1

Téma: Mikrofon na zpěv - jaký??

Chci koupit synkovi nějaký mikrofon - začíná zpívat s nějakou školní kapelou. Samozřejmě můžu zajet do kytary.cz a drapnout tam SM58 a je hotovo, ale chci se zeptat jestli už s tím nejsem mimo mísu, jestli radši nevzít Rode nebo Lewitt? Cenově do 3k.

Díky za vaše názory smile

 

Fender Jazz bass, Ibanez ATK, Marshall JMP Superbass + JCM800 Sidewinder, Musicman HD-500, SWR WorkingPro 700, Eden D410XLT4, Fullstack Ashdown ABM
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Aidamos (28. 08. 2018 11.49:58)

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

KarelSam napsal:

Samozřejmě můžu zajet do kytary.cz a drapnout tam SM58 a je hotovo, ale chci se zeptat jestli už s tím nejsem mimo mísu

Doporučím Samson Q8. Levný, ale skvělý mikrofon. Q8 jsem měl možnost zkusit, ale když jsem pak potřeboval do kapely něco koupit, vzal jsem dvě Q7, páč byly fakt levné (v akci) a jsou to taky velice dobré mikrofony. Jinak opravdu kolem trojky bych vzal asi fakt Lewitt MTP 550 DMs. Jinak koukám, že cenově vychází už dobře i můj milovaný Audix OM3-s, já ho kupoval před lety daleko dráž. Taky super mikrofon.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

 byly fakt levné (v akci) a jsou to taky velice dobré mikrofony.

Mám taky, asi ze stejný předvánoční akce, sedí, jsou dobrý. A odolný :-)

Profil
PB´s: Vebr CS Kent Armstrong, Ibanez BL700NT, SQ PJ DiMarzio, SQ PB 20th SPB3, Yamaha BB 800 FL, SX PJ DiMarzio FL.
Gear:The 14,5 & 15 & SWR SM-400,
Band: Zavírej Studio: Vehementně a stále.
0 xLajků:

4

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Já teď vzal do zklušebny tyto

https://www.thomann.de/cz/the_tbone_mb85_beta.htm

levná alternativa k sm58.....ještě jsem je nezkoušel, jsem zvědav jak si vedle sm58 povedou.....

PB/JB/MM & Eden & Hocke & Soundelirium
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: sigi (28. 08. 2018 12.37:47)

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

AKG D5 je taký slušný mikrofón na zpěv. Kromě něho používáme taky: Shure BETA 58, SM 58, Samson Q7 ... jakýkoliv z těchlech mikrofonu je dobrý ...

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

6

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Lewitt můžu klidně doporučit, i nejlevnější MTP 250 DM je adekvátní náhrada SM58.
Samson Q taky v pohodě, ale přijde mi náchylnější na vazbu, protože má víc vejšek, D5 je konstrukčně hodně podobnej Lewittu (nebo naopak smile, taky slušnej mikrofon.

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

7

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Samson Q7 mám taky a je v pohodě, nicméně teď už bych si pár korun přidal a vzal Q8.
Na druhou stranu, pokud mu koupíš SM58 tak nemůžeš nic zkazit a do budoucna bude tyhle mikrofony na podiích potkávat nejčasteji, takže je bude mít naposlouchané...

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

8

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Dzzerza napsal:

Samson Q7 mám taky a je v pohodě, nicméně teď už bych si pár korun přidal a vzal Q8.
Na druhou stranu, pokud mu koupíš SM58 tak nemůžeš nic zkazit a do budoucna bude tyhle mikrofony na podiích potkávat nejčasteji, takže je bude mít naposlouchané...

Na posledním koncertě jsem přímo porovnával SM58, kterej si vždy beru s sebou (jakmile zpívám na nějakej cizí, mám hned opray),....a zvukař-ktrerého dobře znám, když jsem nazvučil tu svou SM58, mi prohodil na stojan právě toho Samsona Q7 abych viděl rozdíl, tak jsem fakt čučel. Rozdíl byl okamžitě slyšet hned i z odposlechů (který jsem měl nastavený na tu SM58), natož v PA. I v tom odposlechu to znělo daleko barevnějí a prostorověji než z tý SM58. Takže za mě určitě ten Samson Q7. Jediný co mě na tom mikrofónu vadí,...že nemá přepínač. smirk

0 xLajků:

9

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Matej napsal:

zvukař-ktrerého dobře znám, když jsem nazvučil tu svou SM58, mi prohodil na stojan právě toho Samsona Q7 abych viděl rozdíl, tak jsem fakt čučel. Rozdíl byl okamžitě slyšet hned i z odposlechů (který jsem měl nastavený na tu SM58), natož v PA. I v tom odposlechu to znělo daleko barevnějí a prostorověji než z tý SM58. Takže za mě určitě ten Samson Q7

Já to měl podobně s Q8 a mým Audixem OM3, který stál pomalu dvojnásobek toho co ten Samson. Měl jsem to možnost porovnat 1:1 a překvapilo mě, jak ten Samon je konkrétní a navíc z něj leze příjemný zvuk. A ta Q7 je na tom podobně. Mimochodem, na co tu zpívá Richie Kotzen?

https://www.youtube.com/watch?v=LkKBcEV75WE&hd=1

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Pánové díky, nakonec jsem vzal Q7 v setu i se stojanem, kabelem a taškou za 2,100 - stejně to bude potřebovat.. A určitě si ho půjčím na srovnání když ho tak chválíte smile

 

Fender Jazz bass, Ibanez ATK, Marshall JMP Superbass + JCM800 Sidewinder, Musicman HD-500, SWR WorkingPro 700, Eden D410XLT4, Fullstack Ashdown ABM
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Aidamos (29. 08. 2018 05.39:02)

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Matej napsal:

I v tom odposlechu to znělo daleko barevnějí a prostorověji než z tý SM58.

On Shure SM58 se stal legendou tak trochu neprávem. Hodně se používal, protože byl na tehdejší poměry prostě levný a mechanicky odolný, a zvuk neměl špatný. Prostě vyhrál na poměr kvalita/cena. Ale dnes je to překonaný mikrofon. U Shure převzal tu špičku spíš Beta 58, což je podstatně lepší mikrofon, ale drahý, protože Shure. Ty prachy bych za něj rozhodně nedal.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

12

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Já byl před časem v kině na filmu The Wall s Watersem a dost mě překvapilo, že naživo zpíval na  SM58.
Tak mohl mít uvnitř jnou vložku, ale proč by to dělal, že?
Tady je důkaz: https://www.diapasonvibe.it/wp-content/uploads/2018/04/Roger-Waters-Us-Them-Tour-2018-Unipol-Arena-02.jpg

Já myslím, že k jeho hlasu prostě ten mikrofon sedí.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

13

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Já mám Samson Q8 a ted jsem pořídil za litr mexickou 58 Betu, oba výborný

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

14

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Aidamos napsal:Mimochodem, na co tu zpívá Richie Kotzen?

https://www.youtube.com/watch?v=LkKBcEV75WE&hd=1

Přesně tohle video mohlo za to, že jsem ty Q7cky si pořídíl (Máme celkem 3). Když to stačilo Kotzenovi tak nám musí taky :-)

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: Atvečko (29. 08. 2018 08.31:08)

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Používáme střídavě SM58, Q8 a Bety58A.  takže je můžu porovnat - samosebou subjektivně.

SM je kardioda, oba  zbylý superkardioda, přesto je překvapivě ten samson nejháklivejší na vazbu. Zvukem (dynamiky, prokreslením) je jednoznačne nejlepší beta, ale samson neni zase o tolik horší, SM je znatelně jiná (schválně nepíšu horší i když si to myslím).  SM mi spadlo 2x i se stojanem na zem (dementi co maj pocit že taneček na podiu je dobrej nápad) a pořád bere stejně, u Samsonu se mi vložka uvolnila, aniž bych si pamatoval, že jsem s ním někde fláknul, takže nejspiš jen jak se hrubě manipuluje s kuframa při balení, ale mohl to být jen vadný kus. Každopádně po čtvrtroce v servisu. Bety máme chvíli, je to rozhodně nejlepší z těch tří, páč je robustní jako SM a zvuk má (lepší) jak samson.

Betu musí mít človek až v hubě, na posledních 5ti cm hrozně záleží, Samson bere i z maličko větší vzdálenosti (dobré po ty, co se "bojí" mikrofonu) ale s tím souvisí zase ta náchylnost na vazbu, hlavně ve zkušebně. Na podiu je to ale cajk, nikdy mi nepísknul a to mám fakt slabej hlas a musím mít monitor nakouřenej co to jde.

SM58 je pro pankáče, rockery a opilce,  Q8 pro vyklidněný vokalisty(tky),  Beta58A pro všechny, ale je drahá jako prase.

Q8 je za dva litry, SM58 za tři  beta za 4 (přibližně)

Jo a pozor na fejky i když jak který.... máme fejk bety, kterej nikdo (kromě peněženky) od origoše nepoznal.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

16

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Aidamos napsal:
 

Mimochodem, na co tu zpívá Richie Kotzen?

Jinak ten živák Kotzena je kurňa libovej!  wink

0 xLajků:

17

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Aidamos napsal:

On Shure SM58 se stal legendou tak trochu neprávem.

 Naopak, padesátosma se stala legendou naprosto poprávu, Shure byla první firma, která si všimla, že někdy od šedesátých let se muzika čím dál víc zvučí a začali na tom makat. 58 měla několik předchůdců, ale de facto s ní Shure byli první, kteří postavili zpěvový mikrák, který byl bez výhrady použitelný (a zvučitelný) na jakémkoli podiu. 58 je prostě standard na kterém vzniklo 95% všech ostatních zpěvových mikráků.

Aidamos napsal:

Ale dnes je to překonaný mikrofon.

 Samozřejmě, je na trhu teprve pětačtyřicet let v podstatě beze změn a ty hloupí zvukaři, co zvučej největší koncerty a festivaly ji kupujou po desítkách, protože jsou hluchý a zmasírovaný všudypřítomnejma reklamama...
Úplně stejně blbě se dá plácnout, že je překonanej Precision nebo Jazz Bass.

Atvečko napsal:

Betu musí mít človek až v hubě, na posledních 5ti cm hrozně záleží,

 Proximity efekt (a docela podstatná technika práce s mikrákem), stačí jenom správně nastavit gain.

Atvečko napsal:

máme fejk bety, kterej nikdo (kromě peněženky) od origoše nepoznal.

 Fejky mikrofonů často stačí jenom vzít do ruky a člověk hned ví, na čem je wink

Hele, já obecně moc nemusím porovnávání mikrofonů na základě toho, jak na nich zním. Člověk, který si denně nenahrává a neposlouchá svůj hlas, má poměrně nepřesnou představu o svém hlase, slyší se "v hlavě", dost často jsou zpěváci překvapení, když pak vidí třeba živej záznam, jak vlastně s kapelou zní. A taky docela platí, že to, co se mi líbí, nemusí být to nejvhodnější.
Při vybírání mikrofonu taky hodně záleží, kdo s ním nakonec bude pracovat: je sice supr vybrat si mikrák, který mi "sedí", ale co naplat, když ho nakonec dám zvukaři, který s ním dělá kdoví co, různých kouzelníků je za mixama furt docela dost, kolikrát neumí ani nastavit gain, netuší, co to je Hi Pass filtr, natož aby ho uměli použít, na EQ nakroutí hory doly a kompresor znají jenom ten od pípy wink
Takže doporučuju konzultovat, číst odborný recenze, ne jenom reklamní letáky, při zkoušení nehledět jenom na to, jak hraje mikrák "rovně", ale spíš zkusit jak reaguje na změny EQ a uvažovat, jestli má vůbec cenu se pro něj shýbat, když mi spadne na zem wink

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

18

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

el BassTardo napsal:

 Proximity efekt (a docela podstatná technika práce s mikrákem), stačí jenom správně nastavit gain.

Samosebou,  ale mluvím o situaci, kdy jsem vyměninil jeden za druhej aniž by se změnilo nastavení mixu - prostě samson je citlivější a to znatelně a ukočírovat mu gain dá trochu víc práce (alespoň mě se to tak zdá).

el BassTardo napsal:

Fejky mikrofonů často stačí jenom vzít do ruky a člověk hned ví, na čem je

Samosebou u většiny to platí, ale až nám nějakej zvukař nasraně ten náš fejk bety vymění za svůj mik (jako se mi to už 2x stalo se samsonem) dám vědět :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

19

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Atvečko napsal:

ale až nám nějakej zvukař nasraně ten náš fejk bety vymění za svůj mik (jako se mi to už 2x stalo se samsonem) dám vědět :-)

 to by mě zajímalo, co to bylo za mamlasa, pokud si kapela donese svoje majky, jsem rád, šetří moje a hlavně tvůj majk je tvůj díl zodpovědnosti za tvůj zvuk wink
donesenej gear měním jenom když nefunguje nebo se s tím opravdu nedá dělat (např. wifi bezdráty na velkejch podiích), ale vždycky po dohodě s umělcem, s tím, že mu nenasraně vysvětlím, proč to potřebuju vyměnit.
ale nejsi první, komu fejkový mikráky fungujou dobře, já osobně se jim znažím vyhnout, tak abych dodržel požadovanej rider, když pak od jiných požaduju, aby dorželi rider můj wink

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

20

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

 

el BassTardo napsal:

to by mě zajímalo, co to bylo za mamlasa,

Náhodička - zrovna o tom jeden píše na FB :

Co se mikrofonů týče, s velkým sebezapřením respektuji přání zpěváků, zpívat na svůj mikrofon...Málokdo má opravdu mikrofon na "svůj" hlas a když se nejedná o standardy typu Shure 58, Beta, atd, je docela dřina(pro mě) vykouzlit hezký zvuk... 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

21 Naposledy upravil: m3 (03. 09. 2018 14.36:28)

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Atvečko napsal:

Co se mikrofonů týče, s velkým sebezapřením respektuji přání zpěváků, zpívat na svůj mikrofon...Málokdo má opravdu mikrofon na "svůj" hlas a když se nejedná o standardy typu Shure 58, Beta, atd, je docela dřina(pro mě) vykouzlit hezký zvuk...

 Hele nase zpevacky si vozili mikraky hlavne s esteticko hygienickejch duvou big_smile .. erarni mikraky jim sem tam smrdeli atd big_smile ..  

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

22

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Atvečko napsal:

docela dřina(pro mě) vykouzlit hezký zvuk...

 sorry, ale pokud s tím má problém, tak ať jde radši dělat něco jinýho...třeba se míň nadře wink

m3 napsal:

hlavne s esteticko hygienickejch duvou big_smile .. erarni mikraky jim sem tam smrdeli atd big_smile ..

 taky pro to si zpěváci vozí třeba dezinfekční spreje.

a slušné zvukařské firmy je kromě pravidelného praní molitanů a mřížek taky používají, třeba tohle:https://www.naninails.cz/dezinfekce-areasteryl-na-povrchy-a-naradi-250-ml/

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

23

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

S dovolením navážu na toto téma.

Máte prosí někdo osobní zkušenost s mikrofony SE Electronics? Konkrétně model V7?
https://www.thomann.de/cz/se_electronics_v7_x.htm

Podle toho co jsem načetl, by měl omezovat sykavky (což je můj problém). Rád bych ho jako náhradu za současný Samson Q7.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

24

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Dzzerza napsal:

Máte prosí někdo osobní zkušenost s mikrofony SE Electronics? Konkrétně model V7?

  Jo, dělal jsem s tím, není to špatný mikrofon, kvalitativně na úrovni Shure SM58.

Že by omezoval sykavky, to bych neřekl, neznám mikrofon, kterej by to z principu uměl. V7 je poměrně barevnej, s hezkým podáním středů a míň basama, na některé hlasy supr, na některé míň, dával bych o spíš na výše posazené hlasy, ale bacha na jednu věc: docela snadno ho přeřveš. Pokud jsi zvyklý hlasem hodně tlačit, tak tady se projeví to, že při vyšších intenzitách má nepěkné výšky, ostré, tenké, jakoby skleněné.

Ale pokud normálně zpíváš, určitě to vyzkoušej, není to špatný mikrofon.

A co se sykavek týče, někdy stačí vindšuc, molitanová bambule. Pak se dá taky celkem přesně změřit, na kterých frekvencích nasykáváš a ty prostě lehce potlačit. Ale to by zkušený zvukař měl snadno najít a udělat sám wink

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

25

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

el BassTardo napsal:
Dzzerza napsal:

Máte prosí někdo osobní zkušenost s mikrofony SE Electronics? Konkrétně model V7?

  Jo, dělal jsem s tím, není to špatný mikrofon, kvalitativně na úrovni Shure SM58.

Že by omezoval sykavky, to bych neřekl, neznám mikrofon, kterej by to z principu uměl. V7 je poměrně barevnej, s hezkým podáním středů a míň basama, na některé hlasy supr, na některé míň, dával bych o spíš na výše posazené hlasy, ale bacha na jednu věc: docela snadno ho přeřveš. Pokud jsi zvyklý hlasem hodně tlačit, tak tady se projeví to, že při vyšších intenzitách má nepěkné výšky, ostré, tenké, jakoby skleněné.

Ale pokud normálně zpíváš, určitě to vyzkoušej, není to špatný mikrofon.

A co se sykavek týče, někdy stačí vindšuc, molitanová bambule. Pak se dá taky celkem přesně změřit, na kterých frekvencích nasykáváš a ty prostě lehce potlačit. Ale to by zkušený zvukař měl snadno najít a udělat sám wink

Velmi děkuji za vyčerpávající odpověď.
Zdá se že toto nebude cesta pro mě - přece jenom mám nlas dost nízko posazené a spíš přiřvávám zpěvákovi, takže je snadné V7 přehltit asi to nebude to co potřebuju.
Ale zkusím jestli ho mají někdě na obchodě k vyzkoušení.

Díky

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

26 Naposledy upravil: Matej (01. 10. 2019 20.26:53)

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

Dzzerza napsal:

....přece jenom mám nlas dost nízko posazené a spíš přiřvávám zpěvákovi, ...

Ty se máš. Já mám zas problém, že mi přijde, že mám vysoko posazenej hlas,...alespoň mě se můj hlas nelíbí-chtěl bych mít nižší. neutral_face Ale ve všech kapelách co zpívám nebo jsem přizpívával, tak vždycky proto, že se to oděmě chtělo,...samozřejmě proto, že krom zpěváka jsem byl dycky jednookej mezi slepejma. grinning  Ale už spoustu let mám svůj letitej mikrofon (SM58) kterej si beru vždy kam jedem hrát a jsem na něj tak nějak zvyklej. wink

0 xLajků:

27

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

el BassTardo napsal:
...

Že by omezoval sykavky, to bych neřekl, neznám mikrofon, kterej by to z principu uměl.

...

Páskový :-)

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

28

Re: Mikrofon na zpěv - jaký??

drevorubec napsal:

Páskový :-)

páskáč omezuje kdeco smile

a nejlíp omezí sám sebe, když do něho pošleš phantom wink
ale vlastně jo, pěknej měkkej páskáč by mohl pomoct, ja bych teda volil úpravu na EQ, ale tohle je taky cesta, pokud se teda chceš praštit přes kapsu wink

Basa prudí muziku smile
0 xLajků: