1

Téma: Trocha toho zpěvu

Zdravim pročítam forko a hledám odpověď na to jak trénovat zpěv + basa. Ano je tu spousta topiců ale každý řeší basové mágy jako Stinga apod. Takže zůstanu u toho že tohle já vůbec ani nezahraju má praxe není tak dlouhá, ale zvládám skladby kapel jako Blink, Sum, Offspring, Green Day LP apod to je fuk...ale dělá mi problém do toho zpívat i když se jedná o obyčejné osminy. Jsem opravdu takovej blbec nebo to musím trénovat tak jako když jsem trénoval kdysi stupnice na basovce? x) srát se stím a srát?

Například tady http://www.youtube.com/watch?v=K7l5ZeVVoCA pro Vás jsitě lehký song na zahrátí ale pokud do toho chci zpívat hraju úplně něco jinýho x/...Myslíte že má cenu se s tím prdět a dřít to dokud to nepůjde? Nebo začít ještě u nějákejch speciálních cvičení?

0 xLajků:

2

Re: Trocha toho zpěvu

No hele nejseš v tom sám, mám stejnej problém.. Když už si ze srandy chci zazpívat k base, tak mi to jakžtakž de jen u takovejhlech věcí http://www.youtube.com/watch?v=XmSdTa9kaiQ  nebo http://www.youtube.com/watch?v=-oaHHrNQVrg

sou to shodou okolností takový sladkosti, ale basa je tam furt stejná komplet celou dobu, takže ruka jede opravdu automaticky a tak nějak to de.

0 xLajků:

3

Re: Trocha toho zpěvu

davidak napsal:

sou to shodou okolností takový sladkosti

to sou řádný sladkosti smile ..

fantomas odstranil obrázek
snad nepohoršoval ? smile - ne, ale dělal bordel...
0 xLajků:

4

Re: Trocha toho zpěvu

hehe smile With or without you sem si vcera dal s basou na zkousce a da se to i bez treninku.  Mame jeden song ktery je akordove zcela totozny tak kytaraka autora dycky na zaver toho songu trosku popichnu zpevem smile

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

5

Re: Trocha toho zpěvu

Luke182 napsal:

a dřít to dokud to nepůjde?

Tohle urcite trening chce. Bud pockas, az budes hrat uplne automaticky (opravdu spousta let praxe), nebo musis trenovat. Podle me standardne vyuzivas ke zpevu a ke hre nektere stejne casti mozku, treningem se ti oddelit a budes zvladat oboji. Neni to tak strasne, jak to vypada, nas zpevak/druhy kytarista s tim taky mival problemy a pri trosce treningu jsou ty vysledky opravdu patrne

Fender CS '64 Relic Jazz Bass (skladacka z dilu), Squier Vintage Modified, Ibanez GSR 180
Ampeg SVPCL, Warwick Quadruplet, Torque (jeste UK)
0 xLajků:

6

Re: Trocha toho zpěvu

nebo hraj jednoduchý čtvrtky či osminy když zrovna zpíváš, tak sem to vyřešil já smile

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

7

Re: Trocha toho zpěvu

Třeba na koncertu Horkýže Slíže ten zpěvák/basák fakt hraje jinou basu než na nahrávce - zjednodušuje to, ale není to na škodu.

Jinak ano, cvičit - což jistě nepotěší smile Taky s tím bojuju...

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: flachby (08. 06. 2010 11.03:47)

Re: Trocha toho zpěvu

mno popravde nikdy sem to nepotraboval cvicit, nejakto slo samo. V tomto ohledu zastavam stejny nazor jako na bicaky, to se neda natrenovat. Budto to mas nebo ne. Nevim nevim jestli se to da nadrtit.
Doproucuji napsat si text a nad nej si nakreslit akordove znacky nebo dokonce udery. Abys presne vedel na jakem slove, pripadne pismenu mas uderit do struny. Samo tezko se resi u nejakejch osmin... sestnactek...

0 xLajků:

9

Re: Trocha toho zpěvu

Je hodně důležítý soustředit se přitom jen na jedno: na zpěv nebo na basu. Jak se totiž soustředíš na oboje tak to hnedka zmrvíš. Nauč se dokonale basu, že o tom nebudeš vůbec přemýšlet a potom se soutřeď už jen na svůj hlas. Potom to půjde uplně v pohodě. Zpívám Money od floydů, což na zpěv není žádnej med (pro mě) a trvalo mi docela dlouho než jsem to zmáknul ...

Fender Aerodyne Jazz Bass + SD Antiquity
Ashdown ABM C210T-500 EVO III

+ plno krabiček
      (BassBalls, #1 Echo, English Muff´n, Flanger Hoax, Hum Debugger)
0 xLajků:

10

Re: Trocha toho zpěvu

jak už jsem tady kdesi psal, nejdřív si zafixovat basovou linku aby ji člověk hrál automaticky a pak do toho zpěv...samozřejmě zpívat do nějakejch disharmonickejch nebo arytmickejch vyhrávek je dycky těžší,ale asi jak se vším, cvičit, cvičit, cvičit..
každopádně pokud ti to v určitým songu nejde dohromady,tak nejdřív basa zvlášť dokud si nebudeš 100% jistej, pak to samý se zpěvem bez basy a pak dohromady a časem to pak půjde samo i u novejch a neznámejch songů

SWRista
EPIPHONista
INFINITY numetal czech band
PIGSLAP czech groove metal
0 xLajků:

11

Re: Trocha toho zpěvu

Věčné dilema, taky s tím mám problémy. Jednou jsem vyplašil kluky že to hrajou jináč než zpívaj a nakonec jsem to byl já, kdo to zmastil. Nejhorší jsou pro mě předražený s rovným zpěvem.

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

12

Re: Trocha toho zpěvu

mě se celkem osvědčilo v začátcích, když jsem od basy zpíval nějakej jednoduchej druhej hlas k hlavnímu zpěvu...
Ten hlavní zpěvák tě jakoby vede...

A pak postupně coby hlavní zpěv od basy mě nejvíc pomohlo, když jsem si písničky rovnou vymýšlel basa + zpěv...
a to pak přijde všechno samo.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

13

Re: Trocha toho zpěvu

ja bych tak rad zpival, to by byla parada..ale nejdriv zk.rvim ten zpev, pak se zamotam v base a de to do pr.ele..:D big_smile big_smile maximalne zvladam duba paduba v refrenech lol lol lol

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

14

Re: Trocha toho zpěvu

..nebo zpívat automaticky a soustředit se na basu

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

15

Re: Trocha toho zpěvu

flachby napsal:

mno popravde nikdy sem to nepotraboval cvicit, nejakto slo samo. V tomto ohledu zastavam stejny nazor jako na bicaky, to se neda natrenovat. Budto to mas nebo ne.

To si buď totální master nebo nevím... Třeba zpěv vycvičíš fakt skvěle, ikdyž máš ze začátku rozsah 4 tóny. To samé i s tímhle. Runaway od Jamiroquai - to bylo hodně a hodně hodin, než sem to dal.

0 xLajků:

16 Naposledy upravil: morybundus 1 (30. 09. 2010 07.16:06)

Re: Trocha toho zpěvu

Axlík napsal:

mě se celkem osvědčilo v začátcích, když jsem od basy zpíval nějakej jednoduchej druhej hlas k hlavnímu zpěvu...
Ten hlavní zpěvák tě jakoby vede...

Jo, jo, já jen druhý hlas a to ještě sem tam v nějakých skladbách, ne všude, na sólo nemám.............

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

17

Re: Trocha toho zpěvu

morybundus 1 napsal:

na sólo nemám.............

já na solo zpěv taky nemám..a proto u toho hraju na basu:D

holt se zpěvákama je dycky problém, proto je asi fakt lepší, když pro to má kdokoli z kapely alespoň minimální propozice, aby do toho šel i za cenu, že se bude třeba dva roky vyzpívávat..

SWRista
EPIPHONista
INFINITY numetal czech band
PIGSLAP czech groove metal
0 xLajků:

18

Re: Trocha toho zpěvu

Zpívat s basou jsem zkoušel jen jednou ale rychle jsem toho nechal... Jinak náš zpěvák a kytarista mívá problém, že když začne zpívat, přestává se soustředit na kytaru. Buď mu jde jedno nebo to druhé.
Nicméně jsem toho názoru, že je to jen věc cviku.

0 xLajků:

19

Re: Trocha toho zpěvu

Nechci tu moc rozvadet, co tu psali kluci - v podstate vsechno, co tu napsali, se da vyuzit. Ja hraju 11 let a bekam do toho let 10. Jednoduse to zacalo samo tak, ze basova linka byla tak nudna (nirvana, blink, Kabat, Wanastowky, atd...), ze sem si zkousel piskat, nebo pobrukovat melodii zpevu. Pozdejc uz sem to daval levou zadni. A jelikoz se mi po naky dobe kazda pisnicka ohraje, je nadstavba prave ten zpev, aby to nebyla takova nuda. Pozdejc sem to zacal nahrazovat tappingem tu hlavni melodii i basy, ale to sem nepatri.
Byl bych opatrnejsi s tim druhym hlasem. Castokrat mi trva dyl zabekat ten druhej hlas, pac je zpozdenej, je nekde jinde, zpiva neco jinyho nez na co muzes bejt zvyklej.
Ja to mam tak, ze basa jede sama - nepremejslim a az pak teprv ten zpev.
A dyz mame song, kde nikdo nechce zpivat, basu si zjednodusim (I just call to say I love you).

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

20

Re: Trocha toho zpěvu

vcera sem byl chvili sam doma (jak vzacna chvile) Tak sem nejdriv zkousel pobrukovat linku kterou hraju. Kupodivu, slo to uplne samo, pak jsem zkousel variace oproti hrane lince (tonove i delkove), coz uz tak v pohode nebylo, ale myslim si ze to neni spatny zpusob jak to postupne rozezpivat

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

21

Re: Trocha toho zpěvu

no pobrukovat si basovou linku je taky dobrej způsob jak se to naučit, hrát a broukat si tu samou melodii a pak se z toho snažit vybočovat (samozřejmě myslim řízeně a cíleně..:D )  a je fakt mazec co občas člověk zahraje nebo zabéká, ač chce něco uplně jinýho..:) ale je to fakt dobrý cvičení

SWRista
EPIPHONista
INFINITY numetal czech band
PIGSLAP czech groove metal
0 xLajků:

22

Re: Trocha toho zpěvu

Nejdřív musíš zvládnout nástroj = naučit se hrát pěkně na doby, vědět co kde zmáčnout bez koukání na prsty. Pak můžeš zkoušet zpívat. Dokud si neautomatizuješ hru na basu tak si nemůžeš dělat iluze že k tomu můžeš zpívat, když celou kapacitu motorického systému investuješ do prstů smile
Mě zvládnutí basy trvalo například osm let big_smile A teď když zpívám tak jedině se zavřenýma očima big_smile
Cvičit, cvičit a zase to samý dokola.

0 xLajků: