1

Téma: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

Hrál jsem teď chvíli úplně bez tónové slony s hodně vyjetými výškami a uvědomil jsem si, že zní hrozně prasácky, když hraju na prvním pražci a pak přejedu třeba na jedenáctý. Je slyšet rušivý zvuk, jak klouže prst po struně (i když jen velmi jemně).

Tak jsem se zapřemýšlel, jestli při přejíždění po krku nemám vždy úplně zvednout prsty nad struny. Že bych se struny neměl ani dotknout, dokud nedojedu na to správné místo. Aneb také při přejíždění o mnoho pražců trochu šoupete prsty po strunách (samozřejmě nemačkám), nebo je to velká chyba? Předem děkuju za odpovědi;)

ten co se ptá a nic neví:-)
0 xLajků:

2

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

janek napsal:

také při přejíždění o mnoho pražců trochu šoupete prsty po strunách?

Taky. Jednoduchá rada. Nevyhuluj tak výšky, nebo si kup hlazenky: http://baskytara.com/topic12748

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

janek napsal:

nebo je to velká chyba? Předem děkuju za odpovědi;)

obecne se to nepovazuje vubec za chybu pokud vim a neni to rusive v kontextu kapely se to ztrati ..  pripadne existujou veci to to omezi jako tlumitka u kobyly hlazeny struny apod..  pripadne tvrdsi stuny vyssi dohmat.. ale pokud to vyslovene nerusi tak je to normalni a netreba to nejak resit ... pokud nechces aby ten slide byl slyset tak to muzes tlumit  prsty prave ruky .. obecne se vlastne plati ze struny na kery nehrajes tlumis..  ale to uz je asi moc od tematu...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

4

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

kapela ty pazvuky v pohodě sežere

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

5

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

FAST FRET
https://kytary.cz/ghs-fast-fret/HN07177 … 0wodRvMDfw

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

6

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

Zvlášť s nějakým kreslítkem to vynikne :-)
Chyba to je, pokud to nemáš v notách, že - ale tahle zvuková patina se u hlučné nebo rychlé hry toleruje.
Když při cvičení dáš pozor, abys levou hezky zvedal prsty a pravou tlumil ty struny které hrát nemají, tak rozdíl brzy poznáš.
Jinak rychlá pomoc je viz Aidamos: buď hlazenky (či nylonky nebo aspoň Elixíry) nebo clonu (či raději ekvalizér) dolů anebo tenké rukavice :-)

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

7

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

Super děkuji za názory, každý pro mě byl podnětný. Vzal jsem si z toho, že nejde o nic tragického, ale cvičením se to dá zlepšit, až eliminovat. Zkusím ty hlazenky, už ze zvědavosti. Jinak čistič strun Fast Fret vypadá také zajímavě a navíc je skoro zadarmo, takže ho taky otestnu;) On mimo čištění strun i nějak zlepšuje klouzání po strunách (třeba při výjezdu)?

ten co se ptá a nic neví:-)
0 xLajků:

8

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

janek napsal:

mimo čištění strun i nějak zlepšuje klouzání po strunách

jo, je tam trochu rozdíl k lepšímu a hlavně prodlužuje životnost strun a to za mě celkem podstatně

peavey t 40, sx pj vwh, greco jb600n, yamaha pulser 450
peavey mark VIII xp, ampeg svt III pro, trace elliot 1248h, peavey mega sub 1x15BW
tech21 xxl, tc spectracomp, boss xl 20, digitech bp 80
0 xLajků:

9

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

janek napsal:

Zkusím ty hlazenky, už ze zvědavosti.

Jestli s hlazenkami začínáš, tak rozhodně doporučuju tyhle: http://baskytara.com/topic12732

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Šimi (20. 06. 2017 14.44:59)

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

janek napsal:

Super děkuji za názory, každý pro mě byl podnětný. Vzal jsem si z toho, že nejde o nic tragického, ale cvičením se to dá zlepšit, až eliminovat. Zkusím ty hlazenky, už ze zvědavosti. Jinak čistič strun Fast Fret vypadá také zajímavě a navíc je skoro zadarmo, takže ho taky otestnu;) On mimo čištění strun i nějak zlepšuje klouzání po strunách (třeba při výjezdu)?

Já ho mám na klouzání, ne na čištění. Před hraním namažu a jedu, neb kdo maže, ten jede.

Edit: Hlazenky jsem zkoušel, ale přišlo mi to pod prstama na baskytaře takový divný (na rozdíl od kontrabasu a houslí kde to je normální), tak jsem se vrátil k vroubkovaným strunám. Fast Fret mi doporučil kytarista v kapele, zkusil jsem jeho, bylo to dobrý a teď už si hraní bez něj nedovedu představit. Přeháním. Dovedu. Ale s ním je to o dost pohodlnější.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

11

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

No hledal jsem zda tu nejake takove tema je a koukam ze jo...

Vcera jsme zacali zkouset dve nove "pisne" a vzhledem k tomu, ze zkousku jsme natahli na cca 4h poctiveho hrani a ze v tech pisnickach mam pomerne casto vyjezdy o oktavu vejs tak mam dneska ruce naprosto probrouseny...navic mam na malicku presne v miste kde mackam strunu jizvu a tam se mi nikdy nedela moc silnej mozol tak dneska vyslovene trpim

a nebo jsou ty dadaria exl165 nejaky ostry...ale jestli to pujde takhle dal tak to fakt bude na ty rukavice :-(

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

12

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

Tohle u mne vyřešili elixíry. Ale existují i na to nějaký mazadla, ne? (tuším že mi někdo kdysá básnil o dunlop 65..)

0 xLajků:

13

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

Hlazenky voe

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

14 Naposledy upravil: Aidamos (30. 01. 2018 12.18:45)

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

José napsal:

Tohle u mne vyřešili elixíry

Můžu jen doporučit. Jinak obecně niklový struny jsou hladší než ocelový, ale koukám, že ty EXL165 jsou v niklu.

Paparatzzi napsal:

Hlazenky voe

+666
Za mě rozhodně taky ano. A jestli můžu doporučit konkrétní typ, tak určitě D'Addario XL Chromes ECB81: http://baskytara.com/topic12732

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

15

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

hmm ty hlazenky vypadaji suprove...ja doted hral na ty nerezove Sandbergy co se pred lety vyprodavaly na Kytary.cz (tocil jsem asi patero strun - po vymyti v UZ hrali paradne a bez sedani si zvuku)

ale ted ty niklovky co jsem dostal s ATKckem mi prijdou suprove...ale fakt netusim zda to neni hlavne kytarou

portebuji hlavne neagresivni hebkej ton, ale aby byl pruraznej

tak ty hlazenky zkusim az tyhle odejdou

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: Aidamos (30. 01. 2018 14.17:54)

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

RadekCX napsal:

portebuji hlavne neagresivni hebkej ton, ale aby byl pruraznej

Pak jedině Chromy!

EDIT: ale na začátku jsou agresívní (na hlazenky), ale to si za chvíli sedne. Nicméně kdybys chtěl něco vintage, tak třeba GHS nebo La Bella, koukni do mého profilu, mám tam seznam recenzí hlazenek: http://baskytara.com/viewtopic.php?id=8193

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

17

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

jo dik projdu ti to

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

18

Re: Pazvuky při přehmatávání - levá ruka

Aidamos napsal:

začátku jsou agresívní (na hlazenky)

To úplně nevím. Pokud si na hlazeny nikdy nehrál tak ti taky budou připadat tak mrtvé jako mě. Ten počáteční pocit znechucení a odporu přejde až v kapele smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků: