1

Téma: EUB Palatino VE-500

Ahoj,

jsem krátce majitelem nového elektrického kontrabasu Palatino. Rád bych se zeptal dalších vlastníků na jejich zkušenosti a rady (struny, modifikace - zlepšení apod.).

Díky

0 xLajků:

2

Re: EUB Palatino VE-500

byl jsem jeho majitelem (taky krátce smile ), ale už jsem se ho zbavil... na youtube a talkbassu najdeš hromady věcí, stačí jen hledat...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

3

Re: EUB Palatino VE-500

Ahoj,

díky za radu.
Mě nejde o hromady věcí ale spíše o to, jestli tyto rady někdo aplikoval a má s tím nějaké zkušenosti - co z těch rad je dobré a co ne. Nechci zatím měnit snímač (a to je většina modifikací) ale udělat co je v mých silám pro lepší zvuk.
Např. rada "vypodložit kobylku" u mě vyvolává řadu otázek.
Čím vypodložit? Někde jsem četl papírem. Jakým? Čtvrtkou nebo obyčejným? Kam ho dát? Mezi tělo a snímač nebo mezi snímač a kobylku? A hlavně CO TO ŘEŠÍ?

0 xLajků:

4

Re: EUB Palatino VE-500

http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=221493
http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=543099
přečti si to a najdeš odpovědi...

jinak se zeptám proč chceš úpravy aplikovat? nejseš spokojenej se zvukem? nebo spíš s koncepcí? pro mě osobně byl zvuk fajn doma do sluchátek, ale s kapelou přes kombo jsem se s ním nedokázal domluvit, tak šel z domu...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

5

Re: EUB Palatino VE-500

Jsem s tím nástrojem víceméně spokojený (předtím jsem měl Stagg  smile ).
Mám zatím jen jeden aktuální problém s vyrovnaností zvuku - E a A struny znějí jinak než zbylé, více "perkusivně", jako bys ťuknul do snímače.

0 xLajků:

6

Re: EUB Palatino VE-500

Mam ho rok a půl a je to super na doma na cvičení. Ale na živý hraní bych ho vzal jen v případě krajní nouze (kdybych měl nefunkční akustickej kontrabas).

Já tu kobylu vypodkládal různejma věcma a nakonec jsem skončil u asi tří vrstev normálního papíru. Sebere to zvuku takový ty hnusný řezavý vejšky, co tam občas jsou, ale zároveň to ten zvuk neotupí. Chce to trochu zaexperimentovat, líbit se ti může něco jinýho.

Jinak důrazně doporučuju dát tam jiný struny, než ty co tam jsou. Jsou dost zoufalý. Jdou tam normální kontrabasový struny, akorát je budeš víc namotávat. Doporučuju tam dát nějaký spíš smyčcový struny, kvůli jejich temnějšímu zvuku, aby vykompenzovaly ten snímač, kterej je naopak hodně jasnej. Já na tom mam strunaly a jde to, ale kdybych to s tim nástrojem myslel vážně, dám tam Thomastik Belcanto.

0 xLajků:

7

Re: EUB Palatino VE-500

Dle mého názoru je pro zvuk elektrického kontrabasu extrémně důležitý aparát, přes který s ním budeš hrát. Nejlepší je samozřejmě speciální kombo pro akustický kontrabas (Acoustic Image, SR technology..). Pokud máš nějaký vysloveně baskytarový aparát, tak tak z toho "akustický zvuk" nedostaneš nikdy. To je pak možná lepšá hrát přes PA.. Tolik moje zkušenost :-)

Fodera Monarch 4, Fodera Emperor 5 , Fodera Monarch 4,  Ken Smith 4, Lakland US5, Lakland US4, Celinder JB4, STR 548, STR 549, DeGier Bebob 4, HotWire 5, Káča, Glockenklang+Vanderkley
0 xLajků:

8

Re: EUB Palatino VE-500

To jsem taky rozsáhle zkoumal a záleží to na úhlu pohledu. Pokud z toho chceš dostat použitelnej zvuk, bude ti stačit i baskytarovej aparát, ale chce to trochu si pohrát s EQ. Já na to měl Hocke BG100H a byl jsem spokojenej. Dostaneš z toho pak něco mezi kontrabasem a baskytarou.

Pokud z toho chceš dostat vyloženě kontrabasovej zvuk, tak to chce asi rovnou vyměnit ten snímač a koupit akustický kombo. Četl jsem rady použít snímač Shadow SH 965 NFX, kterej osobně mam, ale na akustickym kontrabasu a je výbornej, tak bych ho asi taky doporučil. Co se týče komba tak je pravdou že kombo na akustickou kytaru v tomhle odvede lepší práci než většina komb k baskytaře. Na talkbassu se vedou rozsáhlý diskuze o aparátech na tenhle účel. Já skončil u značky Phill Jones Bass. Koupil jsem jejich model flightcase (maj ho v Praze v Muzikeru) a můžu říct, že přes to hraje výborně baskytara, kontrabas a docela obstojně i akustická kytara.

0 xLajků:

9

Re: EUB Palatino VE-500

Ahoj.
Píšete, že nástroj nemá dobrý zvuk cez combo. Chcel by som vedieť, či nemá dobrý zvuk celkovo, alebo nemá zvuk kontrabasu, čiže má zvuk basovej gitary?

0 xLajků:

10

Re: EUB Palatino VE-500

zvuk kontrabasu nemá, blíží se k němu... zvuk basové kytary nemá, vzdaluje se od něj... zda je zvuk celkově dobrý nebo ne, musíš posoudit sám dle vlastní zkušenosti... někomu se to líbí, jinýmu ne...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

11

Re: EUB Palatino VE-500

Uvažujem o jeho kúpe, no žiaľ, na slovensku som neobjavil predajňu, kde by ho mali a mohol by som to odskúšať.

0 xLajků:

12

Re: EUB Palatino VE-500

odkud seš? e.t. tady z fóra ho má, lokalizován je na severovýchodní moravě, tak třeba byste se domluvili na nějakým vyzkoušení...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

13 Naposledy upravil: Wexx (14. 09. 2015 11.41:29)

Re: EUB Palatino VE-500

Já ho měl (E.T. ho má ode mě). Neřekl, že nemá dobrý zvuk přes kombo. Je takovej míň akustickej než obvykle u líp sejmutejch kontrabasů, ale to je taky o vkusu a taky případně o tom, jestli jsi ochotnej zainvestovat a dát na něj slušnější struny. Rozhodně je ale zvuk mnohem blíž ke kontrabasu než k baskytaře.

0 xLajků:

14

Re: EUB Palatino VE-500

Asi zostanem pri basgitare, vidím, že je to trochu zložité s tým kontrabasom.

0 xLajků:

15

Re: EUB Palatino VE-500

No, pokud hraješ na bezpražec, tak je pádlo docela vhodný doplněk řekl bych. Zvuk je charakterem a způsobem tvoření mnohem víc ke kontrabasu než k basové kytaře.
Takové to řešení nekonečné úlohy "struny/snímař/preamp/..." - na to se vykašli. Jestli se ti podaří sehnat pádlo do začátku za rozumnou cenu (kolem 5t), tak jej vezmi a hrej. Já takhle koupil Palatino. Přece jen to má blíž ke kontrabasu (posazením, technikou, projevem), ale líp se stěhuje. A dát si občas známé věci na pádlo je fakt zábava. Btw levá ruka hraje v přirozenější ergonomii než na kytaře.

Vylepšování: napřed mi to nedalo spát, co všechno jsem chtěl vylepšovat, ale nakonec jsem zůstal nohama na zemi. Palatino je lowend, takže nejlíp nechat jak to je.
Struny - já napřed začal na drahých Spirocorech, ale pak jsem je sundal a nasadil lacinější Strunaly (cca 700,-?) a jde to s nimi dobře.
Snímač - nechal jsem původní piezo, jen jsem si chvilku vyhrál s polohou kobylky na něm, abych dostal zvuk co se mi líbil nejvíc.
Nejvíc jsem si pohrál s dohmatem úpravou hmatníku a kobylky (jsem líný mačkat vysoký zdvih strun).
Jestli se ti z toho stane hlavní nástroj, tak další krok je pádlo o 2 třídy výš (dražší) nebo rovnou kontrabas se sadou piezo+mikrofon+preamp. O tom ale moc nevím, ještě tam nejsem.

Zvučím se přes 12" Galiení kombo, ale zní to dobře i na kytarových kombech a bednách. Basové aparáty jdou taky použít, je to chce přenastavit korekce - potlačit střední basy (kolem 250Hz) a hodně vytáhnout vyšší středy (800Hz-1,2kHz).

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: el BassTardo (15. 09. 2015 15.02:57)

Re: EUB Palatino VE-500

Emo napsal:

Uvažujem o jeho kúpe, no žiaľ, na slovensku som neobjavil predajňu, kde by ho mali a mohol by som to odskúšať.

no, ono je to proto, že už tenhle kontra Palatino nevyrábí...
u thomanna pod označením Harley Benton

FilipBass napsal:

Pokud máš nějaký vysloveně baskytarový aparát, tak tak z toho "akustický zvuk" nedostaneš nikdy.

promiň, ale tohle je bulšit, viz třeba GK 150MB-S, mám přesně opačnou zkušenost s více basovýma aparátama

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

17

Re: EUB Palatino VE-500

Takhle, možná se to zdá složitý ale vlastně neni. Hraje to tak jak to je použitelně a jeslti chceš blbnout můžeš s tim klidně počkat až se s nástrojem sžiješ. A co se týče blbnutí se snímačema, strunama a speciálníma kombama, tak akorát věz, že je to pořád mnohem jednodušší než normální kontrabas.

0 xLajků:

18

Re: EUB Palatino VE-500

tak konecne u normalni klavesnice a muzu napsat. Presel jsem na Palatino z basy a skoro dva roku uz hraju jenom na nej. Jak pise Wexx, struny udelaji hodne, na zacatek jsem sel do nylonovych weedwackers (o dva pultony podladene nedrzely pnuti, padala kobyla) , pak vratil puvodni, a kdyz jsem roztrhnul Ecko (ano, i to se da smile )jsem koupil strunaly, ktere jsou relativne levne, tenke a hraje se na nej celkem fajn. Klepe vyztuha v krku (v tom bordelu je to jedno), kobylu mam podlozenou gumou, aktiv jsem vtom ani nezkousel. Na prepravu jsem poridil rakev na auto, pohoda. Cenu noveho bych nezkousnul, bazarovka na urovni pulky noveho je ok. Clovek se nemusi bat, ze mu to nejakej vozrala rozslapne, nebo se stim nekde skaci sam.
Zcela zasadni otazka je, co za muziku na tom chces hrat.
Jazzovy drevity zvuk jsem z toho nikdy nedostal. Zkreslene peklo taky ne. Soucasna cesta je palatino-kabel-kompresor (ted resim, zena se po urazu konecne vratila ke hrani a musel jsem vratit znarodneny Mutlticomp, neprodava nekdo Houdka nebo neco fajnoveho?)-Gallien-Mesa12-Peavey18. Krasne ciste cvakani jak Necromantix z toho nedostanu, ale jinak vcelku spokojenost. Je to kompromis, zahrajes na tom to, co ti zadnej bezprazec nedovoli, a stale to neni neskladna krava, ktera vyzaduje dodavku. Jak to nemas daleko do Ostravy nebo tady jezdis neni zadnej problem si to vyzkouset

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

19

Re: EUB Palatino VE-500

e.t. napsal:

...aktiv jsem vtom ani nezkousel...

To taháš ven signál rovnou z pieza ?
Já používám ten vnitřní aktiv a nebýt šumu tak jsem spokojený - tónovku tak napůl.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

20

Re: EUB Palatino VE-500

MartinXC napsal:

To taháš ven signál rovnou z pieza

jo, aktiv byl venku a nejak mi nechybi. a prekvapive si moc nerozumi s microbassem od EBS, nebo sem to jeste nevykoumal. taky prekvapeni, jak malo ovlivni zkresleni (zkousel jsem Ibanez, EBS, Boss) zvuk, co protlaci sama basa, velka sranda je s treble boosterem (birdie), ve finale ale je v kapele nejznatelnejsi kompresor. Jooo, jeste se na to tak naucit poradne hrat  smile smile smile

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

21

Re: EUB Palatino VE-500

jo koukam, ze mas taky multicomp a stejny struny smile...zkousel si to s tim hockem vyhulit do zkresleni?

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

22

Re: EUB Palatino VE-500

e.t. napsal:

jo koukam, ze mas taky multicomp a stejny struny smile...zkousel si to s tim hockem vyhulit do zkresleni?

Multicomp moc nepoužívám (ještě tak do Galiena na dobarvení jako Tubesim), tak nějak šidí zvuk.
Hocke přenáší odezvu naprosto špičkově, kompresorem jej nekazím. Ani do zkreslení (na vstupu) se mu moc nechce. Chrčení koncových lamp se mi zas tak moc nelíbí.
Pádlo jsem do Hocka ještě nestrkal (teď je momentálně odložené, šťourám se ve fretlessech) - vyzkouším. Mám na něm zpět Spirocory (se mi je nepodařilo prodat), jsou podle mě pod prsty nejlepší.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

23

Re: EUB Palatino VE-500

Ta aktivka příšerně šuměla, nechtělo se mi s tim pak před lidi, proto jsem ji vyndal. Ale na cvičení doma byla fajn kvůli výstupu na sluchátka. Nevim jak má Kim Nekroman svou basující rakev přesně nasnímanou, ale pochybuju že by to cvakání bylo z normálního snímače. Nejspíš bude mít zvlášť hmatníkovej snímač, slapeři to tak běžně dělaj a na palatinu by to mělo jít bez problémů taky. Lze na to použít snad jakýkoliv piezo za pár kaček.

0 xLajků:

24

Re: EUB Palatino VE-500

No asi jsem to neměl prodávat, teď by se mi na domácí cvičení a jako záloha fakt hodilo.

0 xLajků:

25

Re: EUB Palatino VE-500

Predsa som sa rozhodol, že si kúpim Harley Benton u Thomanna. Chcem vás poprosiť, či by ste mi nenapísali presný názov a typ strún, ktoré používate na tento nástroj, respektíve na Palatino, čo sú zrejme rovnaké kontrabasy. Ale ak máte skúsenosť zo strunami zhruba do 1.000,- Kč. Díky.

0 xLajků:

26

Re: EUB Palatino VE-500

http://www.houdek.cz/smyccove-nastroje/ … bas-34.htm

Jinak na tvém místě než koupit nový hodinm inzerát s poptávkou na bazar,možná koupis za poloviční cenu...

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

27

Re: EUB Palatino VE-500

e.t. napsal:

http://www.houdek.cz/smyccove-nastroje/ … bas-34.htm

Jinak na tvém místě než koupit nový hodinm inzerát s poptávkou na bazar,možná koupis za poloviční cenu...

Tyhle struny opravdu NE!!!

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

28

Re: EUB Palatino VE-500

Pozeral som inzeráty, našiel som len akusticke. E.T. možem Ťa poprosiť, potreboval by som vedieť, aký vysoký je samotný kontrabas a aký výsoký je s vytiahnutím bodcom. Meriam 187, aby som nebol pri ňom skrčený. A ešte akej farby máš nástroj, neviem sa akosi rozhodnúť, či čierny, alebo taký klasický, vo farbe dreva. Moc ďakujem.

0 xLajků:

29

Re: EUB Palatino VE-500

drevorubec napsal:

Tyhle struny opravdu NE!!!

důvod?



Emo napsal:

aký vysoký je samotný kontrabas a aký výsoký je s vytiahnutím bodcom.

zajtra (ak nezabudnem) vezmem meter na skusku a zmeriam. inak mam sunbursta...

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

30

Re: EUB Palatino VE-500

e.t. napsal:
drevorubec napsal:

Tyhle struny opravdu NE!!!

důvod?

Jsou hrozný. Měl jsem je na normálním kontrabasu naposledy tak před 10 lety. Jsou tenké a měkké, takže jakoby příjemné, ale moc nehrajou. Na pizzicato by to ještě možná šlo, ale smyčcem ne. Do půl roku mi vždy nějaká praskla. Přešel jsem na Thomastiky, které byly tehdy 10x dražší než tyhle hrůzy a od tý doby to hraje a mám klid. Dnes už jsou jen 5x dražší, přičemž životnost je ohromná. Moje první Thomastiky jsem sundal jen proto, že jsem tehdy dal basu opravit a říkal jsem si, že by si zasloužila nové. Pak jsem je přenechal kamarádce a dodnes hrajou k její plné spokojenosti. Ty druhý "nový" tam mám už pátej rok a dobrý :-)
Nedávno mi někdo půjčil basu s takovýma strunama a když jsem chtěl trochu zabrat smyčcem, tak před ním úplně uhýbaly. No ale klidně si je vyzkoušej, aspoň pak sám poznáš ten rozdíl, až si tam dáš nějaké slušné struny. Já když jsem začínal, tak jsem taky nevěřil zkušenějším, že ty struny za čtyři kila stojí za h...o...
Ono to zní jako vtip, ale něco na tom je:
"Jak často se mění struny na kontrabasu?"
"Jednou. Když si ho koupíš a natáhneš tam nějaký pořádný."

Muzika musí mít koule.
0 xLajků: