1 Naposledy upravil: Aidamos (05. 07. 2019 11.26:55)

Téma: Electro-Harmonix Battalion Bass Preamp DI

Electro-Harmonix Battalion Bass Preamp DI

Rok výroby: 2018
Země původu: USA
Cena: 3.980,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3s0bef21beg3j0ge5rvldfk6.jpg

Popis, konstrukce, parametry, ovládání

Tenhle sympatický předzesilovač jsem chtěl zkusit hned, jak se objevil na trhu. Nyní jsem tu možnost díky jeho zápůjčce od kamaráda dostal. Kromě funkce předzesilovače s korekcemi disponuje zkreslením, kompresorem a dokonce šumovou bránou.

Skříň je z masívní slitiny, nejspíše hliníku, v bílé barvě, ale horní strana má efektní potisk. Je to vůbec jedna z nejhezčích krabic od Electro-Harmonix. Mně se tedy líbí. Napájení na 9V adaptér je jako jediný konektor na zadní straně a není možné použít baterii. Preamp si mimochodem vezme 100 mA, což není mnoho. Nadstandardně je k preampu dodán i napájecí adaptér, to není v podobných případech moc časté. Na pravé straně šasi je jackový vstup (INPUT) pro nástrojový kabel. Vedle něj je i jackový výstup (DRY OUTPUT) s neovlivněným zvukem pro použití třeba s ladičkou.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3s0bef2h2mjtv12831ju31bq43.jpg

Na levé straně je toho více. Jackový výstup (OUTPUT) je určen pro aparát a zvládne i sluchátka, což je super bonus. XLR výstup (DI OUTPUT) je určen pro zvukaře. Tento XLR výstup má přidruženy tři ovládací prvky. Hned vedle je otočný prvek VOL pro nastavení síly výstupního signálu, to se mi moc líbí. Možná by ten klobouček nemusel tak moc vystupovat z boku krabice. Pak je tam přepínač BYPASS pro určení jestli se má do XLR poslat zefektovaný nebo čistý signál. Dalším přepínačem je GND LIFT, tedy volba odzemnění.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3s0bef2qe2st8ujomr9o144.jpg

A jdeme na horní stranu. Celé zařízení uvádí do chodu pravý kovový nožní spínač BYPASS s přidruženou zelenou LEDkou indikující zapnutí preampu. Levý nožní spínač DISTORTION s červenou LEDkou spíná zkreslení. Blízko výstupu DRY OUTPUT se nachází spínač útlumu vstupního signálu -10 dB. Nad ním je modrá LEDka patřící k spínači kompresoru. Otočný ovládací prvek kompresoru hned následuje.

Hodně jsem už dříve sledoval na YouTube různá videa s tímto preampem, když jsem o něm chvíli uvažoval, a musím říct, že jsem k funkci kompresoru přistupoval bez nadšení a s výraznými pochybami. Ne, že by nemohl jednoovladačový kompresor fungovat. Měl jsem takový v zesilovači TecAmp Puma 1000 (recenze), a byl výtečný, ale ten v podání EHX se mi moc z těch videí nepozdával. On tedy opravdu funguje divně. Otočený zcela vlevo nekomprimuje nebo jen neznatelně a jak člověk otáčí po směru hodinových ručiček, komprese přibývá a zvuk se čím dál víc utlumuje. To je v pořádku. Jsem rád za tento průběh kompresoru, který opravdu ten zvuk stlačuje. Například můj milovaný kompresor TC Electronic SpectraComp v továrním nastavení sice komprimuje, ale zároveň i trochu zesiluje, což mi vůbec nevyhovuje, naštěstí je tam možnost nastavit si detailně kompresi vlastní – viz recenze. Battalion má průběh rovnou podle mých představ o tom, jak by měl kompresor fungovat. Ale proč píšu, že funguje divně? Ono totiž k té plynulé kompresi dochází až do střední polohy. Maximální komprese je v poloze na dvanáct hodin. Pak naopak zase povoluje, zvuk zesiluje, ale jen ve výškách, ze zvuku výrazně mizí basy. S takovým průběhem jsem se ještě nesetkal. Oblíbil jsem si polohu na devět hodin, v této poloze utlumí hlasitostní špičky jak při razantní prstové hře, tak při slapu, ale ještě tzv. nedýchá. Útlum po kompresi lze dorovnat ovladačem VOL pro celkovou výstupní hlasitost, který se nalézá na opačné straně krabičky zcela vlevo.

A jdeme na ekvalizační sekci. Ta se vyznačuje černými plastovými kloboučky potenciometrů s bílou ryskou, ostatně stejnými jako má kompresor nebo celková hlasitost. Prvním zleva jsou basy na frekvencích pod 200 Hz, následují nižší středy na 280 Hz, vyšší středy na 750 Hz a posledními jsou výšky na frekvencích nad 2 kHz. Vše je v režimu boost & cut, tedy zesílení i zeslabení daných pásem.

Sekce zkreslení má kloboučky ovladačů bílé s červenou ryskou. Toto odlišení se mi zamlouvá. První ovladač LEVEL nastavuje hlasitost zkresleného kanálu. Velice kvituji, že druhým ovladačem je BLEND, čili poměr čistého a zkresleného zvuku. Následuje ovladač DRIVE pro míru zkreslení a končí to ovladačem TONE pro nastavení barvy tónu, poměru basů a výšek. Sekce zkreslení je doplněna třípolohovým přepínačem. PRE EQ znamená, že zvuk nejdříve proběhne zkreslením, smíchá se s čistým signálem podle nastavení ovladače BLEND a pak teprve proběhne ekvalizační sekcí. POST EQ obráceně, tedy nejdříve se zvuk zekvalizuje a pak teprve zkreslí a pak se smíchá s rovněž zekvalizovaným čistým zvukem. Poslední režim DRY EQ funguje tak, že neovlivněný zvuk se zkreslí a pak se smíchá se zekvalizovaným čistým zvukem. Pro lepší pochopení přikládám obrázky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3s0bef21q101kf81vl810lo2oo5.jpg

Posledním prvkem, o kterém jsem se ještě nezmínil, je malý černý plastový otočný klobouček GATE ovládající šumovou bránu. Ovladač nastavuje prahové množství šumu, kdy brána začne zavírat.

Zvuk

Ekvalizace funguje v rozumném rozsahu, téměř to nelze s něčím přehnat. To se mi líbí.

Jak jsem se v popisné části zmínil, že jsem byl z dříve zhlédnutých videí skeptický k fungování kompresoru, musím si tento názor opravit. Kompresor vůbec není špatný a v první půlce dráhy funguje jak má. Druhá půlka by tam pro mě být vůbec nemusela. Nahrál jsem i ukázku slapovou technikou pro porovnání bez kompresoru a s kompresorem nastaveným na devět hodin, tedy jen jemně. Pravda, kompresor trochu víc komprimuje výšky než by bylo nutné, takže jsem je na preampu trochu přidal pro jejich kompenzaci. Kvůli tomu tam ten ovladač je, ne? Mimochodem všechny nahrávky jsou udělány na baskytaru Ernie Ball Music Man StingRay 5 (recenze).

Jak jsem z videí nebyl nadšen z kompresoru a teď jsem si názor poopravil, tak úplně obráceně je to u šumové brány. Z té jsem nadšený byl už z videí, že tam je, ale teď rozhodně spokojen nejsem. Funguje. Funguje dobře, jenže moc pozdě. Když člověk přestane hrát, tak zabere až za dlouhatánskou sekundu a půl přibližně. To je moc. Ta by měla zabírat skoro okamžitě. Zklamání a velká škoda. Můžete to slyšet i na koncích následujících nahrávek, zvlášť u těch s vyšším zkreslením.

Zkreslení je spíše z říše distortionu a fuzzu. Dostanete z toho i jemný overdrive, ale není to úplně to pravé ořechové. Ale jinak fuzzuje hezky. Nahrál jsem kromě čistého zvuku ukázky od overdrivu přes distortion, střední fuzz až po ten maximální. Všechno je nahráno s přepínačem v poloze PRE EQ, tedy s ekvalizací až na konci, což je jediná poloha, která mně osobně přijde použitelná. U ostatních poloh na můj vkus ve zvuku příliš chybí basy.

Pro srovnání jsem ještě nahrál stejné kolečko na můj zvuk s výše zmíněným kompresorem TC Electronic SpectraComp a preampem Darkglass Alpha·Omega Ultra (recenze). Tam samozřejmě mám zapnutou i simulaci aparátu, což vůči Battalionu není úplně fér, to přiznávám.

Hodnocení

Perfektní zpracování je doplněno velice slušným až výborným zvukem. Firma Electro-Harmonix kraluje v říši zkreslení typu fuzz, vzpomeňte na legendární Big Muff, tedy overdrive typu Darkglass od něj asi nikdo moc nečeká, ač jsem ho pro srovnání uvedl. Velice použitelný je kompresor, naopak nedostatečná se mi jeví šumová brána. Jinak zařízení má hromadu vstupů a výstupů včetně možnosti použití sluchátek. V neposlední řadě je tu hledisko ceny. Při ceně pod čtyři tisíce dostanete opravdu hodně muziky za málo peněz. Toto hledisko je nepřehlédnutelné. Mně osobně chybí snad už jen nějaká byť sebejednodušší simulace aparátu, jakou má například Tech 21 u své řady Character.

Odkazy

Webové stránky výrobce: https://www.ehx.com/products/battalion

Ukázkové video, které mi přijde vypovídající:

https://www.youtube.com/watch?v=vjTEL_Cze4E&hd=1

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Electro-Harmonix Battalion Bass Preamp DI

Díky za recenzi. Osobně mě ještě mrzí nepřítomnsot Aux In a efektové smyčky (zvlášť když ji cpou o několika svých efektů kde by podle mě ani nutně být nemusela).

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

3

Re: Electro-Harmonix Battalion Bass Preamp DI

Kiwi napsal:

Osobně mě ještě mrzí nepřítomnsot Aux In a efektové smyčky...

V této cenové kategorii má Aux In + výstup na sluchátka TC SpectraDrive. Bohužel nemá efektovou smyčku, ale s tím se smířím, když už stejně nepoužívám žádná další kurvítka. Rozhodoval jsem se před vánoci a EH jsem nakonec zavrhnul i díky jejich pověstné kvalitě.

Daleko víc bych ocenil on-board ladičku, jako to má třeba GK Plex nebo EBS MicroBass III. Jenže tam je cena trošku jinde.

0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Aidamos (17. 02. 2019 09.39:22)

Re: Electro-Harmonix Battalion Bass Preamp DI

CzechJoker napsal:

TC SpectraDrive

Ten mě taky hodně zajímá. Vypadá to, že by měl mít možnost v aplikaci nastavit detailně kompresor, jako to má samostatný SpectraComp, a podobně půjde softwarově nastavit pravděpodobně i to zkreslení. Ale v zásadě pro mě v poslední době ztrácí smysl pořizovat cokoli bez simulace aparátu.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: