1

Téma: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Tak po delsi dobe se zase na neco zeptam.
Mam novej notebook a rozhodl sem se, nahrat si zase naky video, ale primo do notebooku kabelem.
Takhle sem to delal uz driv: z basy sel kabel do kompu, tam sem nahral pisnicku jako mp3 programem CoolEdit. Paxem ve Windows Movie Maker udelal video a spojil to pres sebe.
Ted mam ale nasledujici problem: dokud nejsem zapojenej, tak to pocitac nahrava. Jakmile ale strcim kabel do pocitace, okamzite prestane nahravat.
Mam aktivni basu a vsechno vohuleny na maximum. Tata mysli, ze by to melo jit pres kombo. To se mi ale nezda, pac uz mi to takhle predtim fungovalo na jinym pocitaci. Nebo je to jenom nastavenim mikrofonu? Zkousel sem si s tim hrat a na nic sem neprisel, tak to zkousim tady.
Budu rad za jakejkoliv tip.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

2

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Do kterého vstupu to zapojuješ? (barva by taky poradila)

Squier Vintage Modified Precision Bass Amber Maple + SX Vintage Precision Bass 62 3 TS
Fender Rumble Head 350 + Fender Rumble Cabinet 4x10''
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: df (07. 01. 2011 14.30:09)

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Kup si nějakou externí zvukouvku, je to fakt lepší. Výsledky i latence nahrávání, já sehnal snad za litr M-Audio Audiophile. Jestli Tě zajímá, co všechno se s tím dá dělat mrkni na můj podpis. Dřív sem dělal jako ty, ale to je celkem naprd a můžeš tím i něco v kompu posrat.

0 xLajků:

4

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Yetti napsal:

jestli Tě zajímá, co všechno se s tím dá dělat mrkni na můj podpis

Pokud koukám dobře, tak je to zvukovka dost na hovno smile


(asi jsi myslel bandzone, já vim http://bandzone.cz/handsintense smile )

0 xLajků:

5 Naposledy upravil: df (07. 01. 2011 14.51:30)

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

davidak napsal:

Pokud koukám dobře, tak je to zvukovka dost na hovno

Have a fun about ninjas? You ll see  lol

(jinak toliko humoru při pátku jistě není zdrávo)

0 xLajků:

6

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Kwik napsal:

Do kterého vstupu to zapojuješ? (barva by taky poradila)

Mikrofonni vstup samozrejme. Barva neni (cerny sou vsechny vstupy a vystupy)

Yetti napsal:

Dřív sem dělal jako ty, ale to je celkem naprd a můžeš tím i něco v kompu posrat.

Me to takhle staci. Hlavne, aby to fungovalo. Nepotrebuju zatim nic profi.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

7

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

No já právě na svojem kompu vstup na mikrák (červený) a když přes něj zkouším nahrát, tak to nefunguje. Na bráchovém kompu mi to taky přes mikrák (červený) nejde .. a když to strčím do nějakého modrého vstupu, který si říká pouze "vstup vnějšího zdroje" .. tak to jde. Nevím jestli jsem ti nějak poradil. Ale určitě záleží na zvukovce a základovce

Squier Vintage Modified Precision Bass Amber Maple + SX Vintage Precision Bass 62 3 TS
Fender Rumble Head 350 + Fender Rumble Cabinet 4x10''
0 xLajků:

8

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Zvukovku i zakladovku mam zakladni, kery by pro to meli dostacovat. Ale mam jen vystup na sluchatka a mikrakovej vstup, pres kerej to musi jit.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

9

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Kuci, neblbněte, nahrávat basu mikrofonnim vstupem a k tomu na integrovane zvukarne je hrozna prasarna. Je potreba vedet, ze mikrofonni vstup ma daleko nizsi impendanci (tady typuju od 200 do 600 Ohm) a jeho ucelem je prevest mikrofonni signal na linkovy, basa uz je linkovy signal a podle toho jestli pasivka nebo aktivka se lisi impendance. Typickej linkovej vstup má 10 kOhm a Hiz i 300 kOhm (low) až 1 MOhm (hi) - hodoty jsem opsal ze svého preampu. Z toho vyplívá, že si můžete basu strkat do micu jak chcete ale signál bude nechutně saturovanej a přebuzenej (to samé platí pro externí zvukovky a mic vstupy), je zkrátka potřeba mít HiZ vstup uspůsobený nástroji. Když už chcete šetřit (chápu), tak tu basu perte aspoň do linkoveho vstupu ty integrovany zvukovky (modrej???). Čus.
Dříve nebo později si stejně koupíte nějakou zvukovku na pordukci hudby nebo takovy ty periferie od Line6, Behringer aj.

0 xLajků:

10

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Problém kluků je v tom, že když basu rovnou kabelem přes redukci z velkýho na malýho jacka narvou do linkovýho (modrýho) vstupu, že slyší jen jeden kanál, takže proto to cpou do vstupu mikrofonního. Čili buďto je třeba vytvořit si redukci z mono na stereo jacka, kdy zapojíme ten jeden linkovej kanál na oba stereofonní kanály stereo jacka a nebo musím mít třeba nějakej mixáček (tak to řeším já). Ideální na takový to domácí brnkání s počítačem se mi jeví třeba tenhle:

http://www.behringer.com/EN/Products/302USB.aspx (ještě bohužel není na trhu)

http://www.behringer.com/EN/images/products/302USB_P0ADV_Top%20front_Web.png

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

11

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

no tak kdyz to hraje ve stereu jen v jednom kanale, tak staci nahravat do mono a je po problemu,ne ?

jinak ja normalne nahravam do mikrofonniho vstupu a nemam s tim zadny problem. vsechny veci v maniacal grooves jsou takhle nahrane treba

0 xLajků:

12

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

cassus napsal:

no tak kdyz to hraje ve stereu jen v jednom kanale, tak staci nahravat do mono a je po problemu,ne ?

Nejde ani tak o nahrávání samotné, jako o hraní, myslím cvičení. Když pak cvičíš se sluchátky a máš basu v jednom uchu, tak je to hnus k nevydržení.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

13

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Ja to samozrejme nemam na cviceni - od toho mam kombo - nybrz na nahravani.
Ted sem prijel do Reichu a zkusil to samy, jako doma, akorat s pasivni basou a je to bez problemu. Pichnul sem ji do mikrofonu (pak uz tu mam jen dirku na repraky, tot vse) a nahraval. Bylo to potichu a prebuzeny, ale pohral sem si a vysledek neni ZAS TAK v kybli. Akorat me trochu mrzi, ze se to nahralo mono. Z obou repraku mi de mp3 a z levyho basa, ale to nevadi. Na ucely, jaky sem to mel - podelit se s kamosema na youtubu mi to stacilo.
Pouzity programy: Windows Live Movie Maker, Acer Crystal Eye kamera.
Problem byl nakonec jinej - ze to video zakazali zverejnit. Youtube hnusnej...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

14

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6665
win 7 a latence zvuku..   panove vubec sem nepochopil jak to deamon vyresi a co si zakazal ze se mu to zaclo fungovat ...muzete to tam otevrit .. nebo mi to vysvetlit tady..??
dik

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

15

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Kwik napsal:

No já právě na svojem kompu vstup na mikrák (červený) a když přes něj zkouším nahrát, tak to nefunguje. Na bráchovém kompu mi to taky přes mikrák (červený) nejde .. a když to strčím do nějakého modrého vstupu, který si říká pouze "vstup vnějšího zdroje" .. tak to jde. Nevím jestli jsem ti nějak poradil.

no tady hlavne zalezi co mas nastaveny ve windows resp v tom programu odkud to ma brat signal smile takze to muzes prepinat smile

bwt ..muze nekdo v kratkosti vysvetlit jak gunguje externi zvukovka k cemu je dobra.. ja k se pripoji ke kompu atd... proste takovej zakladni popis a vyuziti.. pripadne i nejaky doporuceni diky..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

16

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Právě kvůli tomu jsem si koupil externí zvukovku do USB. Ta integrované je jen poloduplex (buď jen hraje nebo jen nahrává).  V dalším kompu má hroznou latenci - brknu a z repráků se to ozve až za vteřinu. Zkusil jem Behringer UCG102, davají k tomu ASIO drivery, ale nic moc. Lepší se dají stáhnout od nich ze supportu.  Dobrá odezva, jde nahrávat, ale i tak zklamání, nejde přehrávat MIDI.  Nakonec jsem koupil VOX AMPLUG, vstup basa a AUX (cokoliv - komp, MP3,...)  a výstup se smíchá do sluchátek. Minimum věcí, jde to vozit sebou. Ideální na zkoušení.

0 xLajků:

17 Naposledy upravil: m3 (20. 02. 2011 20.09:18)

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

no ten asio driver sem na radu kamose co nam tocil desku nainstaloval a nic,,, sad
a naka externi zvukovka by pomohla??
ja chci jenom proste pripojit nastroj ke kompu a nahravat a hrat si s podkladem v realnym case..
. na starejch kompech s XPckama to nikdy nebyl problem ... proste sem to vrazil do vstupu sluchatka do vystupu a hralo to v pohode.. hmm

ted kdyz to udelam tak tam mam proste latenci takze de nahravat jenom s vypnutym "odposlechem" vstupu... pak to funguje jenom je hloupy ze clovek nesysi co hraje...
coz mi pride divny trosku pac kdyby so jen o latenci na ty zvukovce tam by na tom zaznamu to melo mejt vyrazne opozdeny... idyz ono asi je .. ale driv sem to pri hrani neslysel.. to em slysel v real timu.,,, potom soupnout stopu neni problem... ale hrat a slyset se se zpozdenim proste nejde,,,

proset to potrebuju zapojit  nastoj -> (efekt) -> komp -> sluchatka  ...

diky za propadny rady... sem IT uzivatel moc toku nerozumim...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: bambi (21. 02. 2011 11.53:08)

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Podle me je jedine opravdu plnohodnote reseni zvukova karta s DSP jednotkou - jedna se o digitalni mixer ovladany z pocitace a umoznuje vytvaret odposlechove mixy. Z pocitace se to sice ovlada, ale signal se zpracovava primo na karte v DSP procesoru, takze signal nejde pres procesor pocitace a latence je minimalni. V DSP mixu lze samozrejme primichat i jakykolliv software return z pocitace, takze ideal pro nahravani po castech nebo cviceni s hudbou. Pro ilustraci takovou kartu pouzivame ve zkusebne mimojine pro odposlech v realnem case - 4 mikrofony a line vystup preampu basy, ctyri vystupy s individualnimi mixy - vse bez zaznamenatelne latence. Bohuzel takove karty jsou trosku drahsi, ale za osvobozeni od trapeni s latenci to stoji.

Fender CS '64 Relic Jazz Bass (skladacka z dilu), Squier Vintage Modified, Ibanez GSR 180
Ampeg SVPCL, Warwick Quadruplet, Torque (jeste UK)
0 xLajků:

19

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

bambi napsal:

Podle me je jedine opravdu plnohodnote reseni zvukova karta s DSP jednotkou

kdyz jsou dobre vyresene ovladace, tak uz je jedno, jestli se signal zpracuje v procesoru na karte nebo uvnitr pc. ta latence je nizka u obou a rozdil minimalni.

0 xLajků:

20 Naposledy upravil: bambi (21. 02. 2011 13.34:32)

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

cassus napsal:

kdyz jsou dobre vyresene ovladace, tak uz je jedno, jestli se signal zpracuje v procesoru na karte nebo uvnitr pc. ta latence je nizka u obou a rozdil minimalni.

Tak u jednoho zdroje signalu to tak byt muze (ostatne mensi zvukovky s 2 vstupy to vetsinou nemaji), i kdyz me se to nepovedlo. Zalezi hrozne na verzi OS a jak ho ma vyrobce kryty driverama. Ale nedovedu si predstavit, jak v kompu udelat indivualni mix pro vice hudebniku najednou u vicestopeho zaznamu. To podle me bez DSP nejde rozumne utahnout. Ze srandy jsem taky zkusil dohrat stopu k projektu s asi 70 stopami v 44kHz/24bit s moji FastTrack Pro a mel jsem latenci asi sekundu, s DPS byla latence nezjistitelna. Ale zalezi na aplikaci, pokud clovek nechce nahravat dema, ale jen svou basu, nebo pro hrani do sluchatek, muze to byt ok.

Fender CS '64 Relic Jazz Bass (skladacka z dilu), Squier Vintage Modified, Ibanez GSR 180
Ampeg SVPCL, Warwick Quadruplet, Torque (jeste UK)
0 xLajků:

21

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Ted si vsimam, ze to m3 nahraval do integrovane zvukovky. Myslel jsem, ze mas problem s externi... Tak to ti pak muze pomoct velice, jak s latenci tak hlavne vyrazne s kvalitou nahravky, ale musis si dat pozor, aby to podporovalo tvuj operacni system. Kamarad ma treba tohle a bohate to staci:

http://www.audiotek.cz/product-38422-m- … track-mk-2

S m-audio mam dobre zkusenosti (vyzkousel jsem 3 zvukovky), pomer cena/vykon je dobry. Jeste u toho mas zakladni ProTools - nahravaci software.

Fender CS '64 Relic Jazz Bass (skladacka z dilu), Squier Vintage Modified, Ibanez GSR 180
Ampeg SVPCL, Warwick Quadruplet, Torque (jeste UK)
0 xLajků:

22

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

Zdraviím,
potřeboval bych taky poradit jak to propojit, ale předem upozoňuju, že jsem na tohle uplně blbej. big_smile Tak mám pár otázek.

Zvukovku mám tuhle: http://www.audiotrak.net/products/prodigyhd2/ popřípadě recenze na muzikusu tady http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-tes … ijen~2008/

Při zapojení basa hraje děsně potichu (má to jen jeden vstup, takže si člověk nevybere) vyřeší tohle ASIO? A abych mohl využívat ASIO(popřípadě ten GSIF musím k tomu mít asi nějaký program (Cubase?)
Zvukovka má pro mne dosud nepoužívanou fičuru v podobě DigitalWiring - vypadá to nějak takhle: http://www.ixbt.com/multimedia/prodigy-hd2/16.png
Nevím ani jak se to používá, ale asi by teoreticky mělo jít nahrávat a zároveň slyšet co člověk hraje, či hrát a mít k tomu puštěný doprovod, pokud to chápu správně.
Nemáte s tím někdo zkušenost?

Chci to zkusit pouze na cvičení, případně nahrátí nějakého výtvoru do přijatelného formátu.

Spector Rebop 4, Kodiac 100W celoflaška + box JanecOrange 2*12
0 xLajků:

23

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

ASIO ti rozhodně nepomůže zesílit vstupní signál, je to pouze ovladač, který umí "přijmout a odeslat" audio ze vstupu na výstup s nízklou latencí - ta je závislá na tom jak je driver napsanej a jak výkonné je CPU.

Tvůj problém je na 99% v tom, že ta zvukovka nemá na vstupu předzesilovač, je to prostě linkovej vstup (je to v zásadě obyčená konzumní zvukovka, která má možná jen malinko lepší převodníky než onboard shit a je tam tedy předpoklad lepšího podání zvuku). Musíš použít externí preamp nebo line out z predzesilovace tvýho ampu jinak s tím neuděláš nic!

Abys mohl využít ASIO, tak opravdu musíš použít nějaký DAW, který umí s ASIO pracovat, čili ten Cubase aj. Pokud dobře vidím, tak na screenshotu tvý karty je záložka ASIO, čili ta karta má možná i nativní ASIO driver. Jinak pouzij free ASIO4ALL.

0 xLajků:

24

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

subroofer: Aha díky. Až koupím kabel, potáhnu to z linky. No já ji primárně kupoval tenkrát proto, že jsem potřeboval zvukovku na hudbu a tahle mi byla doporučena jakože slušná.

Spector Rebop 4, Kodiac 100W celoflaška + box JanecOrange 2*12
0 xLajků:

25

Re: Jak zapojit a zprovoznit basu do kompu

m3 napsal:

http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6665
win 7 a latence zvuku..   panove vubec sem nepochopil jak to deamon vyresi a co si zakazal ze se mu to zaclo fungovat ...muzete to tam otevrit .. nebo mi to vysvetlit tady..??
dik


zběžně jsem to téma projel a vůbec jsem si nevšim, že by tam bylo to jednoduchý řešení, jak jsem to udělal já. zkusim ti to popsat, snad ti to taky pofrčí:

takže pravý tlačítko na reproduktor u hodin -> zařízení pro záznam -> kliknout na microphone (via high definition audio) -> vlastnosti -> poslouchat -> pod touhle záložkou ODKLIKNOUT (jakože zakázat :-)) "poslouchat toto zařízení"... to byl krok jedna. teďka otevři zařízení pro přehrávání a otevři si vlastnosti pro speakers -> záložka úrovně -> měl by tam u lajny mikrofon bejt přeškrtlej repráček... tak ho odškrtni.. jakože aby byl nepřeškrtlej.. :-D no... a zkus to, mělo by to fungovat.. :-)

zvuk samozřejmě s onboard zvukovkou žádnej zázrak, ale na cvičení a nějaký to rychlý nahrávání to bohatě stačí

0 xLajků: