1 Naposledy upravil: Aidamos (10. 01. 2022 10.42:07)

Téma: Fokus MM5 Active

Fokus MM5 Active

Vyrobeno: 2002
Země původu: Asie
Cena: 8.900,-
Koupeno: HN Šimek, Liberec

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao516tt1rec1ba91buk10gk3.jpg

Popis

Vlastnil jsem vcelku podařenou kopii baskytary typu Music Man od české firmy Fokus, která vyrábí nástroje speciálně pro Českou republiku, nástroje s velmi dobrým poměrem "kvalita/cena". Oproti jiným kopiím má tenhle nástroj aktivní elektroniku a kromě basů a výšek i potenciometr středového pásma, se kterým se dají dělat divy.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao5krktg01bdi1cfsbk25.jpg

Baskytara má tělo z masivu, dle kresby dřeva bych usuzoval, že z olše. V katalogu firmy je udávána olše (alder) nebo jasan (ash). Transparentní lak těla nástroje z přední strany je v provedení sunburst a je velmi zdařilý a na pohled moc pěkný, na zadní straně nástroje je již jen transparentní červený lak, nicméně také velmi slušivý.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao65q3191e12266j3k0a6.jpg

Dovolím si teď trochu odbočit. Olši a jasan např. Fender používá u svých American kytar a baskytar. Na Mexiku se s jasanem nesetkáte. Tam je použita zpravidla olše a donedávna to byl místo ní dokonce jen topol (poplar). Na těla kytar z Asie se obecně nejčastěji používá agathis (dřevo podobné mahagonu, jen horší kvality) např. na kytary a baskytary Squier od Fendera nebo na nejlevnější kytary a basy od Ibanezu. Někteří asijští výrobci někdy raději uvádějí solidwood bez přímého určení dřeva.  Pozor na označení plywood – jedná se o překližku!

Baskytara je pětistrunná, nicméně tvar těla z pochopitelných důvodů neodpovídá příliš originálu. Tvarem se nástroj vzdáleně blíží k čtyřstrunné verzi baskytary Ernie Ball Music Man StingRay. Tento dojem je umocněn i použitím kapkovitého tvaru pickguardu. Ten je pak z třívrstvého plastu (černá-bílá-černá) upevněného devíti vruty. Krk je z javoru (maple) s 21 jumbo pražci zasazenými v dolepovaném též javorovém hmatníku a je přišroubován k tělu čtyřmi vruty vedoucími v kovových pouzdrech. Značky na hmatníku jsou vyvedeny ve formě teček z černého plastu a jsou umístěny ve standardních polohách. Krk je lakován příjemným matným lakem. Ořech (nultý pražec) je vyroben z černého plastu, přičemž průřezy pro struny by z výroby mohly být lépe zapraveny, tedy bez otřepů. Hlavice nástroje je elegantní, podobná originálu se systémem umístění otevřených ladících mechanik 4+1. Hlavice není k tělu připojena pod úhlem, ale tvoří s krkem jeden celek v jedné rovině a je tedy logicky vybavena srážečem strun pro struny A a D. V místě přechodu hlavy a krku je umístěn otvor pro přístup k matici výztuhy krku. Masivní ladící mechaniky s velkými listy jsou už od pohledu kvalitní, výborně drží ladění a mají hladký chod bez skoků nebo viklání listů strojku.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao6p5frvm1e31ndkojk9.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao61fpv196k1fnb1m3g1fusa.jpg

Kobylka je z ohýbaného plechu s pěti výškově a polohově stavitelnými kameny ve tvaru válečků a je přišroubována k tělu nástroje šesti vruty.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao6118g1m993qchpt197u7.jpg

Jak již bylo řečeno, krk nástroje je z javoru a je opravdu masivní a mě osobně svého času perfektně padnul do ruky (konečně pořádné poleno a ne ty "moderní" ploché krky ala Ibanez). To bylo první, co mě na téhle base okamžitě zaujalo. Jinak nástroj vykazuje velmi dobré dílenské zpracování, jehož jediným podstatnějším a nejvíce vadícím nedostatkem patrným na první seznámení se s nástrojem byly nezabroušené pražce. Tento nedostatek se mi podařilo odstranit asi za půl hodiny. Kolik by to zabralo času v sériové výrobě?

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao61duj1n617sqs4hgs68.jpg

Spoj krku s tělem nástroje vykazuje při jedné straně tenkou štěrbinu, která by tam také neměla být. Kupodivu toto nemá zřejmě nějaký fatální důsledek na zvuk. Také vyleštěnost laku nebyla taková, jaká být měla. Na vrchní a spodní straně byl lak dokonale hladký a lesklý, na bocích drsný, matný, nevyleštěný. Vyhlazení přišlo až časem používáním.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f26fiao71a7turgiq21v8ccmnb.jpg

Basa je vybavena dvoucívkovým pasivním snímačem typu Music Man (humbucker) s charakteristickými viditelnými pólovými nástavci velkého průměru a třípásmovým aktivním předzesilovačem s třemi ve střední poloze aretovanými potenciometry ekvalizéru (basy + středy + výšky) a jedním potenciometrem celkové hlasitosti. Baterie se nachází za černým plastovým krytem (bohužel bez stínění hliníkovou folií) na zadní straně nástroje a pro její výměnu je tudíž bohužel nutno odšroubovat 4 vruty tohoto krytu. Prodražila by se o moc výroba, kdyby baterie měla samostatnou zacvakávací kapsu a kryt elektroniky byl vybaven stíněním? Byl jsem také nucen vyměnit původní, ne zrovna kvalitní, 9V baterii za alkalickou, která by snad už dnes měla být standardem! Po několikerém zašroubování a vyšroubování vrutů krytu bylo potřeba dírky pro vruty zaslepit a poté je vruty znova proříznout, protože se v nich vruty volně protáčely.

Seřízení nástroje bylo celkem slušné, rozhodně lepší než kolikrát nástroje i renomovaných firem. Musel jsem jen podle ladičky seřídit pomocí kamenů kobylky ladění v polohách. Dohmat a průhyb krku byl příjemně seřízen již z výroby. Každopádně další vadou bylo lehké přepadávání na hlavu.

Zvuk

Druhou věcí, která mě na téhle basičce tenkrát naprosto uchvátila, je zvuk. A to výborný, průrazný, hutný zvuk, se znatelným charakterem originálu, se kterým jsem se nestyděl jít ani do studia. Ovšem snaha o dobré nazvučení tohoto nástroje klade vysoké nároky na zvukaře a samozřejmě i na samotného basistu, protože ze zvuku valícího se z nástroje lze snadno udělat jednu velkou zahuhlanou kouli. Nástroj již nasucho produkuje silný tón s dlouhým dozvukem (sustainem), co teprve po zapojení do aparátu a přidání kompresoru? To je pak zvuková lahůdka. Zřejmě i vlivem použité aktivní elektroniky má basa minimální šum (téměř žádný). Je to dáno zřejmě i tím, že potenciometr výšek má malý zdvih. Ovšem po namontování nové firemní aktivní elektroniky, které jsem provedl, se i toto významně změnilo a už tak hustý zvuk se dále o 100% zlepšil a to bez extrémního vzrůstu šumu.

Zvuková ukázka

Hodnocení

Hezký vzhled, pokulhávající dílenské zpracování, ale velmi dobrý zvuk. Celkově se rozhodně i s původní elektronikou jedná o nástroj o třídu výš, než by člověk usuzoval z jeho ceny. Dnešní modely firmy Fokus jsou ve zpracování rozhodně o kus dál, a to navíc s nižšími cenami.

Za fotky díky Viktorovi alias Asian Bamboo.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Fokus MM5 Active

mám to samé, ale čtyřku, matroš a provedení stejné, snímač Kent Armstrong ... basa je krásná, dobře udělaná a hraje se na ní velmi pohodlně ... zvuk z ukázky je přesnej, takhle to asi hraje bez obarvení korekcema či equaliserem na kombu a tak ... zvukař si z toho udělá pak co chce ... stála na inzerát dva litry i s kufrem  big_smile ... pak mám MM 5 LM by Fire, tedy zdánlivě ta samá čína, teoreticky to může bejt z tý samý továrny jako ten fokus .... ale hraje to úplně jinak, asi snímač, no ...

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

3

Re: Fokus MM5 Active

mne se ty fokusky MM nelibi maj trochu jinak ty rohy vepredu ..  hmm sou takovi vic rozsklebeny...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

4

Re: Fokus MM5 Active

m3 napsal:

fokusky MM nelibi maj trochu jinak ty rohy vepredu

co by pán chtěl za dva litry? HRAJE TO!!!  big_smile

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

5

Re: Fokus MM5 Active

woody napsal:

co by pán chtěl za dva litry? HRAJE TO!!!  big_smile

aby to nemelo ty osklivy rohy big_smile jiny levny asie maj v poradku telo ale zas hnusny hlavy .. clovek si nevybere big_smile !!!

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

6

Re: Fokus MM5 Active

m3 napsal:

aby to nemelo ty osklivy rohy

já už na to seru ... měl sem japonskej JB, krásnej ... stopro kopie ... ale nástroj je na hraní, ne na poměřování tvaru a tak   big_smile  ... ta olše a javor z číny prostě hraje a je mi fuk, jak přesně to vypadá ... krk to má bezvadnej ... a to je hlavní ...
ta moje pětka je trošku horší, má menší sustain a nějak malej záběr odspodu ... to bude snímačem ... ale zdvojnásob si cenu kytary, žejo ... nikdy to už neprodáš ...
fór je ten, že jsem kdysi hrával na sestavu, která stála na dnešní poměry (v přepočtu) čtvrt milionu ... a službu mi to udělalo SKORO stejnou, jako to, co dneska pořídíš do deseti tisíc ...

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

7

Re: Fokus MM5 Active

woody napsal:

jsem kdysi hrával na sestavu, která stála na dnešní poměry (v přepočtu) čtvrt milionu

copak to bylo za aparat???

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: woody (08. 12. 2011 21.02:33)

Re: Fokus MM5 Active

kurowec napsal:
woody napsal:

jsem kdysi hrával na sestavu, která stála na dnešní poměry (v přepočtu) čtvrt milionu

copak to bylo za aparat???

tohle se tady už probíralo,  jde o přepočet, o rozdílnou životní úroveň dříve a dnes ... jde o to, že dnes jsou platy desetinásobné, ale nástroje stojí furt stejně ... šlo o hooodně jetou kopii Marshalla, Kopálka, kopii Marshallské bedny s Celestionama a omlácenýho japonskýho JB ze sedumdesátejch ... dohromady za 25. 000, tedy 12 mejch měsíčních platů!!!!!!
ta basa je tady (stejná) http://www.youtube.com/watch?v=ycUBf2Os … re=related

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

9

Re: Fokus MM5 Active

woody napsal:

tohle se tady už probíralo,  jde o přepočet, o rozdílnou životní úroveň dříve a dnes ... jde o to, že dnes jsou platy desetinásobné, ale nástroje stojí furt stejně ... šlo o hooodně jetou kopii Marshalla, Kopálka, kopii Marshallské bedny s Celestionama a omlácenýho japonskýho JB ze sedumdesátejch ... dohromady za 25. 000, tedy 12 mejch měsíčních platů!!!!!!

Taky mam auto za dvěstětisíc, stála se na něj fronta půl roku.. 2104ka žigul! big_smile

Aguilar a německý Warwicky..
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: woody (08. 12. 2011 20.51:09)

Re: Fokus MM5 Active

SamNewbier napsal:

2104ka žigul!

tyvole, ten stál vosumdesát ... to je jako vosumset!!!
náš bubeník ho kdysi měl, byl to tuším jedinej kombík na trhu, ne? mimo warťase, což byl jinej levl ...

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

11

Re: Fokus MM5 Active

Aidamos napsal:

Dovolím si teď trochu odbočit. Olši a jasan např. Fender používá u svých American kytar a baskytar.

.. tady je třeba ovšem zmínit jednu dost podstatnou věc a to že alder(olše) či ash(jasan) používaný na fokus, nebude kvalitativně stejný jako na fendery, aby někdo nezískal pocit že fokus jsou baskytary z kvalitních dřev

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

12

Re: Fokus MM5 Active

richo5 napsal:

. tady je třeba ovšem zmínit jednu dost podstatnou věc a to že alder(olše) či ash(jasan) používaný na fokus, nebude kvalitativně stejný jako na fendery, aby někdo nezískal pocit že fokus jsou baskytary z kvalitních dřev

mohu potvrdit ... toho fokusa doma mám ... a hraje ... ale přijali jsme do dílny do výroby novou várku olše ... doprdele, takovej matroš sem eště nežral, je to poháááádka ... ten fokus to v sobě nemá ani náhodou!

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

13

Re: Fokus MM5 Active

richo5 napsal:

alder(olše) či ash(jasan) používaný na fokus, nebude kvalitativně stejný jako na fendery

To jako že v USA rostou kvalitnější olše než Číně?  lol  Jo, já Ti rozumím. Ta "nekvalita" bude spíš spočívat ve stupni vysušení / stáří dřeva, v sukovitosti a podobně. Zpracují prostě všechno, schovají to pod lak.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

14

Re: Fokus MM5 Active

Aidamos napsal:

To jako že v USA rostou kvalitnější olše než Číně?

.. může být  lol

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

15

Re: Fokus MM5 Active

woody napsal:

ten fokus to v sobě nemá ani náhodou!

Má, akorát je v blbejch rukách. tongue Fokus MM5 mám v bezpražcové verzi už pár let, seřízená!!!, udržovaná, naprosto parádní basa, mám ji moc rád. A že teda mám s čím srovnávat smile

Trace Elliot Club #2
Fender Jazz Bass
Fender Precision Bass
Fokus MM 5strings-fretless

Trace Elliot GP12 SMX, Trace Elliot 1048H
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: woody (22. 04. 2012 20.31:48)

Re: Fokus MM5 Active

Wagon napsal:
woody napsal:

ten fokus to v sobě nemá ani náhodou!

Má, akorát je v blbejch rukách. tongue Fokus MM5 mám v bezpražcové verzi už pár let, seřízená!!!, udržovaná, naprosto parádní basa, mám ji moc rád. A že teda mám s čím srovnávat smile

ty mi nerozumíš, neni su tak ultimativní .... ve dřevě to je ... olše je hrozně citlivá na to, kde roste, jak roste, jaký je počasí, podloží ... a hlauně .... co se s ní děje po pokácení ... degraduje strašně rychle ... ona dost chutná houbám a plísním ... nu, a to dřevo je pak někde jinde ... a taky hoooodně reaguje s kyslíkem .... dokud je živá ... všecko todle to dřevo mění ...
já mam doma volši rostlou tak akorát,  kácenou taky tak akorát (doba kácení hraje roli), šla rovnou na katr a rovnou do sušičky .... a do dobrý sušičky ... je to pohádka ....
fokus MM5 mám taky a vyhovuje mi .... ale nejni to kdovíco ...

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

17

Re: Fokus MM5 Active

Hm, príma rozbor smile Mně hlavně zajímá jestli basa hraje, nebo nee. Ta moje hrála hnedle zkraje, od začátku. No, postupem času jsem si ji "vychoval" (jako všechny moje basy wink ) a hraje mi čím dál líp.....

Trace Elliot Club #2
Fender Jazz Bass
Fender Precision Bass
Fokus MM 5strings-fretless

Trace Elliot GP12 SMX, Trace Elliot 1048H
0 xLajků:

18

Re: Fokus MM5 Active

woody napsal:

ty mi nerozumíš, neni su tak ultimativní .... ve dřevě to je ... olše je hrozně citlivá na to, kde roste, jak roste, jaký je počasí, podloží ... a hlauně .... co se s ní děje po pokácení ... degraduje strašně rychle ... ona dost chutná houbám a plísním ... nu, a to dřevo je pak někde jinde ... a taky hoooodně reaguje s kyslíkem .... dokud je živá ... všecko todle to dřevo mění ...
já mam doma volši rostlou tak akorát,  kácenou taky tak akorát (doba kácení hraje roli), šla rovnou na katr a rovnou do sušičky .... a do dobrý sušičky ... je to pohádka ....
fokus MM5 mám taky a vyhovuje mi .... ale nejni to kdovíco ...

.. amen, ve dřevě to je !!!

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

19

Re: Fokus MM5 Active

Díky Viktorovi (Asian Bamboo), který tuto moji konkrétní basu má nyní v držení, jsem mohl do recenze doplnit fotky, které mi laskavě poslal. Jinak recenze je to snad moje úplně první, tak buďte shovívaví, kdybyste si ji pročítali wink

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: