1

Téma: Precision bass/menzura/počet pražců

Ahoj.
Předem se omlouvám za nejspíš hloupý dotaz, ale jsem začátečník a v basách se ještě tak docela neorientuji.
Měřím 180 cm a nemám úplně dlouhé ruce a krátké prsty, a líbí se mi Precision bass. Většina z těch, na které jsem doteď narazil na eshopech, má 20 pražců, objevil jsem však jeden bazarový kousek, který se mi jinak moc líbí, s 24 pražci. Znamená to i automaticky delší krk? Předpokládám, že ano,... jsem si jistý, že s 20 pražci bych si vystačil, nicméně 24 mi, jakožto začátečníkovi, nikterak nevadí, napadá mě však otázka, jestli se mi na to s mojí krátkoprstou a ne úplně vysokou vývojovou "indispozicí" nebude hrát špatně. Je rozdíl čtyřech pražců markantní? Měl bych se té 24 pražcové radši vyhnout? Chápu, že neznáte přesné parametry mnou uvedených bas, ale postačí mi nějaké "general info". Díky!

0 xLajků:

2

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

Délka krku je daná menzurou nástroje, tedy vzdáleností mezi nultým pražcem (u hlavy nástroje s ladícími mechanikami) a kobylkou (bridge, kde jsou struny uchyceny na těle), nikoliv počtem pražců. Pokud je na nějakém nástroji více pražců než obvykle, tak ty pražce "přibývají" na straně u těla nástroje a přidávají na každé struně vyšší tóny. Na polohu ani rozteč pražců u hlavy nástroje, které tvoří nižší tóny, celkový počet pražců nemá vliv.

Nejběžnější menzura baskytar je 34 palců.  Basy s menzurou 35" mají obecně lepší zvuk hlubokých tónů, protože delší struna lépe vibruje na nižších frekvencích a i ten rozdíl v délce jednoho palce je znát, zejména u levnějších nástrojů, nicméně protože je struna delší, tak i vzdálenosti mezi pražci jsou delší a basa tak nemusí být úplně snadno ovladatelná pro člověka s menší rukou a kratšími prsty. Existují i basy s kratší menzurou 33", ale moc o nich nevím a mám dojem že moc běžné nejsou. Třeba někdo doplní.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

3

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

Vim ze Fender Mustang basy maji mensi menzuru, 30".
Ale nikdy jsem to nedrzel v ruce.

SX Vintage Series SPJ62+ (olše), DiMarzio DP122 (vintage 70s) + DP148
LTD Deluxe Phoneix 1004 (mahagon), SBS rozpínatelné H/P
apec: Bugera 1960 (Super Bass mod), LAB Series L4
reprobox: Hartke HX 115
0 xLajků:

4

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

Ahoj, jak říká Šimi, je třeba koukat na menzuru. Jinak to, že basák musí mít dlouhý prsty, je celkem mýtus. Je spousta basáků i kontrabasistů s krátkýma prstama, jen je třeba se naučit rychleji pohybovat po hmatníku. Prostě tam, kam dlouhoprstej dosáhne jen prstem, musíš ty posunout celou ruku. smile Kdybys ale i přesto toužil po menším nástroji, nějaký jsou tady: https://www.thomann.de/cz/baskytary_s_k … tml?oa=pra

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

5

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

Absolutne to neres. Leda by ti bylo 5 smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

6

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

Mám dvě baskytary s krátkou menzurou 30" a tuhle http://www.epiphone.com/Products/Bass/A … lekat.aspx  zrovna prodávám...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

7

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

tomaaas napsal:

jestli se mi na to s mojí krátkoprstou a ne úplně vysokou vývojovou "indispozicí" nebude hrát špatně.

spis si treba pohlidej sirku a profil krku a roztece strun na kobyle.. je to sice v radu milimetru ale je to nekdy dost znat..  zrovna precly mivaji dost polenoidni krky.. smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

8

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

Atvečko napsal:

Mám dvě baskytary s krátkou menzurou 30" a tuhle http://www.epiphone.com/Products/Bass/A … lekat.aspx  zrovna prodávám...

Mne bys Epiphone neprodal ? Basa je moc hezká :-)

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: MartinXC (05. 04. 2017 22.40:35)

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

Ty dvě oktávy na hmatníku se hodí, ale využiješ je spíš při sólovém hraní než u běžných doprovodů.
Vyber si tu, která ti bude líp znít - možná dobré sehnat si nějakoho zkušenějšího basáka ssebou.
Je pár věcí na které je dobré dát pozor (a není to počet pražců): celkový stav, rovný krk, stav pražců, hluchá místa na hmatníku. Ještě líp, když by ti basu přizpůsobil (výška dohmatu, průhyb krku, vysazení snímačů, případně doladění oktáv, ...)
Osobně bych se držel "standardní" menzury - 34, pasuje drtivé většině hráčů.
Najdeš dost hintů v různých threadech tady na fóru...
Případně vlož fotky obou bas, ochotní rádcové se ozvou s argumentací brzy poté :-)

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

10

Re: Precision bass/menzura/počet pražců

pepaol napsal:
Atvečko napsal:

Mám dvě baskytary s krátkou menzurou 30" a tuhle http://www.epiphone.com/Products/Bass/A … lekat.aspx  zrovna prodávám...

Mne bys Epiphone neprodal ? Basa je moc hezká :-)

Prodám ji komukoliv, protože počet bas v domácnosti bohužel překročil únosnou mez....

http://baskytara.com/img/m/2116/t/p1bd154pjiqfl1aa717q817gclik5.jpg
http://baskytara.com/topic15678-p-epiph … lekat.html

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků: