1 Naposledy upravil: Atvečko (27. 01. 2016 15.38:26)

Téma: Harley Benton UBass

Ubass - basový ukulele- jsem objevil na nahrávce skupiny Walk off the Earth a v tu chvíli jsem věděl, že bez něj dál nemůžu žít.  V nadšení mě trochu přibrzdila cena nástrojů  Kala (od 10 tisíc vejš), proto jsem vesele zavýskal, že si Thomann nechal vyrobit svoje vlastní za míň jak polovic. Černý tranzit přivezl balíček promptně a už jsem hrdým majitele Harley Benton Ubass. Protože nemám žádné srovnání s jiným podobným nástrojem, omezím se pouze na subjektivní dojmy.


http://baskytara.com/img/m/2116/t/p1aa1n3bkb1262k7v1b9ibe4seu3.jpg

Nástroj

Nástroj je ve velikosti dětský kytary - půlky (mensura 54cm) , což se ukázalo jako výhodný, protože futrál tohoto rozměru stojí pár korun (přesně 270 korun ) Samotnej nástroj je překvapivě slušně provedenej, smrkovej top, mahagonový tělo, mahagonovej krk s 20 pražci s regulovatelnou výztuhou (podle mě zbytečně) a osazen speciálními silikonovými strunami, mechanikou pro Ubassy a piezosnímačem Fishman se zabudovanou ladičkou a preampem s třípásmovou korekcí, napájenou dvěma CR2032, což může (pokud zapomenete ladičku vypnout) způsobit jistou komplikaci, nicméně pořád je tu možnost v nouzi vykrást ladičky spoluhráčů.

http://baskytara.com/img/m/2116/t/p1aa1n3bkc1q65fpb9k31dgo7ql5.jpg   http://baskytara.com/img/m/2116/t/p1aa1n3bkcb8d1shk1799hld7g16.jpg

Hratelnost

Nástroj je v ladění EADG, což je pro nedouky, jako jsem já, fajn. Struny maji ze začátku tendenci se brutálně rozlaďovat, u struny A už jsem udělal tři kompletní otočky trnu mechaniky, ale vytahování strun se postupně snižuje. Každopádně bambule struny namotaný kolem koliku ve dvou vrstvách vypadá lehce odpudivě. Krk je příjemnej na hraní, což ale nemůžu říct o strunách, který se protivně lepí na prsty i trsátko a jsou příčinou nepřesností v rytmu a to nejen protože jsem nešikovný basista. Zkusím to při nejbližší příležitosti porovnat s černými strunami na Ubasu Kala v kytary.cz.  Po chvili trénování jsem byl schopnej zahrát většinu svejch primitivních basovejch linek, aniž bych udělal v songu víc než 5 chyb ) Nicméně starýho psa novejm kouskům nenaučíš, musím na to furt čumět, po paměti to zatím nejde.


http://baskytara.com/img/m/2116/t/p1aa1n3bkb1bfq10pc1mpihfvk2d4.jpg


Zvuk

Na sucho má nástroj zvuk jako kufr s nataženou prádelní šňurou, po zapnutí do aparátu (kombo Roland Cube Bass 30) mě překvapila mohutnost basovýho zvuk z tak malýho nástroje a pocit se posunul někam mezi nazvučenej kontrabas a bítlsáckou Hofnerku. Zároveň ale nástroj produkuje množství pazvuků, slyšitelný je zejména zmíněný "lepení" strun na prsty pravý ruky a je nekompromisní k netrefování levou rukou, neodpustí nic, každou chybu trestá slyšitelným zavrzáním o pražce.


S kapelou

Byla ve mě malá dušička, když jsem Ubas vybalil ve zkušebně proti bicím, kytaře, elektrickejm sedmistrunnejm houslím a třem vokálům v místnosti 4x4 metry. Ovšem přišlo velký překvapení - zvuk krásně prolejzal kapelou (pouze integrovanej kompresor, jinak všechno rovně, bez efektů) kravál kapely v pohodě pohltil pazvuky, zůstal jen ten hutnej spodek a co mě šokovalo nejvíc - bez zpětný vazby a to jsem s tím ubasem seděl půl metru od komba (měl jsem ho položený vedle sebe vlevo na lavici na který jsem seděl. Vazbu jsem tomu vnutil až když jsem ubass strčil bezprostředně před kombo. Takže do hospody bez obav, jak to bude na podiu se uvidí za tejden.


Závěr z prvních dojmů

Na nahrávání to teda moc není, ale pokud se vyřeší problém se strunami, přestávám se vláčet do hospod s JazzBasem


nahrávky příště,   to be continued....

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

2

Re: Harley Benton UBass

Super dík za recenzi, já pořád o tom také uvažuju, ale jsem spíš nahlodanej na Gold Tone Micro bass, má větší menzůru. Problém s lepením na struny někteří hřáči řeší tím, že si dávájí na ruce pudr, nebo takový ten "mangan" co třeba používají lezci.

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

3

Re: Harley Benton UBass

co se týče toho lepení - u Ashbory to nějak řešil Jaralaf (nějaký mazadlo na struny nebo něco takovýho), zkus ho kontaktovat, myslím, že ti dokáže poradit... Každopádně se to dá údajně řešit jinýma strunama, myslím že tyhle by mohly fungovat http://www.aquilacorde.com/category/mod … s/?lang=en zkus pročíst fóra, určitě k tomu něco najdeš...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

4

Re: Harley Benton UBass

Před rokem a půl jsem o týhle thomaňácký verzi basovýho ukulele taky přemýšlel, ale měli ho furt vyprodaný, nakonec jsem pořídil Kalu. Docela by mě zajímalo srovnání. U Kaly teda taky trvalo tak 2-3 týdny než se ladění usadilo, co se týče pazvuků, není to tak hrozný a příjde mi, že jich také časem ubylo, ale vzpomínám si, že když jsem řešil, zda Harley Benton jo nebo ne, tak na fórech psali, že pomůže změnit struny. Teď se snad i dělaj klasický kovový, takže se můžeš gumě vyhnout úplně..

F-bass stuio 5, Sandberg Ken Taylor 5 Bubinga top, Ibanez Musician MC900, Squier CV Precision Bass '60s, Sire Marcus Miller V7, Kala U-Bass
TecAmp Club #3
0 xLajků:

5

Re: Harley Benton UBass

corni napsal:

nakonec jsem pořídil Kalu

a jak to máš s tím lepením strun ?

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

6

Re: Harley Benton UBass

Atvečko napsal:

ale pokud se vyřeší problém se strunami,

ono me se to vyresilo samo..tim jak se mi ty struny postupne vytajhovaly tam se stavali i na povrchu min gumove a vic ala bakelit...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

7

Re: Harley Benton UBass

fakt je ten, že G struna už je napnutá, hladká a drhne o dost míň...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

8

Re: Harley Benton UBass

Atvečko napsal:
corni napsal:

nakonec jsem pořídil Kalu

a jak to máš s tím lepením strun ?

Nijak zvlášť ho nepociťuju, být tebou ještě bych to chvíli vydržel a pokud se struny neohrajou, tak jdi do novejch.

F-bass stuio 5, Sandberg Ken Taylor 5 Bubinga top, Ibanez Musician MC900, Squier CV Precision Bass '60s, Sire Marcus Miller V7, Kala U-Bass
TecAmp Club #3
0 xLajků:

9

Re: Harley Benton UBass

Ahoj, hraješ ještě na HB Ubass nebo se Ti na něj práší v rohu?

Vlček JB4, Fender Jazz Bass Special (Japan 1985), Furch, G&L JB 2 T.S., Peavey Foundation 5,
Acoustic 122, EBS HD350, TC Electronic BG250-112
Flatwound Club #5
0 xLajků: