1

Téma: Problém s ohnutým palcem

Není mezi Vámi basák, který trpí stejnou vadou jako já? A to je, že se mu poslední článek palce může ohnout do tvaru "L" ? Dělá mi to obrovskou potíž při hraní na basu, jelikož si ho o krk zalamuju ještě víc a opírat se o snímač vlastně není ani možné. Potřebuju poradit, jetli máte na to nějaké vychytávky. Mě zatím nejvíce pomohlo si dát basu hodně vysoko, ale i tak to není ono. Dík za rady.

American standard precision bass, Hartke VX 3500, Laney RB 30W
0 xLajků:

2

Re: Problém s ohnutým palcem

tak hrej bez opřeného palce ... obecně je to flexibilnější i bez té tvojí "vady" big_smile

palec máš volně a strun nad kterýma hraješ se jen lehce bokem dotýká (není zapřený) a strunu tak tlumí

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

3

Re: Problém s ohnutým palcem

Například já palec na pravačce(ani na levačce) na posledním článku neohnu vůbec a to sem si myslel, že ho mám nějaký vadný, když jsem vyděl spoustu basáku jak ho mají vyvrácený až bůhví kam smile
Jak říká Vladan, nebo ho neopírat vůbec, spusta světových i nesvětových basáků tak hraje a prý je to tak správně. Jenže pro každého je správné to co mu nejvíc vyhovuje!

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

4

Re: Problém s ohnutým palcem

No spíš jde hlavně o levou ruku, tam je to občas nesnesitelné. Pravou rukou se dá upravit technika, ale leveou ne.

American standard precision bass, Hartke VX 3500, Laney RB 30W
0 xLajků:

5

Re: Problém s ohnutým palcem

No tak to bych viděl na nějakého šikovného ortopeda, který ti ty dva poslední články sešroubuje a bude klid. Něčím podobným mně doktor strašil když mně přišel na artrozu na zápěstí levé ruky.
Jinak nevím jak poradit. Zkus ti tam přilepit nějakou dlahu z vnější strany palce, nebo já nevím co? Prsty a ruce jsou naše všechno a jak začnou zlobit je zle!

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

6

Re: Problém s ohnutým palcem

Palce se mi prohýbají hodně (je to super na kulečník) a o snímače resp. kryt snímače se opírám pořád. Takže netuším, kde může být problém...

A=A
0 xLajků:

7

Re: Problém s ohnutým palcem

lol

Tož to bys měl pracovat v automobilce, někde kde se na finální lince zatlačujou do kastle gromety, nebo gumový záslepky, s touto ergonomií to jde velice dobře big_smile

Hele, já palce prostě neprolomim ani o 1°. Ale ani u levačky bych to neviděl tak černě. Pokud nehraješ na klasickou kytaru, kde je přesný držení podmínkou, tak máš v úchopu trochu větší rozptyl. Já zas málem mačkám palcem zvrchu struny. Takže si myslím, že jde najít držení, který Ti bude vyhovovat, viz to zkrácení popruhu. Pak bych taky doporučil posilovat palec tak abys ho byl schopnej bez námahy držet rovně. Vono zase není potřeba ten krk tak drtit, možná by bodla fotka, jak to držíš teď ...

0 xLajků:

8

Re: Problém s ohnutým palcem

na levé ruce? ... nějak nechápu čemu vadí ohlý palec na levačce:) ... snad jen snažit se ruky uvolnit a nebýt v křeči smile ... s tím třeba mám problém já:) ... když chci hrát silově, tak automaticky víc tlačím i na levou ruku .. zbytečně ... akorát se člověk zpomaluje a vysiluje:) ... synchronizace rukou se odbourává docela těžko:)

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

9

Re: Problém s ohnutým palcem

Jo, přesně tak to mám taky. Oba dva palce do Lka. Ale nedělá mi nic problém. mám palec opřenej o snímač ( pětistrunná basa), nemám jí zvlášť vysoko a levačkou ho tlačim proti krku stejně. Slyšel jsem ale, že je to výhoda při slapu.

0 xLajků:

10

Re: Problém s ohnutým palcem

CharlesBass napsal:

Tož to bys měl pracovat v automobilce, někde kde se na finální lince zatlačujou do kastle gromety, nebo gumový záslepky, s touto ergonomií to jde velice dobře big_smile

Ono to teda při tom úplném prolomení (na levé ruce skoro o 90°) i trošku bolí. Možná teda plýtvám svým talentem, ale jako konzultant si přece jenom vydělám více než v automobilce smile

A=A
0 xLajků:

11

Re: Problém s ohnutým palcem

no muzes zkusit jacksonuv resp volejbalistickej trik a tapvat si kloub omotanim leukoplasti...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

12

Re: Problém s ohnutým palcem

chtělo by to fotku smile

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

13

Re: Problém s ohnutým palcem

tady je
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/opocecz-130110-162145-l_c87de72ad524bf9f407e2483ab497d3b.jpg
neni to OT že ne?

handmade precision bass (fender fake logoed & fake relic) SBS pickups + active blender, Yamaha BB 435, Fender modern player 5, MTD 5, markbass LM III, soundelirium  the 12.6.1. + 15.5.  sustainer bayger, DOD deep freeze chorus, art studio v3, Ibanez bass synthesizer SB7, korg pitchblack poly, zoom b3
Klašter 12
0 xLajků:

14 Naposledy upravil: Barius (13. 01. 2010 16.32:00)

Re: Problém s ohnutým palcem

tak to je mazec ovšem! Tomu se říká hrát na pi.. ! A o tom símači se dá taky říct že už je napůl v prdeli smile

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

15

Re: Problém s ohnutým palcem

:d :d Lol

0 xLajků:

16

Re: Problém s ohnutým palcem

lol

0 xLajků:

17

Re: Problém s ohnutým palcem

hned bych s tebou prohnutej palec vyměnil, při doublethubu máš pak mnohem víc prostoru pro prsty co trhaj, ptože tu ruku můžeš mit z tohodle hlediska protě v lepší poloze. A spousta dobrej basáků má takle zdegenerovaný ruce, třeba Wooten, nebo Pastourius. A vlasně všichni muzikanti co hodně hrajou maj pak takle poznamenaný ruce, houslistům se taky vohejbaj palce, klarinetistům a saxofonistům pak palec uhejbá do strany a klaviristi mívaj taky křivý ruce.

0 xLajků:

18

Re: Problém s ohnutým palcem

Jára napsal:

jelikož si ho o krk zalamuju ještě víc

Zkus cvičit bez opřenýho palce (v tomhle případě se to hraje líp, když dáváš prsty spíš na špičku než naplacato), nebudeš pak na něj tak tlačit a celkově se ti uvolní ruka. Palec je stejně lepší opírat o kloub než o první článek, takže se to dá..

Line6 Variax 705 5str, Ampeg Plexi Bass 4str, Warwick Streamer JazzMan 5str, Ibanez SR1305 5str, Mesa/Boogie M9 Carbine amp, Ampeg SVT410 box, Ampeg SVT15 box, TechSoundsystems 212 box, BBE Sonic Maximizer, Korg DTR2000 tuner, Shure SLX wireless, Roland Cube RX combo
0 xLajků:

19

Re: Problém s ohnutým palcem

Dej si basu nízko a máš po starostech

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

20

Re: Problém s ohnutým palcem

morybundus 1 napsal:

Dej si basu nízko a máš po starostech

to podle mě není zrovna nejlepší rada

0 xLajků:

21

Re: Problém s ohnutým palcem

noomak napsal:

to podle mě není zrovna nejlepší rada

Zkusit to klidně může... Když si dám já basu níž než mám teď tak nejsem schopný hrát xD

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

22

Re: Problém s ohnutým palcem

mne taky pride ze ty "prsari" maj ty ruce hrozne zkrouceny ja bych tak hrat nemoh...
proste ta genitalni poloha rukou mi pride nejprirozenejsi... wink

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

23 Naposledy upravil: Lukáš (14. 01. 2010 19.40:00)

Re: Problém s ohnutým palcem

Nedokážu si to přesně představit,ale myslím,že by mohlo pomoct naučit se hrát míň silově levačkou - spíš než palcem tlačit prstama na hmatník konečkama prstů ( "naplocho" budeš muset víc tlačit palcem). Každopádně přeju hodně vůle při překonávání problému..

0 xLajků:

24

Re: Problém s ohnutým palcem

Teď jsem vzal po delší době basu do ruky: zkoušel jsem to bez palce na levačce a šlo mi to jakžtakž,ruku jsem si opíral o klouby,kde začínaj růst prsty,jenom u Ečka to šlo hůř

0 xLajků:

25

Re: Problém s ohnutým palcem

mě se prolamujou všechny prsty kromě palců :-D nejvíc asi prsteníčky, u kterých ohnu poslední článek tak o 45% dozadu.. ze začátku jsem s tim měl dost velkej problém

http://honzoid.ic.cz/ikonky/pe.gif http://honzoid.ic.cz/ikonky/last.gif GulášeK 1001RB
0 xLajků:

26

Re: Problém s ohnutým palcem

DalajVladan napsal:

tak hrej bez opřeného palce

DalajVladan: Koukal jsem na web tvé kapely a poslechl si mp3,...moc dobrá muzika!;)

0 xLajků:

27

Re: Problém s ohnutým palcem

Matej napsal:
DalajVladan napsal:

tak hrej bez opřeného palce

DalajVladan: Koukal jsem na web tvé kapely a poslechl si mp3,...moc dobrá muzika!;)

díky ... škoda, že to teď nějak skřípe

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

28

Re: Problém s ohnutým palcem

DalajVladan napsal:

díky ... škoda, že to teď nějak skřípe

...jako v kapelce? sad a sad To by byla škoda se na to vyprdnout.Jste tomu jistě dali dost práce.Co jsem koukal do fotek a akcí, tak dost hrajete a na fajnových místech,....vždy přichází problémy a hádky, když se nehraje.Z čeho pramení to skřípání u vás?:/Koukám ty jsi z Kyjova?...neznáš kluky z bývalé Narajamy?...dělají něco?Už jsem je dlouho neviděl,...ale vídali jsme se tenkrát celkem dost,...když koncertovali.

0 xLajků:

29

Re: Problém s ohnutým palcem

Jo Narajama...TO JE MAZÉÉC...
http://www.youtube.com/watch?v=6jT2geJQyhI
nebo byl to mazec? Jednou cca v '96 jsme s nima hráli na prvním Zámostí V Třebíči. Si pamatuju, že sem tam stál jako pako a držel si sanici aby mi nepadla do bláta! Respect!!!

handmade precision bass (fender fake logoed & fake relic) SBS pickups + active blender, Yamaha BB 435, Fender modern player 5, MTD 5, markbass LM III, soundelirium  the 12.6.1. + 15.5.  sustainer bayger, DOD deep freeze chorus, art studio v3, Ibanez bass synthesizer SB7, korg pitchblack poly, zoom b3
Klašter 12
0 xLajků:

30 Naposledy upravil: DalajVladan (18. 01. 2010 21.05:23)

Re: Problém s ohnutým palcem

Matej napsal:
DalajVladan napsal:

díky ... škoda, že to teď nějak skřípe

...jako v kapelce? sad a sad To by byla škoda se na to vyprdnout.Jste tomu jistě dali dost práce.Co jsem koukal do fotek a akcí, tak dost hrajete a na fajnových místech,....vždy přichází problémy a hádky, když se nehraje.Z čeho pramení to skřípání u vás?:/Koukám ty jsi z Kyjova?...neznáš kluky z bývalé Narajamy?...dělají něco?Už jsem je dlouho neviděl,...ale vídali jsme se tenkrát celkem dost,...když koncertovali.

pokračování v mém profilu: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6840

no kdo by to byl řek, že se tu najde tolik Narajama fans smile

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

31

Re: Problém s ohnutým palcem

OpoceCZ: Dík za připomenutí. wink Skvělá muzika to byla.Někde mám obě ty CD,...měl bych se po nich podívat.

0 xLajků:

32

Re: Problém s ohnutým palcem

Tak jsem tomu věnoval několik dnů hledání polohy tak, aby to nevadilo. Nakonec jsem skončil u toho, že mám basu opravdu dost vysoko a nesmí jít níž. Takhle levačka už moc netrpí, pouze pokud hraju od 12 pražce dál. Snažím se čím odnaučit tlačit na basu. Co se týče pravačky, tak ta už je také vcelku vyřešená, jediný problém je E struna, ale to bude asi o zvyku.
Jinak sám učitel mi říkal, že při slapu to bude velká výhoda, takže uvídíme smile

Jinak děkuju za rady, jenom ještě chci podotknout, že hlavní problém je v tom, že palec nemůžu nechat ve vzpřímené poloze, prostě nedrží a samovolně se ohne do L ...

American standard precision bass, Hartke VX 3500, Laney RB 30W
0 xLajků:

33

Re: Problém s ohnutým palcem

Co se týče palce už od začátku jsem ho měl vždy až křečovitě opřený o snímač...jenže když jsem potom koupil Thumb, nebylo najednou kde se opírat. Začal jsem cvičit pravou ruko opravdu jen opřenou o struny bez zapření palce. Ruka se obrovsky uvolnila, jenže nejsem při rychlejším hraní hrát stejně přesně a dynamicky jako když si palec opírám...možná by stačilo svičit a nebo se na to vykašlat. Když se podíváte kolem, řekl, že většina basáků palec opírá...

Dingwall Combustion 5 Candy apple / G&L L2000 / KEEN Fender Precision Bass 4.str fretless / tc electronic Staccato´51 / 2x EBS NEO112 / Behringer BX 1200 / Korg Pandora PX5D / Darkglass B3K / BBE Sonic Stomp
0 xLajků:

34 Naposledy upravil: m3 (29. 01. 2010 00.06:16)

Re: Problém s ohnutým palcem

ono dost zalezi jestli mas kde oprit treba predlokti ja na tech padlech ne a treba davat doublethumb bez jinyho kontaktu s basou je docela jak skakat do neznamy  vody..

a i u prsteni mi ten oprenej palec dava jistotu ze kdyz sahnu prstem tu strunu tam najdu..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

35 Naposledy upravil: CharlesBass (25. 01. 2010 21.55:51)

Re: Problém s ohnutým palcem

Jára napsal:

že palec nemůžu nechat ve vzpřímené poloze, prostě nedrží a samovolně se ohne do L ...

CharlesBass napsal:

Pak bych taky doporučil posilovat palec tak abys ho byl schopnej bez námahy držet rovně.

Fakt to zkoušej, vymysli si nějakou pomůcku aby ti ten palec posílil a zvyknul sis při strnulým držení ho držet zpříma. Napadlo mě to gumový kolečko na posilování prstů.

0 xLajků:

36

Re: Problém s ohnutým palcem

ad narajama... zase hraje, v malinko pozmenene sestave... nekteri puvodni clenove uz ani nehraji.. nicmene frontman Lovec je jasnej... nedavno hrali zrovna v Trebici.. a taky ted asi pred 14dny v Malostransky besede
vice info zde:
www.bandzone.cz/narajama

0 xLajků: