1

Téma: Fender Limited Edition American Vintage '58 Precision Bass Roasted

 

Fender Limited Edition American Vintage '58 Precision Bass Roasted Ash Natural

Rok výroby: 2017
Země původu: U.S.A.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsbvfla4t12gj1bso7u3.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsc1teg9tk16pb17hotdv4.jpg

Popis

Jen v roce 2017 udělal Fender limitovanou edici nástrojů z pečených dřev. Toto je Precision s tělem z pečeného bahenního jasanu a rovněž pečeným javorovým krkem. O technice tzv. pečení si můžete přečíst v recenzi na Ernie Ball Music Man StingRay 5 a také v diskuzi tamtéž. Ve zkratce jen řeknu, že pečení je zvláštní teplotní úprava, která se dělá tak, že ve speciální komoře, kam se vloží dřevo, se vytvoří vakuum, dokud vlhkost ve dřevu neklesne na 0%. Následně se vystaví vysokému tlaku páry o teplotě 230 až 240°C dokud vlhkost ve dřevě nevzroste na 6%. Výhodou takto upraveného dřeva je rozměrová stabilita, odolnost proti vlhkosti a také snížení hmotnosti. Hmotnost je opravdu nízká, baskytara i díky lehkému bahennímu jasanu váží jen 3,7 kg, ovšem díky tomu také nemálo přepadává na hlavu, což jak možná víte, vysloveně nesnáším. Na druhou stranu roasted provedení je naprosto úžasné na pohled a navíc neuvěřitelné komfortní na dotek a nejen na tom skvostném krku. Krk mi přijde lakovaný matným lakem, který používání již trochu vyleštilo. Můj StingRay 5 s pečeným krkem, který jsem kupoval rovněž v roce 2017, má krk jen olejovaný a voskovaný, a žádné vyleštění při stejně dlouhém používání nepozoruji. Podobně mi přijde lakované i tělo. Bude to opravdu jen velice tenký lak. Mimochodem tělo je ze dvou kusů, ale je kresbou slícováno tak dokonale, že spoj nenajdete ani lupou. To, že se jedná o dva kusy, je vidět jen na boku v místě rolny pro popruh.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsc8fa1nprh7kkd1a5d5.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsc1s0j15ug1sq21of61i6u6.jpg

Krk má pro mě příjemný plný profil, jeho šířka na ořechu je 44,45 mm, což je na mě skoro až moc, ale hlavně touto masou dřeva přispívá k zmíněnému výraznému přepadávání na hlavu. Při standardní precižnovské šířce 41,3 mm by to zase mohlo být o něco lepší. K nedobrému vyvážení přispívají i masívní mechaniky. Daviďák, kterému opět převelice děkuji za zapůjčení, zvažuje vyměnit mechaniky za lehké Gotoh Res-o-Lite GB640, které by měly být o 50% lehčí než originály. Tento zásah se mi jeví jako naprosto logický a více než ochotně ho schvaluju, to by mohlo dosti pomoci. Mimochodem mechaniky mají reverzní chod. Nevím jak ten Gotoh, ale i kdyby ne, tak reverzní chod mi stejně k srdci přespříliš nepřilnul.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsd12sj1kd2v4h345190n8.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsd1pa71rvb15p11has181k9.jpg

Abych jen nechválil, tak vytknu umístění mechanik, kdy jeden z jejich hrotů vyčnívá mimo linii hlavy. Ne, že by to něčemu vadilo, je to jen drobný detail, ale u níže zmíněných '57 modelů nic takového nebylo, přičemž mechaniky byly použity totožné.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsd1v8a1ts415h368mak3a.jpg

Pickguard je z černě eloxovaného hliníku, kobylka se závitovými kameny a snímač s výrazně vystouplými pólovými nástavci pod strunou A, jak je to u modelů '57 a 58' typické. Mám tento snímač velice rád, potkal jsem se s ním již na třech podobných právě American Vintage '57 modelech (recenze). Za mě osobně zvukově absolutně nejlepší snímač pro Precision.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d2plsmsc1bkqupm14qai8qt0p7.jpg

Ovládání je reprezentováno nepřekvapivě hlasitostí a tónovou clonou.

Zvuk

Zvuk je takový, jaký si pamatuju z výše zmíněných '57 modelů. Zvonivý, agresívní vrčák. Kapelou projede jak rozžhavený ingot válcovací stolicí, ale umí i tmelit, stačí trochu stáhnout tónovou clonu, nebo dát hlazenky.

Následující nahrávky, není-li řečeno jinak, jsou provedeny rovnou do zvukové karty, jen normalizovány, jinak ponechány v původním stavu bez postprocesingu. Tónová clona vždy plně otevřená. Použité struny jsou niklované Elixiry 40-60-75-95 ve výborném stavu.

Nejprve "povinné" nahrávky

Hráno mezi snímačem a krkem
Hráno nad snímačem
Hráno mezi snímačem a kobylkou

Bonusová nahrávka ve stejném pořadí jako výše

Slap

Nahrávka přes Darkglass Alpha Omega Ultra, prsty, se zkreslením a slapem, abych alespoň trochu simuloval, jak hraje basa přes aparát.

Hodnocení

Nebýt výrazného přepadávání na hlavu, byl by to naprosto dokonalý Precision. Úžasný vzhled, fantastický krk, skvělý zvuk. Pustí-li se Daviďák, kterému ještě jednou moc děkuju za zápůjčku, do výměny mechanik, doufám, že se podělí o to, jak výměna zacvičila s vyvážením nástroje.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

2

Re: Fender Limited Edition American Vintage '58 Precision Bass Roasted

Ty roasted dřeva vypadají vždycky tak nádherně... :-) 

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, G&L ASAT deluxe kytara, line6 pod hd 500X, trsátko, klíčenka :-)
0 xLajků:

3

Re: Fender Limited Edition American Vintage '58 Precision Bass Roasted

A btw. fakt super zvuk.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, G&L ASAT deluxe kytara, line6 pod hd 500X, trsátko, klíčenka :-)
0 xLajků:

4

Re: Fender Limited Edition American Vintage '58 Precision Bass Roasted

Vážení docenti,

díky Daviďákově dobrosrdečnosti se mi dostalo možnosti tuto basu pěkně ozkoušet. Jedná se o opravdu parádní stroj, který by mohl aspirovat na basu na doživotí, tedy do konce života. S Daviďákovou basovou promiskuitou se však o tomto dá úspěšně pochybovat blush

Basu jsem při zkoušení poměrně záhy zbavil Elixírů a osadil půlročními Chromy. Zvonivý vrčák se tedy nekoná a ani s těmi Elixíry bych to takto nepopsal. Co mě uchvátilo, byl pevný, konkretní a opravdu kultivovaný tón. Basa už nasucho nádherně artikuluje, samo dřevo hraje opravdu parádně, tón je dlouho plný, můžete si skočit na párek a stále to zní parádně. Je to tím pečením? Nevím.....nebo...tak určitě....

Zpracování perfektní, hmatový vjem je taky hami ňami. Vrstva laku je opravdu opravdu tenká, osahávání basy je velmi příjemné, pro basové fetišisty až nebezpečně rajcovní. Krk je baseballového typu a vzhledem k šířce nuláku má pro mě masa až moc, ale zvládnu na něj hrát bez větších obtíží, jde jen o pocit.

Adam zmiňoval padání na hlavu, které je opravdu znatelné, z mého pohledu ale ještě únosné. Nicméně lehčí mechaniky určitě dosti pomohou.

Osobně bych vyměnil snímač, já tu 58ku zas tolik nemusím, sám jsem jí zkoušel na jiném PB, ale šla do háje. Trošku jsem upravil pozici snímače, Ečko bylo chcíplejší, ale problém byl píš v Áčku, které díky vysunutým magnetům valilo víc. Osobně mě tahle vyfikundace na tom snímači spíše vadí, anžto se trochu hůře šteluje. Pro vyrovnanost mezi strunami stejně snímač pod Áčkem je potřeba zasunout dosti hluboko.

Resumé jest, že je to skvělá basa, lepší jsem v ruce neměl. Až tam Daviďák hodí ultrlight mechaniky tak už nebude vo čom.....snímač je o chuti každého soudruha.....

No a takto jsem si dával na zkušebně hezký podvečír

https://baskytara.com/img/m/24791/t/p1d51pd8bhui81hlalch1m771khm5.jpg

Fender Road Worn 50s Precision, Hocke BT 130, Ashdown MiBass 220, Soundelirium 15BN, 410 Plech Novotný (Emi ME10-1008), SWR WorkingPro 1x10, Zoom B3, Boss LS2
0 xLajků:

5

Re: Fender Limited Edition American Vintage '58 Precision Bass Roasted

Asian Bamboo napsal:

snímač je o chuti každého soudruha...

 Přesně tak.

Asian Bamboo napsal:

já tu 58ku zas tolik nemusím

 Já ji zase miluju.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků: