1

Téma: TC Electronic PolyTune

TC Electronic PolyTune

Rok uvedení do výroby: 2010
Země původu: Thajsko
Cena současné 3. verze: 2.300,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3p46un2cl918lo1jjo1bt0k63.jpg

Popis, konstrukce, parametry, ovládání

Jedná se o univerzální chromatickou ladičku pro kytaru, baskytaru eventuálně i další nástroje, ve formátu standardního efektového pedálu. Na obrázcích působí malým dojmem, ale je zhruba stejně velká jako krabičky od firmy Boss, nicméně vyrábí se i verze MINI. Tělo krabičky je celokovové, na hranách elegantně zaoblené a celé vyvedené v bílé barvě. Spínač je rovněž kovový a pro jeho překonání to chce docela dost síly. Rukou se přepíná špatně, ale spínač je určen k nožnímu ovládání, tak by to nemělo moc vadit. Spínač je zapojen v režimu true bypass, čili ve vypnutém stavu nikterak neovlivňuje průchozí signál.

Na pravém boku je vstup, na levém pak výstup. Na vrchní straně se vyjímá černý display s velkým množstvím svítivých diod. Mělo by jich celkem být 109, což je obrovský počet. LEDky jsou malého typu a bohužel jejich jas není nijak oslnivý. A přestože tento jas je i automaticky řízen díky vestavěnému senzoru okolního světla, i tak se obávám se, že za intenzívního slunečního svitu na nějaké open air scéně to bude problém. Problém je ovšem dnes již vyřešen verzí 2 a dokonce i verzí 3, které mají daleko svítivější LEDky. Naše jsem srovnávací obrázek první a druhé verze.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3p46un31h4414kpts719b71e1e8.jpg

Krabičku je možno napájet 9V baterií. Na spodku krabičky je rozměrný šroub povolitelný např. mincí. Po jeho vyjmutí lze oddělit celý spodek krabičky a baterii vyměnit. Nemůžu říct, že bych z tohohle způsobu byl nějak extra nadšený, ale je funkční.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3p46un210ahgh2sl21l35ccr6.jpghttps://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3p46un3vjk8sj1iheck4aan7.jpg

Na zadní straně krabičky je vstupní zdířka pro 9V napájení a navíc i výstup pro napájecí kabel na další krabičky. A také jsou tam dva spínače.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3p46un2rlbtfp1or319tr10fo5.jpg

Levé tlačítko popsané na horní straně nápisem TUNING nastavuje ladění. Standardní ladění je označeno písmenem E a pak je několik stupňů podladění až o pět půltónů. Pravé tlačítko DISPLAY nastavuje mód. Jsou tam dva kytarové a dva baskytarové módy. Jeden je vždy klasický jehlový, druhý stroboskopický, kdy velikost odchylky od správného tónu je dána rychlostí a směrem pohybu světelného hada. Ke správnému naladění je nutno dosáhnout jeho zastavení. Kytarový mód je označen písmenem G, baskytarový pak logicky písmenem B. V baskytarovém módu se pak zobrazuje správná poloha struny H na pětistrunné baskytaře v polyfonním módu.

Současným stiskem obou tlačítek se vyvolá nastavení frekvence komorního A. Výchozí je samozřejmě 440 Hz a jinak lze nastavit od 435 do 445Hz.

Poslední věcí na zadní straně je mini USB zásuvka použitelná pro upgrade firmwaru.

Při zapnutí ladičky ladička na displeji postupně ukáže ladění, režim i kalibraci, máte tak vždy kontrolu. Ladička si nastavení pamatuje i po odpojení napájení, což chválím. Měl jsem ladičky, které toto všechno také uměly nastavit, ale nepamatovaly si to, při každém zapojení je člověk musel nastavit znovu.

Detekce monofonního a polyfonního módu je automatická. Ladička sama pozná, jestli brnkáte na jednu strunu, nebo jste projeli všechny struny najednou. V monofonním módu funguje jehlový eventuálně stroboskopický režim, v polyfonním módu se pak rozsvítí zelené LEDky pro střed ladění a červené LEDky pro zobrazení odchylky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3p46un2ju68oh12h7ug85e34.jpg

Ladička zvládá v tomto módu bez problémů i baskytaru a dokonce i pěti(šesti)strunnou. Super! Tento polyfonní mód je velice vhodný pro rychlou kontrolu ladění všech strun.

Hodnocení

Ladička je rychlá, vzhledově elegantní, polyfoní mód mě uvádí v úžas hlavně při použití s baskytarou, spíše tedy z toho technického hlediska, protože vůbec nechápu, jak se jim daří separovat jednotlivé tóny. Schválně si někdy přejeďte přes všechny struny najednou a zkuste v tom "bordelu" něco detekovat. Nemožné. TC to dokáže. Jinak bych tuto ladičku nechtěl a dokonce bych nechtěl ani svítivější model PolyTune 2. Ale pozor, model PolyTune 3 by se mi zamlouval velice. Třetí verze má totiž dvě věci navíc, které první i druhé vezi chybí. A tou nejpodstatnější pro mě je to, že až verze 3 umí během ladění nemutovat zvuk. U první i druhé veze je při ladění ticho. A verze 3 má ještě možnost volby spínače mezi true bypass a buffered bypass a díky tomu má i tichý necvakavý spínač s lehkým chodem. Buffer zamezí ztrátě signálu při použití dlouhého nebo nekvalitního kabelu s vysokou kapacitou.

Ukázkové video:

https://www.youtube.com/watch?v=mGBG2OeayMY

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: TC Electronic PolyTune

Zrovna funkce mute je to, co od ladičky vyžaduji a vzhledem k tomu, že je to standardní funkce snad u všech, asi je nás takových víc.

Pokud jde o polyfonní ladění: TC to má zmáknuté z lokálních procesorů, řízených kytarovým signálem. Je to funkční, ale ne 100% a rychlejší je - alespoň pro mě - ladění po jedné struně. 

Mám pocit, že mám první verzi a že by ty ledky málo svítily, to se mi nezdá. 

0 xLajků:

3

Re: TC Electronic PolyTune

Můžu se zeptat proč je pro tebe během ladění tak důležitý nemutovat zvuk? Stejně jako Joker to považuju maopak za základní nutnost.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Aidamos (31. 03. 2020 16.50:52)

Re: TC Electronic PolyTune

CzechJoker napsal:

Zrovna funkce mute je to, co od ladičky vyžaduji

Ale i PolyTune 3 tu možnost má. Ale prostě je tu ta volba. Mutovat nebo nemutovat.

Kiwi napsal:

Můžu se zeptat proč je pro tebe během ladění tak důležitý nemutovat zvuk? Stejně jako Joker to považuju maopak za základní nutnost.

Samozřejmě, že na koncertech i na zkouškách nikoho neotravuju svým laděním a mutuju, ale během hraní klidně po očku rád mrknu, jestli ladím, a to musí ladička běžet. A také mívám často na test nebo na servis doma různé baskytary a kytary a v rámci toho vyměňuju struny, seřizuju oktávy a při této činnosti ten zvuk rád slyším, ne jen nasucho. Není to pro mě nezbytné, naladím a seřídím to i bez toho, ale je to příjemné a pohodlné.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: