1

Téma: Chyby a jak na ně :)

Hoj, dlouho sem nic nepsal smile
Mám takovej stupidní dotaz: děláte při hraní chyby?
Já mám ten problém, že si myslim, že hraju slušně (co se týče žánrů skapunk a punkrock), ale v každym songu udělám pár chyb.
Někdy ty chyby sou dvě, někdy jich je 6. Buď špatně zmáčknu strunu malíčkem levé ruky (na hmatníku) - to mi dělá pořád problém nebo špatně udeřim trsátkem - zejména ve vyšší rychlostech (při 16kách rychlost 120 a výše).

Přes léto sem cvičil dlouho i podle metronomu, že sem začínal od malých rychlostí a končil u 150ky při šestnáckách. Rychlost se zlepšila, ale přesnost toliko ne. (ted už to je horší)
Ono na 90% songů v punkrocku si vystačím se třemo prsty levé ruky, ale třeba u Anti-Flag se hrajou v každým songu dost rychle stupnice a tam to bez malíčku nejde. Zkoušim to s nim už přes rok a pořád ta úspěšnost neni nějak veliká. Basu mám celkem nízko, ale naučit se dá všechno, to je asi názor každýho. S malíčkem levý ruky mám na struně A od 7. pražce problémy sad
Nějaká rada krom zkrácení popruhu?

Co se týče hry trsátkem, neradte mi hrát prsty. Vim, že to má větší rozsah a řadu výhod ale berte to tak, že trsátko nepustim. Jak tedy zlepšit přesnost i ve vyšších rychlostech, jde zejména při přechodech mezi strunama.

Ted  nehraju už tak moc jako dřív, neni moc času... ale v průměru kolem 45 minut denně to bude...

Jo a občas mám křeč budto v levý ruce pod palcem (při hraní stupnic) a nebo u pravý, když hraju hodně rychle...

Díky a omlouvám se za - určitě z pohledu někoho - hloupý názor...

Jonáš

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

2

Re: Chyby a jak na ně :)

Chyb se zbavis pouze herni praxi. Presnost vypilujs pouze nekonecnym omilanim toho sameho. Teprve az ti nastroj nebude klast zadny odpor a hrani na nej bude stejne pro tebe stejne prirozenou cinnosti jako napr. chuze, zabavis se chyb a nepresnosti. Jina cesta bohuzel neni.

0 xLajků:

3

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

špatně udeřim trsátkem - zejména ve vyšší rychlostech (při 16kách rychlost 120 a výše).

No, hele, ono leckdy vyzní písnička mnohem víc, když basa jede o polovinu pomalejc než tě to nutí hrát. Zkus to někdy, do rychlýho válu sázet místo šestnáctek jen osminy a možná budeš koukat, jak to najednou valí smile
Vono když jedou kytary i basa unisono rychle, je to sice klepáč, ale dost monotónní...

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

4

Re: Chyby a jak na ně :)

Tak s tema chybama to uplně znám, myslim že nemusí jít ani vo techniku, já prostě nezávisle na technice udělám chybu kdykoli kdekoli jakýhokoli druhu, u mě de asi vo ňákou takovou tu zmatenost, zapomenu jký to tam byly akordy spletu strunu je mnoho věcí co se daj posrat... ale rozhodně se s tim dá bojovat a vyhrát takže asi jak už to bylo vejš napsaný hrát hrát hrát a hrát

0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Jonash (17. 12. 2008 12.03:15)

Re: Chyby a jak na ně :)

girzi napsal:

Tak s tema chybama to uplně znám, myslim že nemusí jít ani vo techniku, já prostě nezávisle na technice udělám chybu kdykoli kdekoli jakýhokoli druhu, u mě de asi vo ňákou takovou tu zmatenost, zapomenu jký to tam byly akordy spletu strunu je mnoho věcí co se daj posrat... ale rozhodně se s tim dá bojovat a vyhrát takže asi jak už to bylo vejš napsaný hrát hrát hrát a hrát

nemyslim, že spletu ton, to ne.. jen že zahraju ton, který chcin špatně - bud ujede malíček levý ruky, nebo trsátkem špatně přejedu strunu - to mi zejména dělá při přeskakovnáí mezi strunama, zejména třeba z E na D strunu nebo obráceně smile

ale chápu, že praxe je nejlepší učitel.. ale stejně mi přijde že hraju celkem dlouho, idkyž né už tak často a pořád dělám chyby no... sad

mikulik napsal:

Jonash psal(a):

    špatně udeřim trsátkem - zejména ve vyšší rychlostech (při 16kách rychlost 120 a výše).

No, hele, ono leckdy vyzní písnička mnohem víc, když basa jede o polovinu pomalejc než tě to nutí hrát. Zkus to někdy, do rychlýho válu sázet místo šestnáctek jen osminy a možná budeš koukat, jak to najednou valí smile
Vono když jedou kytary i basa unisono rychle, je to sice klepáč, ale dost monotónní...

jojo, to vim, sám sem si toho i všimnul, že to o půlku pomalejc zní lépe.. ale anti-flag maj basu ve stylu:

G
D    776644   44                        999999
A 44          77   7766   776677
E                            55          77
rychlost třeba 130

a tam pak už zní naprd, když bych každej ten ton hrál jen 1x víš co.. u taktku kterej je jen na jednom tonu to je jasný... ale ve stupnicích - který právě hrát chci, je potřeba hrát jako originál.. ale pořád chybuju mno..


Jinak zatim děkuju za komenty ;o)

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

6

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

jojo, to vim, sám sem si toho i všimnul, že to o půlku pomalejc zní lépe.. ale anti-flag maj basu ve stylu:

G
D    776644   44                        999999
A 44          77   7766   776677
E                            55          77
rychlost třeba 130

Ty vole... sedum strun... šest strun... devět strun... to bych teda hrát nechtěl smile
Ale vážně: chápu, že třeba Anti-Flag jsou trochu extrém, ale jinak i do normálního one-two-three-four punku jdou ty osminy krásně sázet... rytmika to drží při zemi a rychlý dž-dž-dž-dž, na to jsou nejlepší kytaristi smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

7

Re: Chyby a jak na ně :)

mikulik napsal:

Ty vole... sedum strun... šest strun... devět strun... to bych teda hrát nechtěl smile
Ale vážně: chápu, že třeba Anti-Flag jsou trochu extrém, ale jinak i do normálního one-two-three-four punku jdou ty osminy krásně sázet... rytmika to drží při zemi a rychlý dž-dž-dž-dž, na to jsou nejlepší kytaristi smile

jasný.. ale víš co, technicky zas tolik dobrej nejsem, tak si říkám at aspon tu rychlost dávám, když ne techniku smile
takže za předpokladu že budu chtít hrát pořád rychle, tak nějakej tip "proti chybám" nemáš? Jak si na tom ty osobně? smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

8

Re: Chyby a jak na ně :)

No... já jsem dřív hrával taky rychle trsátkem, ale pak jsem přešel na prsty a dneska zahraju prstama rychleji než kdysi tím trsátkem smile
Spíš než pekelný šestnáctky sázím osminy a taky ujíždim na společný souhře s bicíma - když bubny hrajou "buch-prásk/buch buch-prásk", hraju to stejně s nima. Spíš než bych to hnal dopředu s kytarama, to prostě usazuju. I když pár rychlejch pasáží si pořád s chutí tu a tam dopřeju smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

9

Re: Chyby a jak na ně :)

a problém s chybama už nějak neni? Malíček nezlobí? smile a u prstů až tolik přechod mezi strunama problém neni ne? jak sem psal já s tim, že ob strunu ve velký rychlosti to je peklo smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

10

Re: Chyby a jak na ně :)

Tak problémy s chybama budu mít asi už napořád, ale naučil jsem se to neřešit smile 99% chyb si stejně všimneš akorát ty jako basák, ale nikdo jinej je nepostřehne smile

Já samotným malíčkem nehraju, mám kontrabasovou techniku, takže malíček přikládám zároveň s prsteníčkem... a u prstů je přechod mezi strunama krásně plynulej, mnohem pohodlnější než trsadlem smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

11

Re: Chyby a jak na ně :)

to já malíček používám hlavně při power akordech, nebo při těch stupnicích.. ale víc jak za 8. pražec to nezvládám. na Ečku nehraju malíkem vůbec.. a i tak neni moc pevnej a ten ton často "uklouzne" a neni čistej sad(

jinak to u druhý ruky, tam to je jasný, že prsty maj navrh.. ale mě se nelíbí tolik ten zvuk a prostě kvůli tomu, že sem vysazenej na punkrock tak hraju trsadlem..
tam tady ale asi na zlepšení přechodu mezi strunama nic než trénink neni co? smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

12

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

tam tady ale asi na zlepšení přechodu mezi strunama nic než trénink neni co? smile

no ono cokoliv zlepšit vyžaduje trénink, v supermarketu si upgrade techniky nebo třeba rytmického cítění nekoupíš! smile

0 xLajků:

13

Re: Chyby a jak na ně :)

Nerad bych Te urazil, ale esi hrajes "slusne" bez pouziti malicku, paxi hodne veris. Ja nehrat malickem, taxem setinovej basak, jako ted. Hraj to pomalu a poradne a hlavne se soustred na ten malicek. Jinak dybych mel zavesenou basu jako ty, tak bych ji musel hrat bud na stojaka, jako Fieldy z Kornu, anebo co nechces slyset - musel bych zkratit popruh, abych se dostal, kam potrebuju...
Jo anebo mit telesnou anomalii - zapesti mit otocene temer zpetne k ruce. wink

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

14

Re: Chyby a jak na ně :)

Figi napsal:

Nerad bych Te urazil, ale esi hrajes "slusne" bez pouziti malicku, paxi hodne veris.

O Django Reinhardtovi jsi slyšel?

A=A
0 xLajků:

15

Re: Chyby a jak na ně :)

Ja teda taky pouzivam kontrabasovou techniku ,aspon v prvni poloze tam to jinak nedam ...... Ne ze bych nechtel hrat co prazec to prst ,ale  cesta k tomu je kamenita a je na svem bycyklu nemam terenni pneu. Mozna to omezeni je ,mozna neni .... Spis to vidim na individulni pristup k zahranani te dane veci , ze klidne to zahrat bez malicku ,kdyz to das

An unbreakable toy is useful for breaking other toys
0 xLajků:

16

Re: Chyby a jak na ně :)

No já třeba toho zdaleka nejvíc zahraju malíčkem a ukazováčkem. Prstěníček mam fakt nic moc a prostředníček celkem jde. Jak na to? Hraj oktávy. Je to sice disko a trsátkem to jde hodně blbě, ale ten malíček to zocelí dost výrazně. Jinak teda tohle asi nebudeš brát, ale: Rozmysli si, jestli je důležitější vypadat na 100% drsně s basou u kolen a hrát jako prase, nebo na 75% drsně s basou u pasu a hrát pořádně (přišlo mi že to tak máš, možná jsem tě jen blbě pochopil). Nebo se nauč pořádně hrbit a bude to ok.

0 xLajků:

17

Re: Chyby a jak na ně :)

Myslim že ten malíček by se měl zlepšit cvičením, asi budu opakovat co už napsali přede mnou, doporučil bych hrát ty linky pomalejc (třeba fakt ze začátku hodně pomalu) a pořádně, přesně a postupně zrychlovat... pokud chce někdo hrát technicky dobře tak mít basu takhle nízko je podle mě sebevražda, opravdu bych si jí dal vejš... Potom taky záleží jestli tam třeba nesolíš jak blázen aniž bys měl tu linku tak nějak v hlavě sesumírovanou, nějak si to rytmicky v kebuli rozložit a právě si to přehrávat od pomalejch rychlostí, to by určitě ty chybky odstranilo.

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

18

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

Nějaká rada krom zkrácení popruhu?

jak hodně je pro tebe důležité image kontra technika hraní?

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

19

Re: Chyby a jak na ně :)

No právě ta vejška, já to měl taky dost nízko ale když si člověk přizná že se mu to jde líp když to má vejš, tak by byl blbej kdyby bazíroval na tom vzhledu...

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

20

Re: Chyby a jak na ně :)

Wexx napsal:

Nerad bych Te urazil, ale esi hrajes "slusne" bez pouziti malicku, paxi hodne veris.

tušim že sem nepsal, že nepoužívám malíček smile dyžtak koukni na nějaký videa z youtube od antiflag, tam je malíček používat nutnost smile na malíček sem se právě soustředil až moc. nevim, pořád to neni ono.. a myslím že v polohách nad 12. pražcem se malíčkem hraje hodně blbě vyjme G struny..

Wexx napsal:

No já třeba toho zdaleka nejvíc zahraju malíčkem a ukazováčkem. Prstěníček mam fakt nic moc a prostředníček celkem jde. Jak na to? Hraj oktávy. Je to sice disko a trsátkem to jde hodně blbě, ale ten malíček to zocelí dost výrazně. Jinak teda tohle asi nebudeš brát, ale: Rozmysli si, jestli je důležitější vypadat na 100% drsně s basou u kolen a hrát jako prase, nebo na 75% drsně s basou u pasu a hrát pořádně (přišlo mi že to tak máš, možná jsem tě jen blbě pochopil). Nebo se nauč pořádně hrbit a bude to ok.

jasný, oktávy hraju, nebo i power akordy ten malíček potrénujou smile nechci vypadat drsně, beztak kapela už koncerty nemá a krom pár lidí na youtube mě nikdo nevidí. ale jde o to co a jak chci hrát.
nechci hrát jako marcus miller nebo flea. prostě punkrockový rychlý věci, kde je ale třeba u rychlých stupnic použít všechny 4 prsty smile a s basou posazenou níž se mi líp hraje pravou rukou smile když jí natáhnu mám jí na Géčko tušim, a to je pro mě akorát smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

21

Re: Chyby a jak na ně :)

níž se mi hraje líp pravou rukou, jak sem řek smile
a chci ji mít i níž protože mám nějaký vzory a tak chci hrát. nechci hrát nějak úžasně, jen abych zvládal věci co poslouchám.. třeba:
http://www.youtube.com/watch?v=EN69gJS3-cA
-ale zrovna tam sou stupnice v nižších polohách, tak to je ok...
myslim že klaždej z vás má NEJAKEJ CIL. Můj je mít basu nízko, jak mám, hrát do tý rychlosti 140-150 šestnácky a umět malíčkem zahrát tony do 10. pražce smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

22

Re: Chyby a jak na ně :)

Závidim ti tvý cíle:-) ptal ses jak odstranit chyby a zlepšit levačku ne? Ono asi nešlo čekat nějakou kouzelnou radu:-)

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

23

Re: Chyby a jak na ně :)

1) ty cíle Ti přijdou směšný? bo jak?
2) sem rád, že na to lidi reagujou.. aspon vim, že zvýšením basy bych hrál lépe - ale já toho chci dosáhnout i přes to, že je nízko.. myslim že všechno jde smile
3) chtěl sem nějakou diskuzi, kde lidi budou psát názorxy který by mohly pomoci mé hře smile a toho sem zatim alepson z části dosáhnul smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

24

Re: Chyby a jak na ně :)

to Jonash:
hele vykašli se na vzory a jak kdo má basu vysoko, zavři se doma a koukej pořádně cvičit aby to za něco stálo - hraní neojebeš ničím - když ti nejde něco hrát, musíš to zkoušet pořád a pořád, pomalu a co nejpřesněji - bez dřiny to fakt nejde - pokud to nehodláš podstoupit tak se na to rovnou vykašli - tohle není o tom hrát jako Miller nebo jako kdovíkdo, tohle je o tom zamakat na tom co chceš ty a když chceš šestnáctky v 150 bpm s malíčkem do 10 pražce a k tomu s nízko posazenou basou tak to prostě musíš cvičit dokud to nepůjde....

0 xLajků:

25

Re: Chyby a jak na ně :)

Ausländer napsal:

to Jonash:
hele vykašli se na vzory a jak kdo má basu vysoko, zavři se doma a koukej pořádně cvičit aby to za něco stálo - hraní neojebeš ničím - když ti nejde něco hrát, musíš to zkoušet pořád a pořád, pomalu a co nejpřesněji - bez dřiny to fakt nejde - pokud to nehodláš podstoupit tak se na to rovnou vykašli - tohle není o tom hrát jako Miller nebo jako kdovíkdo, tohle je o tom zamakat na tom co chceš ty a když chceš šestnáctky v 150 bpm s malíčkem do 10 pražce a k tomu s nízko posazenou basou tak to prostě musíš cvičit dokud to nepůjde....

dyt jo, to vim smile ale víš co, mám práci, mám školu, kámoše, přítelkyni, ono toho je dost... a toho času je opravdu málo smile ale snažim se, ale chci to brát jako koníčka a né jako "řemeslo".. prostě nehrát furt a furt ikdyž mě to nebaví smile

jinak tvůj koment mi přišel trochu nabroušeně.. proč?! smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

26

Re: Chyby a jak na ně :)

Hele vono de nekdy taky vo fyzicky dispozice, znam lidi co maj fakt ruce jak vopice, v pomeru k telu delsi. Ja treba mam spis vopacnej problem, tak si musim dat kejtru vejs. Nejde vo frajerinu nebo nefrajerinu... Proste se musim smirit, ze basu mit dole nemuzu, pac bych na ni nedosahl. A ver mi, ze kdyz kouknu na Mikulika v akci, jen zavistive zamacknu slzu...

0 xLajků:

27

Re: Chyby a jak na ně :)

flachby napsal:

A ver mi, ze kdyz kouknu na Mikulika v akci, jen zavistive zamacknu slzu...

asi sem trochu mimo... xD

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

28

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

dyt jo, to vim smile ale víš co, mám práci, mám školu, kámoše, přítelkyni, ono toho je dost... a toho času je opravdu málo smile ale snažim se, ale chci to brát jako koníčka a né jako "řemeslo".. prostě nehrát furt a furt ikdyž mě to nebaví smile

jinak tvůj koment mi přišel trochu nabroušeně.. proč?! smile

nabroušeně - to se ti zdá... spíš jsem tě chtěl trochu nakopnout, jinak výmluvy na čas neberu - vždycky se nějaká hoďka najde - nebo ne? smile

0 xLajků:

29

Re: Chyby a jak na ně :)

kober napsal:
Figi napsal:

Nerad bych Te urazil, ale esi hrajes "slusne" bez pouziti malicku, paxi hodne veris.

O Django Reinhardtovi jsi slyšel?

ja ne, povidej.....

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

30

Re: Chyby a jak na ně :)

Ausländer napsal:

nabroušeně - to se ti zdá... spíš jsem tě chtěl trochu nakopnout, jinak výmluvy na čas neberu - vždycky se nějaká hoďka najde - nebo ne?

mno.. jako joo no... práce 8-17, pak sem většinou s přítelkyní a přijdu domu v 8, tak jako hodinu denně dám, to jo smile ale když slash trénoval 12hodin denně...

dík, žes chtěl nakopnout, jen mi to trošku znělo arogantně, že mě máš za úplnýho blbce (neříkám že nejsem) smile

jasný, prostě NEJDRIV JE TRENINK, TEPRV POTOM ZENY A SHOW smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

31

Re: Chyby a jak na ně :)

To první jsem nepsal jháá. Dementní citace... No to je jedno...
Hele nehraješ náhodou tim trsátkem jen proto, že pak můžeš mít basovku níž? Hele promiň, ale řešit nejdřív vzhled je fakt kravina. Nejdřív se nauč hrát pořádně (= bez chyb) a pak si ju strkej níž a níž. Chápu tě v tom, že se líp cítíš, máš-li basu nízko. Já bych se tak taky cítil líp (ale s prstama a slapem to nejde). Ale dokud budeš hrát s chybama, tak nehraješ na baskytaru ale hraješ si s baskytarou.

0 xLajků:

32

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

jen mi to trošku znělo arogantně, že mě máš za úplnýho blbce

tak to rozhodně myšleno nebylo! smile

0 xLajků:

33

Re: Chyby a jak na ně :)

Wexx napsal:

Ale dokud budeš hrát s chybama, tak nehraješ na baskytaru ale hraješ si s baskytarou.

Definuj "hrát s chybama" -  chyby dělá každý.

Podvojné účetnictví se v Římě příliš neprosadilo. Málokdo byl totiž ochotný se smířit s tím, že MD=D.
0 xLajků:

34

Re: Chyby a jak na ně :)

KreuZ napsal:
kober napsal:
Figi napsal:

Nerad bych Te urazil, ale esi hrajes "slusne" bez pouziti malicku, paxi hodne veris.

O Django Reinhardtovi jsi slyšel?

ja ne, povidej.....

http://www.youtube.com/watch?v=LoIJ4W7k … re=related
Já jenom, že na kytaru se dá hrát "slušně" i se dvěma prstama na levačce ochrnutýma...

A=A
0 xLajků:

35

Re: Chyby a jak na ně :)

takže ty vlastně nechceš poradit, ale naopak - slyšet, že i přes veškerou tvou časovou vytíženost je tvá hra vlastně skvělá

dobře to tu popsal flachby - jde o určité disposice a s tím holt nic nikdo neudělá - ale jestli ti záleží na tom mít basu nízko u země a hrát rychle a přesně, zkrať si popruh a klekni si



(to byl vtip)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

36

Re: Chyby a jak na ně :)

... JONASHY tak na to abys cokoliv zahrál rychle MUSÍŠ nejprve projít ty grůvy pěkně pomalu a do "zblbnutí" aby si ti to do ruky sedlo a pak postupně zrychlovat ( ty cvičení) zaměř se na takové cvičení typu SPIDER např. od JOHN PATITUCCI je to velice účinná záležitost!!!!!   no a jinak ten imidž s tou basou pod kulama je tak akorát na pěkné foto pro náctileté hysterky lol jak tě vidím teda tu levaczku tak se nedivím že malíček je out- tomu hochu moc nevěř že to zmákneš tak nízko...  big_smile tongue

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

37 Naposledy upravil: Fuit (17. 12. 2008 18.13:24)

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

1) ty cíle Ti přijdou směšný? bo jak?

Jako třeba že chceš hrát rychle a trsátkem, proč ne (i tak je ale nutný si to projít pomalu a dostat do ruky a do hlavy) ale přijde mi směšný mít jako cíl mít nízko basu. Pokud se chceš zlepšit tak k sobě musíš bejt upřímnej a říct si jaká je lepší poloha basy. A ty chceš radu ale ono se moc radit nedá než říct abys cvičil.

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

38 Naposledy upravil: MatthewDiesel (17. 12. 2008 18.35:56)

Re: Chyby a jak na ně :)

hele bacha když vidim Novoselice z Nirvany tak netušim jak mohl zahrát vůbec něco, když tu basu měl pod kolenama a přitom jeho linky jsou do daný hudby vyniající...
Já taky hraju trsátkem a to naprosto všecko, jako nejlepší tréning jsou pro mě pentatoniky a stupnice... jinak není cíl ani v punku hrát co nejrychlejc a občas i punker může zahrát komplikovanější basovou linku s pomalejším speedem...
Pro mikulika: viděl jsem vaše video k songu Radio a tam tu basu šmrdláš jako valchu big_smile:D...(samo to ber s nadhledem smile)

0 xLajků:

39

Re: Chyby a jak na ně :)

Díky, díky smile chci jen slyšet různý názory, nejsem toliko zběhlej a sem samouk smile tak já popřemejšlim a třeba dám basu výš.. ale podle mě se dá naučit všechno... stejně jako bude nezvyk pro mě si jí dát výš, tak pro jinýho by byl si jíé dát níž...

shrnu to: nejlepší si je dát basu do výšky, kde budu mít slušnej rozsah levý ruky a budu moci hrát v klidu malíčkem. Lepší je asi hrát prstama, ale když chci zůstat u trsátka, tak prostě zkoušet basový party pomalu. při nižším tempu a furt dokola...

CVICIT, CVICIT, CVICIT! - asi nic jiného v tom neni... je to tak? smile)

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

40

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

ale já toho chci dosáhnout i přes to, že je nízko.. myslim že všechno jde smile

byt tebou si zkusim ty veci nacvicit zahrat s basou trosku bliz k pasu a az je budes umet zahrat paradne tam, dej si ji niz... bude to mnohem snazsi pak zahrat i dole.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

41

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

basu do výšky

já bych potřeboval basu s hmatníkem ve tvaru Z - pravačkou hrát dole a levačkou nahoře 8¨-)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

42

Re: Chyby a jak na ně :)

@idle
Bez chyb se pro mě rovná situaci, kdy jsem tak nad věcí, že dokážu většinu věcí zahrát bez chyb a když už se netrefím, zašmrdlám to tak, že si toho nikdo nevšimne, nebo si bude myslet, že je to vtip. Jinak já osboně se považuji za dost přizdisráče, na zkouškách dělám spoustu chyb... Ale jak vylezu na pódium, dostanu se do takové excitace a zahraju všechno výrazně líp.

@Jonash
Image je na nic. Poslouchej prsty.

0 xLajků:

43

Re: Chyby a jak na ně :)

jo a bejt nad věci bych řek že zas neni tak nak uplně věc prstů... a vubec bych řek že basa ma takovou jednu vyhodu, ktery možná ne uplně využívám, řek bych že dobrej basák busí mit v sobě víc muziky než techniky (u solovejch nastrojů bych řek že ten poměr je vic pro techniku).

Jinak bych řek že řikat si že naučit se dá všechno a mit basu nepohodlně (možná to tak neni) je docela blbost.. bych vychytal jak se mi hraje nejlíp a pak bych tak cvičil.

0 xLajků:

44

Re: Chyby a jak na ně :)

girzi napsal:

Jinak bych řek že řikat si že naučit se dá všechno a mit basu nepohodlně (možná to tak neni) je docela blbost.. bych vychytal jak se mi hraje nejlíp a pak bych tak cvičil.

mě se ale tak vážěn hraje nejlíp, mám pohodlnou pravou ruku a na 90% punkrockový muziky to stačí, tam jde hlavně o rychlost.
a v těch 10% kde se hrajou stupnice a všemožný technicky náročnější party, tak tam se mi hraje dobře říkám tak po 6. pražec Áčka, 7. a 8. už je docela namáhavý. Takže víceméně mi to stačí, jen chci tu přesnost mít co nejvyšší a malík zpevnit. smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

45

Re: Chyby a jak na ně :)

proto sem psal to možná.... a v tom případě neni co řešit a asi to bude chtít cvičit....jak to neporadim (teda sílu prstů vobčas cvičim tak že si dám třeba pod třetí pražec tužku a pak normálně hraju....) ale stějně bych řek že u punkrocku neni eůleřitý tak tak to zahrát správně rychle ale mit nad tim nadhled a basák musí fakt vědět....

0 xLajků:

46

Re: Chyby a jak na ně :)

.. asi na tom něco bude JONASHY.. zbytečně si lámeš hlavu, u punku je technika přece fuck ne..?? big_smile tongue důležitý je imič nic neřeš!!!  lol lol

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

47

Re: Chyby a jak na ně :)

k čemu image, když už máš holku?

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

48

Re: Chyby a jak na ně :)

..to se musíš zeptat tech punkérů na co ten prima imicz když je holka ve hře.. lol lol lol tongue

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

49

Re: Chyby a jak na ně :)

prdelky, prdelky smile

doma s tou basou stejně nikoho neoslnim smile jen mi vyhovuje ji mít níž, stejně jako někdo jí má na prsou smile

ale vůbec tu nediskutujete, jak ste na tom Vy s chybama smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

50

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

jen mi vyhovuje ji mít níž

jak ti to může vyhovovat, když na ni nedosáhneš - to si trochu odporuješ
(jestli nemyslíš třebas nějaké vrnění na ptáka)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

51

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

doma s tou basou stejně nikoho neoslnim

.. tak minimálně aspoň sebe v zrcadle ne ..?  big_smile

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

52

Re: Chyby a jak na ně :)

Chyby na koncertech a jak na ně

Nevíte jak na ně? Mám s tím docela problémy a serou mě..

0 xLajků:

53

Re: Chyby a jak na ně :)

Lukáš napsal:

Chyby na koncertech a jak na ně

Nevíte jak na ně? Mám s tím docela problémy a serou mě..

Obávám se, že zas ta praxe... a nechlastat a soustředit se.

Podvojné účetnictví se v Římě příliš neprosadilo. Málokdo byl totiž ochotný se smířit s tím, že MD=D.
0 xLajků:

54

Re: Chyby a jak na ně :)

Lukáš napsal:

Chyby na koncertech a jak na ně

Nevíte jak na ně? Mám s tím docela problémy a serou mě..

..tak už jsem to tu někde psal nehulit a nechlastat, pak se můžeme soustředit v poho na hudbu ...  myslím teda big_smile

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

55

Re: Chyby a jak na ně :)

Lukáš napsal:

Chyby na koncertech a jak na ně

Nevíte jak na ně? Mám s tím docela problémy a serou mě..

myslím že je to hodně o koncentraci a taky o tom s tím, že to může ujet počítat a nenechat se rozhodit - není nic horšího než když se člověk po první chybě zpotí a je vvystresovaný aby nepřišla další... no a taky se vyvarovat toho aby po sobě muzikanti při každé chybě koukali a nonverbálně naznačovali co je to za kreténa co tam zase zkazil apod... no a nejlepší prevencí je pořádně to nacvičit a být v klidu smile

0 xLajků:

56

Re: Chyby a jak na ně :)

.. hlavně si myslím že by se měl člověk umět sám svým chybám i na pódiu zasmát a nebrat to až zas tak vážně, každý to občas něják někde posere ....  wink

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

57

Re: Chyby a jak na ně :)

richo5 napsal:

.. hlavně si myslím že by se měl člověk umět sám svým chybám i na pódiu zasmát a nebrat to až zas tak vážně, každý to občas něják někde posere ....  wink

to jo, ale když si po koncertě neuvědomíš že jsi tam dělal nějaké kokotiny a neřekneš si že jsi idiot že jsi to zkazil tak se ti to bude opakovat pořád a pořád - špatný pocit z chyby je docela dobrý hnací motor - donutí tě si dát příště víc pozor!

0 xLajků:

58 Naposledy upravil: flachby (18. 12. 2008 14.21:12)

Re: Chyby a jak na ně :)

Ausländer napsal:

myslím že je to hodně o koncentraci

idle napsal:

nechlastat a soustředit se

ano chapu, ze to nemusi byt nutne spojite nadoby, ale ten basak soustreden pozorujici krk nevenujic zadnou pozornost okolnimu deni byva obvykle vizuelne dost nudny. Nejaka ta sou se taky musi delat. I houslovy virtuoz kdyby se u toho netvaril jak kdyz mu vrazdej jeho oblibene kotatko a nehazel hlavou s rozcepyrenym harem, tak nikoho neuchvati.

Ovsem delas-li sou nesmi te sem tam nejaka ta chybka vyvest z rovnovahy...

A naopak nekdy i ta velmi drobna hladinka v krvi muze ruku vyzname zpevnit. Nerikam, kopnout do sebe deset kousku a liz na podiu. To potom hrozi akutni nebezpeci, ze nebudes jiz moci podium opustit po vlastni ose.

0 xLajků:

59

Re: Chyby a jak na ně :)

Lukáš napsal:

Chyby na koncertech a jak na ně

Nevíte jak na ně? Mám s tím docela problémy a serou mě..

jezdit na kšefty včas aby se mohl člověk aklimatizovat, vyřešit všechno co by tě mohlo při hraní stresovat (kabely, náhradní struny, dobře nastavený monitory) a co pomáhá mě: nesoustředit se, nepřemýšlet a jen poslouchat a hrát...v tu ránu jak začnu přemejšlet co je další part a co se jak hraje, tak je velká pravďěpodobnost že dostanu najednou úplný vokno...

chyby technickýho rázu se odbouraj jen praxí a cvičením...

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

60

Re: Chyby a jak na ně :)

Jenich napsal:

tu ránu jak začnu přemejšlet co je další part a co se jak hraje, tak je velká pravďěpodobnost že dostanu najednou úplný vokno...

+1
ještě bych přidal: dost často mě zazdí i takový to "kurva, teď nám to pěkně zní!"

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

61

Re: Chyby a jak na ně :)

chroustjazz napsal:

ash psal(a):

    jen mi vyhovuje ji mít níž

jak ti to může vyhovovat, když na ni nedosáhneš - to si trochu odporuješ
(jestli nemyslíš třebas nějaké vrnění na ptáka)

ty jsi evidentně úplně mimo xD
neříkal sem, že na ní nedosáhnu, jen že mám po tom problémy "pouze" s malíčkem od pražce 7. na Acku a výš smile
čili mi to vyhovuje pro celou pravou ruku a pro 3 prsty na levý taky smile jen malíček od 1/3 hmatníku má potíže smile)

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

62

Re: Chyby a jak na ně :)

Jonash napsal:

mám po tom problémy "pouze" s malíčkem od pražce 7. na Acku a výš

no, a proto ti to nevyhovuje, ne?
kdyby ti to vyhovovalo, tak se to tu nesnažíš řešit

takže kdo je mimo?
8¨-)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

63

Re: Chyby a jak na ně :)

když mi to vyhovuje v 92% případech, tak se mi nezdá nejlepší řešení upravit popruh, čímž se mi zhorší pravá ruka.. tou potřebuju hrát furt, s malíčkem ve vyšších polohách jen občas...
a hlavně tu řešim chyby všeobecně, jenže se mi zdá, že jako jeden z mála je přiznám... a nebo jsou všichni tak úžasní mno smile)

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

64

Re: Chyby a jak na ně :)

Já chybuju hodně, na zkouškách i koncertech a nevim jakej je na to lék ale co jsem začal rádoby víc cvičit tak i na tom podiu se cejtim mnohem uvolněnějc, můžu nat dim co hraju líp přemejšlet a nehrát křečovitě linky přesně podle toho jak sem se je naučil... No a pak je dobrý si z těch chyb nic nedělat, to k tomu živýmu hraní patří...

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

65

Re: Chyby a jak na ně :)

jo chyby kdybech je neďál, byl bych bezchybnatý......jinak pohoda, lehká opilost naladěná kytara jednoduchýlinky neucta k posluchačům sebedůvěra atd udělá z větších chyb menší... aspoň pro mě...

jinak když z devadesáti dvou procent něco vadí, tak bych řek že to vadí, hlavně když to tady chceš řešit, chroust se s ničim sice nesere, jeho názory ber s rezervou (sorychroustejátotkanemyslel), ale poradil ti a ty řikáš že je to cajk, takže fandim chroustoj....

0 xLajků:

66

Re: Chyby a jak na ně :)

@Jonash

Prosimtě jak nízko tu basovku aktuálně máš? Tu pravou ruku můžeš vždycky pokrčit, ta je nějak variabilní, ale levou dál nenatáhneš. Dáš-li si ju trochu vejš, bude ti to možná připadat jako nezvyk a nebude ti to třeba příjemný, ale je to jen zvyk. Hele to, že ve většině písniček je to jedno je jedna věc. Ale zas si vem, že tě to prostě omezuje, nemůžeš se pohybovat po hmatníku, jak bys chtěl, protože vyšší polohy jsou špatně dostupný (to, že tam malíček nenarveš vůbec je jen špička ledovce). Osobně jsem si zvykal na basovku danou výš hlavně kvůli nepohodlí levý ruky a její pomalosti v důsledku jejího našponování.

0 xLajků:

67

Re: Chyby a jak na ně :)

já mam basu vysoko taky kuli pravý ruce, slap s basou u kolen je dost těžký zvládnout.... jaks psal na začátku že všechno se dá naučit, tak to neni uplně pravda delší ruce se nenaučíš mit, ale basu vejš jo.... sakra to sem ale radil...

0 xLajků:

68

Re: Chyby a jak na ně :)

girzi napsal:

jeho názory ber s rezervou (sorychroustejátotkanemyslel

že by mě konečně někdo pochopil? 8¨-)))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

69

Re: Chyby a jak na ně :)

zkusim basu dát výš, to je vlastně jediná rada, co tu vznikla smile tedy díky.. smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

70 Naposledy upravil: Lukáš (19. 12. 2008 18.13:26)

Re: Chyby a jak na ně :)

Je to v háji,ale technikou to asi nebude,mě totiž dokáže na pódiu rozhodit i úplná píčovinka smile je teda fakt že je lepší se tolik nesoustředit a jenom hrát.. je to trochu paradox,když chci něco zahrát fakt na 100%,musím se soustředit jako sviňa,ale na koncertě to vůbec neplatí. To se člověk může soustředit jak chce,a čím víc chce,tím větší ho čeká okno na další part.

Jediný uspokojení mi může být,že třeba chyby nedokonalýho důrazu a tempu poznaj z diváků akorát diváci basáci a některý výjimky ze ZUŠek... ta pravačka je na tom snad nejhůř,to když si před koncertem tak půl hoďky nehraju,tak už vím,že to nebude ono..

Ale řeknu vám,je to někdy síla poslouchat basáky a jejich důrazy.. big_smile big_smile big_smile

0 xLajků:

71

Re: Chyby a jak na ně :)

Jelikož mám osobní srovnání, můžu sem s klidem napsat, že první podmínka pro nedělání chyb je neučit se nic doslova a nazpaměť a naopak mít volnost, třeba už jen proto, aby se hraní mohlo přizpůsobit momentální situaci, publiku a hlavně vašim aktuálním (in)dispozicím. Jinak přece snad ani nemá smysl - copak jsme samohrajky? Takhle se i dělání chyb přesune z dimenze "sakra, zase jsem se netrefil, do prdele do prdele..." do "tohle znělo docela hezky, ale chtělo to větší důraz na tu druhou notu". A souhlas s Jenichem, místo koncentrace jak o hodině matiky spíš užívejte a spoluproplouvejte písničkou, komunikujte nonverbálně se spoluhráči...

0 xLajků:

72

Re: Chyby a jak na ně :)

Dan napsal:

Jelikož mám osobní srovnání, můžu sem s klidem napsat, že první podmínka pro nedělání chyb je neučit se nic doslova a nazpaměť a naopak mít volnost, třeba už jen proto, aby se hraní mohlo přizpůsobit momentální situaci, publiku a hlavně vašim aktuálním (in)dispozicím. Jinak přece snad ani nemá smysl - copak jsme samohrajky? Takhle se i dělání chyb přesune z dimenze "sakra, zase jsem se netrefil, do prdele do prdele..." do "tohle znělo docela hezky, ale chtělo to větší důraz na tu druhou notu". A souhlas s Jenichem, místo koncentrace jak o hodině matiky spíš užívejte a spoluproplouvejte písničkou, komunikujte nonverbálně se spoluhráči...

to je otázka žánru...někde tohle jde... a někde ne...někde musí být party jak od samohrajky ale člověk to hraje jen z toho důvodu, že struna zní líp než jakýkoliv sampl.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

73

Re: Chyby a jak na ně :)

V sobotu sme zkouseli bez bubenika, tak si jeden kytarak sedl za bici a jen tak sme blbli s punkovejma coverama. Panove, ja sem si povolil basu az ma kule a vzal do ruky trsatko (poprvy asi po 2letech) to vam byla takova prdel. A jak ta basa krasne zvoni s tim trsakem. Fakt sme se naramne vyradili az sme to po zkousce museli jit zalejt... big_smile

0 xLajků:

74

Re: Chyby a jak na ně :)

Dan napsal:

Jelikož mám osobní srovnání, můžu sem s klidem napsat, že první podmínka pro nedělání chyb je neučit se nic doslova a nazpaměť a naopak mít volnost, třeba už jen proto, aby se hraní mohlo přizpůsobit momentální situaci, publiku a hlavně vašim aktuálním (in)dispozicím

To sice jo,ale všechno musí mít nějakej řád.. jakože naše vystoupení není nějakej free jam smile myslím že lidi,co poslouchaj,si všimnou i maličkostí (a v to doufám,pokud ne,tak mě to nebude motivovat k dalšímu omezování chyb big_smile ).. neříkám pražec mimo big_smile toho si všimne skoro každej,ale rytmická správnost je taky docela cejtit,když to ujíždí,dohnat za běhu nelze..

0 xLajků:

75

Re: Chyby a jak na ně :)

myslim že to Dan nemyslel a absolutně s nim souhlasim.... chyby jako pražec mimo vznikaj taky z toho duvodu že mam zapamatovaný že v xtym taktu hraje na tom a na tom pražci a tetka sem se netrefil oouu doprdelekurvááá .... no ale když člověk ní co a jak v tý písničce je co tam většinou hraje jaká tam je harmonie a tak a trochu tvorby je i na místě tak myslim že tědletěch chyb vzniká míň..... ale zas je pravda že někde hlavně asi ve studiu člověk musí hrát jak samohrajka....

0 xLajků:

76

Re: Chyby a jak na ně :)

To asi nemyslel,spíš sem to tak nějak nasměroval jiným úhlem pohledu. Ono můžeš sice cejtit veškerou harmonii,vědět,co a kde je,ale rozhodit mě osobně může sebemenší kravina a pak ti třeba nevyjde decentně vyhrávka nebo tak.. možná bych byl radši víc samohrajka s vlastním prostorem,kterej bych dokonale ovládal jako svůj harém big_smile kdybych to mohl k něčemu přirovnat.. njn,víc zkoušet s kapelou smile

0 xLajků:

77

Re: Chyby a jak na ně :)

Lukáš napsal:

njn,víc zkoušet s kapelou

.... a a vo tom to jéééé  big_smile big_smile big_smile

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

78

Re: Chyby a jak na ně :)

akorát že když nehraješ jako samohrajeka tak se necháš míň rozhodit.....jinak je to asi pravda a ví skoušet s kapleou... jak s kterou občas to má za následek akorát jaterní potíže

0 xLajků:

79

Re: Chyby a jak na ně :)

Taky zastávám názor, že je lepší se učit bejt dobrej muzikant, než se učit bejt dobrá samohonka... Sice pak dělám možná víc chyb, ale jsou míň vidět, protože to sice neni správnej tón, ale je v harmonii.

0 xLajků:

80

Re: Chyby a jak na ně :)

tak von se člověk učí tak ňák vobojí najednou, ale dobrej muzikant zahraje i jako samohrajka, ale samohrajka jako muzikant ne.... ale je to docela nadlouho se naučit bejt dobrym muzikantem.... furt mi ještě docela chybí pohotovost, nedá se říct že by linky který vymejšlim namístě byli ňák hustý....

0 xLajků:

81 Naposledy upravil: Lukáš (23. 12. 2008 12.08:43)

Re: Chyby a jak na ně :)

girzi napsal:

edá se říct že by linky který vymejšlim namístě byli ňák hustý....

big_smile musel sem reagovat.. moje vyhrávky jsou stylem "paranoid" od Black Sabbath..tu dududu tu dududu. A taky jsou stejně paranoidní,jako moje představa,že to bude uplně mimo.

0 xLajků:

82

Re: Chyby a jak na ně :)

Ahoj kolegové,
obracím se na vás kvůli problémům s rytmusem a nepřesnou hrou. Na basu hraju už asi 9 let. No posledních 5 let tomu už moc nedávam, protože nabývám dojmu, že jsem totalní arytmik a strašně mě to demotivuje. Techniku hry si myslím nemám špatnou a z teorie základy taky mám, dříve jsem totiž navštěvoval učitele. Baví mě věci jako RHCP, RATM, Muse,... ale ať už hraju cokoli, mám pocit, že každej takt zahraju trochu jinak, jednou dám první trochu dřív, podruhé později, potom se 2x trefím, atd... zkrátka je to všechno nepřesné a je úplně jedno jestli hraju něco jednoduchého nebo třeba Aeroplane od RHCP, ta "křeč nepřesností" tam je vždycky. Vidím na tom alespoň jedno pozitivum - že všechny ty nepřesnosti slyším a vnímám. big_smile

Snažím se cvičit s metronomem (ať už různá cvičení nebo samotné písně), nebo si jen hraju do písniček. Když u toho metronomu vydržím delší dobu, tak mírné zlepšení pociťuju, potom ale přijde špatnej den kdy to zase netrefuju, naseru se a potom basu nemusím třeba 3 měsíce vidět. big_smile A v tomhle kruhu už se cca 5 let motám a nikam se neposouvám.

Fórum celé ty roky pasivně sleduju a vždycky jsem se divil, že se tady tahle problematika moc neřeší. To s tím opravdu válčím jenom já? smile

Spector Euro 5LX, Sire P5
Darkglass Alpha-Omega Photon
0 xLajků:

83

Re: Chyby a jak na ně :)

Redy napsal:

Fórum celé ty roky pasivně sleduju a vždycky jsem se divil, že se tady tahle problematika moc neřeší. To s tím opravdu válčím jenom já? smile

to je podivne bud to clovek slysi/citi a pak to muze trenovat..  nebo neslysi neciti a pak je mu to jedno big_smile ale taky muze trenovat...
ja sem rozhodne spis ten druhej  pripad big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

84

Re: Chyby a jak na ně :)

Redy napsal:

válčím jenom já?

urcite nie ......... bojuje stym kazdy .......... len nie kazdy si to prizna, alebo si je toho vedomy smile
ja sa hlasim k tebe tiez, aj ked sa to uz zlepsuje ... u mna bol ten problem ze ja som zozaciatku, ked som sa ucil hrat , nemal o rytmike ani paru, nikto ma nikdy neucil, nechniku som ako tak zvladaol ale s rytmom bol vzdy problem ...
.. ale celkom ucinne (aspon podla mna) to riesim tak ze si to co hram trosku aj pohmkavam,alebo sa snazim ako ta muzika vychadzala zo mna smile potom sa to o dost zlepsuje... samozrejme vsetko sa neda takto hmkat tak si treba najst ten svoj vnutorny metronom ktory ti pomoze vycitit spravnu dobu smile
cvicenie s metronomom je celkom dobry liek .. pripadne s nejakou drum masinou smile ......
pokial mas rad RHCP, co aj ja ... tak na nete su master tracky ,, basy, ale aj bicich ...... takze si pusti tie bicie a skus hrat tie songy s nim ....... pripadne je tu aj ta pomocka ..ze si najprv pusti tie bicie a predstavuj si ako tu piesen hras, kedy udieras ,kde je aka nota ..a az ked to mas takto napocuvane ,skus to zahrat smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

85

Re: Chyby a jak na ně :)

Když člověk hraje, tak se mu jeho vlastní hra jeví trochu jinak, než když svou hru poslouchá. Zkus si hrané písně nahrávat, ty se pak dají lépe porovnat "jak moc vypadáváš". Já rytmiku taky moc nedávám...

0 xLajků:

86

Re: Chyby a jak na ně :)

Lukáš napsal:

Když člověk hraje, tak se mu jeho vlastní hra jeví trochu jinak, než když svou hru poslouchá. Zkus si hrané písně nahrávat, ty se pak dají lépe porovnat "jak moc vypadáváš". Já rytmiku taky moc nedávám...

tak to urcite ........ nahravanie a samo pocuvanie je dobra skusenost po ktorej sa mi casto chcelo zvracat a basu hodit z okna smile
inak ked som pocuval vseliake bass master tracky ktore sa objavili na albumoch ... Rhcp, Iron Maiden ....... miestami boli dost pocutelne kikxi ...... smile
viz napriklad RHCP - parallel universe

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

87

Re: Chyby a jak na ně :)

Ja mam problém nájsť sa v rytmike v niektorých miestach tiež, najmä tam kde si nie som na beton istý hrou. Väčšia sranda je dôraz na bicie...

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

88

Re: Chyby a jak na ně :)

To má jediné řešení: cvičit, cvičit, cvičit...
To že o chybách víš a slyšíš je, je skvělý první krok k úspěchu. Metronom by měl být tvůj nejlepší kamarád.

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

89

Re: Chyby a jak na ně :)

drevorubec napsal:

Metronom by měl být tvůj nejlepší kamarád.

su ale aj mazaci ako Jeff Berlin ktori by s tebou nesuhlasili smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

90

Re: Chyby a jak na ně :)

FunkyMonk napsal:

.. ale celkom ucinne (aspon podla mna) to riesim tak ze si to co hram trosku aj pohmkavam,alebo sa snazim ako ta muzika vychadzala zo mna smile potom sa to o dost zlepsuje... samozrejme vsetko sa neda takto hmkat tak si treba najst ten svoj vnutorny metronom ktory ti pomoze vycitit spravnu dobu smile

Tohle mi vždy radil i můj učitel a je pravda, že jsem od toho trochu u těch jednodušších věcí upustil s tím jak se soustředím čistě na klik. Zkusím se na to zase víc zaměřit. Ten vnitřní metronom bych nutně potřeboval. smile Další věc, která mě totiž trapí, je cvičení ve kterém si na chvíli ztlumím metronom a snažím se udržet v tempu.. to většinou dopadne špatně. smile

O těch master tracs jsem vůbec nevěděl, to je paráda, díky za tip. Zajímalo by mě, kde je lidi sháněj?

Lukáš napsal:

Když člověk hraje, tak se mu jeho vlastní hra jeví trochu jinak, než když svou hru poslouchá. Zkus si hrané písně nahrávat, ty se pak dají lépe porovnat "jak moc vypadáváš".

Přesně tak. Díky tomu nahrávaní jsem se naučil tu vlastní hru úplně jinak vnímat a ty nepřesnosti jsem začal mnohem víc slyšet. Vlastně tohle moje trápení začalo v den kdy jsem se poprvé nahrál. To jsem tu basu tenkrát vážně chtěl prodat. big_smile

drevorubec napsal:

To má jediné řešení: cvičit, cvičit, cvičit...
To že o chybách víš a slyšíš je, je skvělý první krok k úspěchu. Metronom by měl být tvůj nejlepší kamarád.

Já vždycky po nějaké době pilného cvičení propadnu pocitu, že to prostě v sobě nemám a že to asi nikdy nebude úplně ono. To mě úplně demotivuje a jak už jsem psal, basu potom nemusím několik měsíců vidět. Možná bych už byl dneska úplně jinde, kdybych prostě cvičil pořád  a možná taky ne. big_smile Já mám pocit, že i lidi v mém okolí (začínající i dobří muzikanti) to až tak neřeší a prostě jim to jde postupně tak nějak samo..


Možná bych mohl pro vaší představu zkusit něco nahrát?

Spector Euro 5LX, Sire P5
Darkglass Alpha-Omega Photon
0 xLajků:

91

Re: Chyby a jak na ně :)

Redy napsal:

Na basu hraju už asi 9 let.

To je hodně.

Redy napsal:

potom basu nemusím třeba 3 měsíce vidět

To je rozhodně chyba.

Redy napsal:

v tomhle kruhu už se cca 5 let motám a nikam se neposouvám

Máš kapelu? Ovšem když píšeš, že nemusíš basu 3 měsíce vidět, tak asi ne. Takže Ti chybí motivace i cíl (vystoupení). S živou kapelou se hraje jinak než s mrtvým/neživým metronomem. Souhra s bubeníkem (nesmí být samozřejmě taky arytmik) Ti rozhodně dá víc. Takže jestli to s hrou na basu myslíš alespoň trochu vážně, tak si najdi spoluhráče. V opačném případě se na to úplně vyprdni.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

92 Naposledy upravil: sigi (29. 03. 2014 14.25:07)

Re: Chyby a jak na ně :)

Také s tím bojuju a tohle je věc na kterou se nejvíce při cvičení soustředím.

Nahrávám se v DAWu (je důležíté mít nízko latentní zvukovku

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

93

Re: Chyby a jak na ně :)

Souhlasim s Aidamem... Jestli hrajes 9 let a bez bubenika tak klobouk dolu... Pokud se naucis hrat presne jak metronom pak s tebou vetsina bubeniku neudrzi krok wink I profici v urcitych zanrech nehraji vsechno uplne presne, dava to tomu zivot... S bubenikem se naucis tomu spravnemu feelingu. A o tom ta muzika podle me halvne je... Ne zahrat milion presnych not, ale dat jich tam tak akorat a v pravou chvili. Pokud bys byl uplny zacatecnik tak metronom ok, ale ted uz si najdi sikovneho bubenika a hrajte spolu!!!

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

94

Re: Chyby a jak na ně :)

sigi napsal:

Také s tím bojuju a tohle je věc na kterou se nejvíce při cvičení soustředím.
(většinou cvičím tyhle goove: http://truefire.com/bass-guitar-lessons … s-grooves/

...a jak si pustím celý ty groove? (http://truefire.com/tftv/index.html?cha … /ds50bg-04)...ty sis zaplatil? roll

0 xLajků:

95

Re: Chyby a jak na ně :)

Matej napsal:
sigi napsal:

Také s tím bojuju a tohle je věc na kterou se nejvíce při cvičení soustředím.
(většinou cvičím tyhle goove: http://truefire.com/bass-guitar-lessons … s-grooves/

...a jak si pustím celý ty groove? (http://truefire.com/tftv/index.html?cha … /ds50bg-04)...ty sis zaplatil? roll

Ano koupil jsem to za 10$ oni občas udělají akci.

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

96

Re: Chyby a jak na ně :)

sigi napsal:
Matej napsal:
sigi napsal:

Také s tím bojuju a tohle je věc na kterou se nejvíce při cvičení soustředím.
(většinou cvičím tyhle goove:

...a jak si pustím celý ty groove? ...ty sis zaplatil? roll

Ano koupil jsem to za 10$ oni občas udělají akci.

...hmmm. hmm

0 xLajků:

97 Naposledy upravil: Lukáš (29. 03. 2014 13.13:02)

Re: Chyby a jak na ně :)

Se souhrou s bubeníkem souhlasím.. to když tomu fakt člověk dá přes týden čoud s metrem, tak to má fakt smysl.

Extrém druhý strany je, že pokud budeš doma cvičit honírny, tak ty nikdy v kapele nevyužiješ, pokud teda nebudeš hrát v super-jazz-bandu nebo revajvlu Viktora Woottena...

0 xLajků:

98

Re: Chyby a jak na ně :)

Nevím jestli to tu už někdo nepsal - ale nahrávat se, nahrávat se, poslouchat se. To je řekl bych nejdůležitejší a nejen na basu.

0 xLajků:

99

Re: Chyby a jak na ně :)

Lidská chyba v udržení rytmu je naprosto normální,pokud budeme mluvit v řádu několika málo procent.To dělá muziku muzikou.Redy-pokud se pohubuješ v onom pomyslném pásmu pár procent,pak se zbytečně stresuješ anebo jsi perfekcionalista.Rovněž do nahrávání se a zpětném kontrolování z PC bych nešel.Na to,jestli hejbu z tempem v rozumné toleranci mám uši a spoluhráče.(víc hlav,víc ví)Též bych Ti poradil,zkoušet s bubeníkem naživo+další muzikanti.Jak kdosi správně podotknul,musí to zkoušení mít ale nějaky cíl(smysl)-třeba jen zahrát na nějakým mejdanu ,narozkách,v létě večer ke grilování u hospody apod.Takhle to vidím já čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

100

Re: Chyby a jak na ně :)

Inak...
ja som vela krat pocuval o tom ze ako niekto hra groove "za dobou,rytmom" ci tak nejako....
doteraz som to nejako nepobral ako by sa to malo spravne hrat ...... ma niekto nejake rady alebo odkaz na dobre video ?

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků: