1

Téma: Spravna poloha leve ruky

No nedavno jsem si vsiml u basaku-konzervatoristu,ze maji vsichni levou ruku pri hrani jako kdyby skrcenou,tak jak je to v Horovi.Ale proc mi tady nekdo rikal,ze spravna poloha ruky je kolno ke strunam.No to jenom tak pro poradek.Dikes

0 xLajků:

2

Re: Spravna poloha leve ruky

Já na tohle, abych pravdu řek, moc nejsem. Ale podle mýho to záleží na tom, jak máš pověšenou basu, ve který jseš poloze a hlavně jak máš dlouhý prsty. Občas se daj v televizi zahlídnout nějaký starý filmový záznamy z koncertů nebo pravěký klipy a tam basisti občas držeš hmatník jak prase kost, ale tý hudbě to neškodí. Nevim, možná je to tim, že přešli z kontrabasu, ale prsty kolmo na struny vážně nemaj. Je fakt, že dneska je technika hry na basovku mnohem dál než někdy v šedesátejch letech.
Ten Hora je dost starej a obecně, když čteš učebnici z těch let, píše a zobrazuje se tam něco jinýho, než v současnosti.

0 xLajků:

3

Re: Spravna poloha leve ruky

Souhlasim s Milanem. Já v praxi asi používám dvě techniky, jednu "odpočinkovou" a jednu pro náročnější party, kdy asi mám prsty kolmo ke strunám. Ale jak říká Milan, záleží jak máš basu pověšenou, jakou máš menzuru (mám jednu basu s delší menzurou než normálně a v dolních polohách se na ni zkrátka hraje jinak než třeba na JazzBasse) atd.
Taky souhlasim, že učebnice od Hory je co do techniky hraní dost zastaralá a taky trochu dogmatická.

MusicMan Stingray, Eden WT-400 Traveler, Aguilar GS112
0 xLajků:

4

Re: Spravna poloha leve ruky

No jo,ale nazapomente,ze se na konzervatori uci z Hory,i na kontrabas se uci z treba  Hertla(vysla 1960),vim co rikam chodim do ZUS na kontrabas ,u nas nic asi lepsiho neni.A to ze to ma nejake leta za sebou bych neresil.

0 xLajků:

5

Re: Spravna poloha leve ruky

Jenomže oni ty učebnice používaj spíš kvůli metodice hraní. V šířce záběru se s Horou třeba Slap a Funky vážně nedá srovnávat. Myslím, že techniku držení tam moc neřešej. Vždyť je tam jenom pár obrázků na začátku a když se například podíváš na nákres pravý ruky (mám to před sebou), tak tam ani neni palec na struně, což přitom při přijímačkách na konzervatoři vyžadujou.
Malá citace ze strany 8, která potvrzuje to, co jsme psali s JV: "Držení nástroje při hře je závislé na mnoha faktorech a často se proto také podle okolností různí. Vyobrazení ukazuje normální základní držení." Ale to vyobrazení zachycuje levačku v první poloze, v pátý by to taky vypadalo jinak.

0 xLajků:

6

Re: Spravna poloha leve ruky

Správná poloha levé ruky u praváka je na hmatníku.To dá rozum.

0 xLajků:

7

Re: Spravna poloha leve ruky

Já bych to zase tak moc asi neřešil, protože, když budeš hrát tak, jak se má a nebude ti to pasovat, tak se budeš akorát trápit. Hrej, jak ti to vyhovuje, pokud nebudeš mít zkušeného učitele, stejně se většiny zlozvyků nezbavíš, protože o nich ani nevíš....:( Hlavně, že to hraje, trochu to vypadá a zní.

0 xLajků:

8

Re: Spravna poloha leve ruky

Co to je to JV?No to da rozum,ze to v 5.poloze bude vypadat jinak.No dal to radsi nebud resit,vydel jsem dost basaku konzervatoristu,tak to nejak obslehnu(pokud se neurazite:-))

0 xLajků:

9

Re: Spravna poloha leve ruky

Ukazováček mi leží na strunách stranou až do 7mého pražce (když prsty míň roztahuju a basu dám víc na bok, tak asi do čtvrtého). Když dám loket dál od těla, tak se to trochu srovná, ale moc pohodlně se tak nehraje.

Je mi pohodlnější tlačit na strunu bříškem, ne hranou nehtu. Doporučili byste co s tím v těch nižších polohách?

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

10

Re: Spravna poloha leve ruky

Erža napsal:

strunu bříškem, ne hranou nehtu

snazim sa predstavit si to ..ale urcite by si nemala hrat hranou nehtu smile v ziadnom pripade

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

11

Re: Spravna poloha leve ruky

Erža napsal:

Ukazováček mi leží na strunách stranou až do 7mého pražce (když prsty míň roztahuju a basu dám víc na bok, tak asi do čtvrtého). Když dám loket dál od těla, tak se to trochu srovná, ale moc pohodlně se tak nehraje.

Jakože se ti nehraje pohodlně "kladívkový" styl do 7. pražce? Jestli máš nižší dohmat a nepotřebuješ/necítíš potřebu méně namáhat svaly, tak si myslím, že je to fuk... (nebo nevím, co myslíš tou "stranou").

0 xLajků:

12 Naposledy upravil: Erža (30. 11. 2013 07.45:45)

Re: Spravna poloha leve ruky

Ten kladívkový bych právě chtěla i pod 7mým pražcem. Stáčím prostě ukazovák na stranu.

FunkyMonk napsal:

snazim sa predstavit si to ..ale urcite by si nemala hrat hranou nehtu smile v ziadnom pripade

mám celou ruku tak trochu z boku, čím dál o těla hraju. Ale teď koukám, že i když se mi podaří mít celkově prsty kolmo ke strunám, tak ukazováček asi vždycky bude ležet trochu z boku, jak koukám na Kořena v jeho příručce:

http://baskytara.com/img/m/926/t/p18ajrelurahf1bduttk1b3o6bl3.jpg

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

13

Re: Spravna poloha leve ruky

Zkus dát palec kolmo k hraně krku.

0 xLajků:

14

Re: Spravna poloha leve ruky

jj, to mám, tu kořenovu ruku jsem tam dala kvůli ukazováku

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

15

Re: Spravna poloha leve ruky

a-HA, tak už tomu rozumím... Dobrý cvik je hrát v některé poloze postupně po půltonech a přitom kroužit palcem dokola. Uvolní to napětí v dlani a posílí prsty.

0 xLajků:

16

Re: Spravna poloha leve ruky

po půltonech sjíždím v podstatě celej krk, tím palcem kroužit - jak to myslíš? jako jezdit s ním doleva, nahoru, doprava, dolů po odehrání každého tónu? ..zároveň - to není opora pro zmáčknutí struny, tedy pokud je řeč stále o palci na levé ruce wink

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

17

Re: Spravna poloha leve ruky

Erža napsal:

po půltonech sjíždím v podstatě celej krk, tím palcem kroužit - jak to myslíš? jako jezdit s ním doleva, nahoru, doprava, dolů po odehrání každého tónu? ..zároveň - to není opora pro zmáčknutí struny, tedy pokud je řeč stále o palci na levé ruce

palcem na noze wink
jinak tomu tak moc nerozumim .. smile mozna jako krouzit ruou kolem palce ..jinak si to taky moc nedokazu predstavit...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

18

Re: Spravna poloha leve ruky

takže v podstatě kroužit loktem a nechat ten pohyb projít uvolněnou rukou až k prstům... a přitom mačkat struny smile ...dobrá past, ale docela to jde, i když zatím krkolomě

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

19

Re: Spravna poloha leve ruky

Už je to dlouho, co jsem se na tu příručku díval. Ale poloha levé ruky je hodně individuální. Já třeba ruku jako kořen mít nemůžu, palec mám vždycky nasměrovaný proti ukazováčku nebo prostředníčku. Myslím, že mi to dává větší sílu a komfort při střídání strun. Navíc, když bych měl ruku takhle, tahá mě to v zápěstí a to je cesta k poškození šlach. Navíc nikdy nemám na prstech takový oblouček, abych mohl prsty tlumit nehrající struny. Tolik můj názor.

0 xLajků:

20 Naposledy upravil: Erža (01. 12. 2013 10.39:09)

Re: Spravna poloha leve ruky

taky mám palec proti prstům, tu kořenovu ruku jsem tam dala kvůli ukazováku, má ho tam taky trochu vytočenej. Nevím, jestli je vůbec možné ho mít kolmo ke strunám v nižších polohách.

tím 'obloučkem' myslíš jako že má ty prsty do vějíře?
taky by mě zajímalo, jak pak tlumí struny pod prstama

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

21

Re: Spravna poloha leve ruky

Tohle cvičení používám před hrou na kontrabas a i na baskytaře se mi docela osvědčilo.
Palec necháš volně, nepřikládáš na krk, začneš s ním kroužit dokola, zatímco prsty postupně hraješ půltóny jeden za druhým.
Jestli budu mít čas, zkusím nahrát video a postnout to.

0 xLajků:

22

Re: Spravna poloha leve ruky

to by bylo super, dik smile
jako, ne, že by to nešlo, ale na víc než občasné hýbnutí za strany na stranu jsem se nedostala
je docela zajímavé, že bez protiopory palcem se prsty samy od sebe pěkně srovnaly přes spodní struny

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

23

Re: Spravna poloha leve ruky

Měl bych ještě jednu otázku kde mít správně palec na levé ruce?

0 xLajků:

24 Naposledy upravil: FlashFpx (24. 01. 2015 13.56:33)

Re: Spravna poloha leve ruky

takto mám palec když koukám na ty videa tak všichni ho mají o dost více dole

http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=814221034260

0 xLajků:

25

Re: Spravna poloha leve ruky

Tak jsem si tam něco přečetl a pochopil jsem že každý má ruku jak mu vyhovuje

Ale chtěl bych aby jste mi napsali něco k té fotce a co je tak nejlepší

0 xLajků:

26

Re: Spravna poloha leve ruky

FlashFpx napsal:

pochopil jsem že každý má ruku jak mu vyhovuje

pokial chces hrat technicky narocne veci tak vystrety palec musis dat nizsie, pod uroven hmatniku, aby si mal "volnejsie" prsty... s palcom hore je hra pohodlnejsia ale prsty su viac stuhnute, v zlej polohe voci hmatniku a nedokazu sa hybat tak ako by si potreboval.
takze pri lahsich pasazach mozes mat ruku ako ti to je najpohodlnejsie, ale pokial mas uz nejake vyhravky a prstolamy, tak palec nizsie...

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

27

Re: Spravna poloha leve ruky

tak to zkuším s palcem dole ale na E struně na to nemám takovou sílu, takže to stojí za prd

nemáte nějakou radu?

0 xLajků:

28

Re: Spravna poloha leve ruky

FlashFpx napsal:

tak to zkuším s palcem dole ale na E struně na to nemám takovou sílu, takže to stojí za prd
nemáte nějakou radu?

neviem teraz ci sme sa dobre pochopili lebo to by ti malo skor silu dodat....
ja som tom myslel takto..
http://www.dougross.net/_Media/left_hand_form_rear_sm_med.jpeg

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

29

Re: Spravna poloha leve ruky

Takto když si dam palec tak nemam moc sílu na E strunu až když posunu palec výš

0 xLajků:

30

Re: Spravna poloha leve ruky

Já mám palec od přírody vykloubenej, ale stejně se to snažím opírat o něj, protože při poloze "jako krumpač" zahraješ tak možná kvarty smile
Takže se toho zlozvyku radši zbav.  Zkus laborovat s tím jak blízko k hraně krku palec opřít, já mám dlouhý prsty, takže mám palec skoro až na hraně pod h (e) strunou

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

31

Re: Spravna poloha leve ruky

hmm ja resim horsi vec - o svatcich jsem mel dovolenou 14 dnu a vic casu na cviceni (postaveni leve ruky preferuji spis kytarove kladivkove) a nevim zda to je od toho, ale znicehoz nic se mi stalo neco s poslednim clankem palce (zacina to v kloubu presne tam kde je nejvetsi tlak proti krku) - mam v nem spatnej cit, kdyz se ho dotknu tak citim jen mravenceni - je mozny ze bych si od cviceni neco skripnul - nestalo se vam neco podobnyho? o tech svatcich se mi neco skriplo pod levou lopatkou a prijde mi ze to melo souvislost ale ten palec nastoupil pozdeji - zatim se mi k doktorovi jit moc nechce...

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

32

Re: Spravna poloha leve ruky

FlashFpx napsal:

tak to zkuším s palcem dole ale na E struně na to nemám takovou sílu, takže to stojí za prd

nemáte nějakou radu?

jak dlouho hrajes? tipoval bych, ze jen chvili, v tom pripade to chce cvicit, ja mel ze zacatku problem ty struny umacknout, pak sem chodil chvili k Petrovi Pavlikovi a ten mi ty struny, z cvicebnich duvodu, hodil pekne vysoko, no ted problem umacknout strunu nemam - ovsem vydrz, je vec jina smile



RadekCX napsal:

o tech svatcich se mi neco skriplo pod levou lopatkou a prijde mi ze to melo souvislost ale ten palec nastoupil pozdeji - zatim se mi k doktorovi jit moc nechce...

K doktorovi bych zasel co nejdriv, cca pred 2ma lety me zacali brnet konce prstu a dlane (dyl jak 20 minut hrani byl problem, sice koncerty sem nejak oddrel, ale tam bych to tipoval spis na lechce anesteticke ucinky alkoholu wink ), tak sem si rikal, ze by to moh bejt pruser, tak sem zasel za ortopedem, ten rek, ze to je karpal (z toho sem mel desnou radost), ale pro jistotu me poslal jeste k fyzioterapeutce, ta nakonec rekla, ze si mysli, ze problem je v krcni pateri, tak se mnou nejak cvicila a ukazala mi par cviku a toho brneni sem se nakonec vicemene zbavil, ta lopatka s tim muze souviset, jednu vec jsem se naucil, ze nervy jsou komplikovany potvory a to, ze se ti bolest ozyva z jednoho mista neznamena, ze problem je nutne nekde tam

Fender Japan Jazz Bass RI 75, 50th anniversary edition
Fender Japan Precision Bass RI 62
MusicMan Stingray 4, 2EQ
Trace Elliot AH250 SMX + 1048; Trace Elliot Club #14
Music Man Club #15
0 xLajků:

33

Re: Spravna poloha leve ruky

hmmm nepotesil jsi me, ale na ty karpalni tunely mam podezreni - sedim 25 let kazdy den za PCckem a boli me slachy i na predloktich - zrejme jsem to pretapnul - objednam se k moji fyzioterapeutce - uz jsem tam rok nebyl coz je asi take mozna pricina

me ten palec brni trvale ne jen pri zatezi - ale brni to jen pri doteku a mam z nej takovej pocit jak kdyby ten konecek nebyl muj

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

34

Re: Spravna poloha leve ruky

az takhle jsem to nemel, ale brnelo to i za klidu, treba jsem sedel u televize, rozvalenej v kresle a najednou me zacala brnet ruka, tezko rict, doktor nejsem a presne tohle jsem taky nemel, ale opravdu by me neprekvapilo, ze sis neco skripnul u ty lopatky, na fyzioterapeutce je dobry, ze kdyz uz nic jinyho tak clovek aspon dostane masaz a trochu mu to uvolni zada a krk smile

Fender Japan Jazz Bass RI 75, 50th anniversary edition
Fender Japan Precision Bass RI 62
MusicMan Stingray 4, 2EQ
Trace Elliot AH250 SMX + 1048; Trace Elliot Club #14
Music Man Club #15
0 xLajků:

35

Re: Spravna poloha leve ruky

Za sebe můžu říct,že ty karpály jsou pěkný svině.Moc dobře si pamatuju,že jsem se ve fázi před operací už ani moc nevychrápal-uprostřed noci Vás vzbudí brnění a už do rána ani nezaberete.Levá ruka rok 2007,pravá 2010.Když si necháte udělat obě najednou prý bývá problématické si i utřít prdel.Já jsem měl naprosto vynikající reference na Ústav chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou.Byla tam o pár let přede mnou i moje sestra-klavíristka.Mělo to jeden háček.A sice v té době byla čekací doba na operaci tam 14 měsíců.Jasně můžete si to nechat odoperovat jinde,ale přinejmenším riskujete kromě jizvy jako kráva pozdější reoperaci.Nechci se v žádném případě dotknout operačních týmu kdekoliv jinde ,ale..........Upozorňuju,že mám klid a ani sebemenších náznaků recidívy nepozoruju.Čestný pionýrský :-):-):-).čauwec J.PS.:Lidé pracující rukama musí být v klidu domova 3 měsíce(já to ukecal na 10 týdnů)Docela hrůza-i když jsem něco malého šolíchal-pak to byl šok.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

36

Re: Spravna poloha leve ruky

Vysoké nad Jizerou se všeobecně doporučuje a osvědčuje. Je to tady u nás, za rohem, pro truhláře boží požehnání, přišijí leccos a funguje to. Karpály jsou sviňa, nejen pro kytaristy, jsou i jiná řemesla. Vždy to je o blbé technice, o celkovém držení a používání ruky a těla. Přetížení vlivem bejčení je až v druhé řadě, méně obvyklá (ale zcela zákonitá) věc. Já to měl dvakrát v životě, probdělé noci bolestí a mravenčením, řadu týdnů. První důvod byla stavba baráku (omítky a štuk), druhý koupě strata (pro mne naprosto nepohodlný krk).
myš u PC je také blbá, ale to vychytáš. Strnutí šíje a skřípání nervů kde všude od čumění na blbě posazený monitor) se řeší dobrou židlí a pohybem na ní. Též je prevít kosení luk. Přílišné a nezvyklé. Najde se toho mnoho.

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

37

Re: Spravna poloha leve ruky

famfrnos napsal:

Lidé pracující rukama musí být v klidu domova 3 měsíce

Mám dělaný oba karpály, užil jsem si svoje, po operaci levý ruky jsem 14 dní poté hrál na kšeftě a bylo to OK. Jo a dělali mi to v nemocnici v Liberci, žádná vyhlášená klinika ani slavnej doktor smile Bylo nás tam ten den 10 a šli jsme jeden po druhým, jak ve fabrice na páse smile

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

38

Re: Spravna poloha leve ruky

pro flashe:Ono taky celkem dost záleží na tom, jak vysoko či nízko maš basu zavesenou, je to prostě najít pro tebe tu nejpohodlnější polohu. A do začátku natáhnout třeba čtyřicítky struny, budou se ti líp-snadněji mačkat.

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

39

Re: Spravna poloha leve ruky

pro flashe: jeste je dobry pri cviceni zkusit tohle http://www.amazon.com/Bass-Fitness-Exer … 0793502489 pri trose hledani to neni problem nekde stahnout, na hrani jsou to sice blbosti, ale minimalne ty prvni stranky  ti pekne rozhybou ruku, mam pocit, ze se to tady i nekde resilo,ale nemam ted cas hledat to spravny vlakno

Fender Japan Jazz Bass RI 75, 50th anniversary edition
Fender Japan Precision Bass RI 62
MusicMan Stingray 4, 2EQ
Trace Elliot AH250 SMX + 1048; Trace Elliot Club #14
Music Man Club #15
0 xLajků:

40

Re: Spravna poloha leve ruky

v zdravem tele zdravy duch

http://www.artist-musikerhalsan.se/en/b … and-artist

0 xLajků:

41

Re: Spravna poloha leve ruky

Jěště jsem zapoměl napsat,že přestože hraju veřejně od roku 1982,ty karpály jsem si nejspíš uhnal těžkou praci u tehdejšího telekomu(období zhruba 1990-2000)jezdili jsme kopat díry na tlf.sloupy(do 160cm-někdy i sbíječkou,jinak růčo a někdy i ve skále)Pak se kopalo i při tzv. kabelizacích(pokládka kabelů do země).Docela síla.čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

42

Re: Spravna poloha leve ruky

famfrnos napsal:

Jěště jsem zapoměl napsat,že přestože hraju veřejně od roku 1982,ty karpály jsem si nejspíš uhnal těžkou praci u tehdejšího telekomu(období zhruba 1990-2000)jezdili jsme kopat díry na tlf.sloupy(do 160cm-někdy i sbíječkou,jinak růčo a někdy i ve skále)Pak se kopalo i při tzv. kabelizacích(pokládka kabelů do země).Docela síla.čauwec J.

Nebo sjeté kladivo z majzlíku.Auu. sad

0 + 0 + 0 + ... + 0
0 xLajků: