1

Téma: Když prsty bolí

Ahojte bando. Mám menší prekérku. Na basu hraju krátce, ale ne zas tak, aby se mi nestačili otlačit bříška. Teď o víkendu jsem do toho mlátil asi dýl, než bylo zdrávo  cool  a k mému údivu se mi udělaly na pravačce na špičkách prstů malé puchýře a bolí to jak čert...

Otázka zní - nedá se tomu nějak předejít - to by přeci basáci museli mít pomalu po každém koncertu omlácený prsty? Nějaký postřehy? Problém je, že teď se mi fakt nehraje dobře a za týden máme vystoupení, na který bych potřeboval ještě potrénovat  big_smile  big_smile

Pasivní basista - děcka rostou, basa leží ladem a čeká na slavný návrat do popředí
0 xLajků:

2

Re: Když prsty bolí

Gandalf napsal:

nedá se tomu nějak předejít

jo - musíš dlouho hrát, pak se ti udělají mozoly, který už nezměknou a budeš v pohodě smile hlavní je cvičit soustavně aby ty mozoly nestačily měknout... vydrž Prťka vydrž wink

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

3

Re: Když prsty bolí

Mno mozoly na levačce, která mačká struny jsou na pohodu, ty si vypracovávám a hýčkám již nějaký ten měsíc.... Puchýře na prstech, kterými brnkám jsou pro mě krutou novinkou  neutral ...Kdybych to byl bejval věděl, tak jsem zůstal u trianglu  big_smile
*JOKE*

Pasivní basista - děcka rostou, basa leží ladem a čeká na slavný návrat do popředí
0 xLajků:

4

Re: Když prsty bolí

hofa napsal:
Gandalf napsal:

nedá se tomu nějak předejít

jo - musíš dlouho hrát, pak se ti udělají mozoly, který už nezměknou a budeš v pohodě smile hlavní je cvičit soustavně aby ty mozoly nestačily měknout... vydrž Prťka vydrž wink

+1
a při odběru krve z prstu pak budeš koukat jak se to snaží propíchnout big_smile
Ze začátku se mi taky tvožili puchýře, hrál sem stále dál a teď se mi to nestane ani když cvičím hodiny denně.

"Music is the only thing keeping the planet together"

Warwick Corvette, Markbass LM Tube, Markbass NY 121, Warwick BC 10
0 xLajků:

5

Re: Když prsty bolí

Když jsem měl asi 3 měsíce pauzu v hraní a pak jsem si hned dal poctivou zkoušku s kapelou, valila mi z prstů krev, prostě jsem kůži sedřel :-)
Takže doporučení, ze začátku do toho tak nevalit, hrát třeba kratší dobu, a po dvou třech zkouškách je to v pohodě. Ale nenechat tu kůži zase změknout :-D

0 xLajků:

6

Re: Když prsty bolí

No, to ono se to stane, třeba někdy neni pěkný, když si člověk tříhá nechty, zastříhne se to moc a pak to při zmáčknutí taky bolí, je to taky občas nepčíjmený, ale párkrát si ten prst člověk promačká a je to hned v cajku. Jednou se mi taky stalo že sem si rozedřel prsty a to při cvičení když sem začínal, asi první měsíc hraní sem prostě drtil jako svině, jeden den asi 8hodin s malejma přestávkama sem furt drtil to utřískaný závěrečný solo z Coffee Shopu od RHCP. Pak sem končil s tim že už prostě prsty na levačce fakt prodřený od strun. Druhej den sem skoro nemoch nic vzit do ruky big_smile. Ale ted uz mam prsty tak tvrdy, ze uz se mi to nestane. Ale ty prsty mam fakt extremne vysuseny, tak občas namažu nákym krémem, trochu to poměkne, ale pořád cajk smile. Ale s čim ted' fakt mam problém. Když slapuju ve stoje, tak když trhám třeba strunu D, tak si omlátím o Gčko takovou tu kůži na druhý straně prstu pod nehtem nad kloubem. Basu jinak držím poměrně vysoko a místo mezi strunama mám, ale prostě si osekám tu kůži a zaseru basu od krve. jednou sem pučoval kytaristovi basu na zkoušku a divil proč mam Gčko červený smile. Místo mezi strunama prostě mám, známej mi řikal, že techniku mam v pohodě, že to jde, ale furt si myslim že je něco blbě, cvičím to často, ale prostě si ty prsty osekávám, v sedě se mi to neděje.

0 xLajků:

7

Re: Když prsty bolí

Novej styl-Blood metal, můžeš po obecenstvu stříkat krev a přitom hrát   big_smile

May The BASS be with you!
http://www.userbars.com/i/376028.png
http://www.userbars.com/i/503321.png
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Lukáš (01. 11. 2010 19.39:17)

Re: Když prsty bolí

Možná bude fígl ve sklonu nástroje.. no stejnej problém mám i já, ale u mě se to děje ve stoje i v sedě big_smile , takže jsem strunu D občas začal hrát palcem, prostě pop na tom D je pro mě problém, jako kdybych tam neměl místo na prst.

0 xLajků:

9

Re: Když prsty bolí

Zkusím s tim ještě nějak polaborovat smile, docela mě to štve, ale v sedě se mi slapuje krásně, pohodlně, rychle až se někdy i divím. Levá ruka je uplně v cajku, akorát co já někdy hraju Blackmetal tak někdy levá trochu nestíhá tu pravou big_smile. Ale tak hraju rok, mam se ještě na co vymlouvat smile. Ale slap ve stoje, to prostě je těžký, navíc chci přejít na 5ku, takže ještě menší rozteč, nevim no. A zas slapovat to D místo popu mi příde už na palec trochu z ruky smile. Zkusim, uvidim smile.

0 xLajků:

10

Re: Když prsty bolí

Všechno se napraví, prsty ztvrdnou a bude po problému, chvíli to ale potrvá. cool

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: pcmaster (01. 11. 2010 19.55:06)

Re: Když prsty bolí

Ja sa snazim hrat, ale hravam trochu (dost) nepravidelne a po dlhsej prestavke (staci aj par tyzdnov) su tam mozole, ale uz nie do krvi, ako prve mesiace :-D Jooj, to boli krasne chrasty. Hlavne teda na pravej, ale ani lava nie je slavna.
Hlavne do toho asi nemlatit nasilu, skusit aj trsatko a hrat castejsie. Ono ta koza (a pokozka) fakt trochu stvrdne a ide to. Tak to robia ti basaci big_smile

0 xLajků:

12

Re: Když prsty bolí

Já to občas přeseru a musim propichovat puchejře na šňůře a vypouštět z nich krev, abych mohl hrát...člověk holt musí furt hrát a dávat bacha na zastříhnutí nehtu, na krémy na ruce (spíš nepoužívat) a na sílu při hraní.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

13

Re: Když prsty bolí

Medek.H napsal:

Ale slap ve stoje, to prostě je těžký, navíc chci přejít na 5ku, takže ještě menší rozteč, nevim no. A zas slapovat to D místo popu mi příde už na palec trochu z ruky

Slap na 5tku s menší roztečí je o zvyku. Já si na to zvyknul za 1 den a už na to slapuju mnohem radši než na 4ku. Menší rozteč je pro mě lepší,protože je hraní rychlejší a pohodlnější. Nejde ti slapovat Dčko? Koukni se na nějaký videjka s lekcema a nebo se poptej na techniku. Se správnou technikou neni žádnej problém slapovat všechny struny palcem dolu i nahoru,odtrhávat jakýmkoli prstem.. jenom to cvičení ukrutný smile

0 xLajků:

14

Re: Když prsty bolí

Jinak,abych nebyl pořád OT,tak mě s mozolama pomohlo místo ocelových .55 strun nasadit .45 nikl a pořádně seřídit nástroj a žádný mozoly už se dál nekonaly. Je to tim,že jsem měl první basu po dřevorubci a mozoly jsem měl jenom ze silnějších strun a vysokýho dohmatu.

0 xLajků:

15

Re: Když prsty bolí

Moje basa byla taky dřevorubecká na začátku děsně, někde sem tady dokonce i zakládal někdy o minulý zimě téma kvuli přetaženýmu krku smile atd. Postě to bylo peklo. Sem pohledal co s tim seřídil sem to a sem do ted' spokojenej, dohmat mam sice prsáckej furt, ale posílili mi prsty tak se mi hraje suprově smile. Jinak struny sem střídal při začínání, na uplnej začátek tam byli asi nikl 50 a pak mě to začalo srát, tak sem na basu hodil 45 ocel, co sem dostal jako náhradní a to už bylo lepší, navíc to byli Warwick Black a přišli mi nějak pekelně drsný oproti niklovejm, pak sem vzal Red Warwicky a ty byli ještě drsnější smile. Ale to je zas o něco jinde...

0 xLajků:

16

Re: Když prsty bolí

Gandalf napsal:

Otázka zní - nedá se tomu nějak předejít - to by přeci basáci museli mít pomalu po každém koncertu omlácený prsty?

Ja hrávam modernejšie odnože rocku/metalu a tam hrávam trsátkom..
No taktiež občas hrávam v country kapele a tam hrám prstami.. skúšky a kratšie vystúpenia odohrám v pohode, no keď hrávame dlhšie vystúpenie tak ukazovák a prostredník pravej ruky oblepím textilným leukoplastom...  big_smile
Známy mi dokonca spomínal, že s náplasťou, ktorá ma aj tú vatu, sa hrá ešte lepšie...  big_smile  Toť moje skusenosti..

Squier P-bass affinity, na druhej sa pracuje
Peavey TNT100
0 xLajků:

17 Naposledy upravil: kordík (04. 11. 2010 12.25:49)

Re: Když prsty bolí

omotat prst kobercovkou! (teda když už je tam ruplej puchejř, ne preventivně  smile  )
je pak trochu neohrabanej, ale když člověk má koncert, tak je to nejlepší ze všech špatnejch řešení.

0 xLajků:

18

Re: Když prsty bolí

Dost to bolí, hlavně ze začátku, nějaké tipy pro začátečníka, jak vydržet ? big_smile nebo jak by ty prsty ztvrdly co nejdříve ?

0 xLajků:

19

Re: Když prsty bolí

Luc napsal:

Dost to bolí, hlavně ze začátku, nějaké tipy pro začátečníka, jak vydržet ? big_smile nebo jak by ty prsty ztvrdly co nejdříve ?

...hrát a hrát a hrát,...a furt hrát. wink A když jsem nehrál, tak jsem hodně cvičil s takovým tím gumovým kroužkem-všude jsem ho měl s sebou,...ale to už je skoro 20 let. smile

0 xLajků:

20

Re: Když prsty bolí

Gandalf napsal:

Ahojte bando. Mám menší prekérku. Na basu hraju krátce, ale ne zas tak, aby se mi nestačili otlačit bříška. Teď o víkendu jsem do toho mlátil asi dýl, než bylo zdrávo  cool  a k mému údivu se mi udělaly na pravačce na špičkách prstů malé puchýře a bolí to jak čert...

Otázka zní - nedá se tomu nějak předejít - to by přeci basáci museli mít pomalu po každém koncertu omlácený prsty? Nějaký postřehy? Problém je, že teď se mi fakt nehraje dobře a za týden máme vystoupení, na který bych potřeboval ještě potrénovat  big_smile  big_smile


Jeste nez prectu odpovedi smile tak ver ze ja ze zacatku mel prsty rozedrany i do krve smile nez se mi udelali mozoly smile tady maj vyhodu basaci co delaj tvrdou praci potom mozol neresej smile

Ampeg SVT-7 PRO
Hocke  B410 HD (8 Ohm)
Ibanez SDGR 305 DX
Eden RS 115C 320W
http://bandzone.cz/morfium
0 xLajků:

21

Re: Když prsty bolí

Tak zaprvé... cvičit do první bolesti. To znamená jak ucítíš, že už to začíná bolet tak toho nech a ono to do zítřka přejde. Když si takhle odrovnáš prsty, tak potom týden nebudeš moct hrát, protože tě to bude bolet.
Zadruhé... pokud už ses dostal k těm puchejřům (mimochodem tím si musí nejspíše projít každý basák), tak jak ty puchýře splasknou, už to bude zas o něco jiné hraní a vydržíš hrát déle.
Jinak mě na bolavé prsty pomohl sprej na spáleniny (Panthenol) - obsahuje tuším vitamín B a celkem dobře se to hojí. ;-)

Sandberg California TT5
Cort RB5
TC Electronic RH450
TC Electronic RS212
0 xLajků:

22

Re: Když prsty bolí

ja bych doporucil predne seridit basu a natahnout struny primerene tloustky smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků: