1 Naposledy upravil: pudel (30. 09. 2012 11.50:34)

Téma: Gallien-Krueger MB150 - šum?

Zdravím,
jsem čerstvým majitelem komba GK MB150E-112/III. Zvuk je parádní, moznosti nastavení široké, zní to (zatím jen doma, s kapelou jsem to ještě nezkoušel) asi líp než cokoli, na co jsem kdy hrál. Akorát jedna věc mi vadí - šum. Už když kombo zapnu bez připojeného kabelu, se všema volume, boostama a outputama na nule, je tam slyšitelný šum. Když potom všecko vytočím na max, už je z toho docela hlasitej white noise generator.

Hledal jsem, hledal, až jsem na TB objevil, že tato fičura je jednou ze "specifik" třetí generace Microbass řady. Zatímco všechny předchozí série byly "dead silent", do třetí série přidali nějakou ochranu proti přehřívání a .. šum smile Někteří na TB tvrdí, že se šum objevuje pouze, když mají zapnutý limiter, což jsem teda nepozoroval - moje šumí furt. Upřímně, u komba za 20k bych čekal trochu jinší noise level.

U živýho hraní mi to asi vadit nebude, tam je spousta hlasitějších zvukovejch vjemů, ale trochu se bojím chvíle, až s ním půjdu do studia.
Chtěl bych se zeptat, jak jsou na tom vaše MB150? Pozorovali jste šum, popř. nějakou jeho souvislost s limiterem? Můžete potvrdit, že předchozí série nešuměly?

Fender Deluxe Active P-Bass, Yamaha BB1100S fretless
Laney B2, Gallien-Krueger MB150E-III/112
0 xLajků:

2

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

pudel napsal:

ale trochu se bojím chvíle, až s ním půjdu do studia.

ty chces tocit basu prez minikombo s 12kou.. ?? asi to bude mit specifickej zvuk, ale spisch to tocil bud rovnou do kompu resp prez preamp  a pokud prez bednu tak spis prez nakej vetsi box..
btw zkousel si jiny zasuvky??

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

3

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

No, hodlám to točit tak, že do kompu to půjde z post-EQ na kombu. Aspoň tak jsem to dosud dělal s lanýžem a se zvukem jsem byl spokojenej. Ale zpět k tématu - jiný zásuvky jsem zkoušel, žádnej výraznej vliv to nemá. Není to síťovej brum, je to šumění ve vysokejch frekvencích.

Fender Deluxe Active P-Bass, Yamaha BB1100S fretless
Laney B2, Gallien-Krueger MB150E-III/112
0 xLajků:

4

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

pudel napsal:

že do kompu to půjde z post-EQ na kombu.

tak to by snad ten sum brat nemuselo ne ?  testni to a uvidis smile a na nahravani si prinejhorsim pucis jinou hlavu. smile
nekdo to tady mel ale nevim ted kdo a jestli sem este chodi..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

5

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

Já to kombo mám k plné spokojenosti už asi 6 roků a nemyslím si, že by šumělo víc než jiné aparáty. Třeba si uvědomit, že to není nějaké HiFi zařízení, ale nástrojový zesilovač, kde jsou úplně jiné nároky a kde odstup S/Š určitě není hlavním kritériem. Hlavně to neposlouchej se vstupem naprázdno, ale s připojenou basou. Šum nemá nic společného s tepelnou ochranou, ono věřit všemu mlžení na TB, resp. na internetu hraničí se smrtí z vyplašenosti.
Pokud jde o nahrávání, nikdy jsem žádný problém se šumem neměl, nejlépe se osvědčilo snímání do dvou stop mikrofonem a ze sluchátkového výstupu, které vymyslel Petr Kocfelda, z toho se pak dá smíchat zvuk podle libosti.:
http://baskytara.com/img/m/590/p178cm294ur8m1kcnejqa8k1mjd5.jpg
Pro posílení na koncertech doporučuji linkový výstup na zásuvce Jack vzadu vpravo, ve které mám redukci na XLR se zabudovaným děličem 1:2, aby se zvukaři neplašili větší úrovní a necpali mi tam nějaké DI boxy. Proti zabudovaným pre/post direct výstupům to má výhodu, že do mixu jde stejný zvuk, jako z komba, včetně charakteristické naprděnosti Boostem a omezení Limiterem.

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Štěpán Axman (18. 11. 2015 14.01:35)

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

4ksch napsal:

Pro posílení na koncertech doporučuji linkový výstup na zásuvce Jack vzadu vpravo, ve které mám redukci na XLR se zabudovaným děličem 1:2, aby se zvukaři neplašili větší úrovní a necpali mi tam nějaké DI boxy

ahoj, rád bych to dělal taky takhle, ják ten delič funguje, potažmo kde se to dá sehnat?
Díky,
Š.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

7

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

Štěpán Axman napsal:
4ksch napsal:

Pro posílení na koncertech doporučuji linkový výstup na zásuvce Jack vzadu vpravo, ve které mám redukci na XLR se zabudovaným děličem 1:2, aby se zvukaři neplašili větší úrovní a necpali mi tam nějaké DI boxy

ahoj, rád bych to dělal taky takhle, ják ten delič funguje, potažmo kde se to dá sehnat?
Díky,
Š.

Tohoto řešení bych se trochu obával. Z nesymetrického výstupu redukcí na XLR symetrický neuděláš. To bych raději ten DI box, pokud tedy zvuk přímo ze symetrického výstupu z komba nevyhovuje.

(Předpokládám, že dělič jsou v tomto případě dva stejné odpory v sérii a signál vyveden uprostřed mezi nimi, tedy na poloviční úrovni. Opravte mě jestli se mýlím.)

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

8

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

http://www.proel.com/index.php?route=pr … ct_id=2823

0 xLajků:

9

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

Za těch pár let, co uběhlo, praxe ukázala, že mezi XLRkovým výstupem POST a Jackovým LINE OUT není ve zvuku významný rozdíl, takže už používám jen to XLR POST. U MB150S je na XLR jenom výstup DIRECT, takže pokud chceš zachovat charakter zvuku komba, volil bych ověřený LINE OUT na Jackové samici.

drevorubec napsal:

Z nesymetrického výstupu redukcí na XLR symetrický neuděláš.

Při úrovni kolem 1 V na impedanci 1 kiloohm není třeba řešit nějaké rušení symetrickým propojením, v XLRku se prostě jeden živý spojí se zemí. K tomu jsem použil podobnou redukci, co nalinkoval Hocke výše (přesněji http://pselectronic.cz/k5012-038-red-j6 … -jack.html), do které je dobré zabudovat dělič 1:2 ze dvou odporů 1k, aby někteří zvukaři nenadávali, že to má moc velkou páru.

drevorubec napsal:

To bych raději ten DI box...

Podle počtu DI boxů poznáš zvukaře.

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

10

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

4ksch napsal:

Podle počtu DI boxů poznáš zvukaře.

no, spíš podle typu wink

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

11

Re: Gallien-Krueger MB150 - šum?

Pravda, díky za doplnění :-)

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků: