávám dělší čas ve stojanu vedle PC se zastrčeným kabelem mám. Zapojení toho kill switche na vypínání baterky je jednoduchoučký. wink

0 xLajků:

9

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

šest děr je akorát  - 2x volume, clona a třípásmo EQ ,  na oba volume rozepínání HB, na clonu active/pasive, který bude zároveň odpojovat clonu v aktivním modu.

Taky jsem to takhle různě plánoval a vymejšlel bejkárny.... a pak jsem do šestý díry dal třípolohovej přepínač   active/nic/pasive :-)

https://baskytara.com/img/m/2116/t/p1f19s0alm1n1g3ia183v137n10in3.jpg

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

10

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Atvečko napsal:

active/nic/pasive :-)

Co v tom máš za aktiv? wink

0 xLajků:

11

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Kill switch bych nevyužil a ten Glock má aktiv-pasiv na volume (vejšky v pasivu fungujou jako tónovka) a rozepínání HB nemá. Jinou aktivku pořizovat nechci, protože už mám toho Glocka kterýho navíc všichni chválí. Mně by zajímalo, jak by mi hrálo zapojení vnější/vnitřní singly a HB u kobyly+singl u krku. Přepínání serie-paralel jsem nikdy neměl, tak bych rád zjistil, co to dělá. Je mi jasný, že všechny možnosti bych nepoužíval, že bych si vybral dvě zapojení. Ale dokud to nevyzkouším, tak nezjistím jaký...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: joko (21. 03. 2021 10.11:41)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Atvečko napsal:

šest děr je akorát  - 2x volume, clona a třípásmo EQ ,  na oba volume rozepínání HB, na clonu active/pasive, který bude zároveň odpojovat clonu v aktivním modu.

Tohle zapojení je zajímavý - kdo takovýhle aktivky dělá?

Akorát bych tedy asi nezjistil, jak mi hrajou různá zapojení singlů...

Myslíte, že by mi někdo vyrobil k tomu Glockovi přepínání cívek, vnější-HB-vnitřní? Kdybych se tedy vykašlal na serie-paralel...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

13

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

joko napsal:

Přepínání serie-paralel jsem nikdy neměl, tak bych rád zjistil, co to dělá.

Celkem to je myslím slyšet tady, zvláště v bonusových ukázkách, kde to serial-paralel mám za sebou, a ještě víc u slapu: https://baskytara.com/topic16000 - samozřejmě záleží na typu humbuckeru, mjúzikmeňácký bude jiný než bartolíňácký atd. Obecně má sériové zapojení silnější signál a zastřenější výšky.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

14

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

joko napsal:

Přepínání serie-paralel jsem nikdy neměl, tak bych rád zjistil, co to dělá. Je mi jasný, že všechny možnosti bych nepoužíval, že bych si vybral dvě zapojení. Ale dokud to nevyzkouším, tak nezjistím jaký...

 Za sebe doporučuji tuto možnost mít. Pokud si trocu rozumíš s pájkou, tak zapojení není složité, schéma najdeš všude možně a poklepem šroubovákem lze slyšet, které cívky při každém zapojení hrají (ve sluchátkách to většinou lze slyšet i pokud jsou pólové nástavce schované). Tzn. takhle můžeš testovat. I když u paralel/serial je asi polarita zapojení naprosto jedno, nemáš tam volbu jedna cívka (a řešíš, zda blíže/dále od kobyly).

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: Atvečko (21. 03. 2021 12.39:53)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

joko napsal:

zapojení vnější/vnitřní singly a HB

na každý snímač bys potřeboval jeden On-Off-On (myslím, musel bych si to naktreslit),  takže to nejde udělat na push-pull

 

joko napsal:

Tohle zapojení je zajímavý - kdo takovýhle aktivky dělá?

Nikdo, musel bys to nechat udělat na zakázku, ale zase to není žádná raketová věda.....

 

Matej napsal:

Co v tom máš za aktiv? 

 hádej (stačí jednou)  :-)

 

Mám pocit že 4 pushpull (paralel/serial a rozepínání na singl) měl na kytaře Jimmy Page.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: Matej (21. 03. 2021 13.01:52)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Atvečko napsal:
Matej napsal:

Co v tom máš za aktiv? 

 hádej (stačí jednou)  :-)

A jak to máš zapojené?...nemáš nějakou fotečku, nebo schéma? Dal jsem ho do té Cort A5 co jsem si nedávno pořídil za tu fajn cenu (hraje o dost líp, než ten původní origo-nechápu, že ten origo je takový shit) a nevím jak zapojit switch na activ/pasiv. neutral_face Věděl bych, když bych ten volume potenciometr měl zapojený před activem (tam by asi musela být jiná hodnota),...tak to vím jak ten switch zapojit, ale když je poťák až na výstupu z akcivu, tak nevím jak to zapojit, aby volume fungovalo. confused

0 xLajků:

17 Naposledy upravil: Atvečko (21. 03. 2021 14.05:49)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Tak doufám že máš stejnou verzi, jako já 

Zkus na vstup udělat dva volume nebo balance/volume z 250k. Volume na výstupu pak můžeš nahraďit trimrem 50k a  tím trimrem pak jen nastavíš, aby při přepnutí a/p byla hlasitost stejná. Nabízí se i varianta původní volume úplně vyhodit, ale já bych to nedělal, protože jeho druhou funkcí je (částečný) zabránení lupnaců při přepnutí.  Už si to moc nepamatuju, vím že jsem s tím taky chvíli zápasil :-)  Můžu se do ní kouknout, až se k ní dostanu. Myslím, že jsem tam to původní volume naprasáka nechal ve smršťovací folii i když ty trimry jsem kupoval :-)

Chvíli jsem tam měl michalíka, pak prototyp vlastního preamu ale nekonec v tom nejlíp hraje ten třípasmovej  Kaish.  Originál strašnej.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: m3 (21. 03. 2021 14.16:13)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

joko napsal:

vnější-HB-vnitřní? Kdybych se tedy vykašlal na serie-paralel...

 ja sem si to tusim na necem udelal a ten rozdil mezi tema dvema civkama je docela zanedbatelnej.. ono i singl a HB v paralelu zni dost podobne .. HB je zastrenejsi a uhlazenejsi jam singl je takovej sprostsi..  zapojeni do serie udela vetsi rozdil nadruhou stranu je to uz hodne "koule" myslim ze prave proto ma GL ty pasivni cut-only korekce v podstate klasickou tonovku a "antitonovku" co reze basy, kdyz se to boje stahne tak to pak chytne docla "JB zvuk" ... 

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

19 Naposledy upravil: joko (22. 03. 2021 23.34:04)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Jde udělat, že jeden switch udělá tohle - 1. oba snímače paralell HB 2. přední snímač neck SC, zadní snímač bridge SC 3. oba snímače series HB, nebo musí mít každý snímač svůj switch? A dalo by se to případně přibastlit k tomu Glockovi?

Sorry, jestli se ptám naivně, ale v elektrice se nevyznám a s pájet neumím.

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

20

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Pánové, nemáte náhodou kontakt na někoho, kdo by mi to zadrátoval? Pokud možno z Prahy - teď se člověk nikam nedostane...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

21

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Mícháš hrušky s jablky. Můžeš jedním přepínačem měnit serio/paralelní zapojení a druhým  třeba  S-H S-S H-S  nebo S-H  H-H  H-S   nebo S-S  H-S  H-H  Existují i otočné přepínače (6-8 poloh) kde se dá nastavit ledascos, ale to nechceš :-)  Přepínání přední a zadní cívky v jednom HB asi fakt nedává moc smyls.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

22 Naposledy upravil: joko (23. 03. 2021 23.13:04)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Já nechci v jednom hambáči měnit přední a zadní cívku. Já jsem si jenom vyčet na stránkách barťáků  https://bartolini.net/wp-content/uploads/Docs/PickupWiring4Conductor.pdf

, že lze ten jejich hambáč zapojit v třípolohovym switchi tak, aby hrál v poloze 1. HB paralelně, v poloze 2. single coil, v poloze 3. HB seriově. Tak jsem chtěl vědět, jestli můžu jedním přepínačem ovládat oba snímače tak, aby v poloze 1. hráli oba snímače jako HB v paralelním zapojení, v poloze 2. aby hrála v každym snímači jen jedna cívka (a to vnější), v poloze 3. oba snímače HB seriově. Jestli to jde zapojit na jeden přepínač (ať už páčku, nebo otočnej), nebo jestli musim mít na každej snímač přepínač zvlášť...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

23 Naposledy upravil: m3 (24. 03. 2021 01.04:53)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

joko napsal:

1. oba snímače paralell HB 2. přední snímač neck SC, zadní snímač bridge SC 3.

 To mam na jednom asatu .. jeden cas to meli GL jako specialni moznost zapojeni ..  teda v te druhe poloze to hraje ty civky bliz sobe ne ty dal od sebe smile .. 

je to na 12ti pinovem 3polohovem prepinci .. chtel sem to vyfotit ale je mav videt prdlacku prez draty smile  .. nasel sem jen on-off-on a ted sem moc unavenej na to to vymyslet .. tak nevim jestli je to ten spravnej nebo na to maj nejaky atyp ale takle na prvni pohled se mi zda ze by to moh byt on..

 

 

 

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

24 Naposledy upravil: Atvečko (24. 03. 2021 11.03:40)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

joko napsal:

nebo jestli musim mít na každej snímač přepínač zvlášť..

Přesně jak píše m3 můžeš si na to pořídit čtvernej přepínač  (12 pinů). Něco jako tohle https://www.gme.cz/packovy-spinac-mts-403 

s tím rozdílem, že potřebuješ přepínač on-on-on  a tenhle je on-off-on.  Schema zapojení je třeba na RM-pickups

 http://www.rmpickups.cz/files/schemes/schm43.jpg

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

25 Naposledy upravil: joko (24. 03. 2021 20.31:53)

Re: Přepínač: aktiv/pasiv/bypass volume

Super, to jsem chtěl slyšet smile Díky!

Teď ještě najít někoho, kdo mě to tam zadrátuje...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků: