1 Naposledy upravil: Aidamos (19. 09. 2014 16.01:39)

Téma: BOSS Chromatic Tuner TU-2

BOSS Chromatic Tuner TU-2

Rok výroby: 2002
Země původu: Taiwan
Cena: 3.800,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rga0dbk16sbs7b1olcu79enb3.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o univerzální  chromatickou ladičku (jak pro kytaru tak baskytaru či další nástroje) ve formátu standardního kompaktního efektového pedálu. Tělo ladičky včetně pohyblivé části pedálu je celokovové a je vyvedeno v bílé barvě, přičemž na jeho spodku je gumová protiskluzová plocha. Stupnice ladičky je tvořena jednou centrální zelenou a 10-ti červenými LEDkami a je dále doplněna dvěma žlutě podsvícenými šipkami potřebného směru ladění a červeně podsvíceným indikátorem nabití baterie a stavu zapnutí ladičky označeným nápisem CHECK. Laděný tón zobrazuje podsvícený display se sedmi segmenty doplněný světelným bodem znázorňujícím případné zvýšení tónu o půltón se symbolem #. Ladička umožňuje ladit jak v chromatickém módu tak ve speciálních módech určených zvlášť pro kytaru a baskytaru včetně možnosti snížení ladění o půl tónu případně o celý tón a s možností kalibrace ladění v rozsahu komorního A od 438 do 445 Hz (standardně nastaveno 440 Hz). Tyto funkce zajišťují dvě černá plastová tlačítka označená MODE a STREAM/CENT. Baterie je ukryta pod pohyblivou částí pedálu a je přístupná po vyšroubování šroubu s černou plastovou vroubkovanou hlavou. O napájení ladičky se stará klasická 9V baterie, případně může být ladička připojena na 9V stejnosměrný síťový adaptér. Zajímavostí je, že ladička obsahuje pro napájení jeden vstup a navíc i jeden výstup pro možnost odběru proudu do další krabičky bez nutnosti zapojení dalšího adaptéru. Tento výstup funguje pouze s připojením napájení na síťový adaptér. Odběr proudu baterie probíhá od okamžiku zasunutí nástrojového kabelu do vstupu ladičky na jejím pravém boku s logickým nápisem INPUT. Bez baterie nebo připojeného externího zdroje ladička nebude fungovat, a to jak logicky nebude fungovat ladění, tak ani přístrojem nebude procházet žádný signál. Odběr proudu je samozřejmě v případě připojení kabelu a vypnutí ladičky minimální, ale doporučuje se po ukončení používání vstupní kabel z ladičky odpojit. Výstup z ladičky je pak reprezentován dvěma zdířkami označenými OUTPUT a BYPASS. Připojení výstupního kabelu samozřejmě není nezbytně nutné (chci-li např. připojit ladičku na speciální výstup z aparátu), ale v případě připojení kabelu do výstupu označeného jako OUTPUT dojde po sešlápnutí pedálu ladičky (při ladění) k odpojení (zamutování) zvuku vycházejícího z přístroje a já nemusím svým ladění na pódiu mezi písničkami nikoho obtěžovat, případně mohu ladit i během skladby v pasážích kde zrovna nehraji. Připojením výstupního kabelu k výstupu označenému jako BYPASS logicky k vypnutí průchozího zvuku nedojde.

Ovládání

Ovládání je jednoduché a intuitivní. Většina uživatelů asi ani všechny možnosti nevyužije, ale je dobré, že existují. Ne každý je metalový drtič kompletně podlaďující o půl tónu či více, a na druhou stranu ne vždy flétna odpovídá laděním komorního A na 440 Hz. Pravým tlačítkem označeným MODE volíme mezi módem chromatickým nebo laděním baskytary či kytary včetně podladění o půl tónu či o celý jeden tón. Při chromatickém ladění se na displeji objevují tóny, při ladění v ostatních režimech se zobrazují čísla odpovídající jednotlivým strunám. Nutno dodat, že v případě baskytary jsou podporovány i pětistrunné modely. Po stisku levého tlačítka se ladička přepne do nezvyklého režimu, kdy velikost odchylky od na displeji zobrazovaného tónu je dána rychlostí a směrem pohybu blikání diodové stupnice. Smyslem je dosáhnout zastavení světelného hada a to tak, že točíme listem ladícího mechanismu v opačném směru než nám běží světelný hádek. Je to docela sranda a vizuálně velmi efektní, ale nějak jsem si na tento způsob ladění nezvykl a vlastně jsem to ani nijak zvlášť nezkoušel. Nutno dodat, že se tento režim při napájení baterií nedoporučuje z pochopitelného důvodu velké energetické náročnosti. Současným stiskem tlačítek MODE a STREAM/CENT  se docílí toho, že lze změnit ladění ve výše uvedeném rozsahu a to už dále jednotlivými stisky tlačítek MODE (nahoru) a STREAM/CENT (dolů). Nastavenou kalibraci ladění je možno uložit do paměti přístroje postupem uvedeným v manuálu. Nesvítí-li při ladění (v režimu ON) centrální LEDka s nápisem CHECK jasně, nebo nesvítí-li vůbec, je baterie vybitá. Při kritickém stavu baterie dojde automaticky k vypnutí ladění.

Zvuk

Ladička průchozí zvuk žádným způsobem neovlivňuje.

Spolehlivost, životnost

Citlivá, rychle reagující ladička. Absolutně bez problémů již 8 let.

Hodnocení

Bytelná konstrukce, snadné ovládání, bezvadná funkce, mnoho možností. Co dodat? 11 bodů z 10-ti. Další informace na http://www.bossus.com

Oficiální ukázkové video: http://www.youtube.com/watch?v=LKbdm7b-jM4

Poznámka

Dnes už existuje nástupce této legendární ladičky v podobě její sestřičky TU-3.

Oficiální ukázkové video: http://www.youtube.com/watch?v=37jXn9KUL44

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

Diskuzi o ježíškovi prosím do diskuze, tohle v recenzi nemá co dělat. Díky:)
(http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=7040)

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

3

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

Jak dlouho v ní zhruba vydrží baterie?

Fender Precission US, Skvér SP s SD SPB-3
YAMAHA TRB 5p
MXR d.i.+M80, DBX 160A, Roland MICRO CUBE BASS, H&K Basskick 300, Mesa Boogie M6 CARBINE
Trace Elliot Club #X
Trace Elliot AH250SMX; Trace Elliot 1048h; Trace Elliot 1518;
0 xLajků:

4

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

Kdysi jsem ji na baterku používal a vydrží dlouho. Klidně půl roku, co si pamatuju. Samozřejmě to musíš mít v režimu, kdy naladíš a pak ji vypneš.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Duffitko (26. 12. 2014 22.48:38)

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

Nedávno som kúpil TU-3 a chcem sa opýtať, ktoré nastavnie použiť na podladenie basy na drop C prípadne nižšie? Jedná sa o to,že ladenie pre gitaru sa dá nastaviť až o 6 poltónov nižšie, pre basu iba o tri poltóny nižšie oproti normálu. Zatiaľ používam nastavenie "chromatic" ale jedná sa mi o to, že prečo to gitaru pustí tak hlboko a basu nie, prípadne prečo to má ladenie rozdelené na gitaru a basu ak mi to tú basu ladí momentálne v pohode aj "všeobecné" nastavenie chromatic. Hádam ma niekto pochopí, dík za odpoveď, som zvedavý.

Fender Precision US, Kustom DE300HD + GK 115NEO+210MBE + efekty
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Dragunov (27. 12. 2014 00.26:22)

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

No to má víc ladiček. Logicky pokud je ladička chromatická, módy kytara, basa, ukulele, housle nepotřebuje. IMO  je to proto, že je někdo zvyklí, nebo proto, že se ne všichni orientují v tónech. Chromatika jim ukazuje tón a jestli je v pořádku. Když ale nevíš "kde jsi" v případě, že to je hodně rozladěný, nebo nevíš jaké struny má ukulele nebo housle tak ti to moc nepomůže. Proto asi ty mody.

Taky mě to zajímalo a je to asi jediný důvod (i když popravdě zkoušel jsem to na mé klipovce a tu to při silném rozladění "splete" takže si myslí, že ladí jinou strunu, ale to je detail a člověk by už musel být asi úplně dutej)

Proč to jde u kytary nastavit na hlubší podladění  než u basy je asi proto,že tak hluboko nikdo nejde, nebo že už je to problematické. Nevím třeba o tom, že by si 7-8 struní kytaristi stěžovali, že jim to něco nebere.

Spector Rebop 4, Kodiac 100W celoflaška + box JanecOrange 2*12
0 xLajků:

7

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

Takže to mám nechať nastavené na chromatic a ladiť basu normálne na drop D/C bez prepínania do Bass režimu alebo Bass -2 poltóny?

Fender Precision US, Kustom DE300HD + GK 115NEO+210MBE + efekty
0 xLajků:

8

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

Dragunov napsal:

IMO  je to proto, že je někdo zvyklí, nebo proto, že se ne všichni orientují v tónech.

ja bych mozna i veril ze to i ostri na jinou frekvenci .. tj asi na tu zakladni ..  to by slo asi zkusit opacne tj ladit kytaru v bas modu jestli to treba bude reagovat pomaleji nebo hur ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

9

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-2

Duffitko: Podle toho co ti vyhovuje. Myslím, že je to docela jedno, že tím přesnost ladění netrpí, já jedu na všem v chromatic modu. Jestli je to třeba rychlejší, netuším ladilo to v pohodě. Navíc když ji pak bude chtít kytarista půjčit tak nenaladí. smile

m3 napsal:

to by slo asi zkusit opacne tj ladit kytaru v bas modu

Hele tak to nevím jak to přesně funguje, nebo ani jak to na TU2 ukazuje, měl jsem ju jednou půjčenou a byla naštěstí v chromatice. No, ladit kytaru v basovým jsem nazkoušel. Basu v kytarovým nebo jiným ano(teda na té malé klipové potvoře, co už nemám) a prostě to dělá bordel, jednoduše to nepozná struny. Předpokládám, že naopak to bude podobný.

Spector Rebop 4, Kodiac 100W celoflaška + box JanecOrange 2*12
0 xLajků: