101

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Aidamos napsal:

Jen je mi divný, že to odešlo okamžitě. Když bych zesilovač připojil do nižší zátěže než dovoluje, předpokládal bych, že to alespoň chvilku bude hrát než ho uvařím. Koukni na tu pojistku. Ale pravda, že mi taky v Behringer kombu odešel znenadání a okamžitě údajně nezničitelná koncový stupeň. Jenže já to tenkrát vyreklamoval a nic jsem neplatil.

... ono to možná pár vteřin hrálo, to už si nejsem uplně jistý.  Tak nevím. Každopádně nesvítí ani kontrolka, když to zapnu... jen se uvnitř ozve takovej ten kovovej zvuk jako, když cvrnku do něčeho kovovýho. A ano, jde o Beringer... takže se oprava asi moc nevyplatí. Každopádně pro mě je to celkem problém, vzhledem k tomu, že ještě studuju a mám velmi malý příjem peněz, tak si sotva můžu něco dovolit. :-(

Schecter Diamond Series Elite 5, Cort GB 34 A, Behringer BX 4500 450w, Hartke VX 410 400w, Gallien Krueger Backline 110 70w
bandzone profil: http://bandzone.cz/fan/tashi
0 xLajků:

102

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tashi napsal:

Každopádně pro mě je to celkem problém, vzhledem k tomu, že ještě studuju a mám velmi malý příjem peněz, tak si sotva můžu něco dovolit

Tak prodat Corta a Backline a koupit bazarovej Hartke HA3500 a jedeš dál...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

103

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

A oprava toho zesilovače by stála tak kolik?

Schecter Diamond Series Elite 5, Cort GB 34 A, Behringer BX 4500 450w, Hartke VX 410 400w, Gallien Krueger Backline 110 70w
bandzone profil: http://bandzone.cz/fan/tashi
0 xLajků:

104

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tashi napsal:

A oprava toho zesilovače by stála tak kolik?

Vůbec netuším.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

105

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Aidamos napsal:

Vůbec netuším.

aw... nevíte někdo? Může to být tak do tisíce?

Schecter Diamond Series Elite 5, Cort GB 34 A, Behringer BX 4500 450w, Hartke VX 410 400w, Gallien Krueger Backline 110 70w
bandzone profil: http://bandzone.cz/fan/tashi
0 xLajků:

106

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Teď mi někdo v jiném tématu napsal toho:


Koukám na ten zesilovač Behringer BX 4500h a ten má minimální zatěžovací impedanci 4 ohmy, ty výstupy jsou normálně paralelně zapojené, takže je jedno, do kterého je strčená bedna. Podle mě to nezpůsobila bedna, ale kurvítko v Behringeru. V jiném topicu jsi psal, že se ozve po zapnutí kovové cvaknutí, takže je možné, že reagují vnitřní ochrany zesilovače - tudíž je v něm něco špatně a měl by se na to mrknout elektrotechnik. Za diagnostiku snad nebude chtít moc...

... takže je možné, že by se to dalo opravit? Někdo mi taky psal, že jde jen o pojistku. Takže kdybych to otevřel a vyměnil pojistu, myslíte, že by to šlo?

Schecter Diamond Series Elite 5, Cort GB 34 A, Behringer BX 4500 450w, Hartke VX 410 400w, Gallien Krueger Backline 110 70w
bandzone profil: http://bandzone.cz/fan/tashi
0 xLajků:

107

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Pojistka většinou bývá přístupná zezadu, pod plastovou krytkou, podle fotek na netu, to má ten Behroš přímo součástí té zásuvky, to není složitý zkontrolovat. Že je přepálená je většinou vidět, ale i když se jeví na pohled neporušená, je ještě dobrý to zkontrolovat ohmmetrem.

Trace Elliot Club #3
0 xLajků:

108

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tashi napsal:

Dnes se mi stal menší průser... mám hlavu na který je buď zapojení jako 2x4 ohm a nebo 2x8ohm... bednu mám 8ohm, zapojoval jsem to vždy do těch 2x4 ohm, ale dnes jsem to omylem dal to těch 2x8ohm... zapnu to a nic... pak jsem si toho všimnul, když jsem hledal, proč to nehraje... a přepojil a samozřejmě se to nezapne... nic, chyba v kabelech/zasuvce neni, to jsem zkoušel měnit... ty elektice a zapojení moc nerozumim... ale asi je to dost v háji, co? To jsem si tu hlavu asi odpálil, že jo?

Teď jsem koukal na specifikace té hlavy, žádá si celkem minimální impedanci 4 Ohmy. Jestli jsi tam kamkoliv zapojil 8 ohmovou bednu, nemělo by to nic udělat. 2x4 Ohmy ta hlava neumí, buďto 2x8 Ohm v jacku, nebo 1x 4 nebo 8ohmů v neutriku. Všechny konektory jsou zapojeny paralelně, takže mezi nimi není rozdíl.
Kam přesně jsi zapíchl svojí bednu a s jakým konektorem? Vypadá to, že v tom máš trochu zmatek, co kam patří.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

109

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

kalfar napsal:

Teď jsem koukal na specifikace té hlavy, žádá si celkem minimální impedanci 4 Ohmy. Jestli jsi tam kamkoliv zapojil 8 ohmovou bednu, nemělo by to nic udělat. 2x4 Ohmy ta hlava neumí, buďto 2x8 Ohm v jacku, nebo 1x 4 nebo 8ohmů v neutriku. Všechny konektory jsou zapojeny paralelně, takže mezi nimi není rozdíl.
Kam přesně jsi zapíchl svojí bednu a s jakým konektorem? Vypadá to, že v tom máš trochu zmatek, co kam patří.

asi to tak bude... takže zkontorluju pojistku a kdyžtak vyměním.

Schecter Diamond Series Elite 5, Cort GB 34 A, Behringer BX 4500 450w, Hartke VX 410 400w, Gallien Krueger Backline 110 70w
bandzone profil: http://bandzone.cz/fan/tashi
0 xLajků:

110

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Pavel Lasnovský napsal:

Reproduktor 10 palců, 250W, 8ohm
Reproduktor 10 palců, 250W, 8ohm
Reproduktor 10 palců, 100W, 16ohm
Reproduktor 10 palců, 100W, 16ohm

Ono by se to využít jako čtyřdesítková bedna dalo. Zapojit ty dva 8ohm do série a to celé paralelně se zbývajícími dvěma 16ohm. Bude to vlastně dohromady jako tři 16ohm paralelně, což je ve výsledku 6ohm. Může být problém s fázemi u různých výrobců a asi i s vyrovnaností charakteristiky, ale asi bych se nebál to zkusit. Když to nebudeš tavit úplně na max, tak by to mohlo i rozumně hrát. No a na tu hornu bych se asi taky vykašlal.

P.S. A neprodával Dunáč ten zes i s dvoudesítkovou bednou?

Čtyři jsou nejvíc - výjimkou je jen Gibson G3!
0 xLajků:

111

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Jaralaf napsal:

Ono by se to využít jako čtyřdesítková bedna dalo. Zapojit ty dva 8ohm do série a to celé paralelně se zbývajícími dvěma 16ohm. Bude to vlastně dohromady jako tři 16ohm paralelně, což je ve výsledku 6ohm.

Škoda jen, že při tomto zapojení budou ty dva 250W repro využity maximálně na 50W. A celkový max. příkon bedny 300W. To je na prd...

Sivčák, EBS HD350, EBS Neo 210, TC Polytune, EBS BassIQ
Bylo: Zesilovač 125W homemade, Ibanez SR 505, Warwick ProFet 3.2 a WCA211 PRO, Ampeg SVT 410 HLF, Behringer BTR2000
0 xLajků:

112

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

nechci bejt moc chytrej (po bitvě je každej generálem)ale co takhle dát do toho nesprávnýho výstupu nějakou například plastovou zástepku,aby se Ti toto vůbec nepřihodilo,nebo možná existuje originální profesionální záslepka?Možná by stačilo i jen přelepení tou šedivou docela dobře držící páskou ve více vrstvách,aby to bylo tzv. blbuvzdorné-bez urážky.Jo a ještě k těm ohmům na tý kombinovaný bedně.Zapojil bych ty 8-mi Ohmové do série.................=16 Ohmů No a ty 16ti Ohmové paralalně a k tomu taky paralelně a dostaneš výpočtem impedanci 5,33Ohmů.Tu hornu si připoj s tím,co u toho bylo.Pozor však na výkon-nehulil bych to víc jak na 3/4 !!!!!!!!!,jinak by některá ta stovka nemusela vydržet.Není to vůbec ideální řešení,ale využiješ všechno,co máš k dispozici,nebudeš muset díry po dvou repro zaslepovat a získáš plochu 4 repro a né jen dvou.To je můj názor na toto snad slušně fungující provizórium.čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

113

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Mám pro všechny, co mi radili a pomáhali zajímavé zjištějí! big_smile Dnes jsem přišel na to, že se můj aparát zachránil a vyhodil jen pojistky do zásuvek! big_smile Dnes jsem na to přišel, protože vytekla lednička! big_smile To je borec!

Schecter Diamond Series Elite 5, Cort GB 34 A, Behringer BX 4500 450w, Hartke VX 410 400w, Gallien Krueger Backline 110 70w
bandzone profil: http://bandzone.cz/fan/tashi
0 xLajků:

114

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tashi napsal:

Mám pro všechny, co mi radili a pomáhali zajímavé zjištějí!  Dnes jsem přišel na to, že se můj aparát zachránil a vyhodil jen pojistky do zásuvek!  Dnes jsem na to přišel, protože vytekla lednička!  To je borec!

To si vychytal! Za to ťa uznávám! big_smile tak hlavně že je zesák ok....akorát nechápu to kovový cvaknutí...:D jinak pokud mě osobně by zesák nejel, rozhodně prví, co zkontroluju, je vypínač na zesilovaci a pokud to nejde dál, kontroluju, jestli je to ve šťávě a pokud je, kontroluju, jestli je zásuvka pod proudem.

Bands: Rattle Bucket (8/2012), overhype (od 2004 zakladatel, do 3/2012), Crash Road (7/2011)
Stuff: Ibanez SR505BM + Glockenklang Soul head + homemade 2x10 BEYMA box 500W
0 xLajků:

115

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Pavel Lasnovský napsal:

To si vychytal! Za to ťa uznávám!  tak hlavně že je zesák ok....akorát nechápu to kovový cvaknutí...:D jinak pokud mě osobně by zesák nejel, rozhodně prví, co zkontroluju, je vypínač na zesilovaci a pokud to nejde dál, kontroluju, jestli je to ve šťávě a pokud je, kontroluju, jestli je zásuvka pod proudem.

no jo no... tak já ten aparát mám v suterénu našeho paneláku, kde je něco jako zkušebna... a tam nic jinyho momentálně nebylo v zásuvkách, kromě toho zesilovače. Takže, když to přestalo jít tak mě nenapadlo zkontrolovat pojistky, protože vše ostatní šlo (světla atd), ale zásuvky nešly a to mě vzhledem k tomu, že v nich nic nebylo zapojenýho nenapadlo. To prozradila až ta lednička. big_smile

Schecter Diamond Series Elite 5, Cort GB 34 A, Behringer BX 4500 450w, Hartke VX 410 400w, Gallien Krueger Backline 110 70w
bandzone profil: http://bandzone.cz/fan/tashi
0 xLajků:

116

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Pánové mám dotaz.
Je možné, aby kytarář udělal z 600W 8Ohmu......1200W 4Ohmy, přepojením s možností přepojení zpět?
Děkuji za jakýkoliv postřeh.

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

117

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

To by bylo příliš snadné, takhle by najednou šlo všechno. 600W bude vždy 600W, výkon nezáleží na zapojení ale na odolnosti reproduktorů. Prostě více nesnesou, při vyšším výkonu se upečou nebo roztrhají.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

118

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Výkon (resp. příkon) bude pořád stejný, jak psal Kalfar. Impedance může být nižší přepojením reproduktorů. Ale že by někdo přepojením repráků zvýšil jejich příkon, to jsem ještě neviděl smile

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

119

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Beru právě mesu PH 4x10 a chlapík mi řekl že je to kytarářem předělané z 8ohmu/600W na 4ohmy 1200W.
Myslíte že bude bedna ok??? docela to teče, rozmýšlím se totiž ještě nad mesou 2x10 roadready s Elektrovoice.
váha je skoro stejná..cena jen o 4 litry navrch u te 4x10.
co by jste brali vy chlapi?prosím o radu

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

120

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Špalabass napsal:

chlapík mi řekl že je to kytarářem předělané z 8ohmu/600W na 4ohmy 1200W

To je blbost, když ty repráky mají jednou 600W, tak z nich mávnutím kouzelného proutku 1200W neudělá...

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

121

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Zeptej se ho, jak to předělal, co tam změnil. Pokud ti řekne jen zapojení, tak to neber, buďto lže on tobě, nebo lhal kytarář jemu. Pokud řekne, že vyměnil reproduktory, tak si to dobře prohlédni, jestli to můžeš nějak poznat, že tam jsou jiná repro nebo že bedna byla otevřená.

Tak jako tak je to hodně podezřelé, co říká.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

122

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tohle mi napsal:

Jedná se o klasickou Mesu Powerhouse 410, reproduktory klasika B&C Speakers
10PLB76 400w, standartně je to dělané na 600w / 8 ohm ale já jsem si to nechal u
kytaráře přepojit na 1200W/ 4 ohm. Neni problém si to kdykoli nechat
změnit,mám 4ohm zesilovač tak jsem to chtěl využít.

Teď jsem mu napsal že je to blbost aby se to takhle "mávnutím proutku" měnilo, tak sem zvědav co z něho vyleze.

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

123

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Výkonu bych třeba věřil, ale nechápu to zapojení, nedokážu to domyslet tak, aby byla 4 repra zapojená do 4 Ohmů.

V osmi Ohmech to jsou dvě v sérii paralelně, to je jasný. Ale 4 Ohmy z toho rozumě nejdou. Snad jen 3,2 nebo kolik to vychází, když ti přepojí jedno repro ze série na paralel. Tak jako tak celkem prasárna.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

124

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tak jo..volal mi a věci se mají tak:
"spletl jsem se...nechal jsem si to u kytaráře přepojit z 600W/8omu na 1600W/2ohmy abych naplno využil zesik. Šlo prý o přepojení dvou drátků. Musím k tomu mít prý celolampu aby to utáhla.

Mám k tomu celolampu Laney nexus tube 400W 2/4/8 ohmu a bednu SWR Triad 4ohmy...protože repra kmitají jako blázen při volume na 4 tak chci ještě jeden box...4 ohmy mi byli doporučeny jako správná varianta.

Chlapík mi řekl, že to chce vyzkoušet a že by se to popřípadě přepojilo zpět na těch 8 ohmu.. seriově/paralelně. Prý by to ani nějak nehrálo potichu ale šlo by do toho míň výkonu ze zesáku...
Pojedu ale do Prahy 300 kiláků a na nějaké nejisté zkoušení nejsem zvědav. Tak se ptám: bude to s těma 2 ohmama OK??
Pořád mě chlapík utvrzuje vzít tu 2x10 RR....ta má prý 4,7 ohmu..podle toho jestli je horna zaplá nebo ne.
Poraďte prosím..do Prahy pojedu na Black Sabath tak to chci sfouknout už zítra...

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

125 Naposledy upravil: e.t. (06. 06. 2012 07.29:14)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

nevim co chtel vymackat ze zesaku, ze si nechal predratovat powerhouse bednu, imho jsou tyhle bedny vymyslene vic nez dobre a hrajou nahlas jako kraaava. za mne nebrat. roadready s EV bude uz taky dobrej veteran...
aneb koupim si Imperezu STi WRX a Lojzek z garaze za rohem mi to na parkale precipuje bo to nejede, vulgo vidle tuzing v akci

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

126

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Špalabass napsal:

Mám k tomu celolampu Laney nexus tube 400W

tohle muze byt prima aparat (videl amslysel jsem na to hrat Mikea Watta u Iggyho Popa na vlastni usi) ale musi se to asi vytavit a dost dobre si to neumim predstavit na zkusebne..volume na 4 ani nenazhavi lampy, ne?

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

127

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tobě by se hodila druhá 4 Ohmová bedna, aby jsi mohl na větších akcích tahat obě. 2 Ohmovou nezapojíš a 8 Ohmová ti moc nepomůže. Rozhodně si to dobře vyzkoušej, nejlépe s tvojí basou a hlavou a uvidíš sám, co to bude dělat a jak nahlas to bude hrát.

Jestli ty lítající repra nejsou kvůli něčemu jinému? Třeba zkreslení?

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

128

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Špalabass napsal:

...nechal jsem si to u kytaráře přepojit z 600W/8omu na 1600W/2ohmy abych naplno využil zesik. Šlo prý o přepojení dvou drátků. Musím k tomu mít prý celolampu aby to utáhla.

Mám k tomu celolampu Laney nexus tube 400W 2/4/8 ohmu a bednu SWR Triad 4ohmy...protože repra kmitají jako blázen při volume na 4 tak chci ještě jeden box...4 ohmy mi byli doporučeny jako správná varianta.

Nějak mi to nesedí a z popisu Tvé situace mám divný pocit.
1- Přepojit ten box z 8 ohm na 2ohm, tomu rozumím, pokud jsou po 2 ohmech. Ale z 600w udělat 1600W je nesmysl. Někdo Ti buď lže a nebo neví o čem mluví a o to hůř.
2- Další divná věc je ten důvod. Osobní zkušenosti s hlavou  Laney nexus tube 400W sice nemám, ale pokud vím, tak by měla dávat plný výkon do 2 i do 4 a též do 8ohmů. A v tom případě přepojování boxu je naprostý nesmysel a zbytečné vrtání v něčem, co funguje.
3- Doporučuji nechat si box dát do původního stavu - tedy 8 ohm. Ovšem někde jinde, u někoho, kdo tomu fakt rozumí a je důvěryhodný.
4- Jediný smysel tedy vidím v případném dokoupení dalšího boxu 8ohm. Ale někde jinde. Výkonově bude sice hlava využitá pořád stejně, ale zvýší se citlivost a tedy i celková hlasitost sestavy, a zároveň reduktory nebudou tolik plandat.
5- Holt, když má 10" reproduktor dobře zpracovat 100W RMS ve spektru basové kytary, tak musí nějakou tu výchylku zvládnout a pak plandá :-)  Ale po důvodu plandání při volume na 4 bych pátral někde jinde.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

129

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

karadam napsal:

Ale z 600w udělat 1600W je nesmysl. Někdo Ti buď lže a nebo neví o čem mluví a o to hůř.

Jestli tam jsou 400W repra, tak 600W bylo asi pro jistotu, aby to déle vydrželo hrát. Teď mu prostě řekl čistý součet všech příkonů. A nebo tomu tak je, že když jsou repra v sérii, tak se ten výkon o trochu sníží. Teď jen spekuluju, ale taková možnost tu je.

karadam napsal:

5- Holt, když má 10" reproduktor dobře zpracovat 100W RMS ve spektru basové kytary, tak musí nějakou tu výchylku zvládnout a pak plandá :-)  Ale po důvodu plandání při volume na 4 bych pátral někde jinde.

Teď jsem si tak vzpomněl, před dvěma týdny mě při zvučení pěkně pozlobila jedna promáčklá mřížka u výškového boxu a to i přes to, že hraje od 160Hz výš. Takhle rozdivočet jí dokázala obyčejná basa bez zkreslení, která měla tak pekelnej průběh. Zkus nejdřív jiný box, jestli tam budou repra lítat stejně.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

130

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Špalabass napsal:

SWR Triad 4ohmy...protože repra kmitají jako blázen při volume na 4 tak chci ještě jeden

Někde je něco špatně, Triada jsem měl léta a repráky se ani nehnuly. Obecně, aparáty se kterýma jsem měl tu čest tohle nedělaly, repro maličko dejchá ale nelítá.

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

131

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Když sem kupoval tuhle moji Mesu tak sem jí nechával prohlížet u ESH servisu a bylo mi řečeno že se dá přepojit na 2 ohmy pokud bych měl celolampu která to zvládne. To už je ale masakr.

Stejně je ta mesa high end, na mně moc moderní smile ale asi to nejlepší na co jsem zatim hrál..

Fender Precision Bass Aerodyne /w. Seymour Duncan SPB-3
Ampeg SVT CL / Ampeg SVT 450 H / Orange OBC 115 / Orange OBC 410
Tech 21 SansAmp Bass Driver / Boss TU-3 / Monster Cable
0 xLajků:

132

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Borci, jak se teď v poslední době touhle elektrikařinou zabývám víc a víc, mám dotaz. Když mám zesák 4 ohmy a rád bych k němu měl dva boxy, ale bohužel mám zatím peníze jen na jeden...kolika ohmovou bednu si mám pořídit? Když si seženu čtyřku, abych využil zesák naplno i s jednou bednou, druhou bednu už k tomu asi nezapojím, co? když bych totiž k jedné 4ohm švihl druhou 4 ohm, mám z toho logickou úvahou najednou 2 ohm a tím si odvařím zesák, je tak? je jediným východiskem koupit osmiohmovou bednu a šidit se tím třeba jeden rok, než našetřím na další, o výkon? Další věc. Když ty dva repráky mám, není potřeba všude tahat oba. Do menších klubů si člověk klidně vezme jen jeden box a zase se tím šídí...jak to je? smile

Bands: Rattle Bucket (8/2012), overhype (od 2004 zakladatel, do 3/2012), Crash Road (7/2011)
Stuff: Ibanez SR505BM + Glockenklang Soul head + homemade 2x10 BEYMA box 500W
0 xLajků:

133

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Pavel Lasnovský: Nepohlížej na to jako na "šizení se". Jinak máš pravdu, když tak dvě bedny po 8 ohm. Ale na akce kde stejně nemáš Volume zdaleka  na 100% , a to v klubech asi nemáš snad nikde, tak stejně plný výkon zesilovače nepotřebuješ.
A když tak je dobré brát v úvahu i citlivost boxu a pod 100db nejít. Pak Ti možná bude na všechno stačit jen jedna.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

134 Naposledy upravil: Jednostrunka (09. 06. 2012 09.29:34)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Pavel Lasnovský napsal:

Když mám zesák 4 ohmy a rád bych k němu měl dva boxy, ale bohužel mám zatím peníze jen na jeden...

Pro  nejjednoduší případ sis odpověděl sám. Jsou tu sice možnosti nechat si navinout trafo  pro převod impedance , použít k 1*15 boxu nebo (v malých klubech) samostatně  jen 2 reproduktory z 4*10 resp. 4*12 apod. , ale nechci ti zbytečně blbnout hlavu,jestli nemáš ambice reprákového experimentátora. Hlavně pro nízké frekvence je důležitější plocha reproduktorů než výkon- dva stejné reproduktory zapojené do série hrají někdy i hlasitěji než jeden, i když výkon při dvojnásobné impedanci klesne. Ale 2 různé reproduktory v sérii nemusí mít dobrý zvuk. Dva 8ohmový boxy pro jednoduchost a blbovzdornost zapojení budou asi nejlepší volbou.Obavy z šizení-nevyužití plného výkonu zesilovače bych taky pustil z hlavy.

0 xLajků:

135

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Zdarec,
nakonec jsem nevzal ani jedno...PH bylo pochybné a ta 2x10 RR bylo prostě jalové..., zkoušel jsem to přes  MB +400 asi se starýma lampama protože to bylo prostě jalovisko..za 14 tacu...25 let stará bedna navíc vážící 40kg..ne.

Mám teď možnost koupit buď Goliatha 4x10 nebo Working Pro 4x10, obojí ale 8ohmu. Podle toho co psal karadam by to bylo v pohodě??

karadam napsal:

Jediný smysel tedy vidím v případném dokoupení dalšího boxu 8ohm. Ale někde jinde. Výkonově bude sice hlava využitá pořád stejně, ale zvýší se citlivost a tedy i celková hlasitost sestavy, a zároveň reduktory nebudou tolik plandat.

kalfar píše že mi moc nepomůže 8 ohmu...
Nešlo by to taky přepojit z 8 na 4ohmy?
Co myslíte?

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

136

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Špalabass napsal:

kalfar píše že mi moc nepomůže 8 ohmu...

Špatně jsem se vyjádřil, 8 Ohmová ti nepomůže jako druhá bedna ke tvé současné. Naopak, jestli tvůj zesilovač dává 400W bez ohledu na impedanci beden, tak 8 Ohmová bude stejně dobré řešení jako jiná. Naopak ještě by "teoreticky" mohla být o trošku lepší díky menším ztrátám v kabelu, protože ti tam nepotečou tak velké proudy a taky větší životnosti reproduktorů.

Špalabass napsal:

Nešlo by to taky přepojit z 8 na 4ohmy?

Tohleto ty vůbec nepotřebuješ. Přestaň řešit takovéhle nesmysly a rozmysli se, co vlastně chceš! Musíš si najít kritérium, podle čeho vybírat. Ty vůbec nevíš, co chceš!

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

137 Naposledy upravil: permooon (11. 06. 2012 12.43:46)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

vůbec bych se toho 8ohm Goliatha nebál že by ti to neutáhl.Šak toho Lejnyho můžeš přepojit do 8ohm a bude pořád hrnout do plnejch

Yamaha TRB 5P, Harley Benton PJ-5HTR DeLuxe
MarkBass LM 250 black, MarkBass 102P Traveler, MarkBass 151P Traveler, Warwick WCA 210, Behringer BXR 1800 H, Warwick Blue Cab 60
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8842
0 xLajků:

138

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Snad se tolik nestalo.

kalfar napsal:

Špatně jsem se vyjádřil, 8 Ohmová ti nepomůže jako druhá bedna ke tvé současné. Naopak, jestli tvůj zesilovač dává 400W bez ohledu na impedanci beden, tak 8 Ohmová bude stejně dobré řešení jako jiná. Naopak ještě by "teoreticky" mohla být o trošku lepší díky menším ztrátám v kabelu, protože ti tam nepotečou tak velké proudy a taky větší životnosti reproduktorů.

8 Ohmová mi teda nepomůže, nebo bude "naopak" stejně dobrá jako 4 Ohmová, nebo "naopak" teoreticky lepší?
Opravdu nic ve zlém ale můžeš mi to pomoct pochpit?

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

139

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Špalabass napsal:

8 Ohmová mi teda nepomůže, nebo bude "naopak" stejně dobrá jako 4 Ohmová, nebo "naopak" teoreticky lepší?
Opravdu nic ve zlém ale můžeš mi to pomoct pochpit?

Spíš mi ty řekni, co vlastně chceš? Myšleno to bylo tak, že 8 Ohmová by se s tvojí současnou 4 Ohmovou bednou moc dobře nesešla. Jinak neexistuje lepší a horší, co se týče impedance, alespoň u vašich aparátů. Impedance je charakteristikou bedny, která nemá žádnou vypovídající hodnotu ve vzathu ke zvuku bedny.
Ale všechno stojí na tom, co chceš? Podle toho se dá říci, co bude pro tebe lepší?

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

140

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Chcu tady zjistit, co teda zapojím a jak by to mělo teoreticky hrát. Zkušený basák mě když sem chtěl brát 4x10 8 Ohmu k tomu co mám teď řekl, že by ta bedna hrála podstatně víc potichu než Triad.
Karadam napsal, že by se s 8Ohm bednou zvýšila citlivost a podobně. Ty jsi napsal, že je pro mě vhodná 4Ohmová bedna....dohromady mám v tom docela guláš.
Když už koupím k Triadovi Goliatha..chci ho využít naplno...tzn. aby to hrálo vyrovnaně, proto jsem se ptal jestli jde přepojit z 8 Ohmu do 4....není totiž pořád k mání.

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

141 Naposledy upravil: permooon (11. 06. 2012 14.10:00)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

tak jestli je triad 4ohm tak kup ještě jednu 4ohm bednu třeba toho golitha jako celek ti bude dávat 2ohm což by ten Lanýž měl přechroustat.Vždyť tam má vzadu ten fofr čudlík na impedanci ne??mělo by tam být na výběr i 2ohm.jinak vyrovnaně úplně hrát určitě nebude ten Goliath se bude vedla Triada nudit ale to bys měl poznat až na festivalových pódiích kde nevidíš na druhý konec pódia.na zdejších pódiích to opravdu nebude znát

Yamaha TRB 5P, Harley Benton PJ-5HTR DeLuxe
MarkBass LM 250 black, MarkBass 102P Traveler, MarkBass 151P Traveler, Warwick WCA 210, Behringer BXR 1800 H, Warwick Blue Cab 60
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8842
0 xLajků:

142

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Díky. Nebudu vymýšlet s přepojováním...hold budu muset počkat až bude k mání ve 4Ohmové verzi.

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

143

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

wink tak tak bylo by zbytečný vymýšlet něco co už v mnoha variantách vymyslený je a v podstatě to je za stejný háky

Yamaha TRB 5P, Harley Benton PJ-5HTR DeLuxe
MarkBass LM 250 black, MarkBass 102P Traveler, MarkBass 151P Traveler, Warwick WCA 210, Behringer BXR 1800 H, Warwick Blue Cab 60
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8842
0 xLajků:

144

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

anebo pokud máš toho Goliáša za pěknej peníz tak prodej Triada a sežeň něco 8ohm místo něj.Ono kdyby ses v budoucnu rozmyslel že už Lanýže nechceš a chtěl by si využít dál svou sestavu tak málo zesilovačů umí hrát do 2ohm.Ale to už je jenom na tobě jakou cestu zvolíš

Yamaha TRB 5P, Harley Benton PJ-5HTR DeLuxe
MarkBass LM 250 black, MarkBass 102P Traveler, MarkBass 151P Traveler, Warwick WCA 210, Behringer BXR 1800 H, Warwick Blue Cab 60
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8842
0 xLajků:

145

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Dobrá úvaha ale to už je na mě velké budoucno(snad:D). Navíc s Triadem sem víc než spokojený.

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

146

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Mám takovej blbej dotaz..když má moje lampová hlava výstupy na 4 a 8 Ohm znamená to, že bude mít pořád stejný výkon, ať už budu mít 4 nebo 8 ohmovou bednu pouze zapojenou do příslušné díry?

Spector Rebop 4, Kodiac 100W celoflaška + box JanecOrange 2*12
0 xLajků:

147

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Dragunov: Jo, u lampáče bude výkon pořád stejnej.

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

148

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Pokud chceš mít dvě bedny, tak ty by měli mít stejnou impedanci, jinak by jedna byla zatěžována víc a druhá méně. Jakou kombinaci si vybereš, už je na tobě. Já ti totiž nerozuměl, jestli chceš bednu jinou, další, nebo co vlastně. S tím přepojováním, já osobně bych to nedělal, výrobci to mají tak zapojené z určitých důvodů a určitě mají více vědomostí, než Pepík elektrikář nebo Honza kytarář z Horní Dolní.

Špalabass napsal:

Karadam napsal, že by se s 8Ohm bednou zvýšila citlivost a podobně.

To je podle mne hloupost. Impedance nemá s citlivostí nic společného.

Špalabass napsal:

chci ho využít naplno...tzn. aby to hrálo vyrovnaně,

Úplně stejně vyrovnaně budou hrát jen dvě zcela stejné bedny. Protože v rozdílných bednách jsou jiné repráky s jinými vlastnostmi a jinak naladěné, nikdy se nedá dosáhnout naprosto vyrovnaného průběhu. Proto je dobré to vyzkoušet.

A shrnul bych to takhle, pokud ti tvá současná bedna nevyhovuje, zbav se jí. Kup si jinou, kterou si vyzkoušíš a bude hrát tak, jak ty chceš. Přidání jiné bedny ti tu původní bednu nezmění.

A vzhledem k tomu, že máš hlavu, které je impedance ukradená, já osobně bych viděl jako nejvýhodnější koupit novou 8Ohmovou bednu. Z elektrického hlediska do ní půjde nejmenší proud, to prospěje životnosti. Z hudebního hlediska, až třeba budeš shánět jinou hlavu, třeba nelampovou, můžeš jí klidně k té nové bedně zapojit a půjde bez problémů dokoupit další.

Jen mě tak ještě napadá jedna otázka pro někoho, kdo se vyzná v lampách: nemění se nějak zvuk a charakter lamp při různých impedancích? Protože jednou je vyšší napětí a nižší proud, podruhé je to naopak.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

149 Naposledy upravil: permooon (11. 06. 2012 19.41:56)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

kalfar napsal:

Pokud chceš mít dvě bedny, tak ty by měli mít stejnou impedanci, jinak by jedna byla zatěžována víc a druhá méně. Jakou kombinaci si vybereš, už je na tobě. Já ti totiž nerozuměl, jestli chceš bednu jinou, další, nebo co vlastně. S tím přepojováním, já osobně bych to nedělal, výrobci to mají tak zapojené z určitých důvodů a určitě mají více vědomostí, než Pepík elektrikář nebo Honza kytarář z Horní Dolní.

Špalabass napsal:

Karadam napsal, že by se s 8Ohm bednou zvýšila citlivost a podobně.

To je podle mne hloupost. Impedance nemá s citlivostí nic společného.

Špalabass napsal:

chci ho využít naplno...tzn. aby to hrálo vyrovnaně,

Úplně stejně vyrovnaně budou hrát jen dvě zcela stejné bedny. Protože v rozdílných bednách jsou jiné repráky s jinými vlastnostmi a jinak naladěné, nikdy se nedá dosáhnout naprosto vyrovnaného průběhu. Proto je dobré to vyzkoušet.

A shrnul bych to takhle, pokud ti tvá současná bedna nevyhovuje, zbav se jí. Kup si jinou, kterou si vyzkoušíš a bude hrát tak, jak ty chceš. Přidání jiné bedny ti tu původní bednu nezmění.

A vzhledem k tomu, že máš hlavu, které je impedance ukradená, já osobně bych viděl jako nejvýhodnější koupit novou 8Ohmovou bednu. Z elektrického hlediska do ní půjde nejmenší proud, to prospěje životnosti. Z hudebního hlediska, až třeba budeš shánět jinou hlavu, třeba nelampovou, můžeš jí klidně k té nové bedně zapojit a půjde bez problémů dokoupit další.

Jen mě tak ještě napadá jedna otázka pro někoho, kdo se vyzná v lampách: nemění se nějak zvuk a charakter lamp při různých impedancích? Protože jednou je vyšší napětí a nižší proud, podruhé je to naopak.

2Špalabass: tak tady je to vysvětlené odborně big_smile jsem prostě vidlák z dědiny  tak se omlouvám zá mě vysvětlení.Taky bych volil 8ohm bedny.Nikdy nevíš co tě trkne a Lanýžovi je fuk čím mu uděláš radost.Když jsi spokojen s Triadem nejlepší by bylo sehnat ještě jednoho
P.S. mám dotaz jenom ze zajimavosti když si seženeš dvě stejné bedny třeba 4x10 nebo kombi 4x10 + 1x15 a do toho lampáč kde se toto dá využít na českých klasických pódiích?? big_smile big_smile big_smile

Yamaha TRB 5P, Harley Benton PJ-5HTR DeLuxe
MarkBass LM 250 black, MarkBass 102P Traveler, MarkBass 151P Traveler, Warwick WCA 210, Behringer BXR 1800 H, Warwick Blue Cab 60
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8842
0 xLajků:

150

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Díky chlapi..mám jasno.

permooon napsal:

Když jsi spokojen s Triadem nejlepší by bylo sehnat ještě jednoho

To bych byl asi nejradši ale sehnat dalšího 4ohmového kouska je pro mě dost obtížné...musím začat pořádně ňůrat na zahraničních bazarech...
znám zatím jen v podstatě hudebnibazar.cz.

permooon napsal:

P.S. mám dotaz jenom ze zajimavosti když si seženeš dvě stejné bedny třeba 4x10 nebo kombi 4x10 + 1x15 a do toho lampáč kde se toto dá využít na českých klasických pódiích?? big_smile big_smile big_smile

Čoveče o víkendu jsem to v kulturáku vytavil na polovinu vykonu a bylo to v klidu. Takže takový problém to nebude smile

Cort Funkmašína na to domácí...
0 xLajků:

151

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

kalfar napsal:

Špalabass napsal:

    Karadam napsal, že by se s 8Ohm bednou zvýšila citlivost a podobně.

To je podle mne hloupost. Impedance nemá s citlivostí nic společného.

Citlivost jednotlivého reproduktoru se samozřejmě nezmění, ale při paralelním zapojení reproduktorů a tedy i boxů, se zvýší celková citlivost soustavy. Takže to bude při stejném příkonu hrát hlasitěji. Tak to prostě je.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

152

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

karadam napsal:

Citlivost jednotlivého reproduktoru se samozřejmě nezmění, ale při paralelním zapojení reproduktorů a tedy i boxů, se zvýší celková citlivost soustavy. Takže to bude při stejném příkonu hrát hlasitěji. Tak to prostě je.

Ale při stejném příkonu se sníží zatížení jednotlivých reproduktorů, takže to bude hrát stejně nahlas jako předtím. Tak to prostě je.

Jediný rozdíl je v tom, že při snížení impedance se u klasických zesilovačů zvýší jejich výstupní výkon. Pak to hraje o pár dB hlasitěji. Bohužel u lampových tomu tak není, jak bylo řečeno.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

153

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

karadam napsal:

při paralelním zapojení reproduktorů a tedy i boxů, se zvýší celková citlivost soustavy

Já se přiznám, že s tímhle rčením mám docela zásadní problém. Impedance jednotlivých reproduktorů se nemění. Citlivost jednotlivých reproduktorů se také nemění. Proud a napětí je odvislé od impedance každého jednotlivého reproduktoru a nezáleží na tom, jak jsou zapojené.
Proto netuším, jak přepojení reproduktoru může změnit celkovou citlivost?
Určité změny citlivosti dosáhneš pomocí bassreflexu, jinak ne.

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

154

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Teď mě napadá dumping faktor zesilovače, který lépe "spolupracuje" s paralelně zapojenými reproduktory, ale to ovlivní pouze výchylku membrány, ne citlivost.

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

155

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Damping Faktor je poměr impedance zátěže k vnitřní impedanci zdroje Ri. Má-li bedna 8 ohmů a Ri zesilovače je 0,008 ohmů, pak DF=1000 (má-li propojpovací kabel 0 ohmů). V případě reálného kabelu je jeho impedance součástí Ri. DF vůbec nezajímá jak je bedna zapojená, jen její impedance.

0 xLajků:

156

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

kalfar & gasi : Při použití dvou reproduktorů ve společné soustavě vzroste citlivost té soustavy až o 3db. Nárůst není rovnoměrný v celém spektru kmitočtů, v basech je větší. Příčina je mimo jiné i větší plocha membrány na zpracování stejného příkonu a svůj vliv má i vzájemná poloha reproduktorů. Pro to ta větší účinnost a tedy větší hlasitost při stejném příkonu. Bližší info lze získat třeba na Audiowebu nebo podobných stránkách či odborné literatuře.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

157

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tady se ale celou dobu jednalo o přepojení stávajících reproduktorů, nešlo o přidávání, to je dost podstatný rozdíl smile Pokud vezmeš dvě bedny, každá osm ohmů a zapojíš je dohromady, skutečně vzroste citlivost o 3dB proti jedné bedně, protože se zdvojnásobil zdroj akustického tlaku, v tom samozřejmě souhlasím. Ale jakýmkoliv přepojováním stále stejného počtu reproduktorů se ti s citlivostí nic neděje.

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

158

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

to Hocke: mea culpa, DP faktor jsem do toho neměl tahat.

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

159

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

karadam napsal:

Při použití dvou reproduktorů ve společné soustavě vzroste citlivost té soustavy až o 3db. Nárůst není rovnoměrný v celém spektru kmitočtů, v basech je větší. Příčina je mimo jiné i větší plocha membrány na zpracování stejného příkonu a svůj vliv má i vzájemná poloha reproduktorů. Pro to ta větší účinnost a tedy větší hlasitost při stejném příkonu. Bližší info lze získat třeba na Audiowebu nebo podobných stránkách či odborné literatuře.

Ano, ale stejný výkon se rozloží do dvou reproduktorů, takže každý reproduktor bude mít o 3dB menší hlasitost než kdyby hrál sám. Následně je z toho opět nula.

Půlený snímač přináší největší potěchu mému uchu i srdci.
0 xLajků:

160

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

to karadam: nárust citlivosti o tři dB je podmíněn zdvojnásobením výkonu, resp. příkonu zdroje zvuku. Pokud vemeš zesák, který do 4 ohmů dává dvakrát větší výkon, než do osmi ohmů, tak ano, akustický tlak se zvýší o 3dB. Většinou je ale výkon do 4 ohmů zhruba 1,5krát vyšší, takže ten nárust akustického tlaku je nižší, nicméně asi nebude nulový.

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

161

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

E - chjo.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

162

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

karadam napsal:

E - chjo.

To nad náma lámeš hůl? smile

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

163

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Gasi napsal:

karadam napsal:

    E - chjo.

To nad náma lámeš hůl? smile

Ale to snad ani ne-e smile Jen neumím krátce a jednoduše vysvětlovat a na dlouhé nemám čas smile  Proto doporučuji raději prohledání třeba toho Audiowebu, kde se k této problematice člověk dozví víc detailů.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

164

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Tak ono pro nás je to jedno, ale kdo se tu ptal, by se měl podívat na ten audioweb.

Ve výsledku si stejně člověk vybírá podle sluchu a na celou elektroakustiku sere pes big_smile

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

165

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Protože tu motáme dohromady a)dva různé dotazy -1. smysluplnost  přepojení reproduktorů bedny na jinou impedanci 2. nákup druhé bedny a připojení jedné nebo dvou beden na jeden zesilovač, a za b) výkony ve smyslu akustický tlak a elektický příkon. Myslím, že naše odpovědi nakonec tazatelům ve výsledku moc nepomohly.

0 xLajků:

166

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

hoši, ja to čítam zhora, zdola a furt tomu nechápem... Takže ak by som si kúpil dajme tomu Ampeg PF-500, ktorý má pri 4Ohmoch 500W a 300W pri ôsmich. Tuto majú obe bedne výkon myslím 400 alebo 450W.
http://www.vintage-blue.us/tb/pfstack.jpg
čiže jak to je? keď mám 500W apec, môžem zapojiť 2x500W 8ohm reprobedne?

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

167

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Když si koupíš PF 500 tak ti bude dávat do každé z těcho dvou 8ohm beden 300W.
Když ho zapojíš do 4ohm bedny bude ti do té jedné dávat 500w.

Když máš 8ohm bedny můžeš k zesilovači připojit 2 bedny celkem.

Když máš 4ohm bednu můžeš připojit pouze jednu bednu.

Fender Precision Bass Aerodyne /w. Seymour Duncan SPB-3
Ampeg SVT CL / Ampeg SVT 450 H / Orange OBC 115 / Orange OBC 410
Tech 21 SansAmp Bass Driver / Boss TU-3 / Monster Cable
0 xLajků:

168

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

to si tam mozem dat rovno 4ohm 500w, pokial by som tam dal dve 500W 8ohm, tak by som mal kolko wattov? neorientujem sa v tom dlho, takze v tom mam uplny hokej. dik smile

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

169

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

kubanez napsal:

pokial by som tam dal dve 500W 8ohm, tak by som mal kolko wattov?



Tiger napsal:

tak ti bude dávat do každé z těcho dvou 8ohm beden 300W

fuck the styles
profil
0 xLajků:

170

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

pokud máš dva 500W repráky, tak  ta bedna SNESE 1000W ať to zapojíš, jak chceš...

ovšem to KOLIK TI DÁ zesilovač do takovýho, nebo makovýho zapojení je věc jiná  ... ale to už se tu řešilo asi milionjedenkrát

Trace Elliot Club #7
Peavey Cirrus USA Walnut/Wenge r.v.1998
bedny - Trace Elliot 1048h a 1518 , preamp - SWR Grand Prix, v efektovce - Tech21 PSA1.1, bezdrát - Sennheiser EW100 G2, ladička - Korg DTR 1000, zesák - Solton aa Craaft - MOS-FET - 800W
      prodávám: Trace Elliot BLX80 GP7SM a Ampeg SVP Pro
0 xLajků:

171 Naposledy upravil: Aidamos (13. 10. 2013 15.11:39)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

O.Neill napsal:

ovšem to KOLIK TI DÁ zesilovač do takovýho, nebo makovýho zapojení je věc jiná  ... ale to už se tu řešilo asi milionjedenkrát

Bohužel po tom, co ukončila svou činnost Úložna, je původní článek nepoužitelný, páč tam chybí obrázky všech zapojení a patřičných výpočtových vzorců. Bohužel ty obrázky nemám nikde schované, takže je budu muset nakreslit znova. Zatím jsem na to neměl čas, chuť ani náladu sad

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

172

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Aidamos napsal:

Bohužel po tom, co ukončila svou činnost Úložna, je původní článek nepoužitelný, páč tam chybí obrázky všech zapojení a patřičných výpočtových vzorců. Bohužel ty obrázky nemám nikde schované, takže je budu muset nakreslit znova. Zatím jsem na to neměl čas, chuť ani náladu sad

Měl jsem čas, chuť i náladu, takže původní článek je už zase použitelný: http://baskytara.com/topic8072-zapojeni … -ohmy.html

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
1 xLajků:

173

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Jak pánové rozumíte tomuto zadnímu panelu?
Chápu to správně,že speakony mají společný zesilovač a do každého z nich mohu zapojit minimálně 8ohm box,což mi dá ve výsledku ty minimální 4 ohmy u vedené zřejmě pro oba speakony společně?
Nebo že by ty 4 ohmy bylo minimum pro každý speakon?to bych se pak dostal při zapojení dvou 4 ohmových beden na dva což je asi blbost,když zesilovač má ve specifikaci 500W/4ohmy.

http://baskytara.com/img/m/2186/t/p19065pms31h9h1ha8dl4pp61bl23.jpg

ESP Surveyor/J-Four, GL SB2, Levin JB
Gallien Krueger MB150E
0 xLajků:

174 Naposledy upravil: Aidamos (25. 08. 2014 10.56:35)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Ty konektory jsou zapojené paralelně, tedy buď použiješ jednu nebo dvě 8ohmové bedny nebo jen jednu bednu 4ohmovou. Nebo použiješ jen jeden konektor stylem zesilovač - 8ohmová bedna - 8ohmová bedna (čili propojíš bedny mezi sebou) = 4 Ohmy celkem.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

175

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Jasné díky za potvrzení ... nebo mohu zapojit dvě 4 ohmové bedny do serie :-)

ESP Surveyor/J-Four, GL SB2, Levin JB
Gallien Krueger MB150E
0 xLajků:

176

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Holeczech napsal:

nebo mohu zapojit dvě 4 ohmové bedny do serie :-)

A to bys, prosím Tě, udělal jak?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

177

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Ony by nešli zapojit bedny tak jako repráky do serie?Přivedu jedním drátem  na plus bedny signál,z mínusu té bedny na plus druhé a z mínusu druhé zpět do zesíku uzavřu seriový obvod :-)

ESP Surveyor/J-Four, GL SB2, Levin JB
Gallien Krueger MB150E
0 xLajků:

178

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Holeczech napsal:

Ony by nešli zapojit bedny tak jako repráky do serie?Přivedu jedním drátem  na plus bedny signál,z mínusu té bedny na plus druhé a z mínusu druhé zpět do zesíku uzavřu seriový obvod :-)

slo by to urcite... ale valneho praktickeho vyznamu to nema ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

179

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

jasně neříkám že je to praktické,ale jako nouzové řešení pokud se sejdou dva 4 ohmové boxy by to šlo ... stačí 5 minut a pájka,nebo u speakonů šroubovák :-)
A co paralelně 4 a 8 ohmový box?Máme pak 6 ohmů,takže zátěž OK jen ta čtyřka bude řvát víc?

ESP Surveyor/J-Four, GL SB2, Levin JB
Gallien Krueger MB150E
0 xLajků:

180

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Ne, 4 a 8 paralelně je 2,6666.

0 xLajků:

181

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Holeczech napsal:

jasně neříkám že je to praktické,ale jako nouzové řešení pokud se sejdou dva 4 ohmové boxy by to šlo ... stačí 5 minut a pájka,nebo u speakonů šroubovák :-)
A co paralelně 4 a 8 ohmový box?Máme pak 6 ohmů,takže zátěž OK jen ta čtyřka bude řvát víc?

no ta 4 ohm bedna by řvala víc a nejvíc by řval zesák big_smile až by pak dořval

Yamaha TRB 5P, Harley Benton PJ-5HTR DeLuxe
MarkBass LM 250 black, MarkBass 102P Traveler, MarkBass 151P Traveler, Warwick WCA 210, Behringer BXR 1800 H, Warwick Blue Cab 60
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8842
0 xLajků:

182

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Hocke napsal:

Ne, 4 a 8 paralelně je 2,6666.

JJ pravda :-)

ESP Surveyor/J-Four, GL SB2, Levin JB
Gallien Krueger MB150E
0 xLajků:

183

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

permooon napsal:

až by pak dořval

Já jsem takhle asi rok týral Hartke 2500 a přežil to.

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

184

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

radoozz napsal:

Já jsem takhle asi rok týral Hartke 2500 a přežil to.

ja asi 20 minut marka a taky to prezil big_smile ... ale zkouset to znova nebudu big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

185

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Gasi napsal:

Začal bych popořádku. Zesilovač posílá do konektoru řekněme 500W/4 ohmy. Výkon se spočítá jako P = U*I = (U*U) /R (neuvažujeme ztráty), takže je tam napětí cca 44,7V. Jestliže jsou spotřebiče zapojené paralelně, je na nich stejné napětí. Jestliže seriově, prochází jimi stejný proud.

Bedny jsou zapojeny PARALELNĚ, tedy na konektorech obou beden bude stejně napětí. Obě bedny mají na konektorech stejnou impedanci 8 ohmů, takže výsledný výkon na jedné bedně bude P1=(U*U) /R = (44,7V*44,7V)/8 ohmy = 250W.

V bedně se dvěma 16 ohmovými PARALELNĚ zapojenými 10" reproduktory se tento výkon rozdělí zase podle impedance: P2=(44,7V*44,7V)/16ohmy = 124,9W.
Takže na jednom 10" reproduktoru bude řádit cca 125W.

Na konektoru bedny 4*10" je zase 250W, tedy 44,7V a impedance 8 ohmů. Vždy dva a dva reproduktory jsou paralelně, takže na každé dvojici bude stejné napětí 44,7V. SERIOVĚ zapojenými reproduktory protéká stejný proud, který se vypočítá jako: I = 44,7V/(8 ohmů +8 ohmů) = 2,8A. Výkon na jednom reproduktoru se vypočítá jako P3 = I*I*R = 2,8A*2,8A*8ohmů = 62,44W. Takže v naší bedně se 4 reproduktory, kdy má každý impedanci 8 ohmů a jsou zapojeny seriovo - paralelně, je do každého reproduktoru pouštěno cca 62,4W.

Takže jednoduchým výpočtem vidíme, že je reproduktor v bedně 2*10" přetěžován 125W, kdežto do reproduktoru v 4*10" bedně jde pouze 62,4W.

Doufám, že to je trochu srozumitelné, a ustanou tak podobné dohady smile


Když mám sestavu 410 (800w, 8 ohm, 103 dB) + 210 (400w, 8 ohm, 98 dB) dochází také k přetěžování 210, když je citlivost o 5 dB nižší?

0 xLajků:

186

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Ne, s citlivostí (decibely) nemá zatížení/přetížení nic společného. Jen s Ohmy a Watty.
Když je zapojíš paralelně (tj. sestava bude mít 4ohmy), výkon zesilovače se rozdělí 50:50.
Společně se citlivost celé sestavy maličko zvedne a bude to akusticky výkonnější.

A teď elektrický výkon:
Máš-li koncák 800W/4ohm, výkon půjde 400w a 400w do každé.
Tzn nevyužiješ výkon té 410, a 210 to zvládne na horní hraně v rámci svých parametrů .
Máš-li koncák s menším výkonem, pak naprosto OK.
Máš li 1000W/4ohm či víc, pak pozor při hraní na plné koule, 210 by to nemusela ustát.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

187

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

MartinXC napsal:

Ne, s citlivostí (decibely) nemá zatížení/přetížení nic společného. Jen s Ohmy a Watty.
Když je zapojíš paralelně (tj. sestava bude mít 4ohmy), výkon zesilovače se rozdělí 50:50.
Společně se citlivost celé sestavy maličko zvedne a bude to akusticky výkonnější.

A teď elektrický výkon:
Máš-li koncák 800W/4ohm, výkon půjde 400w a 400w do každé.
Tzn nevyužiješ výkon té 410, a 210 to zvládne na horní hraně v rámci svých parametrů .
Máš-li koncák s menším výkonem, pak naprosto OK.
Máš li 1000W/4ohm či víc, pak pozor při hraní na plné koule, 210 by to nemusela ustát.

jj, ok takže zkrátka při určité hlasitosti mi budou na te 210 repráky létat víc než na 410 jo? Já jsem si myslel, že tím, že je míň citlivá, budu potřebovat vyšší výkon na její rozhýbání, což bude kompenzovat její menší výkon oproti daleko citlivější 410.

0 xLajků:

188

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

pokud se uvedena sestava zapoji a bude hrat spolecne tak rozdil v tech citlivostech znamena, ze vykon se na nich bude delit 1:1, ale ta 210tka bude hrat vyrazne mene - dokonce o dost mene v pripade 5dB.

Rozdil 3dB znamena polovicni hlasitost, rozdil 6dB znamena rozdil 1/4 - z toho vyplyva, ze kombinovat tyto bedny nema valneho smyslu - vykon, ktery pujde do te 210 bude hur vyuzivan nez kdyby jsi ho poustel jen do te 410tky.

Je tu ale jedno velke ALE - je velmi dulezite v jakem frekv. rozsahu je citlivost udavana - pokud zhruba ve stejnem (coz se da zhruba predpokladat u 10" repraku) tak je to opravdu mrhani vykonem.

Nicmene pokud kombinujete treba 410 (103 dB) a 115 (98 dB) tak je situace jina, nebot ta 410tka takhle citlive hraje treba od 120Hz do 7kHz, ale pod 120Hz ji muze velmi strme padat citlivost takze treba pri 80Hz uz muze mit treba jen 70 dB, ale ta 115tka tam bude mit treba 76 dB takze bude hrat 4x silneji nez ta 410.

Chova se to pak jak vyhybka - to je dusledek toho, ze repraky nemaji odpor, ale impedanci coz je "odpor zavisly na frekvenci" - takhle mam ja spojeny svoje dve bedny 208 s hornama (ty jsou pres 18 dB vyhybku) a pak k tomu natvrdo 115 - obe bedny hrajou samostatne dobre, ale spolecne je to opravdu suprova zalezitost.

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

189

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

MartinXC napsal:

Společně se citlivost celé sestavy maličko zvedne a bude to akusticky výkonnější.

ne to neni pravda - to plati pokud spojujes repraky se stejnou citlivosti

zde se vykon rozdeli v pomeru 1:1 a ta polovina vykonu se bude palit v bedne, ktera bude hrat mene protoze ma mensi citlivost

pokud by to tak 410 ustala vykonove tak je lepsi hrat jen na ni samotnou

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

190

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

takže kombinace 410 + 210 je na hovno? :-D

0 xLajků:

191

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

noomak napsal:

jj, ok takže zkrátka při určité hlasitosti mi budou na te 210 repráky létat víc než na 410 jo? Já jsem si myslel, že tím, že je míň citlivá, budu potřebovat vyšší výkon na její rozhýbání, což bude kompenzovat její menší výkon oproti daleko citlivější 410.

neplet si vykon a zatizitelnost bedny - waty udane u bedny udavaji kolik bedna snese bez poskozeni (vetsinou jeste za jakych podminek) - nerika to nic o tom jaky vykon do bedny pujde

pokud spojis dve bedny se stejnou impedanci tak do kazde pujde polovina vykonu at se to te bedne nebo tobe bude nebo nebude libit

citlivost pak udava to jak pises "kolik budou litat blany" ;-)

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

192 Naposledy upravil: RadekCX (30. 10. 2014 10.51:40)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

noomak napsal:

takže kombinace 410 + 210 je na hovno? :-D


to me zkousis? nebo co? pokud se ptas na konkretni bedny s uvedenyma citlivostma tak moje odpoved je ANO - nahovno

nic to samozrejme nerika jak uvedena 410 a 210 hraje - posuzujeme to jen z hlediska toho jak je zuzitkovan vykon

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

193

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

RadekCX napsal:
noomak napsal:

takže kombinace 410 + 210 je na hovno? :-D


to me zkousis? nebo co? pokud se ptas na konkretni bedny s uvedenyma citlivostma tak moje odpoved je ANO - nahovno

nic to samozrejme nerika jak uvedena 410 a 210 hraje - posuzujeme to jen z hlediska toho jak je zuzitkovan vykon

nene, jen mě zajímá ta teorie...ještě jsem neměl možnost to zkusit dohromady...

0 xLajků:

194

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

teorie je v podstate takova, ze si jako citlivost v dB predstav ucinnost - tedy ze treba ta 410 bude mit ucinnost 70% a ta 210 jen 40% (procenta davam z hlavy).

Mas k dispozici 800W vykonu:

- pokud to pustis jen do te 410 tak ti bude hrat 560W a 240W se premeni na teplo

- pokud spojis bedny paralelne tak pujde 400W do 410 - hrat bude 280W a topit 120W - do 210 take 400W a na ni bude hrat 160W a 240W topit - takze ve finale bude hrat 440W a topit 360W

Takze si to porovnej jakej to je rozdil!!!

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

195

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Šlo mi jen o to, jestli dohromady budou hrát (kmitat) cca stejně, protože jednou jsem měl tuhle kombinaci, akorát, že Warwick 210 byla citlivější než Peavey 410 a to bylo špatně. 410 nemohl moc hulit - 210 už byla u konce... když je to naopak, tak by to nějak fungovat mohlo, což poznám, až to realně zkusím...

0 xLajků:

196

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

fungovat to bude coz o to, ale netusim k cemu by to melo byt dobre...

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

197

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

tak říká se, že větší plocha hraje líp

0 xLajků:

198 Naposledy upravil: MartinXC (31. 10. 2014 09.39:52)

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

RadekCX napsal:
MartinXC napsal:

Společně se citlivost celé sestavy maličko zvedne a bude to akusticky výkonnější.

ne to neni pravda - to plati pokud spojujes repraky se stejnou citlivosti

nemyslím, to platí vždy pro jakékoliv zdroje akustického signálu, které reprodukují ten stejný signál ve fázi.
Jinými slovy: i méně citlivý zářič v kombinaci s citlivějšími posílí akustický výkon celé sestavy.
Jen to není o 3dB, ale třeba jen o 1dB.

A to nemluvím o pocitu ze zvuku, když za tebou chodí větší plocha repráků..

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

199

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Všechno je to o frekvencích, neb jak tu zaznělo, reproduktor je komplexní zátěž frekvenčně závislá. Pokud skládáš více různých reproduktorů, tak má každý jinou charakteristiku - některé frekvence budou hlasitější, jiné naopak potlačené, na to je třeba dávat pozor. Takže zvýší se o něco akustický tlak, ale ne pro všechny frekvence stejně. Proto se může stát, že hraje kombinace beden hůř, než jedna samotná - ostatně kombinace 4x10" + 1x15" se bude teoreticky ovlivňovat méně, než dvě různé 4x10", protože si nepolezou do charakteristik.

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

200

Re: Zapojení reproduktorů a Ohmy

Gasi napsal:

kombinace 4x10" + 1x15" se bude teoreticky ovlivňovat méně, než dvě různé 4x10", protože si nepolezou do charakteristik.

Potvrzuju na základě mojí včerejší zkušenosti. Mám box TecAmp M212, tedy osazený 2x12" (600 W, 4 Ohmy) a porovnával jsem ho se dvěmi bednami Soundelirium (od zdejšího Nooka) zapojenými spolu, kdy každá má 1x12" po 300 W a 8 Ohmů, jedna s hornou, druhá bez. Samostatně moje 2x12" a samostatně Nookovky 2x1x12" obojí v pohodě, ovšem jsou ty sestavy zvukově rozdílné. Zapojené spolu, tedy jednoduše 4x12" (můj zesilovač TecAmp Puma 1000 má dva rovnocené zesilovače) moc dobře nefungovalo. Hlasitost vzrostla, ale zvukovej charakter stál za hovno. Takovej kočkopes.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: