1 Naposledy upravil: Aidamos (11. 07. 2021 20.09:45)

Téma: AER Amp One

AER Amp One

Rok výroby: 2016
Země původu: Německo
Běžná cena (prosinec 2018): 39.000,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cvapgs7n19lb122c1kjpt6a9e73.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o malé kombo určené pro elektrickou i akustickou baskytaru a neméně stejně tak i pro kontrabas, jelikož se firma AER specializuje na ozvučování převážně akustických nástrojů. Kombo má výkon 200 Wattů a jeden 10" reproduktor s neodymovým magnetem. Skříň je vyrobena z 15 mm silné březové překližky, potah je zvláštní plastový (akrylový) nástřik, řekl bych hodně odolný a lehce udržovatelný, rozhodně bych se na něj nebál vzít vlhký hadr. Rozměry jsou opravdu kompaktních 325 x 375 x 295 mm a váha fantastických 13 kg. Oficiální prameny uvádí 13,5 kg, ale vážil jsem jen samotné kombo bez napájecího kabelu. Reproduktor chrání plechová mříž, ta je navíc kryta průzvučným tenkým molitanem s vylisovaným firemním logem. Je to netradiční provedení, ale líbí se mi. Na zadní straně dole je štěrbinový basreflex.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cvapgs7n1q3m1rqbrj1oddamv4.jpg

Plechový box vestavěného zesilovače má bílou barvu a tvoří prakticky celou zadní stranu skříně. Na zadní straně je průduch chladícího ventilátoru, zásuvka na přívodní napájecí kabel, vedle které je i kolébkový hlavní vypínač. Kombo je bohatě vybaveno pestrou škálou vstupů a výstupů.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cvapgs7o1o7a1mkek5oku13dv6.jpg

Myslím, že obrázek je přehledný a všeříkající, ale i tak uvedu regulovatelný XLR výstup s možností odzemnění, pro kterou vypínač je trochu nepochopitelně úplně na druhé straně, a volbou PRE/POST, tedy výstupu braný před nebo za předzesilovačem s korekcemi, dále vstup na externí přehrávač opět s regulátorem hlasitosti, výstup na ladičku, dva insertní vstupy buď před nebo za předzesilovač, výstup a návrat paralelní efektové smyčky, výstup pro externí box, vstup na nožní přepínač ovládající mutování zvuku a spínání paralelní efektové smyčky, a také výstup na sluchátka a linkový výstup. Nenapadá mě, co víc bych mohl ještě chtít. Z tohoto pohledu je moje kombo Hartke KickBack KB12 (recenze) velice chudým příbuzným potácejícím se na hraně existenčního minima.

Podobně vybavený je i hlavní ovládací panel přístupný na horní straně komba, který prosvištím zleva doprava.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cvapgs7o1c737gl1e08vd3le75.jpg

S jackovým vstupem je spojen ovladač GAIN s indikací přebuzení CLIP a přepínačem HIGH/LOW, který umí vstupní signál snížit o 10 dB. Následuje tlačítko MUTE, které lze nahradit nožním spínačem. Velice důležité je následující tlačítko COLOUR. Zvuk mi na první zapnutí komba přišel trochu zahuhlaný a pocitově až moc jsem přidával na ovladači výšek. Pak jsem zapnul toto tlačítko a zvuk se rázem krásně projasnil. Toto tlačítko ubere 1 dB na frekvenci 360 Hz, ale hlavně, protože 1 dB podle mě nic moc neřeší, přidá 14 dB na frekvenci 3,8 kHz, což už je výrazný posun do vyššího spektra. S tímto přepínačem v zapnutém stavu jsem velice spokojen. Následuje ovladač basů BASS s ± 9 dB na frekvenci 80 Hz spolu s volitelným přepínačem BASS BOOST, který přidá 10 dB na frekvenci 55 Hz. Středy jsou parametrické. Ovladač MIDDLE je ± 15 dB a s ním svázaný ovladač FREQ určuje frekvenci v rozsahu od 200 Hz do 2 kHz. Dále je k frekvenci je přidružen i přepínač šířky pásma BAND-WIDTH se strmostí 1,6 nebo 0,6 oktávy. Ovladač výšek TREBLE funguje v rozsahu ± 12 dB na frekvenci 6 kHz.

Další zajímavou dvojicí ovladačů je sekce TONE BALANCE, který, jak vyplývá přímo z jeho názvu, ovládá celkové tónové zabarvení. Ovladač INTENSITY má svoje minimum zcela vlevo, při této hodnotě lze kroutit s ovladačem BALANCE jakkoli, ale se zvukem se nic neděje. Ovšem s na maximum, tedy doprava, vytočeným ovladačem INTENSITY pak ovladač vyvážení BALANCE funguje následujícím způsobem. Ve střední poloze přidá 9 dB na frekvenci 50 Hz a zároveň přidá 10 dB na frekvenci 10 kHz, čili klasické "véčko". S ovladačem BALANCE úplně vlevo přidá jen 12 dB na frekvenci 50 Hz a s ovladačem BALANCE úplně vpravo ubere 2 dB na 50 Hz a zároveň přidá 11 dB na 10 kHz. Tyhle možnosti úpravy zvuku mám moc rád i na mém zmiňovaném kombu Hartke KB12, kde je to mimochodem sdruženo do jednoho ovladače s názvem SHAPE.

Poslední sekcí je COMPRESSOR. Ovladač TRESHOLD ovládá práh, kdy komprese začíná zabírat, ovladač RATIO pak kompresní poměr v rozsahu od 1:1 do 5:1. Čas reakce kompresoru (attack) je napevno nastaven na 40 ms. Uvítal bych i kratší a nebo spínatelný, ale to už bych asi opravdu chtěl moc, každopádně u tohoto komba je kompresor opravdu velice použitelný. Kompresor lze zapnout a vypnout tlačítkem ON/OFF, o čemž jste informováni i přidruženou LEDkou s nápisem ACTIVE.

Pak již je tam jen ovladač celkové hlasitosti MASTER a LEDkový indikátor zapnutí POWER. Zajímavé je i to, že v koncovém zesilovači je zabudován automatický limiter na hranici 160 W sinus. Zesilovač je analogový, o čemž svědčí i maximální udávaný příkon 500 W.

Zvuk

Zvuk mě velice překvapil, zvláště po předchozích shlédnutí videí na YouTube. Od takové malé velikosti, navíc s pouhým jedním malým 10" reproduktorem, jsem tak plný a mohutný zvuk nečekal. Zvuk je opravdu plný, hutný, reproduktor zvládá hodně velkou zátěž. S přepínačem BASS BOOST se musí opatrně, snadno vyžene preamp do clipu a taky zaduní celý zvuk. Ten je pak nečitelný, rozmazaný, takže jsem ho nepoužil. Mám hodně basů rád, ale s tímhle přepínačem jsem se nesžil. Překvapivě 10" reproduktor tento zvuk zvládá přenést i při své malé velikosti, což jsem už vůbec nečekal, takže velice chválím. Srozumitelnosti navíc rozhodně pomůže zmiňovaný přepínač COLOUR, bez toho bych asi nechtěl hrát. Stejně tak jsem použil ovladače v sekci TONE BALANCE, které jsem nastavil oba cca na střed rozsahu a byl jsem se zvukem spokojen, klasické korekce už jsem nechal na nule. A jelikož jsem zvyklý na naklopení z mého zmiňovaného Hartke KB12, i toto kombo jsem podložil, abych docílil požadovaného směřování zvuku. Mimochodem firma AER k tomuto účelu dělá i speciální skládací úhlovou podložku. Kombo jsem porovnával s mým Hartke KB12, které je v podobné výkonnostní skupině, jen má větší 12" reproduktor, a co se plnosti a barevnosti zvuku týče, jednoznačně AER vyhrál.

Hodnocení

Parádní kombo s plnohodnotným dospělým zvukem, leč za hodně vysokou cenu. Cena pro některé bude nejspíše astronomická, ale vzhledem ke kvalitě zpracování, zvukovému projevu a celkovému vybavení je ospravedlnitelná. V ceně dostanete i kvalitní polstrované pouzdro s kapsou.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cvapgs7o1thk1s7ig2p1j2i1vjh7.jpg

Spoluhráčům z bluesové kapely se kombíčko taky moc líbilo, až mě skoro přemlouvali, ať si ho taky pořídím. No, za tu cenu ne, nechám si Hartke KB12, které mě stálo prakticky 1/4 toho, co stojí AER Amp One. V cenovém hledisku prostě vítězí na plné čáře Hartke, a to při dodržení slušné kvality jak zpracování, tak zvuku, ale přiznávám, že AER Amp One by se mi moc líbilo. Nicméně stejně hraju jen s použitím in-earu, kde si užívám superluxusní zvuk, a kombo mám jen na zkoušky pro spoluhráče, případně pro ně i na pódium, a jim tedy Hartke musí stačit. Ale kdo ty prachy máte, a jste ochotni je za AER dát, rozhodně neprohloupíte, tím spíš, když jej koupíte z druhé ruky za podstatně nižší cenu. Snad jen jediné, co mi na testovaném kombu nevyhovovalo, byl hlavní vypínač někde vzadu, ale to je taky částečně věc zvyku. Velice musím opět poděkovat Daviďákovi za možnost užít si trochu toho luxusu.

Ještě jsem kombíčko nafotil s baskytarou ať máte srovnání měřítka. Mimochodem strunu H taky zvládá výborně.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cvapgs7o2gtpfjoah1bos1dul8.jpg

Odkazy

Oficiální stránky: https://www.aer-music.de/

Ukázkové video od Eda Friedlanda:

https://www.youtube.com/watch?v=O_MiimcHKGQ&hd=1

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: AER Amp One

Diky za paradni recenzi. Ja jsem s kombem max spokojenej. Samozrejme, je to drahota, smysl takovyhle investice je spis otazka priorit, aneb i se starou Felckou se da dopravovat z bodu A do B, ale v S Klasse to tak nak lip utika.. a kazdej at si vybere. To kombo nezna zadnej kompromis a to se mi strasne libi. Plus to neni zadna sterilni nemka, naopak krasne podtrhuje charakter nastroje.

0 xLajků:

3

Re: AER Amp One

No delas chute, o tom zadna... smile

skoda (a nebo mozna stesti), ze v tech recenzich neni nikde bezprazec ukazanej, jsk na tom zni..

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

4

Re: AER Amp One

Skvělá recenze na kombo, které v ČR vlastní asi jen málo basáků! Já jsem příznivcem špičkových aparátů tohoto druhu, i když za tuto cenu již asi ne, protože vynikajícícho zvuku i váhy aparátu (pro toho, komu na tomto záleží) se dá dosáhnout i za přibližně poloviční částku, než 40K. Na to, že to je "desítka" bych od AER bych očekával ještě o něco nižší váhu, např. kolem 10-11kg. V městském basovém provozu bez auta se pronese každé kilo "navíc"...

0 xLajků:

5

Re: AER Amp One

t.kedzior napsal:

Na to, že to je "desítka" bych od AER bych očekával ještě o něco nižší váhu, např. kolem 10-11kg.

 v tom je trafo ne? to naky to kilicko udela smile

 

btw ta 2x8 se mi libi este vic big_smile  ..ale vzhledem ocekavane frekfenci koncertu v nejblizsi dobe by to byl pro mne zbytecny luxus smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

6

Re: AER Amp One

Štěpán Axman napsal:

ze v tech recenzich neni nikde bezprazec ukazanej, jsk na tom zni..

 Co bezpražec, ale kontrabas, to je teprve mazec.
Po dlouhé době ( v podstatě od GK MB150S) je to jeden z mála aparátů na kterej hraje baskytara i kontra stejně dobře, aniž bys musel překrucovat EQ kdovíkam.

Cena je podle mého odpovídající, prostě ultimátní kombo.

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

7

Re: AER Amp One

el BassTardo napsal:

Po dlouhé době ( v podstatě od GK MB150S) je to jeden z mála aparátů na kterej hraje baskytara i kontra stejně dobře, aniž bys musel překrucovat EQ kdovíkam

A jak bys to srovnal s tím GK MB150S/E? Cenově je AER cca 2x výš, je to z hlediska zvuku o třídu výš? (uvažoval jsem lehce i nad AER, které na bazaru už nějakou dobu je) 

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

8

Re: AER Amp One

AER je o třídu výš. Minimálně.

Fodera Monarch 4, Fodera Emperor 5 , Fodera Monarch 4,  Ken Smith 4, Lakland US5, Lakland US4, Celinder JB4, STR 548, STR 549, DeGier Bebob 4, HotWire 5, Káča, Glockenklang+Vanderkley
0 xLajků:

9

Re: AER Amp One

D.a.l.i napsal:

A jak bys to srovnal s tím GK MB150S/E?

FilipBass napsal:

AER je o třídu výš. Minimálně.

 Asi tak, je to prostě rozdíl. GK je spolehlivý dělník, klasika s dobrým zvukem, ale AER je opravdu jinde. Výkon, zvuk, provedení. Taky je mezi nima skoro dvacet let věkový rozdíl wink

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

10

Re: AER Amp One

Díky, chlapi

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

11

Re: AER Amp One

t.kedzior napsal:

Na to, že to je "desítka" bych od AER bych očekával ještě o něco nižší váhu, např. kolem 10-11kg. V městském basovém provozu bez auta se pronese každé kilo "navíc"

 Měl jsem s tímto kombem teď nedávno čest a je pravda, že mě až zaskočilo jak těžké je, na to že to má jen madlo.

Zvukově jsem bohužel nemohl posoudit, resp. hrál přes něj kolega na didgeridoo a basu jsem sebou neměl... ale výhledově si ho snad zkusím.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

12

Re: AER Amp One

Štěpáne, kdybys chtěl, můžu zapůjčit, z MB je to k tobě kousek.

0 xLajků:

13

Re: AER Amp One

Štěpán Axman napsal:

Měl jsem s tímto kombem teď nedávno čest a je pravda, že mě až zaskočilo jak těžké je

 Já na něj hrál jako na zapůjčený apec v Bratislavě v klubu U Vočka cca pět roků zpět (neskutečné jak to letí) a hrálo to jako nic jiného, s čím jsem se doposud setkal, na to, jak malinkým dojmem to působilo. Potěžkat jsem to nezkusil teda, ale obratem jsem okamžitě prodal 410 plus SVT Ampega a přešel na malocha kostečkového 121p Markbasse plus Nook made Soundelirium 12ku, obé od Toma Kedziora. Tak silný dojem na mne ten AER desítkový tehdá udělal. Ne že by mne nadchl ten zvuk, ale pamatuju, jak to lezlo úplně všude, ze všech směrů, všude ta basa byla. Úplně plnila vzduch.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

14

Re: AER Amp One

davidak napsal:

Štěpáne, kdybys chtěl, můžu zapůjčit, z MB je to k tobě kousek.

Díky pane! Já vlastně bydlím teď kousek od škodovky smile

Ale až se to uklidní, začne za mnou zase jezdit ten didgeridista co ho má a tím by se to vyřešilo aniž by ses s ním musel tahat do práce.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků: