1

Téma: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Zdravím všechny.

Mám dotaz.. Koupil jsem novou kobylku, která má možnost protažení strun skrz tělo, tak bych to chtěl využít. Do kytary pak jenom provrtám díry a zezadu dám pouzdra jako třeba: http://www.bachmusik.com/kov-pruchodka- … -2mm_p1385   a to je vše? Nedávají se nějaké pruchodky, které bych vložil do díry, kde prochází čistá struna, nebo tam zůstává holé dřevo?

Předem díky. Mirek

0 xLajků:

2

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Holé dřevo, to je vše

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

3

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Nevím jak ostatní, ale moje zkušenost je, že struny skrz tělo zní hůř než natažené na kobylce...

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

4

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

pipa napsal:

Nevím jak ostatní, ale moje zkušenost je, že struny skrz tělo zní hůř než natažené na kobylce...

Toť i má zkušenost na ATK. Alespoň pro moje uši

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

5

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

pipa napsal:

Nevím jak ostatní, ale moje zkušenost je, že struny skrz tělo zní hůř než natažené na kobylce...

zní to trochu jinak, ale neřekl bych že jedno nebo druhé je líp nebo hůř, to je po chuti každého soudruha.
oboje má svoje pro a proti.

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

6

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

No, zaleží jakou kobylu a basu to má vylepšit.

- Typicky šroubovaný krk + kobyla ala Fender ohnutý plech zní líp provrtaný a zaháknutý skrz tělo.
- Pokud jde o masivní kobylu z oceli či z bronzu bych nechal struny zaháknuté, to se u pražcové basy už víc vylepšit nedá.
- Průběžný krk se uložením skrz spíš zkazí.
- U bezpražce - pokud to musí být skrz - bych doporučil do zadní strany vyfrézovat díru pro ebenový nebo javorový špalík (uložený léty kolmo k tělu) a vrtat úchyty do něj - nebo podložit mosaznou destičkou o tl.3-4mm - je to zvukově sakra jiné uložení než do dřeva těla (pokud nejsou léta napříč už v původním materiálu).

Nebudeš-li závěsy podkládat, dej pozor na vrtání, chce to respektovat základní dovednosti při vrtání jako dodržet kolmici při vrtání, předvrtat tence shora a vystružit s citem zespodu.

Mnoho bas jsem viděl takto "vykutěných" naprosto katastrofálně - hodně zdaru!

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

7

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

pipa napsal:

Nevím jak ostatní, ale moje zkušenost je, že struny skrz tělo zní hůř než natažené na kobylce...

MartinXC napsal:

Typicky šroubovaný krk + kobyla ala Fender ohnutý plech zní líp provrtaný a zaháknutý skrz tělo.

Například telecaster (kytara) zní podstatně lépe se strunami skrz, ale to jsem na tomto fóru lehce OT smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

8

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Tak například tady Marek tvrdí, že v Yamaze přišli na to, že nejlepší strun sklon je 45 stupňů.
https://www.youtube.com/watch?v=7AcbmD6TwPg

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

9

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Dzzerza napsal:

Tak například tady Marek tvrdí, že v Yamaze přišli na to, že nejlepší strun sklon je 45 stupňů.
https://www.youtube.com/watch?v=7AcbmD6TwPg

...něco na tom možná bude. Nedávno jsem tu basu (v Londýně-u nás jí někde na obchodě nemaj)-kterou i on vlastní držel v ruce, a hrálo to lahůdkově. smile

0 xLajků:

10

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Já měl v ruce konkrétně ten jeho kus a velká paráda.
Ačkoliv ta jeho "Yamaha BBNE2 - Nathan East" se mi líbila ještě víc :-)

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

11

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Dzzerza napsal:

například tady Marek tvrdí, že

Tak zrovna tohle bych jako bernou minci nebral. Když jsem viděl některé jeho promo videa, tak jsem nevěděl, jestli se smát nebo brečet...

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

12

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Tak už mám hotovo. Vrtal jsem skrz kytaru normálně rovně smile (styl Yamaha pod 45° jsem neřešil), na konci dal průchodky od Bachu a myslím že dobrý.. Zkusil jsem protáhnout jednu strunu skrz - zvuk teda zatím ještě nevím, to vyzkouším večer, ale pocitově při hře na strunu se pod prsty chová maličko jinak..Nevím, jak to popsat a jestli to není jen v mojí hlavě, ale příjde mi, že je pevnější a příjemnější na hru...Tak uvidíme.

Každopádně díky za postřehy a rady.

0 xLajků:

13

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Napiš nám jak to dopadlo. Já jsem to zkoušel na preclu a hned jsem se vrátil k strunám zaháknutejm za plech. Přišlo mi, že to z krásnýho fendrovskýho plechovýho zvuku udělá takovou tu warwickovskou dřevěninu. Tak schválně.

Basy: '77 Fender Jazz Bass, '82 Pedulla MV fretless, '07 Jurkovič Precision.
Kontrabas: celomasiv neznámý cca 1920, renovace M. Sluštík, snímač Realist, preamp Fishmann Platinum Bass
Aparáty: EBS Gorm 2x10, Markbass Mini 121P CMD, TC electronic BH250
0 xLajků:

14

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

Matej napsal:

Nedávno jsem tu basu (v Londýně-u nás jí někde na obchodě nemaj)

tak určitě: kolik fabrickejch bas v prodejní ceně 85 tisíc u nás v obchodech je, že ano...

kurcatovium napsal:

Tak zrovna tohle bych jako bernou minci nebral. Když jsem viděl některé jeho promo videa, tak jsem nevěděl, jestli se smát nebo brečet...

asi tak: Mára je fajn kluk a kámoš, ale taky je to loajální firemní hráč...

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: M-irda (26. 06. 2015 08.09:28)

Re: Úprava baskytary pro struny skrz tělo...

jiri.matys napsal:

Napiš nám jak to dopadlo. Já jsem to zkoušel na preclu a hned jsem se vrátil k strunám zaháknutejm za plech. Přišlo mi, že to z krásnýho fendrovskýho plechovýho zvuku udělá takovou tu warwickovskou dřevěninu. Tak schválně.


Tak konečně dolazeno a odzkoušeno.. Výsledek je následující..: Provedeno na base Sterling by Musicman SUB Ray4... Struny mají při protažení skrz tělo pevnější a plnější tón, delší sustain a dle mého dojmu je to i poznat při hře prsty a slap, struny jsou jakoby pružnější ale zároveň budí dojem pevného uložení... Toď má konkrétní zkušenost a dojem... (i přes to, že dřevo u SUB není nic extra povedeného...) Takže za mě spokojenost. Zvuk ztratil dost středů a získal hutnost, oproti uložení v plech. kobyle...

0 xLajků: