1

Téma: počítání dob - začátečník

Zdravím,

poradil byste někdo, jak počítat doby? Jediné co vím, je:

1/4: raz dva tři čtyři
1/8: pr-vá dru-há tře-tí čtvr-tá
1/16: pr-vá do-ba, dru-há do-ba, tře-tí, do-ba, čtvr-tá do-ba
případně trioly: ta-pr-vá, ta-dru-há, ta-tře-tí, ta-čtvr-tá

Když je ale ten rytmus složitější a kombinuje se všechno dohromady, nebo je tam prodloužená nota (tečka za notou), potom se mi velice rychle zamotá jazyk a ani to nestíhám udýchat. V tady té škole jsem našel pěknou náhradu: doom-ba-tek-ah

Existuje něco podobného česky?

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: woody (08. 01. 2012 13.12:16)

Re: počítání dob - začátečník

člověče, dám ruku do ohně za to, že většina basáků vůbec žádné doby nikdy nepočítá ... co budeš dělat, až budeš hrát na pět nebo na sedm dob? hledat zas nějaká jiná slova? snaž se to, prosím, cítit a žít, ne počítat a přemýšlet

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

3

Re: počítání dob - začátečník

A ještě:
3/4: á dva tři šou dva tři
6/4: um ca ca um ca ca

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: počítání dob - začátečník

Někdy je potřeba to dostat fakt pod kůži. Pravda, že tyhle počty znám jenom na jednodušší takty. Kolikrát nejsnadnější cesta je "cesta vochcání" big_smile Hrát třeba místo 5/4 na 10/4 a sejít se v každým druhým anebo nehrát na první dobu  big_smile Hraju jednu píseň v 11/8 a tam jsem si to musel hodit tak, aby mi to vycházelo a zároveň se dopočítal smile

ekral napsal:

V tady té škole jsem našel pěknou náhradu: doom-ba-tek-ah

Tohle jsem nějak nepochopil.. Jak to teda počítáš?

0 xLajků:

5

Re: počítání dob - začátečník

woody napsal:

snaž se to, prosím, cítit a žít, ne počítat a přemýšlet

Myslím, že je potřeba dělat všechno najednou, něco z toho mít zautomatizované a něco vymýšlet z náhlý změny situace.

0 xLajků:

6

Re: počítání dob - začátečník

woody napsal:

člověče, dám ruku do ohně za to, že většina basáků vůbec žádné doby nikdy nepočítá ... co budeš dělat, až budeš hrát na pět nebo na sedm dob? hleddat zas nějaká jiná slova? snaž se to, prosím, cítit a žít, ne počítat a přemýšlet

tak to by ses hodne rychle spalil.. wink nekdo to citi, a to treba i zbesily lichy rytmy ma v krvi hned, a nekdo zase pocita (to myslim profiky). Nekde byl rozhovor s Vinniem Colaiutou, ktery o tomto mluvil a vystupem z toho pro me bylo, ze pokud ses genialni, pocitat si nemusis, pokud ne, tak si pocitanim dostanes ten rytmus do krve casem a praci.. smile Ve slozitych pasazich si pocita i on a to je Pan bubenik..

No a ke Karlove dotazu - taky umim pocitat jen ten zaklad, ktery jsi uvedl.. smile A pri tech teckovanych a slozitejsich rytmech se da trefit "mezi" pocitani...

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

7

Re: počítání dob - začátečník

Ještě jsem zapomněl napsat, že se chci naučit hrát podle not, prostě chci mít před sebou notový zápis basové linky a chci ji zahrát tak abych si nemusel nutně poslechnout originál. Takže mně ani tak nejde o to, jak správně počítat, ale o to, jak to správně zahrát, teď myslím rytmicky. A proto jsem si říkal, že by nebylo špatné si to nějak nahlas počítat, aspoň pro začátek. Jinak z 99 procent to bude 4/4 rytmus.

0 xLajků:

8

Re: počítání dob - začátečník

Klusi napsal:

pri tech teckovanych a slozitejsich rytmech se da trefit "mezi" pocitani...

Jo, teď jsem si vzpomněl, že v jedný pasáži to dělám tak, že hraju tlumené struny (dead notes nebo jak se to jmenuje) a těma si "jakoby" počítám mezi znělé tóny.

0 xLajků:

9

Re: počítání dob - začátečník

Ja to pocitam presne podle poctu dob:
1/4 - ctyry
1/8 - osum
1/16 - sestnact
6/4 - sest
7/4 - sedum
A je mi uplne jedno, co si u toho rikam...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: famfrnos (08. 01. 2012 14.18:41)

Re: počítání dob - začátečník

Ekrale jdeš správnou cestou.Počítej si,na názor Woodyho se vys..  je tu na fóru známej jako superprovokatér a vysírač.To co uvedl za příklad je v drtivé většině zrovna ojedinělý a máločastý příklad a například 5/4 takt bych počítal raz,dva,tři,čtyři,raz.Prodloužená nota s tečkou-řekněmě čtvrťová se prodlužuje o polovinu,takže se počíta,jako 3 osminky.Takže třeba dvě čtvrtky s tečkou za sebou a čtvrtka za nimi k tomu se hraje  Tááá,Dááá,Da a počíta raz dva tři,raz dva tři, raz dva.Pokročilí prominou malé vysvětlení Ekralovi.Nejlepší bude,když si seženeš nějaký výtisk školy hry na baskytaru(já začínal podle Poláka Poplawského-škola hry na gitaru basovu v roce1978-nebo tak nějak,pak existuje podla pana Hory,no a pak jsou i nové i s dvd-ty už já neznám)čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

11

Re: počítání dob - začátečník

Jo a Ajdamosovým počítáním nesouhlasím.Raz,dva,tři-šou,dva,tři je sice ok,ale um ca ca,um ca ca je to samý. wink  tongue  6/4 bych si počítal jako vložený 2/4 takt :raz,dva,tři,čtyř,raz,dva  toť můj názor čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

12

Re: počítání dob - začátečník

famfrnos napsal:

6/4 bych si počítal jako vložený 2/4 takt :raz,dva,tři,čtyř,raz,dva 

to není dobrý nápad, neboť budeš podvědomě dávat akcent na pátou dobu ...

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

13

Re: počítání dob - začátečník

ekral napsal:

Takže mně ani tak nejde o to, jak správně počítat, ale o to, jak to správně zahrát, teď myslím rytmicky.

hrát s metronomem?

Paul McIceTea, John Lemon, Orange Harrison, Mango Starr
0 xLajků:

14

Re: počítání dob - začátečník

famfrnos napsal:

Ekrale jdeš správnou cestou.Počítej si,na názor Woodyho se vys..  je tu na fóru známej jako superprovokatér a vysírač.To co uvedl za příklad je v drtivé většině zrovna ojedinělý a máločastý příklad a například 5/4 takt bych počítal raz,dva,tři,čtyři,raz.Prodloužená nota s tečkou-řekněmě čtvrťová se prodlužuje o polovinu,takže se počíta,jako 3 osminky.Takže třeba dvě čtvrtky s tečkou za sebou a čtvrtka za nimi k tomu se hraje  Tááá,Dááá,Da a počíta raz dva tři,raz dva tři, raz dva.Pokročilí prominou malé vysvětlení Ekralovi.Nejlepší bude,když si seženeš nějaký výtisk školy hry na baskytaru(já začínal podle Poláka Poplawského-škola hry na gitaru basovu v roce1978-nebo tak nějak,pak existuje podla pana Hory,no a pak jsou i nové i s dvd-ty už já neznám)čauwec J.

Dík za odpověď, jinak se omlouvám, že se ptám na úplné základy. Já jsem chtěl právě vědět, jak byste si nahlas počítali třeba tady tento rytmus, tak aby se to počítání dalo stíhat i při rychlejším tempu.

https://lh5.googleusercontent.com/wot3yoNAryOmQWy-UMuJ54YZ-4F6w_YSPNK4H_hp8JnyXBLB7gMYW-DhRQVQF8CEOQ03LYpEYIJFHOg_coU5vo_NgvxuGRz6CoI=w1600

0 xLajků:

15

Re: počítání dob - začátečník

zneuzivatel napsal:

hrát s metronomem?

spíš cvičit

0 xLajků:

16

Re: počítání dob - začátečník

ekral napsal:

Dík za odpověď, jinak se omlouvám, že se ptám na úplné základy. Já jsem chtěl právě vědět, jak byste si nahlas počítali třeba tady tento rytmus, tak aby se to počítání dalo stíhat i při rychlejším tempu.

Klasicky - pr va do ba dru ha do ba ... a začít pomalu abys to stíhal v klidu říkat. A klidně s metronomem. Pak postupně zrychlovat. když se to naučíš bezpečně pomalu, tak na rychle Ti pak bude stačit už jen noha.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

17

Re: počítání dob - začátečník

Ten 5/4 se casteji pocita jako 3+2 nebo 2+3, je to prirozenejsi... Stejne jako 7/4 se da rozlozit do 4+3 resp. 3+4...

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

18

Re: počítání dob - začátečník

ekrale, všiml sis, jak moc ti může pomoct noha? noha přece jde nahoru dolů, při klepání či šlapání ... tedy ti vlastně při šlapání čtvrtek odměřuje i osminy, tím protipohybem ... tím ty "legáta", jak je tam máš, tedy čtvrtku ze dvou osmin, resp. tu čtvrtku na nepřízvučnou dobu, začneš na zdvih nohy nahoru .... počítání ti zaměstná hlavu a odvádí tě od hudby, mozek má bejt při hraní vypnutej ... kdežto ta noha je fysická věc, krásně to procítíš a přejde ti to do krve ...

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

19

Re: počítání dob - začátečník

famfrnos napsal:

6/4 bych si počítal jako vložený 2/4 takt :raz,dva,tři,čtyř,raz,dva  toť můj názor čauwec J.

raz-dva-tři-dva-dva-tři ?

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

20

Re: počítání dob - začátečník

Jojo souhlasim, noha je naprosto nejlepší věc. Já si dupu naprosto vždycky a třeba když hraju složitější rytmus v 16kách tak než mi přejde do krve tak jednou nohou dupu čtvrtky a druhou osminy a ten protipohyb jak říká woody mi dává právě ty šestnáctiny a už se to hraje samo  smile  jinak sem si nikdy nic nepočítal, na co taky když stačí dupat a 4/4 zahraješ stejně lehce jako 5/8...

tfujSTAGG basa
tfujSTAGG kombo
0 xLajků:

21

Re: počítání dob - začátečník

D.a.l.i napsal:
famfrnos napsal:

6/4 bych si počítal jako vložený 2/4 takt :raz,dva,tři,čtyř,raz,dva  toť můj názor čauwec J.

raz-dva-tři-dva-dva-tři ?

I tak nebo raz-dva-tři-čtyř-pět-šest. Záleží na tom jak je skladba napsaná, a většinou jsem se setkal spíše se složením dvou 3/4 taktů.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

22

Re: počítání dob - začátečník

Ještě k tomu dupání - samozřejmě si taky dupu, ale vzpomněl jsem si na výtku mého učitele na klasickou kytaru. Žádné dupání, jak by to vypadalo, když při klasice by bylo dupání slyšet víc než celé smyčcové kvarteto  smile  Že to musí mít člověk v hlavě.

A pak je ještě jedna slabika při počítání a sice -es- pro půldoby  smile

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

23

Re: počítání dob - začátečník

Já zatím taky dycky vystačil s tím základem, pokud je to složitější, tak si to holt neustálým přehráváním musím zažít (bubeník je na tom hůř než já, takže zhruba v polovině času kdy se on vzteká, já mám už zažito). Teď jsme se chvíli trápili s Dave Matthewsovic Tripping billies, to je s počítáním téměř nemožné zahrát (jsou tam mimo předražené doby 2 místa kde se objeví pěkné triolky a takt navíc začíná na 1.5tou dobu)....normálně v poslechu to člověk ani nevnímá....

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

24

Re: počítání dob - začátečník

woody napsal:

ekrale, všiml sis, jak moc ti může pomoct noha? noha přece jde nahoru dolů, při klepání či šlapání ... tedy ti vlastně při šlapání čtvrtek odměřuje i osminy, tím protipohybem ... tím ty "legáta", jak je tam máš, tedy čtvrtku ze dvou osmin, resp. tu čtvrtku na nepřízvučnou dobu, začneš na zdvih nohy nahoru .... počítání ti zaměstná hlavu a odvádí tě od hudby, mozek má bejt při hraní vypnutej ... kdežto ta noha je fysická věc, krásně to procítíš a přejde ti to do krve ...


omg big_smile už prosím tě nic nepiš, páč to už jsou takový picoviny, že to už není normální.

Slapani do rytmu, tancování pomáhá při držení tempa. Rytmizaci partu je třeba se naučit nejdřív hlavou a pak ji dostat do rukou cvičením. Počítat se dá různě: čísla, slova, slovní fráze... Třeba taková morseovka není nic jinýho než rytmická struktura převedená na slova.

to že někdo dnes nepotřebuje doby počítat nevypovídá o ničem jiném, než že se jich v minulosti napočítal až až.

učím, takže vidím jak to probíhá na více "vzorcích" a podle mýho názoru je potřeba se v muzice neštítit analytickejch drillů a zdánlivě i nehudebního počínání: učení se partů po fragmentech, posouvání začátku, přesun akcentů... Vtip je ale v tom, že se tímto nekončí a že se pak zase všechno musí přetavit na muziku a dojde se k muzikálnímu výsledku. Tenhle princip je základ.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

25

Re: počítání dob - začátečník

ekral napsal:

V tady té škole jsem našel pěknou náhradu: doom-ba-tek-ah

Existuje něco podobného česky?

česky oficiálně ne; ačkoliv jsem už kolikrát hrál např lauf "kreténekukuřice" smile

nicméně pěkně to maj indický tablisti: v konokolu (http://en.wikipedia.org/wiki/Konnakol) se používají fráze který zároveň jsou tomu vokálnímu projevu ( http://www.youtube.com/watch?v=lINneylEo0U ) uzpůsobený - narozdíl od českých číslic - takže se nezamotáš smile

je to zhruba takto:

1: ta
2: ta ka
3: ta ki ta
4: ta ke di mi / ta ke džu ne
5: ta di ga na ka

vtip je v tom, že je z nich i pro neinda dost snadno poznat kolik dob (event. úderů) symbolizují. smile Vedle toho ti můžou ukázat kde jsou akcenty. Např. TAkita, TAkitaTAkaTATAkita apod. Můžou ti pomoct při lichých rytmech, protože si to z nich poskládáš (jak psal klusi): např. 7/8 je "takedimitakita" a když půjdu dál, tak z toho mám part s akcenty na první a pátý době, ale když budu chtít třeba 1. a 6. , tak si řeknu TAdiganakaTAka.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

26

Re: počítání dob - začátečník

Dobrej fígl....

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

27

Re: počítání dob - začátečník

Klasické počítání kvintoly - jde i na pětidobý takt: pu-li-tr-pi-va, nebo vtipný jazykolam: ty-ty-ko-ko-te.
Septola, nebo sedum dob: ma-to-ni-ho-ky-sel-ka (nebo jiná, podle chuti).
smile

Jinak dobře funguje taky jakýkoli jednoduchý beatbox, který ti půjde automaticky "z huby".

Čtyři jsou nejvíc - výjimkou je jen Gibson G3!
0 xLajků:

28

Re: počítání dob - začátečník

Jenich napsal:

je to zhruba takto:
1: ta
2: ta ka
3: ta ki ta
4: ta ke di mi / ta ke džu ne
5: ta di ga na ka

Ty vole Vlasta Plamínek :0) Ale je pravda že "zpívání slabik" je lepší než počítání, taky to tak dělám. Na počítání musíš myslet, tohle jde tak nějak samo :0)

CORT B4 OPB + Laney RB4
Jsem amatér a jsem na to hrdej cool
Snažím se působit ve skupině Blue Spirit Bazaar
0 xLajků:

29

Re: počítání dob - začátečník

Jenich napsal:

Na počítání musíš myslet, tohle jde tak nějak samo :0)

Přesně tak smile, dik všem za rady

0 xLajků:

30

Re: počítání dob - začátečník

Jenich napsal:

1: ta
2: ta ka
3: ta ki ta
4: ta ke di mi / ta ke džu ne
5: ta di ga na ka

vtip je v tom, že je z nich i pro neinda dost snadno poznat kolik dob (event. úderů) symbolizují. smile Vedle toho ti můžou ukázat kde jsou akcenty. Např. TAkita, TAkitaTAkaTATAkita apod. Můžou ti pomoct při lichých rytmech, protože si to z nich poskládáš (jak psal klusi): např. 7/8 je "takedimitakita" a když půjdu dál, tak z toho mám part s akcenty na první a pátý době, ale když budu chtít třeba 1. a 6. , tak si řeknu TAdiganakaTAka.

Dost dobrý ulehčení, díky smile

0 xLajků:

31

Re: počítání dob - začátečník

jj, taky rad podekuju. tohle tema mne dokopalo trochu se nad tim zamyslet, prehodnotit zazite um ta ta  smile  a neni to vubec spatne!

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

32

Re: počítání dob - začátečník

Mňo je fakt, že u jedné kapely si bubeník vše překládal do systému ze slabik Bum Ra Es Ta - Bum ta ta ta Ra ta ta ta Es ta Es ta Ra ta ta ta. A tak s náma i komunikoval. Až jsme si na to všici docela zvykli.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

33

Re: počítání dob - začátečník

No chlapci podle hesla se starým psem si tu svahilštinu už osvojovat nejspíš nebudu  lol  čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

34

Re: počítání dob - začátečník

Jaralaf napsal:

Klasické počítání kvintoly - jde i na pětidobý takt: pu-li-tr-pi-va, nebo vtipný jazykolam: ty-ty-ko-ko-te. Septola, nebo sedum dob: ma-to-ni-ho-ky-sel-ka

A v angličtině: kvintola - sexuality, septola - homosexuality wink

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

35

Re: počítání dob - začátečník

karadam napsal:

Mňo je fakt, že u jedné kapely si bubeník vše překládal do systému ze slabik Bum Ra Es Ta - Bum ta ta ta Ra ta ta ta Es ta Es ta Ra ta ta ta. A tak s náma i komunikoval. Až jsme si na to všici docela zvykli.

Jaký je přesně rozdíl mezi Bum, Ra a Es ?  big_smile

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

36

Re: počítání dob - začátečník

spider napsal:
karadam napsal:

Mňo je fakt, že u jedné kapely si bubeník vše překládal do systému ze slabik Bum Ra Es Ta - Bum ta ta ta Ra ta ta ta Es ta Es ta Ra ta ta ta. A tak s náma i komunikoval. Až jsme si na to všici docela zvykli.

Jaký je přesně rozdíl mezi Bum, Ra a Es ?  big_smile

Es je pauza na těžkou dobu
Bum - kopák
Ra - virbl

wink

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

37

Re: počítání dob - začátečník

karadam napsal:

Es je pauza na těžkou dobu
Bum - kopák
Ra - virbl

a ja dycky myslel ze es je hajtka...  roll  hmm

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

38

Re: počítání dob - začátečník

karadam napsal:

Mňo je fakt, že u jedné kapely si bubeník vše překládal do systému ze slabik Bum Ra Es Ta - Bum

mno btw nebyl on z jezkarny.. todle oni normalne pouzivaj a rozumnej si...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

39

Re: počítání dob - začátečník

no, mrdnu to sem. Pro začátečníky už to asi není, ale počítání dob se to týká...
http://www.youtube.com/watch?v=lANpWdO5 … r_embedded
docela dost dobrý.

_@_//
0 xLajků:

40

Re: počítání dob - začátečník

kubass napsal:

no, mrdnu to sem. Pro začátečníky už to asi není, ale počítání dob se to týká...
http://www.youtube.com/watch?v=lANpWdO5 … r_embedded
docela dost dobrý.

....to je fakt zajímavý! wink

0 xLajků: