1 Naposledy upravil: Aidamos (26. 05. 2013 14.03:30)

Téma: Struny DR Extra Life Red Devils RDB5-45

Struny DR Extra Life Red Devils RDB5-45

Země původu: U.S.A.
Cena: 950,- Kč od Kopyta, přičemž normálně stojí 1.650,- Kč.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgen72k1re1817d6fr73m4a3.jpg

Reálný obrázek:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgev2hj6573bnljf12q813c7.jpg

Popis

Jedná se o pětistrunnou sadu potažených (tzv. coated) strun a jak vyplývá z názvu, potažení je vyvedeno v pekelně rudé barvě. Struny se vyrábí i v barvě černé (Black Beauty), růžové (Hot Pink), modré (Cool Blue) a bílé (Silver Stars). Struny mají hexagonální jádro a niklový omot. Někde ve fóru jsme se dohadovali, jestli omot je ocelový nebo niklový, takže co se týká materiálu, použiji citaci z internetového obchodu Muzikant.cz, protože na oficiálních stránkách firmy DR jsem žádné podorobější informace nenalezl:

"Tajemství DRstrings je prvořadě v pevném drátu jádra. Výsledkem použití větší hmotnosti drátu jádra, je zvýšené napětí jádra než u ostatních strun, když jsou správně naladěny. Struny mají stabilní ladění a firma DRstrings u toho zůstala. U běžných strun, kdykoli se natáhne a naladí nová struna, se opředení odtrhne od jádra. DRstrings jsou však naladěny rychleji a bez tohoto jevu. Vše tedy začíná už u drátu jádra. Protože se v hojné míře k přenosu zvuku používají elektromagnetické snímače, na jádro strun byla použita železo - uhlíková slitina. Na ovinutí je použita 8% poniklovaná ocel, pudrový nikl a 92,8% fosfor - oceli. Tato slitina umožňuje zlepšení zvuku a přednesu struny. Preciznost a výsada značky Hand Made je ve výrobě jádra, které je ručně kontrolováno po stránce napětí, nebo rychlostí navíjecího stroje. DRstrings jsou také vyrobeny z většího množství kovů, než běžné struny. Za všechny jeden příklad finesy DRstrings: Při výrobě ovinutých strun, např. 0.42 je struna důmyslně ovinuta na tloušťku 0.43 a dalším technologickým procesem, který firma nazývá "Compression-Winding", se stlačí struna na 0.42 tloušťky."
- konec citace -

EDIT: nalezl jsem článek, který se zmiňuje o materiálech strun od firmy DR. Podle něj by konkrétně tyto struny měly mít opravdu niklový omot. Ovšem další mnou recenzované struny DR Marcus Miller jsou ocelové.

Tloušťka potahové vrstvy je 0,00762 mm, čili 7,62 mikrometru. Recenzované struny mají následující tloušťky: .045" – .065" – .085" – .105" – .125".

Struny jsou vyrobeny v USA a to ručně. Oproti mým oblíbeným Warwickům Black Label, není u struny H použit tzv. "taperwound", tedy zúžení struny na jejím konci v místě styku s kobylkou, což by mělo u silnějších strun, kde se tato technologie používá, vést k lepšímu chvění a tím i k lepší srozumitelnosti. Ovšem tyto struny se s použitím této technologie vyrábí také.

Struny se prodávají v papírové krabici. Struny jsou baleny jednotlivě v papírových pytlících, nejsou tedy nijak zvlášť chráněny proti běžným atmosférickým vlivům.

Zvuk a životnost

Jelikož zvuk je věc značně subjektivní, jak už jsem tu nejednou psal, navíc ovlivněna kvalitou nástroje a aparátu, zkusím uvést srovnání s výše jmenovanými strunami Warwick Black Label 40 301, které jsem zde také recenzoval. U těch jsem psal, že mají  velmi zvonivý, ale také hutný, vrčivý a konkrétní zvuk. To platí i u strun DR. Řekl bych, že DR mají zvuk možná i pevnější a mezi jednotlivými strunami vyrovnanější. Ovšem např. struna G mi u první sady, kterou jsem měl, přišla oproti Warwickům trochu tupá. Teď mám druhou sadu a tam je vše v pořádku. Cinkavost na struně G není taková jako u Warwicků, ale je o hodně lepší než u první sady. Černým Warwickům jsem lehce vytýkal, že té zvonivosti na G struně je až skoro moc, u DR je to akorát, a navíc zvuk drží stejnou kvalitu opravdu dlouho, čili životnost strun je stejně extra dlouhá jako u černých Warwicků, ne-li delší. Samozřejmě barevný potah nevydrží na věky, ale ošoupe se na velmi exponovaných místech. Nekoná se ale žádné chlupacení jako u strun Elixir.

Hodnocení

Vynikající struny. Spolu s černými Warwicky a sestřičkami DR Marcus Miller (recenze) nejlepší, které jsem kdy měl, ale pravdou je ovšem to, že při srovnatelné kvalitě je Warwick Black Label o dost levnější. Kdybych coated DRka měl kupovat za v ČR běžnou cenu, tak bych je rozhodně nekupoval. Za víc jak dvojnásobnou cenu neposkytují dvojnásobně vyšší užitnou hodnotu v podobě zvuku ani životnosti. Ovšem koupit je od Kopyta za uvedenou cenu + poštovné se jednoznačně vyplatí smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Struny DR Extra Life Red Devils RDB5-45

Někde ve fóru jsme se hádali, jestli tyhle coated struny jsou ocelové nebo niklové. Teď jsem nalezl článek, který se zmiňuje o materiálech strun od firmy DR. Podle něj by konkrétně tyto struny měly mít opravdu niklový omot (tedy výše již opraveno). Ovšem další mnou recenzované struny DR Marcus Miller jsou ocelové.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Struny DR Extra Life Red Devils RDB5-45

Chtěl bych se zeptat, jestli jsou tyhle struny spíše hladší, nebo drsnější. Čili mi jde o to, jestli nedrhnou. Díky

Modulus Flea
0 xLajků:

4

Re: Struny DR Extra Life Red Devils RDB5-45

Rozhodně patří spíše mezi jemnější struny, drhnutí se neboj.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

5

Re: Struny DR Extra Life Red Devils RDB5-45

Jsou hodně příjemný, mnohem klouzavější, než běžný ocelový struny, prsty si o ně (skoro) neodřeš smile

Aguilar a německý Warwicky..
0 xLajků: