1

Téma: Kontrabas a cello

Dovolila bych si založit nové téma, protože jsem tu nic podobného nenašla.

Máte někdo vlastní zkušenost nebo znáte někoho, kdo by hrál na čelo i na kontrabas?

Hraju několik let na čelo a lákal by mě i kontrabas, ale řeším otázku, jestli je hraní na čelo v tomhle případě výhodou, jestli mi to při učení se na kontrabas pomůže nebo jestli se mi nějak nerozhází intonace a nebude se mi to všechno akorát plést. Určitě se najde někdo, kdo hraje na oboje, sama jsem o někom slyšela, ale zajímal by mě váš názor, nejlépe kdyby tu s tím někdo měl vlastní zkušenost.
A taky bych chtěla poradit s velikostí a půjčením nástroje, čelo mám 7/8, ale mám jinak hodně malé ruce...rozhodně menší než lidi v mém věku (21) mívají. Jestli se poohlížet a zkoušet kdyžtak 3/4 nebo radši rovnou shánět půlku?
Případně přijmu jakékoliv rady, kde se dá kontrabas v Praze a okolí půjčit...jestli někdo nemáte doma, že bychom se domluvili na nějakém pronájmu. :-) Nebo doporučit nějakou půjčovnu třeba.
Moc díky!

0 xLajků:

2

Re: Kontrabas a cello

ja mam jenom osklivy elektricky home made .. tusim je 3/4 115cm .. ale tak na vyzkouseni jestli a jak na to dosahnes by to stacilo .. ale to asi stejne muzes zjistit navstevou naky prodejny kde to prodavaji a zkusit si to tam... smile

btw a kontrabas chces hrat klasicky smiccem nebo jazz popr rockabilly ??

znam jen celisty co hrajou na baskytaru ..  ale treba saxofonisti bezne hrajou od klarinetu prez sopranku altku tenor az po barika a nevadi jim to smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

3

Re: Kontrabas a cello

Aha, možná toho někdy využiju, děkuju. :-) Jde hlavně o to rozpětí ruky, abych dosáhla na ty vzdálenosti mezi tóny, což se asi těžko posoudí bez vyzkoušení no. Na druhou stranu když na to ještě neumím, tak nevím, podle čeho to odhadnu (někde třeba v obchodě). Neznám, jakými prstoklady se hrají jaké tóny a co mám jakoby zvládnout na jeden hmat, jestli je to pochopitelné. :-D

Právě, že jsem ještě nebyla úplně rozhodnutá, ale nejspíš bych kdyžtak chtěla hrát i klasiku smyčcem...že by z toho nějaké pizzicato doprovody ve folku a jazzu pak tak nějak automaticky vyplynuly, když bych už na to trochu uměla. Vím, že dechaři střídají všechno možné, musí měnit nátisky pusou....tak snad i tady si ruce uvědomí, na co zrovna mají hrát. :-)

Slyšela jsem i o tom, že se kontrabas dá přeladit do čelového ladění, ale nevím, jestli je to to pravé ořechové...?

0 xLajků:

4

Re: Kontrabas a cello

A nechceš chodit hrát na čelo do našeho symfoňáku? Tam bych ti kontrabas kdykoliv půjčil :-)
Kvintové ladění kontrabasu možné je, například Red Mitchell ho prý používá, ale není to na normální hraní moc praktické. Levá ruka se mnohem víc nalítá. Ale pokud bys kvartové ladění mentálně nezvládala, a naopak kvintové technicky zvládala, může to být rozumné řešení.
Základní polohy (v kvartovém ladění) ti rád ukážu.

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Šimi (20. 08. 2015 09.15:11)

Re: Kontrabas a cello

Já jsem odehrál celý první cyklus na housle, od 1. třídy základky až po 8., od 6. třídy jsem přibral kontrabas a od 7. třídy, teda na poslední dva roky, jsem housle nahradil violou. S intonací mi to nic nedělalo, každý nástroj je jiný a trochu jinak se drží, ruku máš v jiné poloze. To platí i pro čelo vs basa, čelo je víc naležato, basa svisle. Takže se aktivuje jiná svalová paměť. Z toho bych strach neměl. Nicméně basa je velká dřina na mačkání strun (proti menším nástrojům), na začátku to chce určitě kolečko nebo nějaký jiný posilovač prstů, ale zase NEPŘETRÉNOVAT, to je pak horší, než netréhovat.

Ohledně prstokladu, pravidlo č. jedna pro kontrabas, malíček mačká vždy dohromady s prsteníčkem, nikdy ne sám. Podle toho taky poznáš baskytaristy bývalé kontrabasisty, že si tenhle "zlozvyk" přenesli na baskytaru :-)

Edit: ještě dodám, že peklo v intonaci mi dělalo soustavné střídání 34" bezpražcové baskytary s 35" pražcovou. To jsem teda těžce nedával a ani za rok jsem se tomu nedokázal přizpůsobit, tak pak šla 35" baskytara z domu. Teď mám obě 34" a je to cajk.

Edit2: kvintové ladění vůbec neuvažuj, jako holka s malou rukou. Já jsem velkej kluk s rukou jako pádlem a stejně se na kontrabasu nadřu, i s klasickým kvartovým laděním - plus kvartové ladění je přirozené na takové to jednoduché folko-countryové umca umca, kde se akrody střídají po kvartách, tónika, o 4 tóny nižší struna dominanta, o 4 tóny vyšší struna subdominanta.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků: