1 Naposledy upravil: Basista (09. 01. 2020 00.30:22)

Téma: Charakteristika panorama potenciometru

Ahoj pánové, mám na Vás dotaz ohledně charakteristiky potenciometru typu panorama. Přemýšlím, zda si na aktivní baskytaře nechat udělat  panorama + volume, nebo extra volume pro každý snímač. Rozhodující je pro mě kvalita zvuku.

Proto mě zajímá, zda v pozici panorama centr hrají oba snímače na 100 % (tedy varianta, jako bych v případě extra volume měl oba snímače na 100 %), nebo zda hraje každý z poloviny (tedy jako bych měl při extra volume nastevený každý na 50 %). Nevím, zda jsem se vyjádřil tak, aby to bylo pochopitelné. Snad pomůže obrázek:

https://baskytara.com/img/m/25052/t/p1du3n87s3u5f1qop1rh61vvf1nh98.png

Je tedy správně případ č. 1, nebo případ č. 2?

Předem moc děkuju za info!

Luboš

0 xLajků:

2

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Basista napsal:

nebo zda hraje každý z poloviny (tedy jako bych měl při extra volume nastevený každý na 50 %). 

 

Ano, přesně tak. Proto panorama poťák mezi snímačema nemám rád. Někdy je to ale tak, že aktivka v base je nastavená tak, že tlačí více, asi právě aby vyrovnala ten signálovej deficit, ale to se mi taky nelíbí. Takže když to jde, v base to předělám na 2x volume. sunglasses

0 xLajků:

3

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Moje zkušenost je taková, že většina aktivek s blendem snímačů vastně má reálně 3 pozice (první, druhý, oba) a to mezi nimi je takový spíš placebo. Rozhodně z toho nemám pocit plynulého mixu snímačů. Jak to máš na tom obrázku, není to úplně přesně ani jeden případ... Určitě to není 50%+50%. Blíž je to 100%+100%, ale trochu úbytek tam je taky.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

4

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Mě osobně blend přijde praktičtější v tom, že ve všech poměrech snímačů udržuje stejnou hlasitost. Hraju z 90% času na poměr snímačů 50:50, ale na některý songy měním poměr cca krk 30:70 kobyla. Změní se charakter zvuku, ale hlasitost je stejná.

Kdybych měl hlasitosní knoby zvlášť, tak kdybych měl standartně oba na 100%, tak k dosažení +- stejnýho zvuku bych musel krk o dost ubrat, ale tím bych snížil i hlasitost. Řešení by pak bylo hrát standartně na cca 50% na obou hlasitostech, a případně současně na jednom ubírat a na druhém přidávat. Ale to už mi přijde takový kostrbatý..

Fender American Professional II Precision -> Aguilar TLC Compressor -> TECH 21 VT Bass v2 -> Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků:

5

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Môj názor Ti len potvrdí vyššie napísané:

keď si zvukový puritán --> 2 x Vol
praktickejšie, keď to často meníš --> 1 x Vol + 1 x Bal

ja mám na Neuserke Vol + Bal (pôvodná elektronika EBS),
na Cort, keď som robil upgrade na Kent Armstrong, tak mi pán Turza odporučil zapojenie 2 x Vol.

Obidve verzie sú pre mňa ok.

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

6

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Basista napsal:

Rozhodující je pro mě kvalita zvuku.

Kvalita zvuku nemá s hlasitostí nic společného smile (jen při přímém srovnání je mírně hlasitější zvuk pocitově kvalitnější)

Z hlediska komfortu při hraní se přikláním k blendu, je to mnohem rychlejší a pohodlnější měnit zvuk (hraju pak na 70-80% hlasitosti a velmi rychle mohu v případě potřeby přidat) . Mám na basách obě řešení a raději mám blend.

Na druhou stranu, pokud máš VOL+VOL a většinou hraješ na oba snímače na max, tak lehké ubrání jednoho či druhého nemá na celkovou hlasitou zásadní vliv. A pokud pak hraješ jen na krkový snímač, tak bývá hlasitost stejná, naopak pouze zadní snímač bývá slyšitelně slabší (ale dalo by se to možná částečně řešit přiblížením snímače ke strunám).

Vliv má (alespoň u jazzbassu) dle mého názoru to, že oba snímače dohromady dělají charakteristiku do V, tzn. některé frekvence se sečtou, jiné odečtou a tím pádem (alespoň dle mého pozorování) není změna hlasitosti většinou tak zásadní.

Tao: Z hlediska "placebo" efektu - určitě se dá vybrat aktivka, která ten poměr reálně mění a je to slyšitelné.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

7

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Pro mě vždycky byly lepší přepínače snímačů, jak na kytaře. Dva volumy jsou podle mě nepraktický a blend mě sere big_smile 

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

8

Re: Charakteristika panorama potenciometru

yuro22 napsal:

keď som robil upgrade na Kent Armstrong, tak mi pán Turza odporučil zapojenie 2 x Vol.

 Shodou okolností se teď taky chystám na svém JB vyměnit původní snímače i s aktivkou za Armstrongy. když jsem to s panem Turzou řešil, tak blend nijak nekomentoval. V čem by mělo být použití dvou hlastitostí lepší?

Fender American Professional II Precision -> Aguilar TLC Compressor -> TECH 21 VT Bass v2 -> Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků:

9

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Je na to jednodušší sehnat poťáky, protože jsou vcelku obyčejný, na blend se používá poměrně specifický potenciometr, aby tam nedocházelo k útlumu (nebo aspoň ne výraznému).

@D.A.L.I. U pasivních snímačů, na kterých je pak standardní pot, přece charakter zvuku na volume závisí (aspoň mi to tvrdí moje zkušenost (ano i přes brutální nelinearitu ucha), a trocha té torie co mám v hlavě). Protože se stahováním potu se trochu mění zatížení snímače a tím jeho zvuková charakteristika..

Jinak moje zkušenost -> mám blend i dva volume -> udělám tam poměrově vždycky to samé, ale blend mi přijde praktičtější. A když na tím tak přemýšlím tak mám i kombinaci ala Rick, tj. vol vol switch aneb D-bass.. big_smile

0 xLajků:

10

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Kaňour napsal:

V čem by mělo být použití dvou hlastitostí lepší?

tiež som u neho menil aj snímače, spomínam si že reagoval "viem čo potrebuje fretless!", dal som na neho vo výbere snímačov aj v zapojení, ale detaily už neviem, možno to nájdem v mailoch alebo v nahrávke tel.hovoru, skúsim pohľadať.

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

11

Re: Charakteristika panorama potenciometru

José napsal:

na blend se používá poměrně specifický potenciometr, aby tam nedocházelo k útlumu

Na panorama se používají tandemové poty s protichůdným logaritmickým průběhem (bývají označené PAN), ale službu může udělat i lienární tandem.  V pasivním modu to ale nedává žádný smysl, protože ten pot vždycky sežere polovinu signálu.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: m3 (09. 01. 2020 13.39:01)

Re: Charakteristika panorama potenciometru

"Poťáky Volume klidně 250k, jaký průběh, to už nechám na Vás, lineární (B) ubírají moc pomalu, ale protože
nemáte balanc, tak regulujete zkratem, tak je průběh všelijaký. Ale pokud se Vám zvuk líbí i na 500k, klidně ho nechte.
Můj názor ale je, že varianta s 2x volume je nejsložitější způsob ovládání. Od chvíle, kdy jsou vyráběné balanční
poťáky, se vše krásně zjednodušilo a to o řád k lepšímu.
S pozdravem
Jan Šlapák"

big_smile vynatek z konverzace big_smile  ale osobne mam radsi taky 2x vol..  hlavne jednodusii a levnejsi na to sehnat potaky smile 

Basista napsal:

Proto mě zajímá, zda v pozici panorama centr hrají oba snímače na 100 % (tedy varianta, jako bych v případě extra volume měl oba snímače na 100 %),

btw ja ted nevim uz sem se tim roky nezabyval.. ale myslel sem ze uprostred jsou oba 100 .. a na kazdou stranu jeden zustava 100% a druhej se stlumuje takze na koncich drahy je jeden 100 a druhej 0 ..
ono je asi vic typu tech potaku..  ted sem udelal rychlo google a narazil na to na talkbassu ci co to bylo a tam rikaji to 50/50 je "Dual gang"  a "blend"  je to co sem rikal ja.. 

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

13

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Atvečko napsal:
José napsal:

na blend se používá poměrně specifický potenciometr, aby tam nedocházelo k útlumu

Na panorama se používají tandemové poty s protichůdným logaritmickým průběhem (bývají označené PAN), ale službu může udělat i lienární tandem.  V pasivním modu to ale nedává žádný smysl, protože ten pot vždycky sežere polovinu signálu.

Koukni sem, mají tam průběh (ne úplně exaktní), ale jestli se bourns dá věřit (a když už ne jim tak komu), tak tam lineární průběh a zabírají od půlky dráhy, takže to má symsl i pro pasiv.

0 xLajků:

14

Re: Charakteristika panorama potenciometru

tao-kan napsal:

Moje zkušenost je taková, že většina aktivek s blendem snímačů vastně má reálně 3 pozice (první, druhý, oba) a to mezi nimi je takový spíš placebo.

Naprosto souhlasím. Tak dlouho jsem nad tím u své basy špekuloval, až jsem to hodil na přepínač (krk/série/paralel/kobyla) a příjde mi to nejlepší. S 2x volume jsem to ale přímo nesrovnával.

...tedy pokud by byl zájem, mám plonkovní panoramatickej poťák. smile

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků:

15

Re: Charakteristika panorama potenciometru

tao-kan napsal:

Moje zkušenost je taková, že většina aktivek s blendem snímačů vastně má reálně 3 pozice (první, druhý, oba) a to mezi nimi je takový spíš placebo.

 ano, protože tam použijou lineární tendem, páš stojí dolar smile

José napsal:

takže to má symsl i pro pasiv.

 jo, tak tohle rozhodně jo...  ja jsem to řešil protichůdnejma logaritmickejma a tam by to smysl nemělo.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

16

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Ještě teda jedna poznámka, střídám dva klasický jazzbasy a corta s panoramou... nezřídka kdy se mi "povede" ze zvyku ten cort nastavit "oba doprava" :-) 

A ten pot maj asi tady

https://imusicdata.cz/fender-potenciometr-control-pan-alpha-250k?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=DRTG&utm_content=FENDER+potenciometr+Control+Pan+Alpha+250K

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

17

Re: Charakteristika panorama potenciometru

tao-kan napsal:

Pro mě vždycky byly lepší přepínače snímačů, jak na kytaře. Dva volumy jsou podle mě nepraktický a blend mě sere big_smile 

Moje řeč !

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

18

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Já tedy mám blend a přemyšlím o předělání na 2 volume :-)

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

19

Re: Charakteristika panorama potenciometru

Kaňour napísal(a):
yuro22 napsal:

keď som robil upgrade na Kent Armstrong, tak mi pán Turza odporučil zapojenie 2 x Vol.

 Shodou okolností se teď taky chystám na svém JB vyměnit původní snímače i s aktivkou za Armstrongy. když jsem to s panem Turzou řešil, tak blend nijak nekomentoval. V čem by mělo být použití dvou hlastitostí lepší?

yuro22 napsal:

možno to nájdem v mailoch alebo v nahrávke tel.hovoru, skúsim pohľadať

vyhrabal som som to:
"Ja uprednostujem 2x volume opred panoramou lebo len s jednou riadnou panoramou som sa v živote stretol
Bol to MEC ale ešte čo skladali z PIHER (Germany) partov neskôr to bol PIHER Spain a teraz už komplet Taiwan..."

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

20

Re: Charakteristika panorama potenciometru

yuro22 napsal:

vyhrabal som som to:

  Super, díky za zajímavý info!

Fender American Professional II Precision -> Aguilar TLC Compressor -> TECH 21 VT Bass v2 -> Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků: