1

Téma: Skladame akordy

Zdravim Vas,

do divadla mame hrat s kapelou pisnicku Stary pan od Skoumala....napsal jsem si celou original basovou linku (ty akordy co tam jsou nad textem nereste...nezajimaji mne)

http://www.cncnet.info/galery/husvena/golden_husvena/2019/husvena_010_stary_pan_Eb_uprava.pdf

hrajeme jako original od Esdur....nemuzu se s kolegy dohodnout co se hraje za akord v patem taktu...linka je stoprocentne dobre jsou tam tony H, F, Dis, H....kolegove mi tvrdi, ze to je G#mi....ja jim tvrdim, ze to je H-....vychazim z toho, ze kdyby tam byl akord gis tak se ta linka by mela snazit dostat na root ton akordu tedy gis

ja vim, ze Gismi obsahuje tony H, F a Dis, ale neni mi jasne proc bych mu mel rikat Gisneco, kdyz ten ton neobsahuje.

Z hlediska vlastniho zahrati te pisnicky je to vlastne uplne sumak...me jde, ale o to, ze kdybych postupoval obracene a mel na akordy napsat walking bass linku a pristalo mi tam nejake Gismi6 tak v zajmu stabni kultury a dobreho chovani se budu tlacit do toho, aby po zmene akordu jsem byl na root tonu ... coz by treba v tomhle pripade vyslednou linku dost zmenilo...

Jaky na to mate nazor?

RV

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: karadam (25. 10. 2019 17.37:39)

Re: Skladame akordy

Z hlediska stavby skladby tam prostě je Gis mol . A občas se prostě stává, že záklaní tón nějakého akordu nezazní u některých nástrojů po celou skladbu a přitom to zní dobře. No bóže, no.

Dodatek: Zkus si vzír kytaru a zabrnkat si to na sucho v jedné a pak v druhé variantě. Uslyšíš to hned.

 

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: carodej_pes (12. 11. 2019 15.17:40)

Re: Skladame akordy

Nemůže to být H-, protože tam máš F, tedy zmenšenou kvintu, a taky Es Dis, tedy velkou tercii. Takže z té basové linky by šel poskládat durový akord na H se zmenšenou kvintou.

Jak píše karadam, zahraj si to na kytaru, porovnej zvukový rozdíl mezi akordem G#-6 a H5- (nebo jak se to značí nevím). Gis určitě bude znít líp, dává to i na papíře větší smysl. Ta basa tam prostě harmonizuje přes tercii. V šestém taktu tam zase máš kvintu (dominantu) místo kořenového tónu, až v sedmém klesneš na kořen A. Je to pěkná harmonizace. Však to je i úkol basy, harmonizovat.

Walking by neměl moc skákat, i to je důvod, proč je to v originále zahráno takhle. Zkoušel sis na to napsat tu vlastní linku?

 

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: RadekCX (05. 01. 2020 17.51:30)

Re: Skladame akordy

carodej_pes napsal:

Walking by neměl moc skákat, i to je důvod, proč je to v originále zahráno takhle. Zkoušel sis na to napsat tu vlastní linku?

 

Ne nezkousel, protoze jsem se kousnul a nakonec jsem to cele oposlouchal...tak kdyby to nekdo shanel tak je to zde...hraje se to fakt pekne (na ty akordy nekoukejte ty me prestaly pak zajimat)

 https://baskytara.com/img/m/23792/t/p1dtr9qe7i1dt61em51h3d1v621gfi3.png

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků: