1 Naposledy upravil: Aidamos (03. 04. 2022 18.45:02)

Téma: D. Lakin Basses Bob Glaub

D. Lakin Basses Bob Glaub

Rok výroby: 2014
Země původu: Korea

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d5d0hbbujhhnbidd18qe1jg13.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d5d0hbbu1do3tgr38i1j1a1qms4.jpg

Pan P. mi zapůjčil basičku, na kterou jsem se velice těšil, už jen z toho důvodu, že pochází prakticky ze stejné rodiny jako nástroje Lakland, kterých jsem v posledních letech měl možnost zkusit opravdu hodně, a žádný mě nezklamal. Firmu Lakland založil Dan Lakin a Hugh McFarland v roce 1994. V roce 2010 Dan Lakin firmu opustil a založil si vlastní značku D. Lakin Basses a vyrábět začal v Koreji v roce 2014, ale dělaly se i americké nástroje, ale v poslední době to nevypadá s firmou vůbec dobře, nevím, co se děje. Webové stránky nefungují a poslední příspěvek na facebookovém profilu je z prosince 2017, a nikde žádné informace. Každopádně ale nejen, že tahle basa existuje, ale navíc i skvěle funguje, takže jdeme na to.

Popis, konstrukce, parametry

Nástroj je typu Precision s jedním děleným snímačem. Tělo je z olše, lesklý lak je v barvě Olympic White. Krk je javorový s palisandrovým hmatníkem, který nese jednak úžasné obdélníkové výložky z perleti, místo obvyklejších malých kulatých orientačních značek, a také má fešácké bílé lemování (binding). Hlava nástroje je v provedení matching headstock, má tedy na vrchní straně stejný bílý lak jako tělo. Elegantní a líbivé. Nástroj měl být evidentně konkurencí pro řadu Skyline od Laklandu vyráběnou tehdy také ještě v Koreji, ale kromě výše uvedených elegantních drobností má mechaniky nejen pod licencí Hipshotu, ale přímo od Hipshotu. Jedná se o typ HB1. Jsou výtečné a mají absolutně hladký chod. Hlava má originální tvar, pravda asi se nebude líbit každému, mně osobně se líbí velmi.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d5d0hbbv1fh91f2f6dg1jci1u2a7.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d5d0hbbv1s4a1vt518921n26t118.jpg

Všimli jste si sériového čísla? Údajně předchozí a zároveň první vlastník se znal osobně s Danem Laklinem, a toto by měl být jeho první sériově vyrobený nástroj vůbec.

Šířka krku na ořechu (nultém pražci) je 44,45 mm a krk mi sedí celkem příjemně do ruky, přestože mám radši nepatrně užší, a hlavně plnější provedení. Mimochodem ořech je kostěný, nikoli z plastu jako u zmíněné řady Skyline od Laklandu. Ale abych jen nechválil, tak si povšimněte nestejných roztečí zářezů pro struny. Prostřední dvě struny jsou o něco blíž k sobě než s krajními strunami. Po zkušenosti s nástrojem Aleše Vychodila (recenze) a mým bývalým Deluxe Jazz Bassem od Fenderu (recenze) mám skoro pocit, že se to tak dělá běžně a schválně. Ne, není to v pořádku, odmítám to uznat. Je to fail. Naštěstí relativně snadno opravitelný.

Kobylka je opravdu hodně masívní a umožňuje protažení strun skrz tělo. Snímač by měl být z vlastní produkce a zvukově se opravdu povedl, ale o tom až v sekci zvuk. Ovládání je klasicky tvořené celkovou hlasitostí a tónovou clonou.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d5d0hbbu1os1hfgchl120l19gd5.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d5d0hbbv1vs11mec1usg1g83q276.jpg

Pickguard je třívrstvý v provedení brown tortoise shell.

A ještě jednu velice potěšitelnou drobnost, nebo spíše pro mě zásadní věc, bych rád zmínil. Matice pro štelování výztuhy krku je v jeho patce a je v provedení s kolečkem s otvory. Tohle provedení miluju i na Music Manech, protože umožňuje pohodlně štelování bez povolování strun a bez nutnosti používat nějaké speciální nástroje nebo dokonce sundávání krku. Bravo, konečně někdo další se k tomu odhodlal.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d5d0hbbv1s591m4e1fgp1qc3mvu9.jpg

Baskytara váží 3,9 kg a na popruhu se nepřevažuje, což přičítám té relativně malé hlavě. Na problém přepadávání na hlavu jsem hodně citlivý, takže zde tleskám a jsem velice spokojen.

Zvuk

Zvuk mě dostal. Jedná se totiž o můj oblíbený Precision z padesátých, eventuálně sedmdesátých let. Zvonivý, vrčivý, kousavý a průrazný. Žádný šedesátkový zastřený huhňa. Slap není problém, parádní zvuk se zkreslením. Tady jsou ukázky. Nahráno je to s plně otevřenou tónovou clonou, použité struny jsou niklové Elixiry 45-105 ve velmi dobrém stavu. Není-li uvedeno jinak, jsou nahrávky provedeny rovnou do zvukové karty a jen normalizovány, žádný postprocesing.

"Povinné" ukázky

Hra mezi snímačem a krkem
Hra nad snímačem
Hra mezi snímačem a kobylkou

Bonusové ukázky

Ukázka ve stejném pořadí jako výše
Slap

Následuje nahrávka přes kompresor TC Electronic SpectraComp (recenze) a hlavně přes Darkglass Alpha Omega Ultra (recenze) se zapnutou simulací aparátu, abyste měli alespoň trochu představu, jak baskytara zní naživo.

Nahrávka přes Darkglass prsty, pak se zkreslením a nakonec slapem.

Hodnocení

Perfektní nástroj se skvělým zpracováním, až na tu spíše kosmetickou drobnost na ořechu, výtečným zvukem a příjemným vzhledem. Chválím i pohodlné štelování a výborné vyvážení nástroje na popruhu. Zkoušku s bluesovou kapelou a tímhle blonďákem jsem si velice užil. Nástroj není, i přes uvedenou zemi původu, z nejlevnějších, a v každém ohledu se může směle svou kvalitou rovnat i špičkové (USA) produkci.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: D. Lakin Basses Bob Glaub

Výborná basa. Dostala se ke mně tak nějak opatrně a fakt nelituju. Preclovatej zvuk z nejpreclovatějších, naživo z PA je to sado maso. Všichni chodí a chválí basu (resp její zvuk).
Kapela mě miluje, já miluju Lakina, ou jéééésunglassessmile

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: df (18. 03. 2024 19.58:44)

Re: D. Lakin Basses Bob Glaub

Zde inzerovany stribrny Lakin se dostal k me malickosti. Zde ukazka:

Lakin

Edit: Opraven doskakany render. Dik za upozorneni.

0 xLajků:

4 Naposledy upravil: df (25. 03. 2024 15.06:30)

Re: D. Lakin Basses Bob Glaub

S original snimacem jsem nebyl moc spokojen, tak jsem pouzil starsi PRM6, ktery jsem tu mel na jinou basu a vysledek... posudte sami.

Lakin, PRM6

Edit: Nechal jsem puvodni setup linky, a protoze je PRM6 silnejsi a ma mnohem bohatsi spektrum, je rozdil takhle velky. 

0 xLajků:

5

Re: D. Lakin Basses Bob Glaub

Forget Me Nots

0 xLajků:

6

Re: D. Lakin Basses Bob Glaub

df napsal:

S original snimacem jsem nebyl moc spokojen, tak jsem pouzil starsi PRM6, ktery jsem tu mel na jinou basu a vysledek... posudte sami. Lakin, PRM6

 basu nebudu hodnotit protože oba zvuky zní za mě OK, ale ten song je vybornej, poslouchám normálně death a black metal ale u toho jsem teda "Vajbil" jak o život

PK Guitars Custom Headless "Dingberg"
Fame Baphomet 5 (Mayones BE5 Exotic)
Ibanez BTB575FM

DG X Ultra / Line6 Helix LT / GSS Baby Sumo
0 xLajků:

7

Re: D. Lakin Basses Bob Glaub

Jaccob0 napsal:

basu nebudu hodnotit protože oba zvuky zní za mě OK, ale ten song je vybornej, poslouchám normálně death a black metal ale u toho jsem teda "Vajbil" jak o život

 Díky.

 

0 xLajků: