1

Téma: MXR kompresor

Čau Borci

Prosím o radu, experimentuju tady s krabici MXR kompresor a přijde mi, ze je to krabka buď na hovno nebo mám spatny kus nebo s tím neumím zacházet wink) se vsi pravděpodobnosti je to to poslední smile)

Co by se mělo dít pri otáčení knoflíků RELEASE a ATTACK jak by to mělo poznamenat (do)zvuk basy?

http://baskytara.com/img/m/23566/t/p180la5j72lkn189g102h1q5odh43.jpg

Radili byste kompresor před nebo za zkreslení (Big Muff) přijde mi to lepší za ale před modulární efekty (vibrato, chorus, delay)

Jak byste radili sestavu

Kompresor
Big Muff
Vibrotrem
Chorus
Octaver
Delay
Wah

Díky za zamyšlení a zkušenosti ...

Zbynek

love it, change it or leave it ...
0 xLajků:

2

Re: MXR kompresor

zbynek.rozboril napsal:

nebo s tím neumím zacházet wink

taky bych řekl smile
když se koukám, co tam máš nakroucený, tak ani nic slyšet nemůžeš: ratio 20 je úplně max, běžně stačí 4 max 8, netuším proč tam tak brutální kompresi vůbec dali. release na nule znamená, že signál se v kompresi moc dlouho nezdrží, resp. vůbec, release zvedni, tak aby mašinka vůbec stihla komprimovat. naopak vysoký attack (úroveň, při které kompresor začíná komprimovat), tu stáhni, musel bys do strun mlátit kladivem, aby to takhle nahoře vůbec zabralo.

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: cassus (29. 07. 2013 15.32:59)

Re: MXR kompresor

tenhle komp pouzivam porad zapnuty, celkove je docela hodne transparentni, nijak nemeni charakter zvuku, ale resi jen dynamiku

Attack (kompresoru) - jak rychle nastoupi komprese - uplne proti smeru hodin nastupuje pomaleji, po smeru hodin pak nastupuje rychle. Kazdopadne tenhle kompresor ma brutalne rychly attack ve vsech nastavenich, tzn ze zabira hodne rychle a komprimuje ton HNED od jeho nastupu. Toho se da vyuzit i pro nastaveni jako limiter pri vysokem Ratio.

Release - jak rychle komprese opadne - proti smeru hodin je cas delsi, ve smeru hodin pak kratsi (tady mi ten smer potenciometru neprijde moc logicky, ale fakt to tak je). Rychly cas je lepsi, kdyz chces aby vynikly noty hrane rychle za sebou, protoze neni komprimovan nastup dalsi noty. Pomaly cas se zas hodi na delsi tony, komprese trva dyl. Tady to jde i pekne sledovat na tom meraku - kdyz zahrajes 1 ton, tak sleduj jak rychle pak opadnou ty ledky ukazujici redukci signalu.

Ratio pak pouzivam 4:1 max 8:1. Ty vyssi uz jsou vhodnejsi spis jako limiter

Input - uroven(hlasitost), od ktere zacina komprese... na normalnim kompresoru se to jmenuje spis treshold

k umisteni - bud si ho dej na zacatek a bude ti vyrovnavat signal primo z basy, nebo uplne na konec a bude ti zaroven vyrovnavat i zmeny hlasitosti zpusobene ostatnima efektama

0 xLajků:

4

Re: MXR kompresor

zbynek.rozboril napsal:

nebo s tím neumím zacházet

Jo, kompresoru je třeba trochu rozumět. Bezvadnej článek vyšel v Muzikusu:
http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-cla … unor~2003/
a něco je i na Wikipedii:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Komprese_dynamiky
v angličtině je to podrobnější a přehlednější a s grafy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_range_compression

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: eosine (29. 07. 2013 15.41:30)

Re: MXR kompresor

tento kompresor mám a kladl jsem si stejné otázky

Jeho výhodou je klasické nastavení obdobné rackovým kompresorům, aniž by se více parametrů sdružilo "do téhož kroutítka", což je vidět u pedálových kompresorů docela často.

Další výhodou je to, že nemění nijak barvu/charakter zvuku. Jen komprimuje. Další výhoda je vizuální indikace, co zhruba momentálně dělá. Máš k němu ten origo návod?

Vizuální indikace ledkami ukazuje hlavně vliv release a taky trochu attack. Dlouhý release - brnkneš - ledky svítí dlouho a pomalu ubývají. Při krátkém release se vrátí hned a je připraven na další tón. Je to fakt vidět a tím si můžeš ověřit, že to funguje.

Co se týče "slyšitelnosti" efektu, tak je torchu problematická. Při osamoceném hraní je to dost obtížné pro necvičené ucho. Já to začal vnímat až po čase, když jsem to vypnul při zkoušce s kapelou. Rovněž při nahrávání může zvukař ocenit.

Někde na talkbass si někdo v recenzi dělal z tohoto kompresoru srandu, že je to nejdražší krabička, kterou si koupil jen proto, aby ji neslyšel :-)  Za me výstižné.

Já jej mám na konci sekce "dynamických filtrů", za envelope - http://baskytara.com/img/m/3343/p17o4qv … gabdq3.jpg. Dynamické filtry (envelope, kompresor) pak předřazuji ostatním filtrům.

0 xLajků:

6

Re: MXR kompresor

zbynek.rozboril napsal:

Jak byste radili sestavu
Kompresor
Big Muff
Vibrotrem
Chorus
Octaver
Delay
Wah

Kompresor každopádně až nakonec. Jinak nejdříve zkreslení a za něj až oktáver. Psal jsem k tomu něco ve speciálním tématu, které se týká řazení efektů: http://baskytara.com/post327340.html#p327340

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: MXR kompresor

smile) díky hoši za Vasi velkorysost, jdu hned zkoušet ...
V prominutí smyslu jsem si nakoupil krabice a ted zjistuju, ze s nima neumím pracovat ... Holt jelito hmm
Fakt oceňuju Vasi pomoc ...

love it, change it or leave it ...
0 xLajků:

8

Re: MXR kompresor

A jestli bude nejakej ten basosraz, mate u me panaka ... Nebo co pijete ...

love it, change it or leave it ...
0 xLajků:

9

Re: MXR kompresor

eosine napsal:

Já jej mám na konci sekce "dynamických filtrů", za envelope - http://baskytara.com/img/m/3343/p17o4qv … gabdq3.jpg. Dynamické filtry (envelope, kompresor) pak předřazuji ostatním filtrům.

mame docela podobny pedalboard smile

tady jde jeste videt moje poradi a i nastaveni kompresoru
http://baskytara.com/img/m/290/t/p17hohepk26551udqk0lks715813.jpg

0 xLajků:

10

Re: MXR kompresor

VT Bass, teď jsem si s tím hrál, supr věcička

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Lukáš (29. 07. 2013 21.32:22)

Re: MXR kompresor

zbynek.rozboril napsal:

Kompresor
Big Muff
Vibrotrem
Chorus
Octaver
Delay
Wah

Takhle z Big Muffu podle mě možná poleze o něco méně agresivní tón než když ho vyměníš s kompresorem, zase na druhou stranu je lepší mít buffer v prvním efektu - kompresoru, který ti signál impedančně přizpůsobí, takže by se ti kvalitním kabelem neměly ztrácet výšky ani dynamika (za předpokladu, že EHX Big Muff je true-bypass) - než trochu ztratit v prvním efektu s TB (i když v řetězci "kabel z basy ---> EHX Big Muff ---> propojka do kompu" se toho asi tolik neztratí).

edit: tak skrz ty impedance jsem kecal, páč MXR je true-hardwire-bypass, takže to pořadí je z impedančního hlediska fuk

Většinou je to o tom, že si vyzkoušíš, jaký zvuk se ti z těch efektů líbí a jestli jich používáš víc najednou - čím víc efektů, tím víc možností.

A díky Aidamosi za ten podrobný článek odkaz s kompresory.

0 xLajků:

12

Re: MXR kompresor

Čau kluci

V prvni rade díky za rady ohledně nastavení kompresoru. Udělal jsem překvapivý krok a přečetl jsem si návod smile a ted uz to hraje i se slyšítelnym rozdílem a navíc to i blika, což je dobre znamení smile smile

Co se týká řazení efektu, zaexperimentuju hlavně se zařazením compu a drive ... Trochu mi v tom udělal guláš Aidamos, ktery by poslal Compresor az úplne na konec ... Tak uvidíme, beru všechny krabice a budu si s tím hrát ... Nejdrive zkusím variantu:

Wah
Big Muff
Compresor
Chorus
Vibrotrem
Octaver
Delay

Díky moc borci

Zbynek

love it, change it or leave it ...
0 xLajků:

13

Re: MXR kompresor

zbynek.rozboril napsal:

Trochu mi v tom udělal guláš Aidamos, ktery by poslal Compresor az úplne na konec

A za tím si stojím, z důvodů, o kterých jsem psal v tématu na odkazu výše.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

14

Re: MXR kompresor

Však jo smile mne to takhle nikdy nenapadlo a dává mi to smysl, ze kompresor muze porovnat výslednou hlasitost celého balíku efektu ... Bojím se jen aby neubral agresivitě zkreslení a dynamice celého zvuku a neuhladil to do nejake multiefektove podoby ... Všechno vyzkousim smile díky moc

love it, change it or leave it ...
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: Aidamos (30. 07. 2013 09.23:50)

Re: MXR kompresor

zbynek.rozboril napsal:

Bojím se jen aby neubral agresivitě zkreslení

To by se právě mohlo stát když bys dal kompresor před zkreslení. Spousta zkreslovacích krabiček reaguje na dynamiku, čili čím víc do toho řízneš, tím víc to kreslí, no a tyhle silnější údery by kompresor srovnal (ztlumil) a pak by to poslal teprve do kreslítka. Navíc už jen z principu své funkce zkreslovací efekt dělá kompresi sám o sobě, čili když se to až potom prožene skutečným kompresorem nevadí to, ten kompresor už nebude mít skoro co komprimovat.

zbynek.rozboril napsal:

Bojím se jen aby neubral dynamice celého zvuku

To se může stát při větší nastavené kompresi. Proto je důležité správné nastavení kompresoru, aby to tzv. nedejchalo. Správně nastavený kompresor při středně silné hře není poznat (viz jak psal Eosine výše). To znamená, že hlasitost středně silné hry by měla být víceméně stejná se zapnutým i s vypnutým kompresorem. Kde kompresor pak ale poznat je, je když do toho třískneš víc nebo při slapu, a to nejvíce na trhaných tónech.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16

Re: MXR kompresor

Co dodat ... Na toto fórum jsem čekal cely svůj krátký basacky život ...
Díky a co nevidět s dalším dotazem
Zby

love it, change it or leave it ...
0 xLajků: