1 Naposledy upravil: Aidamos (26. 05. 2013 14.25:25)

Téma: Squier Standard Precision Bass Special 5

Squier Standard Precision Bass Special 5

Rok výroby: 2007
Země původu: Indonésie
Cena: 7.500,- Kč
Koupeno: Kytary.cz

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgg5hbi19ku5jh5mdu881ke73.jpg

Popis

Jedná se o pětistrunnou pasivní baskytaru od firmy Squier, která je dceřinou společností firmy Fender a vyrábí své nástroje v Asii. Nástroj si koupil kolega basista ze spřátelené kapely a mně ji zapůjčil na seřízení a otestování.

Menzura baskytary je standardních 34''. Tvar těla baskytary je standardní Precision včetně plastu, ale s konfigurací snímačů jako model Jazz Bass. Tělo nástroje je vyrobeno ze tří k sobě lepených kusů agathisu v barevném provedení walnut (ořech). Povrchová úprava je saténový (matný) lak. Černý plastový pickguard charakteristického tvaru je trojvrstvý (černá – bílá – černá).

Matově lakovaný javorový krk profilu C s palisandrovým hmatníkem je osazen dvaceti pečlivě zapravenými medium-jumbo pražci. Krk zachovává rozteč strun pro Precision, je tedy cca o 5 mm širší než krk mého též pětistrunného Jazzbasse. Tento krk je navíc masivní i co se týká jeho tloušťky, prostým srovnáním má můj Jazz Bass krk o něco plošší. Každopádně i na tento kůlovitý krk jsem si rychle zvykl a musím říct, že je velmi příjemný a pohodlný. Není to ale samozřejmě nic pro maloruké basisty. Krk je do těla nástroje perfektně bez spár vsazen a přišroubován klasicky čtyřmi vruty přes chromovanou destičku s vyraženým logem Squier.

Hlavice nástroje opět pro Fender charakteristického tvaru má otevřené ladící mechaniky s velkými listy v konfiguraci 4+1. Co mě potěšilo je velký průměr navíjecích trnů. Mechaniky mají příjemně tuhý a plynulý chod bez jakýchkoli skoků a zadrhávání a ladění také drží. Srážeč strun je představován chromovanou hrazdičkou přichycenou k hlavě dvěma vruty. Ořech (nultý pražec) je z bílého plastu je zpracován čistě a bez otřepů v drážkách.

Jako pozitivum vidím kobylku, která není jen ohnutým plechem, ale tvoří ji masivní odlitek. Ovšem negativum nalézám v jejím připojení k tělu nástroje, kde její spodní rohy od těla odstávají a je tam zřetelná štěrbina. Zdá se ale, že zbývající část plochy kobylky natolik na těle sedí, že to nějaký fatální vliv na zvuk zřejmě nemá. Kobylka nemá drážky pro vedení stavěcích imbusových šroubů klasických válečkových kamenů, ale ani to nijak nevadí, kameny drží a ani se nehnou. Rozteč strun na kobylce je luxusních 19 mm.

Jak již bylo řečeno, snímače jsou stylu Jazz Bass, tady dva napohled stejné singly, ovšem bez viditelných pólových nástavců. Co mi na snímačích vadí jsou jejich ostré vrchní hrany a další nešťastnou věcí je jejich usazení na měkkých nebo příliš krátkých pružinách (snímače jsem nesundával), není je tedy možno více přiblížit ke snímačům. Ovšem zvuk mají až překvapivě silný, čili zas tak moc to nevadí. Klasické je i jejich zapojení, tedy 2x hlasitost a 1x tónová clona. Potenciometry s chromovanými kloboučky mají příjemně tuhý chod a při jejich otáčení se ve zvuku neozývá žádný praskot nebo chrčení.

Basa je osazena z výroby strunami Fender Super Bass 7250ML, tedy ocelovými poniklovanými. Rozhodně to nejsou žádné převozní struny, ale slušné dráty, pětačtyřicítky.

Zvuk

Ač se podle názvu jedná o Precision, je zvuk díky použitým snímačům klasický Jazz Bass, tedy vrnivý středobasový zvuk. Zvuk je průrazný, pevný, nepostrádá ani basy ani výšky. Naopak množství výšek mě až překvapilo. To jsem od takhle levné basy nečekal. Sustain je dlouhý. Jinak se zvukem nic moc neuděláte, nepočítám-li samozřejmě celkem velkou variabilitu zvuku měněním hlasitosti jednotlivých snímačů a tónovou clonou. Nejlepší je ale všechno naplno, dál to musíte (můžete) upravit ekvalizérem na aparátu. Co mě ale asi nejvíc překvapilo a potěšilo, je to, jak dobře a srozumitelně hraje struna H. Žádné bláto, ale pěkný konkrétní zvuk. To už jsem vůbec nečekal. Stažením jednoho ze snímačů se ozve mírný brum, což je samozřejmě díky jednocívkovým snímačům očekávatelné. Nicméně brum nijak nepřekonává rozumnou hranici. Při obou snímačích naplno je ticho (když nehrajete). Tónová clona má na zvuk nezanedbatelný vliv a její pole působnosti je široké. Jak už jsem ale psal: nejlepší je všechno naplno.

Spolehlivost a životnost

Seřízení basy bylo slušné z výroby, chtělo to jen trochu snížit dohmat, který bylo možno nastavit na příjemnou výšku a dále trochu poštelovat kameny kobylky ladění v oktávách. S průhybem krku nebylo třeba manipulovat. Basa ladí, rovněž jsem neobjevil žádné výrazné "vlky", o kterých by mělo význam se vůbec zmiňovat.

Životnost prokáže čas, ale nevidím v tom problém. Každopádně kolega už jednoho Squiera má víc jak 10 let (zde jsem ho i recenzoval) a téměř bez zásahu. Tuhle basu nakonec prodal, protože si nemohl na pětistrunku zvyknout (ono se není čemu divit, když hraje přes 30 let na čtyřku).

Hodnocení

Baskytara dobře reaguje na hru prsty, trsátkem i na slap. Má klasický design. Snímače mají silný zvuk, rovněž řemeslné zpracování je na vysoké úrovni. Nebudete mít problémy se s ní v kapele zvukově prosadit. Ale abych jenom nechválil, tak zde na tomto místě musím uvést největší mínus tohoto nástroje. A to je opravdu výrazné přepadávání na hlavu. Tělo nástroje je totiž přibližně o 4 mm tenčí než je u Fendera standardem. Navíc Precision má tělo i o něco menší než Jazz Bass. Ve spojení s širokým tlustým krkem a těžkou masivní ladící mechanikou je to tragédie. Zapomeňte na to, že si tuhle basu pověsíte ke kolenům! Přepadávání na hlavu se dá podstatně zmírnit jejím zavěšením výše na těle, to pak není tak hrozné a v případě, že hrajete hodně slapovou technikou, a dáváte si basu na prsa jako Šíša, pak vám vodorovné umístění krku může i vyhovovat. Doporučuji použít i široký neklouzavý popruh.

Zvuková ukázka

Je v ní několik částí v tomto pořadí: groove na oba snímače, stupnice G nejdřív na oba snímače, pak snímač u krku a snímač u kobylky, slap, hra ve vyšších polohách, flažolety a nakonec prázdná struna H. Vše je nahráno prsty s naplno otevřenou tónovou clonou přes mini mixpult Behringer s rovnými korekcemi rovnou do linkového vstupu počítače a dále ponecháno bez jakýchkoli úprav.

Zvuková ukázka

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Matej (26. 08. 2012 22.25:28)

Re: Squier Standard Precision Bass Special 5

Aidame,....tos mi mohl rovnou strčit před nos tuhle tvou recenzi,...když jsem psal že mám chuť na tuhle pětku. wink ...http://hudebnibazar.cz/inzerat.php?ID=7 … rder=datum. Jinak recenze fajn. smile Když mi jí nechá za čtyřku, tak si pro ní zejtra dojedu. wink

0 xLajků:

3

Re: Squier Standard Precision Bass Special 5

Matej napsal:

Aidame,....tos mi mohl rovnou strčit před nos tuhle tvou recenzi,...když jsem psal že mám chuť na tuhle pětku.

No, to jsem mohl, ale nechtělo se mi to hledat. To nejdůležitější jsem řekl a to je to, že to brutálně padá na hlavu.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: