1

Téma: mačkání struny všemi prsty levačky

Omlouvám se jestli se to tu už řešilo, ale přistihl jsem se, že když hraju třeba nějakýho pavouka, kde se střídá ukazováček a malíček, často mi zůstanou zbylý prsty nad straunama (což je logický pokud zrovna mačkám ukazováčkem) ale slyšel jsem že když strunu mačkám třeba malíčkem, měly by strunu mačkat všechny prsty levačky (pokud si je nepřipravuju na jinou strunu)

Je tohle hodně důležitý dodržovat, nebo to až nehraje takovou roli? Jak to máte vy? A v čem je vlastně lepší to důkladný pokládání prstů levačky? Asi je to blbej dotaz když vim jak se to má dělat a ptám se jak blb:-)

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

2

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Se zvedáním si dáš víc práce a budeš pomalejší, možná i trochu nepřesnější. Roli to hraje podle toho, co chceš zahrát =]

Weber basses -> Eden WTX260 -> 2x10'' G-D & 4x8" Hocke
0 xLajků:

3

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

No hele zkoušej to držet všema prstama,ale zase se tím tolik neřiď,jenom když ti to bude pohodlný. Tak to mám já a vyhovuje mi to,pravda,že někdy to ušetří trochu síly.

pooseek napsal:

Roli to hraje podle toho, co chceš zahrát

přesně tak..

0 xLajků:

4

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Měl bys to držet všema, dá se to vycvičit a ušetří to námahu, ale třeba pro mně osobně je to hodně matoucí a v poslední době už řeším jen co mi z toho leze, než jestli to správně držím.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

5

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Péčko napsal:

v poslední době už řeším jen co mi z toho leze, než jestli to správně držím.

už jsem myslel,že jsem jedinej

ukulele
0 xLajků:

6

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Fuit napsal:

Omlouvám se jestli se to tu už řešilo, ale přistihl jsem se, že když hraju třeba nějakýho pavouka, kde se střídá ukazováček a malíček, často mi zůstanou zbylý prsty nad straunama (což je logický pokud zrovna mačkám ukazováčkem) ale slyšel jsem že když strunu mačkám třeba malíčkem

Všema prstama levačky? Zajímavý. Já znám dvě techniky... první je tuším kontrabasová a spočívá v tom, že spolu s malíčkem zároveň přikládáš ještě prsteníček. A basáka, kterej taky hraje hodně na kytaru poznáš podle toho, že přikládá jen samotnej malíček.

Ale přesně jak píše Péčko: neřešil bych kolik přikládám prstů, ale jak mi to hraje smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

7

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Tak díky, no každopádně na to zkusim víc myslet při cvičení (jestli se k němu dokopu:-D)

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

8

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

mikulik napsal:

A basáka, kterej taky hraje hodně na kytaru poznáš podle toho, že přikládá jen samotnej malíček.

a já myslel,že jsem nějakej mutant ale u mne je ještě sranda,že mám ten levej malíček trochu vadnej z bouračky na motorce,takže vlastně jo jsem mutant

ukulele
0 xLajků:

9

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

mikulik napsal:

první je tuším kontrabasová a spočívá v tom, že spolu s malíčkem zároveň přikládáš ještě prsteníček

Opravim te - kontrabasova technika je, ze prikladas: ukazovacek, prostrednicek s prstenickem, malicek. A ne prstenicek s malickem.

mikulik napsal:

A basáka, kterej taky hraje hodně na kytaru poznáš podle toho, že přikládá jen samotnej malíček.

Treba ja to kombinuju dle Hory wink

Fuit: Je to jednodussi. Budes rychlejsi a nemusis mackat takovou silou. Dokonce to i lip vypada, ale ja osobne na to prdim a snazim se, aby z toho lezlo, co ma a aby se mi to hralo pohodlne. Ostatni pro me neni dulezity. Ale nekdy se na to soustredim a neni to tak tezky.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

10

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Figi napsal:

mikulik psal(a):

    první je tuším kontrabasová a spočívá v tom, že spolu s malíčkem zároveň přikládáš ještě prsteníček

Opravim te - kontrabasova technika je, ze prikladas: ukazovacek, prostrednicek s prstenickem, malicek. A ne prstenicek s malickem.

No, co mě učí Jaryn, tak kontrabasová pozice je do pátý polohy malíček společně s prsteníčkem.
Jinak co se týče zvedání prstů snaží se mě to odnaučit smile

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

11

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

v některých případech je mnohem pohodlnější položit více prstů - například když chceš vytáhnout tón, nebo hraješ něco moc rychlého ve vysoké poloze....nemusíš ty struny tolik mačkat. A cvičit se oplatí tak abys prsty měl co nejníž nad strunama nebo třeba položené....tím se naučíě šetřit pohyb a čas. Schválně zkus zahrát něco rychlého (levačkou) a sleduj prsty levačky jestli ti vyskakuji do výšky a jestli to není zbytečné?
Zároveň je velmi důkežite nemačkat struny křečovitě ale jen tak jak je to potřeba. Nemyslím žádnou zdechlou paprč ale jistý stisk bez podlomení kloubů atd...

Péčko napsal:

poslední době už řeším jen co mi z toho leze, než jestli to správně držím

na to se nesmí zapomínat, že posluchače zájimá právě tohle :-) ... ale stejně si mylsím že tohle je opravdu úspěšné až když člověk není limitovaný technikou :-)

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

12

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

matezzz napsal:

No, co mě učí Jaryn, tak kontrabasová pozice je do pátý polohy malíček společně s prsteníčkem.

Ja pouzivam dle hory kontrabasovku do IIIa. od ni pak uz IIIb., cili rozsirenou na kytarovou. Malicek sem ze zacatku taky podporoval prstenickem, ale spravna kontrabasova technika je ta, co uz sem popsal - koukni na nejakyho kontrabasistu.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

13

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Figi napsal:

Ja pouzivam dle hory kontrabasovku do IIIa. od ni pak uz IIIb., cili rozsirenou na kytarovou. Malicek sem ze zacatku taky podporoval prstenickem, ale spravna kontrabasova technika je ta, co uz sem popsal - koukni na nejakyho kontrabasistu.

No sem začátečník, takže to dělám tak, jak mi řekne učitel, určitě se ho na to v pátek zeptám

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

14

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

No na mojí první hodině mě učitel začal odnaučovat mé 3 chyby které dělám.. Ta najvětší bylo to že sem nepokládál ty prsty, za 4 dny sem si zvykl a zdá se mi hraní méně bolestivé a namáhavé.

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

15

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

nijak hluboko jsem to nestudoval, ale prijde mi to nesmyslny. co jsem hral na kontrabas, tak jedine malicek s prstenickem... jinak by mi ten malicek asi brzy upad.

0 xLajků:

16

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Paparatzzi napsal:

za 4 dny sem si zvykl a zdá se mi hraní méně bolestivé a namáhavé

Ty woe, já to dřu už 2 měsíce a pořád mě to hraje hůř než jednotlivýma prstama. Když chci fest posadit samotnej prsteník, tak je to "kladivo", ale posadit prsteník s položeným prostředníkem a ukazovákem už není ta přesnost a dynamika.

Bass guitar: 4 string hand-tooled prototype, type JB pasive, Lakland skyline 44-02 deluxe, EXL 170, TC electronic BG 500 2 x 10", acoustic fretless- "balejšn"
0 xLajků:

17

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Dunde.e napsal:

v některých případech je mnohem pohodlnější položit více prstů - například když chceš vytáhnout tón

...ano, všechny tóny vytahované ukazovákem nebo prostředníkem se přeučuji vytahovat prsteníkem za podpory uk. a prost.   .......hlavně se pak nestane že spocenej prst sjede se struny a zapazvučí.

Bass guitar: 4 string hand-tooled prototype, type JB pasive, Lakland skyline 44-02 deluxe, EXL 170, TC electronic BG 500 2 x 10", acoustic fretless- "balejšn"
0 xLajků:

18

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Basisti jednou stylem čtyř prstů a nekmitaj tolik s rukou,basisti co jedou třemi prsty a trochu lítaj a basisti co kombinujou .)

0 xLajků:

19

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Ja přikládám k ukazováčku palec, líp to vypadá a nenadřeš se tolik. Navíc většinou mačkám jen ukazováčkem ... stejně hraju furt fis, dyk to zní všude (když to hraju rytmicky správně)





lol

0 xLajků:

20

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Charlesi... lol lol lol lol lol

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

21

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Figi to je ale sprosty nesmysl. Prstenicek a malicek jsou spolu jako bota a ponozka.
Doporucuju kontrabasovy prstoklad do 5 az 7 pozici - dle toho jak se ti lip hraje.
Od 5 az 7 vys malicek zvlast.
Kdyz ale hrajes pentatonickou pouziveji malicek zvlast vsude, podstatne mene musis honit.

Mikulik sice rekl ze je dulezite jak ti to hraje a ne prstoklad, ale resil bych prstokald jako prvni
vec protoze potom nemusis resit jak ti to hraje - hraje to samo dle zvyku a dobre.

Co neudelas pomalu dobre udelas rychle uplne na p***.

0 xLajků:

22

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

creabass napsal:

Figi to je ale sprosty nesmysl. Prstenicek a malicek jsou spolu jako bota a ponozka.
Doporucuju kontrabasovy prstoklad do 5 az 7 pozici - dle toho jak se ti lip hraje.
Od 5 az 7 vys malicek zvlast.

Já to teda hraju jako Figi, taky podle Hory a přijde mi to tak akorát.

--
Jazz Bass od Fokusu z Třebíča
Ford Focus ze Saar Louis
... stay fokused to become fumous ...
0 xLajků:

23

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Hele, logicky by bylo malicek s prstenickem. To souhlasim. Ale jednou to NENI kontrabasovy hrani, tak se hned nezlob.
Ja sam hraju jen pres tri prazce, dyz to de. Dyz ne, tak ruku roztahnu. Musi to bejt hlavne pohodlny.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

24

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

rád bych si poslechl názor django reinhardta
he

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

25

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

chroustjazz napsal:

rád bych si poslechl názor django reinhardta
he

big_smile nj, ten používal... bubenickej prstoklad? big_smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

26

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Ne, prstoklad typu "barová tanečnice".

0 xLajků:

27

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

No ono je to s těma třema prstama asi kvůli tomu, že prostředníček a prsteníček mají společnou šlachu, tak se mezi nima dá udělat nejmenší rozpětí. Tak se místo prsteníčku dá rovnou malíček... Ale levačka tim hrozně zleniví a pak je to pakárna, když je třeba zahrát něco, kde je potřeba velký rozpětí. S tim pokládáním - není to na kontrabasu hlavně kvůli intonaci, stejně jako na houslích atd., a protože je ta struna oproti baskytaře o dost tužší?Dyť ta ruka tim pádem musí vydávat o strašně víc síly a jde zbytečně do křeče, nebo ne? Já si to nějak nedovedu představit...

Line6 Variax 705 5str, Ampeg Plexi Bass 4str, Warwick Streamer JazzMan 5str, Ibanez SR1305 5str, Mesa/Boogie M9 Carbine amp, Ampeg SVT410 box, Ampeg SVT15 box, TechSoundsystems 212 box, BBE Sonic Maximizer, Korg DTR2000 tuner, Shure SLX wireless, Roland Cube RX combo
0 xLajků:

28 Naposledy upravil: Jenich (23. 07. 2009 21.38:41)

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

anniette napsal:

No ono je to s těma třema prstama asi kvůli tomu, že prostředníček a prsteníček mají společnou šlachu, tak se mezi nima dá udělat nejmenší rozpětí. Tak se místo prsteníčku dá rovnou malíček... Ale levačka tim hrozně zleniví a pak je to pakárna, když je třeba zahrát něco, kde je potřeba velký rozpětí. S tim pokládáním - není to na kontrabasu hlavně kvůli intonaci, stejně jako na houslích atd., a protože je ta struna oproti baskytaře o dost tužší?Dyť ta ruka tim pádem musí vydávat o strašně víc síly a jde zbytečně do křeče, nebo ne? Já si to nějak nedovedu představit...

poblém není v rozpětí...problém je hlavně v tom, že prsteníček od přírody právě kvůli těm šlachám dost nemotornej a člověk líp umí kontrolovat pohyby malíčku než prsteníčku...shodou okolností jsem poslední dobou začal kombinace malíček a prostředníček dost tejrat a imho nejlepší cvičení je, když se prsty dají špičkama na podložku a zatím co všechny ostatní jsou na podložce, tak malíček a prostředníček ťuká...tohle funguje pro začátek asi nejlíp...líp než cvičení na hmatníku.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

29

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Dobrý cvičení! :-)

Line6 Variax 705 5str, Ampeg Plexi Bass 4str, Warwick Streamer JazzMan 5str, Ibanez SR1305 5str, Mesa/Boogie M9 Carbine amp, Ampeg SVT410 box, Ampeg SVT15 box, TechSoundsystems 212 box, BBE Sonic Maximizer, Korg DTR2000 tuner, Shure SLX wireless, Roland Cube RX combo
0 xLajků:

30 Naposledy upravil: m3 (23. 07. 2009 23.45:54)

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Figi napsal:

Dokonce to i lip vypada,

Figi napsal:

Ja pouzivam dle hory kontrabasovku do IIIa. od ni pak uz IIIb., cili rozsirenou na kytarovou.

btw taky to delam dodobne ikdyz sem teda napprostej samouk a nikdy sem to neresil je to tak asi nejak prirozeny...
pokud clovek nema tlapy jako jenich...
ale az mne vyhodej z toho doktoratu tak vam slibuju ze zacnu cvicit a na tu basu se trochu naucim kdyz uz nemam sluch ani rytmus..  ale zas to nebud takovi dobrodruzo jestli to tam dneska dam nebo ne big_smile

edit: a taky se naucim trochu psat na kompu.. nebo to posobe aspon prectu a zkoriguju nez to odeslu big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

31

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Sem objevil dobrýho pavouka smile Je to jenom vyhrání dominantího jádra (třeba) C7 F7 D7 G7 a hrajou se tóny c e f cis d fis g cis a znovu. Je to v jedné poloze, začíná se prostředníčkem na c.

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

32

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

není lepší o tom nepřeméšlet a prostě hrát?????????

ukulele
0 xLajků:

33

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

já bych řek že ne

0 xLajků:

34

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

No kdybych to dělal takhle,tak hraju stylem tří poloh na levačce a neuhrál bych toho tolik

0 xLajků:

35

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

já teda nechávám prsty ležet na strunách, jakž takž smile, přeučoval jsem se to asi po roce hraní a chvíli to trvalo

0 xLajků:

36

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Šakal napsal:

není lepší o tom nepřeméšlet a prostě hrát?????????

neni smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

37

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

CharlesBass napsal:

Ja přikládám k ukazováčku palec, líp to vypadá a nenadřeš se tolik. Navíc většinou mačkám jen ukazováčkem ... stejně hraju furt fis, dyk to zní všude (když to hraju rytmicky správně)

Abych pravdu řek, teď sem si to po sobě přečet a půl hodiny už z toho řvu smíchem, až mi tečou slzy ..  dobře já! +1 wink smile

0 xLajků:

38

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

big_smile Je to až s podivem, do čeho všeho pasuje fis, co?

Line6 Variax 705 5str, Ampeg Plexi Bass 4str, Warwick Streamer JazzMan 5str, Ibanez SR1305 5str, Mesa/Boogie M9 Carbine amp, Ampeg SVT410 box, Ampeg SVT15 box, TechSoundsystems 212 box, BBE Sonic Maximizer, Korg DTR2000 tuner, Shure SLX wireless, Roland Cube RX combo
0 xLajků:

39

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Prsty nechavat nas strunach, teda nedvihat, a malicek s prstenikom - toto je kontrabasove hranie.

0 xLajků:

40

Re: mačkání struny všemi prsty levačky

Mirror napsal:

Prsty nechavat nas strunach, teda nedvihat, a malicek s prstenikom - toto je kontrabasove hranie.

Hej, naozaj. Mirror má  naprosto recht. A pokud to chceš mít "echt" kontrabasový, tak od g v oktávě vejš hraj prsoklady jenom ukazovadlem, prostředníkem a prsteníkem a na malíček se vy... anebo už dávej palcovou polohu (palec přes struny, tóny hmatáš taktéž ukazovadlem, prostředníkem a prsteníkem)  big_smile

Jolča D-Bass forever - odbahněno by Jíra Mázlů + Digitech BP200 s Lanýžem + Šénbach cbs, šmytec Kunz + upright Stagg HDB-200 - ideál na cvičení šílených laufů ve tři ráno
0 xLajků: