1 Naposledy upravil: LuKe (03. 09. 2015 09.21:27)

Téma: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Zdarec,
pořídil jsem si bazarový bezpražec (Epiphone EBM-5) a mám s ním problém. Kolem "12 pražce" je zvuk struny velmi zvláštní (tam je to nejsilnější, ale je to cítit i v jiných polohách). Zní to rozladěně, asi jako když ladíte strunu podle 5 pražce předchozí struny a máte to kousek mimo. Zkrátka jak když se bijí dvě mírně rozdílné vlnové délky. Dělá to v zesilovači i nasucho. Přetrvává po výměně kobylky, nulťáku i strun(flatwound). Snímače to asi taky nebudou, když to jde i nasucho. Vůbec mi to teda nedává smysl.

Nevíte, čím to může být? Snad rukama? big_smile

Kdyžtak přihodím i nahrávku, až budu doma...

EDIT: Původní majitel používal roundwoundy a po celým hmatníku jsou od toho stopy, tak že by to bylo tím?

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

2

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

LuKe napsal:

Nevíte, čím to může být? Snad rukama?

Zkus jiný struny...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

3

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Pokud se dobře pamatuju, dělalo to i s těma starýma strunama. Ale zkusím.

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

4

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

hele tohle už tu někdo v poslední době řešil v jiným vláknu... měl jsem tento problém u tapered strun, kde asi bylo malinko volnější to omotání, výměna strun to vyřešila, ale možná tvůj problém bude jiný...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

5

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Projevuje se to na jednom snímači nebo jen když máš zaputé oba ?
- snímá se mrtvé místo na struně

Co na to ladička - nechá se zblbnout nebo ukáže správně ?
- zkus nastavit jinak korekce nebo eq, třeba to nebude tak výrazné

Dělají to na té poloze všechny struny, nebo jen jedna na jedom, dvou tónech vedle sebe?
- jestli všechny struny, je někde v dřevě krku problém, případně uvolněná nebo špatn opřená výztuha
- jestli jen jedna, je to vlček na krku - smiř se s tím - různé struny to mohou víc zvýraznit anebo skoro potlačit

Stejný tón v jiné poloze zní ok, nebo je taky lehce zlobivý ?
- vlček, který je "laděný" spojením s tělem - dá se zkusit rozhodit tělo-krk, spoj těsněji zalícovat, složit, anebo se s tím smířit. Blbé to je, když je to na kmitočtu některého flažoletu ...

Zkus is dát basu nasucho na žebra, nebo opři hlavu spánkovou kostí o její roh a vyzkoušej tyhle špatná místa a 2-3 půltóny okolo: nezačně celá basa vibrovat výrazně silněji (až jakoby ubírá vibraci struně)?
- může se projevovat dřevo těla na celkovém zhluchnutí nástroje na daném kmitočtu - kytaráři to někdy vyřeší přehozením dvou stejných těl a krků...

Někdy pomůže o tón podladit - struna je delší, volnější a vibruje/projevuje se jinak.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

6

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Díky za rady, doma to vyzkouším. Snímačema to nebude, páč je to slyšet i nasucho, ale ty ostatní věci vyzkouším.

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

7

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Ještě mě napadlo, jestli není prošlapané právě toto místo kontaktu struny s hmatníkem - hlavní tón bude správně, ale bzučivé harmonické se tvoří maličko mimo...
- povol nebo sundej strunu a mrkni na podélný průsvit pod hranou třeba pravítka.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

8

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Tak zatím to vypadá na to, že jsem měl moc vysoko snímače a pazvuk vytvářely magnety ve snímačích. Takže struny zvýšeny a snímače sníženy. Ještě jsem pohnul s výztuhou v krku, to prý taky může pomoct. Pak ještě napíšu výsledek smile

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

9

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Tak fakt to byl stratitis. Obzvlášť magnet v kobylkovým snímači mi přijde silnej jak prase, uplně mi to trhalo šroubovák z ruky smile Původně byla kobylka o dost výš, takže to nebylo tak slyšet, ale struny byly nekřesťansky vysoko, takže po mých úpravách byl dohmat ok, ale výrazně se zesílil ten pazvuk. Teď jsem to už více méně poladil, ale Epiphonka asi stejně půjde ke kytaráři na profi seřízení. smile

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

10

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Ideálně když pod snímač přijde taková ta guma nebo něco pružného/měkkého. Někdy se montují pružiny a ty jsou taky zdrojem pazvuků.
Pokud vibruje cívka v krabičce snímačře, omotej ji pár vrstvami nějaké pásky, ať to v krabce sedí bez hnutí.
Malá mezera mezi strunami  a snímačem, tzn silný magnetismus by neměl být zdrojem pazvuků...

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

11

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Nevím, jestli mi dobře rozumíš. Ten můj "pazvuk" zní, jak když se bijí dvě mírně rozdílný frekvence. Je to zvuk samotné struny, nic jinýho nedrnčí nebo nebzučí. Navíc byl ten zvuk výrazně silnější při hře ve vyšších polohách, tedy v momentě, kdy byla struna přitlačena k hmatníků, tedy ještě blíž snímači. Podle mě teda magnet byl tak blízko a tak silnej, že přímo ovlivňoval vlnění struny a tím vznikala disharmonie.

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

12

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

MartinXC napsal:

Ideálně když pod snímač přijde taková ta guma nebo něco pružného/měkkého. Někdy se montují pružiny a ty jsou taky zdrojem pazvuků.
Pokud vibruje cívka v krabičce snímačře, omotej ji pár vrstvami nějaké pásky, ať to v krabce sedí bez hnutí.
Malá mezera mezi strunami  a snímačem, tzn silný magnetismus by neměl být zdrojem pazvuků...

Může být, když jeho pole vytvoří na struně umělý uzel, vyší harmonické pak již nejsou násobkem první, ne?

0 xLajků:

13

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

Pokud by magnet takhle silně brzdil strunu ... ale takhle silné magnety dnešní snímače běžně nemají. Mám sadu PB/JB ze stařičké handmade, které mají magnety posílené dvojičkou dalších placatých feritů, ale nepozoroval jsem že by dělaly paseku.
No otestovat se to dá jednoduše - vyhoď snímadlo ven a zkus jiné - a máš jasno.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

14

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

riesenie snimaca je podla mna hlupost .... za X rokov co hravam som sa s tmy nestretol
ak pocujes nejake alikvoty ktore tam byt nemaju ,tak bola vadna struna, nic viac , nic menej smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

15

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

FunkyMonk napsal:

riesenie snimaca je podla mna hlupost .... za X rokov co hravam som sa s tmy nestretol
ak pocujes nejake alikvoty ktore tam byt nemaju ,tak bola vadna struna, nic viac , nic menej smile

Jenže mě to dělalo na starých všech strunách i teď na nových všech... Takže chyba bude fakt jinde. Momentálně ji musím vyzkoušet s aparátem, zatím jsem ji hrál jen doma přes zvukovku do sluchátek. Teď mi to připadá přijatelný, ale ten zvuk furt není uplně to pravý ořechový.

Jinak tady vysvětlení anglicky smile

Stratitis is simultaneous multiple discordant frequency syndrome. To state it non-technically, the sole function of a magnet in a guitar pickup is to magnetize the strings — any more magnetism than that is unnecessary and detrimental. The excessive magnetism causes different sections of the string to vibrate at different rates producing multiple dissonant frequencies from the same string. The effect becomes even more unpleasant when the string is out of tune. Excessive magnetism is the reason you can’t set a typical Fender-style single-coil pickup (Hence Strat-itis) very close to the strings if you want to avoid “Stratitis” and loss of natural sustain. (Buzz and rattles are also caused by excessive magnetism pulling the strings into the frets.)

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

16

Re: Bezpražcová basa zní "rozladěně"

No nejsem si jistý, jestli to adekvátně platí i pro basu - hmota strun je o řád jinde než u kytar.
Ale jestli to na tvojí base zabere ...

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků: