1 Naposledy upravil: DIGITAL CHOCOLATE (17. 11. 2011 19.48:36)

Téma: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Ahoj,
tak jsem se konečně potkal s oběma nástroji /jeden mám doma na Moravě a jeden doma v Čechách/  smile , a jal jsem se tedy posuzovat rozdíly obou nástrojů. Jak již napovídá název, jedná se o koncepci typu Jazz bass, navíc oba v '60vém set-upu. Musim podotknout, že moje postřehy jsou zatím čerstvé, Fender vlastním cca týden, Squier necelý měsíc. I tak se už ale rýsují jisté náhledy na oba stroje.

SQUIER CLASSIC VIBE JAZZ
objednaný v kytarách.cz. Po všeobecně známých problémech, které nastaly s distribucí Fenderu do Čr, jsem na něj čekal přes 3 měsíce. Po několika pozitivních ohlasech, které jsem na tento názor od basistů slyšel, navíc s Gasem koupit si Jazz bass, ale s omezeným rozpočtem hlavy rodiny, mě zkrátka vyběhl jako dobrá volba. Jak jsem zmiňoval v jiné debatě zde na fóru, bazarovým kusům jsem nedůvěřoval, díky dávné špatné zkušenosti, která mě stála celkem dost peněz... Takže atributy více než přesvědčivé...
1/ basa přijela skoro až pod nos, bez nějaké nutnosti si ji nakonec koupit
2/ je na ni záruka, včetně vrácení peněz do 30ti dnů
3/ možnost srovnání s ostatními modely na prodejně-v přímé konfrontaci
Design
Na první pohled je patrné, že tomuhle konkrétnímu modelu věnoval výrobce více pozornosti. Zmizeli nepřesnosti ve vyfrézání děr pro snímače, perfektně slícovaný pickuard, pečlivě zasazené pražce... To u levnějších modelů Squieru nebývá úplně zvykem, občas,jak jsem měl možnost se přesvědčit, to není pravidlem ani u Fenderu MIM. Mechaniky jsou klasické koncepce, vše funguje tak jak má. Překvapilo mě i to, že basa vybalená z krabice byla již základně seřízená a dalo se na ni po naladění okamžitě hrát. Co bych výrobci mohl v oblasti vzhledu vytknout je neexistující paleta barev pro tento model-klasická bílá se nemusí zamlouvat každému. Dále mě nenadchlo lakování krku i hlavy nepřirozeným odstínem laku-vypadá to dle mého názoru hodně uměle /a já radši přírodnější vzhled "přiznaného" dřeva/. Jinak na laku těla či chromování hardware nebyla ani jediná stopa po defektu z výroby či poškození při přepravě. Prostě novotou zářící bílý kousek. Nastává tedy takové to dvouměsíční období chození po špičkách kolem nástroje, přehnaná péče a ohled. To přesně do doby druhého až třetího ťukanečku...  smile Každopádně je potřeba si tuhle dobu užít, s domnělou představou, že u tohohle nástroje se nějaký ten škrábanec fakt nestane a vydrží  jako nová napořád  wink  Logo na hlavě basy je vyvedeno v oldschool / pro mě kýčovitém/ provedení zlaté s černou.
Zvuk a hra na nástroj
Jelikož se bavíme o Jazz bassu, je zřejmé že tuto basičku nebude někdo trápit v huhlo-temných stylech. Nezapadla by tam podle mého názoru stylově, a to jak vizuálně, tak hlavně zvukově.
O dřevu se zmiňovat nebudu, každý zájemce si přečte specifikaci v několika e-shopech, který tento model nabízejí.Nástroj umožňuje variabilní tvoření tónu-a to jak tlumené noty, tak i tóny s atakem, které přenáši opravdu věrně, včetně použití vybráta. Za zmínku stojí také dlouhý sustain, který má spojitost právě s použitým dřevem. Kytara krásně rezonuje i tzv. "na sucho",k feelingové hře tedy přímo vybízí. Krk je užší, tzv. rychlý, rádius padne hezky do ruky. Jak jsem již zmínil, nástroj je již nějak standartně seřízen od výrobce, tudíž po celé délce hmatníku struny nedrnčí ani při poměrně nízkém dohmatu. Rozteč strun je věrná klasice, tady nemá smysl hledat rozdíly oproti předloze.
Slap se hraje oproti nástrojům této cenové kategorie pohodlně, a zní "přesvědčivě"-všechny hrané notičky, a to jak perkusivní tak znělé. Žádná ze strun nevyčnívá v celkové soundu kytary-nic se tedy nemusí dohánět equalizérem, lze  hrát s korekcemi narovno-tady musím pochválit beze zbytku.
Abych pořád jen nechválil a nebyl podezírán za reklamního recenzenta... :-), kritiku si zaslouží kvalita singl snímačů. Ty vykazují při nerovnoměrném zesílení obou snímadel brum, který, otočením se k aparatuře, výrazně vzroste. Není to sice nijak zásadně rušivý element /přeci jenom jsme chtěli jazz bass se vším všudy/...  yikes  Potenciometry fungují bez vady, nemají ani žádné vůle při otáčení s nimi.
Závěr
Dle mého mínění může mít nástroj uplatnění pro začínající hráče, kteří první krůčky již uskutečnili na nějakém levnějším nástroji a ucelili si názor na to, ja má jejich další level v nástrojích vypadat. Samozřejmě to nevylučuje možnost pro movitější úplné začátečníky, kteří nechtějí vystřídat x nástrojů, než najdou ten pravý. Tady rozhodně vedle nešlápnou. Dále vidím možnost v roli druhého nástroje pro ostříleného muzikanta, který při např. prasknutí struny na koncertě, může sáhnout na stojan, kde bude čekat poměrně kvalitní rezerva. Z oblasti financí... Aktuální cena nástroje vychází u kytar.cz, kde jsem ji pořídil, na 9047Kč. Pro začínajícího hudebníka to není zrovna málo... Otázkou zůstává, zda pořídit rovnou něco, co mě nebude za kratší dobu štvát, že to neumí tamto či ono, či se dát na cestu pokus-omyl a vystřídat vícero modelů. Znám uživatele, kteří se ubírají oběma cestami a je jen na muzikantovi samotném, kterou si vybere. K ceně si ještě neodpustím jeden poznatek. Pokud máte někoho, kdo je podnikatelsky činný v hudební branži, je dobré se s dotyčným domluvit a nechat si vystavit fakturu na něj. Při vratce DPH už vyznívá cena daleko přátelštěji a za utracených cca 7500Kč dostanete kvalitní nástroj v této cenové hladině, s jistotou, že nebudete prodávat za 2 roky s výraznější peněžní ztrátou.
Pokud zohledním předsudky, tak negativními rysy tohoto stroje je málo "cool" výrobce /tím asi málokoho oslníte, že hrajete na Squiera/, a lokalita výroby... made in China bych i já nejradší ze zadní strany hlavy utřel ředidlem...  big_smile Ale vezmu-li to střízlivě, kvalitně zpracovaný nástroj to je, a nezmění můj pocit ani autobus Číňanů, který jej jede ráno vyrábět do nějaké zaplivané fabriky"v Centrální Číně". Alespoň člověk ví na čem je...
Momentálně se budu snažit jednu slabůstku tohoto pádla pořešit, a to výměnou snímačů za SBS pana Šlapáka. Pořád jsem přesvědčen, že si to tento nástroj zaslouží...
Jelikož jsem tuto tzv."DPH slevu"  smile učinil, při osazení snímadel pana Šlapáka se vlastně dostanu na cenu kolem 10tis Kč, což v poměru ke kvalitě bude více než pozitivní hodnota. A v tomhle set-upu bych se nebál jakéhokoliv srovnání s konkurencí na opačné straně světa. Číňan s SBS snímači může směle vyrazit oproti renomovaněšímu Mexikánovi. Záleží, co je pro vás důležitejší, zda kvlita nástroje nebo image...Jediné čeho se totiž nezbavíte, je logo Squier... Made in China   yikes  yikes  yikes

FENDER ROAD WORN JAZZ BASS
koupený na fórácký impuls Hofy a spol. v jedné brněnské zastavárně. Sice jsem neměl v plánu kupovat nástroj, navíc z druhé ruky, ale pozitivní reakce na tento model zde na fóru, ukázky na internetu a v neposlední řadě Wimpiho recenze v Muzikusu, mě spolu s dobrou cenou přesvědčili k rychlému činu. A to vzít auto a vyrazit v sobotu v 7.00ho ráno z Benešova směr Brno... A i kdybych měj vyjet ve tři hodiny, vyplatilo se...
Jak určitě ví převážná část z vás, je to klasický Jazz bass v designové upravě relic. Ne že bych byl nějakým příznivcem uměle omlácených kytar, ale jelikož v zastavárenském zařízení disponovali pouze tímto modelem, měl jsem výběr značně ulehčen.  wink
Na klasickou recenzi to tentokrát nevidím, protože Wimpator ji velice zdařile popsal ve starším vydání Muzikusu. viz. http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-tes … enec~2010/
Zaměřím se tedy na porovnání s méně stylovým kolegou, popsaným výše.
Rozdíly mezi nástroji
V designu je snad vše jiné, jakoby hráli Číňani s Mexikánci hru,o co nejodlišnější nástroj. Jeden nalakovaný, vyleštěný chromovaný hardware, druhý továrně omlácený, zašlé kovové příslušenství i pickuard, dokonce se tyto basy dodávají i s originál zašlými strunami, které hrají jako by tam byly už přes rok... Fender převyšuje kolegu,z méně seriózních poměrů,hlavně v oblasti snímačů. Je poznat vyšší kvalita produktu, kdy má Mexičan méně brumu vůči Classicu Vibe. Podobná koncepce nástrojů tady naznačuje, že i hra na ně má podobné atributy. Fender má navrch díky lepší čistotě tónu, zvuk z něj leze přehlednější, bez jakychkoliv pazvuku. Je otázka, zda by tento rozdíl zmizel pečlivějším nastavením Squier-toť otázka. Jinak síla výstupu obou kytar je srovnatelná a zvukové nastavení aparatury jsem použil totožné. Fender má o něco měkčí zvuk, jakoby kulatější. Tento model je z roku 2008, je možné že za tu dobu, co se na něj hrálo / a není mi známo jak intenzivně/, se změnil zvuk oproti nově pořízenému nástroji a je více tzv."vyhrátý". V této souvislosti vychází Classic Vibe jakoby tvrdším, surovějším dojmem. Všechno to může ale být otázka nového nástroje, který se teprve vybarví. Střídání těchto dvou modelů mi neděla absolutně žádný problém, pokud si odmyslím zvukové stránky baskytar, řekl bych, že Fender je o něco "hravější", Squier potřebuje s větším důrazem přenést techniku, jakoby dynamicky více přehánět...
Oba nástroje mají společné vyníkající ladění, které je stabilní, oktávy sedí bez problémů. Jediný zmatek vyvolává reverzní ladící mechanika na Fenderu... Pokud střídáte tyto dva nástroje mezi sebou, utřídit si v hlavě, na kterou stranu u kterého modelu vlastně máte točit, je občas náročné...
Co tedy mají oba nástroje společné?
1/ nadprůměrná kvalita zpracování
2/ poměrně věrné provedení Jazz bassu ´60
3/ pohodlná hra na hmatníku
4/ feelingová /dynamická/ tvorba tónu
V čem Fender vyčnívá
čístším tónem, hravějším a kulatějším zvukem, citlivostí na hru jak pravé tak levé ruky, kvalitou osazených snímačů,o něco lehčí váhou
Takže po stránce muzikantské je Road Worn kvalitní nástroj, s originálním designem, svého majitele nemá čím zklamat. Classic Vibe je ekonomická varianta zaměřená na tutéž cílovou skupinu zákazníků, s cílem dosáhnout kvalit předlohy co možná nejvěrněji, za přijatelných cenových podmínek.
Oběma nástrojům se tyto úkoly podařilo splnit.

Pokud budu srovnávat tyto dva aktéry ekonomicky, v poměru cena vs. výkon, bude mít navrch patrně Squier. Doplněním o snímače SBS dostaneme celkem dospělácký nástroj, z kvalitního dřeva a ve slušném provedení, který svojí cenou kolem 10tis Kč může být výbornou alternativou pro všechny, kteři neradi riskují, zkouší různé varianty a přitom chtějí mít jistotu v podobě slušného nástroje.

Pokud budu brát v úvahu aktuální pořizovací cenu Fendera 28101Kč, Squier rozhodně nehraje 3x hůř. Naopak intenzivním hraním může svého majitele překvapit jen mile. Samozřejmě jsem si vědom, že v ceně Fendera je zakomponována přirážka za originální design a také za značku jako takovou...
V prvé řadě by měli přesvědčit muzikanta kvality nástroje a až potom tyto "třešničky na dortu". Ne vždy to bývá pravidlem a výrobci na to samozřejmě slyší, proč by taky ne.....
Přidavám ještě zvukové ukázku:
Fender Road Worn http://www.uschovna.cz/zasilka/D4W6FTRCY39R9564-4UN
Squier Classic Vibe http://www.uschovna.cz/zasilka/D1SUVD26LKT968SV-VXX
Nahráváno při stejných korekcích zvukové karty

0 xLajků:

2

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

sem to četl s tím, že je to na obě dvě basy, a teď taková nadrženost na pokračování, todle mi nedělej, chlape. smile Jinak moc hezky napsáno, ukecané recenze, to je moje.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

3

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Dík za fakt moc pěkně napsanou porovnávačku, plus posílám sz.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: DIGITAL CHOCOLATE (17. 11. 2011 19.48:56)

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Jsem rád, že se někomu líbilo...

0 xLajků:

5

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

díky za recenzi - řekl bych velmi solidně provedená srovnávačka - bez předsudků!
Gratuluju k RW, a nesnáším tě big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

6

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

To Kubš: Za vyznání pěkně děkuji  smile

0 xLajků:

7

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

DIGITAL CHOCOLATE napsal:

To Kubš: Za vyznání pěkně děkuji  smile

a já ostatním za to, že ve mně probudili svědomí, že by se mohlo jednat o čórku big_smile bych ti ho vyfoukl mít větší koule big_smile:D:D

ale fakt jako RW ti závidím....moc moc moc big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

8

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

No naštěstí to nemá úplně temný původ, majitel ji nechal zastavit a 3 měsíce tam chodil poctivě dávat úroky-to by čórkař nedělal... Je to smutný příběh, ale kdybych ji nekoupil já, koupil by někdo jiný a pak by to bylo o to smutnější :-) /pro mě/

0 xLajků:

9

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

jojo tak to je jiná....zajímavý...velmi zajímavý. Teda  spíš je smutný to že tržní cena (důkazem budiž davidak) je dvojnásobná.

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

10

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Lidi se bohužel dostávají do různých s...ček a kolikrát ani ne vlastní vinou.

0 xLajků:

11

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

DIGITAL CHOCOLATE napsal:

naštěstí to nemá úplně temný původ, majitel ji nechal zastavit a 3 měsíce tam chodil poctivě dávat úroky

hoy, nechcu nijak rypat ale ciste jenom ze zvedavosti - tohle ti rek bazarnik pri prodeji? (aneb auto po svycarskem duchodci?) jenom zvedavost...

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

12

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

TO E.T.: jojo,a vystavil i paragon.

0 xLajků:

13

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Jen doplnim ze zvukovych ukazek. Squier je tupe zvire. Ne o moc, ale je. Fender je lepsi. Avsak rozdil ceny pri malem zvukovem zlepseni je mnohonasobne vyssi.

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

14

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Tý jo, tak jestli ten "temný" Squier není způsobený technikou nahrání či čím, tak je ten Fender teda dost znatelně lepší.. Jasně, že né 3x tolik, ale to je tak se vším.

Gallien Krueger + MM... wink
0 xLajků:

15

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

D.V.B. napsal:

Tý jo, tak jestli ten "temný" Squier není způsobený technikou nahrání či čím, tak je ten Fender teda dost znatelně lepší.. Jasně, že né 3x tolik, ale to je tak se vším.


pepaol napsal:

Jen doplnim ze zvukovych ukazek. Squier je tupe zvire. Ne o moc, ale je. Fender je lepsi. Avsak rozdil ceny pri malem zvukovem zlepseni je mnohonasobne vyssi.

uplně opačný názor...i když ty ukázky sou divný k tom posoudit basu
big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

16

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

DIGITAL CHOCOLATE napsal:

Přidavám ještě zvukové ukázku:
Fender Road Worn http://www.uschovna.cz/zasilka/D4W6FTRCY39R9564-4UN
Squier Classic Vibe http://www.uschovna.cz/zasilka/D1SUVD26LKT968SV-VXX

uschovna.cz napsal:

blueBossa wav.wav (15.8 MB)
(staženo 30x, zbývá 0 stažení)

Proč to nehodíš v MP3 do Úschovny zde na fóru a pak rovnou sem? Takhle si to poslechlo 30 lidí a šmitec. Už nikdo nikdy víc.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

17

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Aidamos napsal:

Proč to nehodíš v MP3 do Úschovny zde na fóru a pak rovnou sem? Takhle si to poslechlo 30 lidí a šmitec. Už nikdo nikdy víc.

Jop, jsem včera právě utřel nos  sad

Modulus Flea
0 xLajků:

18

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

Vcera jsem koupil Squiera a protoze jsem zacatecnik, tak jsem zatim nadsen a spokojen. Myslim, ze casem prijde upgrade snimacu, ale zatim mi to staci v zakladu. Co ale muzu soudit po jednom dni hrani doma, ze? Tak az to poradne odzkousim s kapelou a hlavne casem zdokonalim techniku a naucim se s nastrojem a kombem pracovat, tak budu schopen rict vic.
Kazdopadne kaslu na napisy "made in china" a "Squier", protoze hrani neni o napisech, ale o muzikantovi.

SQUIER Classic Vibe Jazz Bass 60 (snimace SBS), EDEN E210C, kabel BESPECO PT600
KEEN 5 strun předělaný na bezpražec
každý někdy začínal
Kapela 432Hz
profil
0 xLajků:

19

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

srovnával jsem si teď classic vibe s american standartem se standartem s vintage modifiedem, s Sxkem a american deluxem. A trošku hodně mě láká si ho pořídit smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

20

Re: Squier Classic Vibe Jazz vs. Fender Road Worn Jazz Bass

ja taky srovnaval s mnoha JB na krame v kytarach.cz a CV u me vyhral... je to divny ale je to tak...

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků: