1 Naposledy upravil: Sooguun (23. 10. 2011 12.18:44)

Téma: Jak zapojit snímač bez clony.

Chtěl jsem se zeptat jestli by mi tady někdo neporadil. Jak připájet snímač aby byla clona úplně vyřazená. Jako kdyby tam ten potenciometr ani nebyl. smile

http://www.bassemporium.com/pdfs/standardpbass.jpg   
když koukám na tohle schéma tak nestačilo by akorát odpájet ten jedinej bílej kabel co vede z potenciometru clony k potenciometru hlasitosti?

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Lukáš (23. 10. 2011 12.42:33)

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Jojo, myslím, že by to mělo stačit.. akorát ten clono-poťák budeš mít na společný zemi, ale to by nic dělat nemělo (myslím - ale můžeš z něj zkusit odpájet i tu zem, ale neměl by mezi tím být rozdíl).
I když nějak nechápu, co tím sleduješ smile

0 xLajků:

3

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Lukáš napsal:

nějak nechápu, co tím sleduješ

Taky nevím, proč chceš Soogune spáchat částečné harakiri na své base. yikes Přece když ten poťák  clony dáš naplno, tak je to tak, jak chceš, nebo potřebuješ. Tedy clona necloní, jako by nebyla... tongue 

Sooguun napsal:

nestačilo by akorát odpájet ten jedinej bílej kabel co vede z potenciometru clony k potenciometru hlasitosti?

Jo, stačilo wink  smile Mělo by to neclonit....

Trace Elliot Club #2
Fender Jazz Bass
Fender Precision Bass
Fokus MM 5strings-fretless

Trace Elliot GP12 SMX, Trace Elliot 1048H
0 xLajků:

4

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Potenciometr clony začal chrastit a celkově nějak zlobit. A vzhledem k tomu že jí stejně nikdy nepoužívám, tak je pro mě daleko jednodušší místo výměny to jen vodpájet:D

0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Lukáš (23. 10. 2011 14.13:56)

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Aha, no kdyby ses nudil, tak místo toho poťáku můžeš zapojit push-pull poťák anebo nějakej přepínač a vyzkoušet snímač v zapojeních série-paralel smile
edit: i když mě osobně ten zvuk tolik nezaujal, tak za pokus to stojí

0 xLajků:

6

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

nebo si tam udelat vypinac big_smile taky na 3 basach vubec nemam clonu big_smile ...  na headles preclu mam jen volume big_smile a na hohnerkach  2 volume a kill switch  cool

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

7

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Wagon napsal:

Přece když ten poťák  clony dáš naplno, tak je to tak, jak chceš, nebo potřebuješ. Tedy clona necloní, jako by nebyla...

Toto není pravda, clona cloní i když je naplno, někde se to tu i řešilo

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Lukáš (24. 10. 2011 16.19:37)

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

pipa napsal:

clona cloní i když je naplno, někde se to tu i řešilo

O víkendu (nebo spíš až vyměním struny, abych poznal rozdíl big_smile) ji zkusím odstřihnout a porovnat zvuk.. protože mě to z praktickýho hlediska dost zajímá, páč teoreticky to vychází tak, že i kdyby parazitní rezistence toho potenciometru byla třeba 15 Ohm (plus přívody etc..) a použitý kondenzátor cca. 50nF, tak by to ve výsledku mělo mezní frekvenci fm něco přes 212 kHz a to už je úplně mimo rozsah slyšitelnejch kmitočtů. Samozřejmě jak jinak než teoreticky smile

0 xLajků:

9

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Já nemám osobní zkušenost s basou, ale se stratocasterem s přepínačem přímo/clona a skok je to slyšitelný. Někdo mi zas říkal, že pak už je zvuk moc otevřený....rozhodně  pak popiš svoji zkušenost

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

10

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Rozdíl to je; zvuk se opravdu otevře.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

11

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

pipa napsal:

že pak už je zvuk moc otevřený


nič,čo by sa nedalo vyriešit na aparate...

Sadowsky UV70-5     Xotic XJ1-5T  fretless     
                 Markbass F500
            Glockenklang DuoLight
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: Lukáš (25. 10. 2011 09.27:49)

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

No, jestli je mezi tím fakt slyšitelný rozdíl, tak to zkusím.. Můj prapůvodní custom - nápad na ovládání basy je mít místo všech poťáků přepínače kromě clony. Mělo by to dost výhod, hlavně bych to chtěl přepínat přímo v reálu a při točení se to fakt nedá přesně odhadnout, takže bych si jednoduše změřil hodnoty odporu v těch polohách, který používám (krk - naplno a mezi-JacoPastoriusSound-poloha smile; kobylka - naplno nebo staženo). Jenom ta clona je dost individuální vůči stářím strun, nastavení aparátu a taky tím lze filtrovat různý síťový rušení, takže tu bych jako poťák nechal - jenom řeším to ovlivnění zvuku při zapojené a nezapojené cloně, to mi v tom plánu nehraje.

0 xLajků:

13

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

pipa napsal:

Já nemám osobní zkušenost s basou, ale se stratocasterem s přepínačem přímo/clona a skok je to slyšitelný. Někdo mi zas říkal, že pak už je zvuk moc otevřený....rozhodně  pak popiš svoji zkušenost

to nevim co si pod tim mam predstavit..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

14

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

třeba sem dá někdo ukázku, v podstatě jako bys clonu odclonil ještě víc, zase to ztrácí možná trochu kultivovanost. Ale měl by se vyjádřit někdo, kdo s tím má větší zkušenost než já smile

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

15

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Teď jsem neměl čas, tak to zítra/vlastně už dnes) konečně vyzkouším a dám vědět smile

0 xLajků:

16

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Tak clona je pryč a změna zvuku mi nepřišla žádná, nebo alespoň né moc výrazná:)

0 xLajků:

17

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

pipa napsal:

třeba sem dá někdo ukázku, v podstatě jako bys clonu odclonil ještě víc, zase to ztrácí možná trochu kultivovanost. Ale měl by se vyjádřit někdo, kdo s tím má větší zkušenost než já

Fender to robí ako doplnok pre straty,vola sa to TBX...do polky je to clona,od polky to výšky pridava...pričom je to pasivne.

Sadowsky UV70-5     Xotic XJ1-5T  fretless     
                 Markbass F500
            Glockenklang DuoLight
0 xLajků:

18

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

pipa napsal:

Toto není pravda, clona cloní i když je naplno, někde se to tu i řešilo

Je to dost možné, já to jen myslel z hlediska elektrotechniky......on ten kondenzátor zapojený proti zemi  tam dělá tu neplechu, kteráž slove "clona" smile

Trace Elliot Club #2
Fender Jazz Bass
Fender Precision Bass
Fokus MM 5strings-fretless

Trace Elliot GP12 SMX, Trace Elliot 1048H
0 xLajků:

19

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

tak je logický, že přes nějakej "člen" v obvodu ten signál něco nabere.....
vono když může být rozdíl mezi hodnotami impedance na volume potácích...

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

20

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

pipa napsal:

v podstatě jako bys clonu odclonil ještě víc, zase to ztrácí možná trochu kultivovanost

mno mozna proto mi pridou ostatni basy uhuhlany... big_smile ikdyz nejmin uhuhlanej z mejch bas je steinberger co tu clonu ma big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

21

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Dneska jdu na to, tak dobře že jsem objevil toto vlákénko - z PB s clonou pryč, je to chrastič. Jedině že by mi ji nějaká dobrá duše za pár šušňů poslala smile ale bude to jednodušší vyříznout a je klid. Místo clony tlumítka a je vystaráno wink

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

22

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Barius napsal:

z PB s clonou pryč, je to chrastič

Já osobně bych teda Precla bez clony nechtěl...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

23

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Nikdy jsem ji nikde nepoužil.

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

24 Naposledy upravil: Atvečko (13. 05. 2016 11.33:08)

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

neni mi uplně jasný k čemu je odpojit clonu, jako by nestačilo ji prostě nepoužívat smile

každopádně stačí přeštípnout drát co spojuje oba potenciometry...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

25

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

I nepoužívaná ovlivňuje zvuk

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

26 Naposledy upravil: kubo (13. 05. 2016 13.53:31)

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

ja nemám ani volume knob big_smile mi zdochol jeden poťák, chytil som nervy a išlo všetko preč big_smile
http://baskytara.com/img/m/8272/t/p1ail2ra8h126rvov1hbgg6rq2o3.jpg

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

27

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Aidamos napsal:

Já osobně bych teda Precla bez clony nechtěl...

Paparatzzi napsal:

Nikdy jsem ji nikde nepoužil.

spis na JB mi pride uzitecnejsi .. ale i na preclu se nekdy hodi ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

28

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Clona je pryč, ale pořád to brumi, nejspíš bude i vol poťák hyn. Ale brum není zas tak hrozný, ale je třeba ten poťák vyměnit. Jinak s vyměněnym snimacem od opoceho baska hraje jako čert. Byl jsem ji dnes protáhnout ve zkušebně a líbilo se mi to jakože dost. I staré otrhane.  elixiry hrály jako zvon. Tož tak bez clony.

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

29

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Barius napsal:

Clona je pryč, ale pořád to brumi, nejspíš bude i vol poťák hyn.

potaky by s brumem nemeli mit nic moc spolecneho neni spis problem nekdy v upadli zemi ?? nebo spatnem odstineni ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

30 Naposledy upravil: Barius (14. 05. 2016 06.46:40)

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

m3 napsal:
Barius napsal:

Clona je pryč, ale pořád to brumi, nejspíš bude i vol poťák hyn.

potaky by s brumem nemeli mit nic moc spolecneho neni spis problem nekdy v upadli zemi ?? nebo spatnem odstineni ...

S tím odstíněním budeš mít možná pravdu. Jak jsem tady viděl krásné měděné lůžko v preclíku, tak mně to taky napadlo. Já tam mám akorát tu hliníkovou folii na picku nad poťákama. Asi to zkusím vystlat, kde se to dá sehnat ta měděná folie, já mám akorát hliníkovou na lepení odtahových rour digestoří smile bude to stačit?

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

31

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Barius napsal:
m3 napsal:
Barius napsal:

Clona je pryč, ale pořád to brumi, nejspíš bude i vol poťák hyn.

potaky by s brumem nemeli mit nic moc spolecneho neni spis problem nekdy v upadli zemi ?? nebo spatnem odstineni ...

S tím odstíněním budeš mít možná pravdu. Jak jsem tady viděl krásné měděné lůžko v preclíku, tak mně to taky napadlo. Já tam mám akorát tu hliníkovou folii na picku nad poťákama. Asi to zkusím vystlat, kde se to dá sehnat ta měděná folie, já mám akorát hliníkovou na lepení odtahových rour digestoří smile bude to stačit?

Mě brumí basa pouze doma těsně u nějakého zdroje nebo adaptéru. Víc při použití jednoho snímače. Pokud je balance uprostřed tak bez problému. Jinak ta měděná fólie je k sehnání na geeku za pár kaček. https://geek.wish.com/m/c/53e48cdad4c04d74abd9910d
a nebo https://geek.wish.com/m/c/55911af3e4973e4033860895

Music Man Club #8
0 xLajků:

32

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

jazzbass bude trochu brumit vždycky (pokud tam nebudou půlený snímače) dobře zapojenej precl by neměl skoro nikdy.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

33

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Atvečko napsal:

jazzbass bude trochu brumit vždycky (pokud tam nebudou půlený snímače) dobře zapojenej precl by neměl skoro nikdy.

Jojo mám vlastně konstrukci Jazzbass ale jsou tam půleny Nordstrandy a brum tam trochu je pokud hraje jeden snímač sólo ale oproti jiným Jazzům je to parádní. Ze začátku jsem z toho byl nesvůj protože u humbuckerů se tohle nekoná ale singly asi z konstrukce tenhle problém prostě mají ale zase za cenu jiného (lepšího) zvuku.

Music Man Club #8
0 xLajků:

34

Re: Jak zapojit snímač bez clony.

Ja som tu foliu kupil z ebayu. A hej, bude fungovat aj hlinikova folia, akurat na nu sa nechyta cin. Btw ak by som to riesil teraz, asi by som siel do tej tieniacej. Zozenies na ebayi.

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků: