1

Téma: Technika hry pravé ruky

Dobrý den určitě to tu bylo asi několikrát, ale je lepší být 5 minut za blbce než zůstat celý život blbcem.

Zatím hraji na baskytaru trsátkem ale chtěl bych začit i prsatama ale nevím jak mít nakloněnou ruku atd.
takže bych se chtěl zeptat jestli nevíte o nějakým videu nebo nějaký strance kde bych se to mohl dozvědět.

Přeji hezký zbytek dne

0 xLajků:

2

Re: Technika hry pravé ruky

neviem ci som trafil spravne video, ale rozoberal to niekde.
myslim ze to bolo toto https://www.youtube.com/watch?v=gGfF0ZgiDfU

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

3

Re: Technika hry pravé ruky

já bych řekl, že prstama bys měl hrát tak jak,  je ti to pohodlný, každej má jinak velkou ruku a jinak dlouhý prsty... Ale hlavně to zkoušej rovnou alespoň třema prstama.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

4

Re: Technika hry pravé ruky

Atvečko napsal:

Ale hlavně to zkoušej rovnou alespoň třema prstama.

...ale prdlajs. wink Ať se nejdřív naučí pěkně osmičky a šestnáctky dvouma prstama a pak se snaží o něco dalšího. smile Nejdřív se musí naučit chodit, pak se může učit běhat. Jestli s prstama začíná, tak to je nejhorší co můžeš,..někoho stresovat tím, že musí hrát nejmíň třema prstama.  wink

0 xLajků:

5

Re: Technika hry pravé ruky

Zkouším to dvouma prstama ale nevím jestli když zahraju A jestli se mám dotknou E

Jestli mi rozumíte jak to myslím

0 xLajků:

6

Re: Technika hry pravé ruky

Ano, po zahrání A by se prst měl opřít o E + v tu chvíli by druhý prst měl jít proti němu, aby byl připraven zahrát další tón. Hlavně to začni cvičit pomalu a zaměř se na to, aby vznikl hezký tón a aby byl ten pohyb plynulý, jistý a pravidelný. Ideální cvičit skoro od začátku s metronomem v pomalém tempu, na tom pěkně uvidíš pokrok, jak budeš schopen postupně zrychlovat a přitom to hrát s jistotou.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

7

Re: Technika hry pravé ruky

myslel jsme to jako spíš tak, že hlavně ne jedním, to je hroznej zlozvyk a těžko se toho zbavuje smile

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

8

Re: Technika hry pravé ruky

Atvečko napsal:

myslel jsme to jako spíš tak, že hlavně ne jedním, to je hroznej zlozvyk a těžko se toho zbavuje smile

zas tak hrozné to není. Měl jsem zlozvyk, ale když jsem cvičil dva prsty, tak to šlo rychle pryč.

Rozhodně necvič tři prsty (pokud nejsi nějaká přírodní výjimka a tři prsty ti již od začátku jsou z nějakého důvodu příjemnější). I rychlé běhy se dají zahrát dvěma prsty. Velmi rychlé. Imho nemá smysl cvičit třetí prst (případně čtvrtý), pokud techniku dvou nemáš zmáknutou dokonale (nebo pokud ti to není z nějakého důvodu příjemnější).

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

9

Re: Technika hry pravé ruky

K tym trom prstom... Ak tak zacne hrat rovno, bude na to automaticky navyknuty a zahra cokolvek. Ja lutujem, ze som nezacal tromi prstami.

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

10

Re: Technika hry pravé ruky

byl jsem zvykly z akusticke kytary hrat palcem a tremi prsty (bylo mi to velmi prirozene - hral jsem tak driv nez jsem hral trsatkem) ale u basy mi to nevyhovuje a neprijde mi to prirozene - podle me kdyz jsem si to zkousel tak se totiz do toho dost plete technika leve ruky - pokud hraji s rozlozenim prstu po hmatniku co prst to jedna poloha tak bych toho byl asi schopnej, ale hromada veci se tak nehraje nebo neni uplne efektivni (treba podpirani malicku prstenickem) a pak v tom mam bordel - nejak mi to nevychazi pocitove v pocitani

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

11

Re: Technika hry pravé ruky

RadekCX napsal:

l jsem zvykly z akusticke kytary hrat palcem a tremi prsty (bylo mi to velmi prirozene - hral jsem tak driv nez jsem hral trsatkem) ale u basy mi to nevyhovuje a neprijde mi to prirozene

technila palca a stroch prstov je na gitaru idealna.. ale na basu je to nepouzitelne a o co viac neznie to dobre.
pri base musi clovek pouzit vacsiu plochu prstu aby dobre rozoznel strunu ... pri gitare je to naopak, kde pre jasnejsi ton pouzicej co najmansiu plochu .... viz, majsrov co hravaju len nechtami smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

12

Re: Technika hry pravé ruky

Memory napsal:

Mno, jako začátečník se zeptám. Je zlozvyk když v hodně pomalých tempech brnkám jen ukazovákem a nestřídám s prostředníkem a v rychlejších začnu automaticky plynule střídat oba prsty? Mám na mysli když hraju třeba jen na jedné struně. Když přecházím jinam tak tam zapojím oba v jakémkoliv tempu.

za mna vobec nie ...
hra jednym prstom ma tu vyhodu ze ton znie potom viac vyrovnane. a ked si aj vsimnes roznych hracov tak to robia tiez...

Ja sa riadim jednou zasadou ... nech clovek hra ako chce a citi , ak dokaze kvalitne zahrat to co potrebuje smile 
ja cvicim dvoma prstami, lebo ich chcem mat stale pripravene na tazise pasaze a ten treti som nikdy nepotreboval...

akurat teraz sjizdim walking bass od Eda Friedlanda, a rovno zacinam pracovat aj na inom sposobe hry pravou rukou, snazim sa o pevnejsi ton pri brnknuti.

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

13

Re: Technika hry pravé ruky

FunkyMonk napsal:

neviem ci som trafil spravne video

Netrefil, ale jinak jich tam má spoustu tomu věnovaných:
http://www.youtube.com/watch?v=eNAYIfITgpw
http://www.youtube.com/watch?v=Ga0k46ml5qM
http://www.youtube.com/watch?v=NsDbh0buYHE

FunkyMonk napsal:

technila palca a stroch prstov je na gitaru idealna.. ale na basu je to nepouzitelne a o co viac neznie to dobre

Ono u některých technik se to hodí a musí se to umět: https://www.youtube.com/watch?v=oITNxFPyrCY&t=110 ale souhlasím, že na běžný hraní to moc obvyklé není.

Každopádně někde to postavení pravé ruky velmi srozumitelně a logicky vysvětloval právě Richard Scheufler, ale teď to video nemůžu najít.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

14

Re: Technika hry pravé ruky

Aidamos napsal:

Ono u některých technik se to hodí a musí se to umět: https://www.youtube.com/watch?v=oITNxFPyrCY&t=110 ale souhlasím, že na běžný hraní to moc obvyklé není.

urcite ,ale to je uplatnitelne len u brnkaciek ako na videu, bejaky groove sa takto tazsie hra, aj ked je to vzdy na jedincovi smile

isteho casu som aj skusal hravat klasicke groovi takouto technikou, kde som aj na jednej strune striedal palec-ukaz-prost. ale nenasiel som tomu vyuzitie.
viz toto video, ked ale palec pouziva len sporadicky https://www.youtube.com/watch?v=HB_SHsFf6MY
cca 6:30

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

15

Re: Technika hry pravé ruky

Memory napsal:

Mohl bys tu techniku trochu popsat? Je to jen o síle a sklonu ruky, nebo úplně jiná poloha a tak?

pokusim sa.

obvykle hram tak ze broskom prstu stiahnem strunu a dopadnem na strunu nad nou. 
teraz to skusam tam ze tiez strunu stiahnem rovnakym sposobom, ale len spickou  bruska prstu a dopadnem na dalsiu strunu.
to dava celkom pevnejsi a jasnejsi ton, dobry na solovanie.... ale na hranie spodkov, kde chcem trosku "tlstejsi ton" hram normalne.

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

16

Re: Technika hry pravé ruky

Memory napsal:

Zajímavé, jestli to nevadí tak to s dovolením také vyzkouším

v pohode, nemam patent na prsty. ............................................... zatial big_smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

17

Re: Technika hry pravé ruky

be_fretless napsal:

Něco pro Funkyho, který má rád zrychlená videa pravé (u leváků levé) ruky.  A nejen pro něj. Opět Alex Webster, když už jsem ho nakousl v jiném vláknu...
Třeba to někomu pomůže. Já osobně se chci technice gallopingu v blízké budoucnosti hodně věnovat, přijde mi to užitečné, a to i u bezpražce.

je to drtic,,,, akoze to co hra sa mi nepaci smile .......... ale zvukovo ,, ten zvuk "motoru" sa mi silno paci ...... hold , ked niekedy budem hravat metal tak s EMG smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků: