1

Téma: Jak se chytit?

Zdravím,
mám takový malý dotaz na vás všechny, basáky..
Zajímalo by mě, jak to děláte, když v kapele někdo dotáhne nějakej novej song? Jak se naučíte k tomu zahrát basu? Řekne vám kytarista, jak to hrát nebo si to zkoušíte doma sami? Já to zatím řeším tak, že mi to říká kytarista. Co vy?
Díky..

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Lukáš (31. 03. 2010 22.37:28)

Re: Jak se chytit?

Buď je ta basová linka někým částečně vymyšlená a jenom mě veze určitejma kolejema,co má navržený jako aranž skladatel,nebo má vymyšlenou kompletní linku dotyčnej anebo nemá vymyšlenýho nic a nechává mě volnou ruku..nejraději mám první možnost,aspoň vím,co se ode mě chce, i když se snažím vycítit,co "to" zrovna potřebuje..
Edit: nejvíc věcí vymyslím doma,namístě se ""akorát"" snažím zkorigovat s rytmikou smile

0 xLajků:

3

Re: Jak se chytit?

Mám nejradši, když to dotváříme společně na zkouškách - hrajeme to dokolečka a zkoušíme různý tempa a rytmy - shuffle, latina a bůhví jak se tomu všemu říká a vono se to pak samo vykrystalizuje...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

4

Re: Jak se chytit?

joko napsal:

Mám nejradši, když to dotváříme společně na zkouškách - hrajeme to dokolečka a zkoušíme různý tempa a rytmy - shuffle, latina a bůhví jak se tomu všemu říká a vono se to pak samo vykrystalizuje...

+1
tohle se nám taky vždycky osvědčilo. Chce to ale hodně trpělivosti. Ovšem občas fakt vznikaj neuvěřitelný a neuvěřitelně dobrý věci.

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

5

Re: Jak se chytit?

revival to má vyřešené... :-)

znovu se učící žížala a hledač medového zvuku
Hraju na Squier | profyl | www.stanislavkolarik.cz
0 xLajků:

6

Re: Jak se chytit?

Většinu nových songů nosí do zkušebny kytarák, někdy to má skoro celé vymyšlené, jinkdy to je jen pár riffů, hrubou představu kompozice. Pak to pokračuje jamem, zkoušenim, marmeládou a vzájemně na sebe pokřikujem nápady...

V&D GUITARS
0 xLajků:

7

Re: Jak se chytit?

Vetsinou me to hned na fleku napadne, jak ne, tak to stoji za prd, pak uz jenom doma ladim detaily, ale vono v tom bigbeatu to stejne neni moc nejaky exhibicionisticky linky. Von nekdy ten minimalismus ma vetsi emocionalni dopad...

0 xLajků:

8 Naposledy upravil: m3 (01. 04. 2010 13.31:46)

Re: Jak se chytit?

flachby napsal:

Vetsinou me to hned na fleku napadne, jak ne, tak to stoji za prd

ssouhlas.. tak to mam taky... teda ten zbytek uz tolik ne big_smile

takovi inky sou nej co ti tam samy lezou ...
jako neni dycky, nad necim taky koumam a treba to hraju pul roku furt jinak i na koncertech dokud se to nejak neusadi...
btw v detilech jinak ne ze bych to cely prekopal a a misto 16tinek na jednom tomu tam najadnou dal walkin basu.. big_smile

Fizzy napsal:

Řekne vám kytarista, jak to hrát

to bych se na to asi brzo vysral big_smile idyz taky hraju par picovin co mi vymyslel kytarak ale veses sou to naky unisono sjezdy/vyhravky s kytarou

spis je opacnej problem dokopat kytaraky aby hrali co jim prineses ty... sem od ty doby co basuju komplet pecku neudelal.. ty posledni sem mel este z doby co sem kytarakoval... ale to uz je asi kytaristicka natura ..neochota naplacat akordy na basovou linku..a kdyz jim primo reknes co tam hrat tak je to mozna este horsi...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

9

Re: Jak se chytit?

K radám výše zmíněným patrno podotknout to, že to vyžaduje již delší muzikantské zkušenosti. Většinou v takovejch těch kapelách s klasickým bigbítovým obsazením. Pak už není problém cokoli neznámého, nového z hlavy alespoň jednoduše doprovodit.  Chce to hrát, hrát, hrát... cokoliv. Zkoušet, co zní co ne. Improvizovat i u známých songů. Pak už budeš mít zažitý různý postupy, obraty, linky atp ... a na tom budeš moct postavit basu v nový písničce smile

0 xLajků:

10 Naposledy upravil: m3 (02. 04. 2010 00.05:22)

Re: Jak se chytit?

CharlesBass napsal:

K radám výše zmíněným patrno podotknout to, že to vyžaduje již delší muzikantské zkušenosti. Většinou v takovejch těch kapelách s klasickým bigbítovým obsazením.

ja sem prisel na prvni zkousku s basou a hned sem hral .. idyz teda leta sem brnkal na kytaru a tak sem neco od basaku pochytil...

dobry je se naucit stupnice.. zakladni par rozlozenejch akordu..  bud slyset nebo koukat co to tam hraje kytarak... abys vedel kam je k cemu koser sahnout...

btw ad bigbeatovi obsazeni tak pokud sou tam nastroje navic tak se pocita ze na to umej hrat a prizpusovej se ty base..   idyz z vlastni zkusenosti vim ze ne vzdycky to delaj ... a sem tam se stane ze mi dechari bud tu basovou linku vykradou nebo naopak vymyslej svoji tak ze musim tu co tam uz mam zgruntu prekopat .. big_smile  nehlede k bubenikovi kerej do dalsi zkousky zapomene co tam hral za beat big_smile a najednou ta super linka vubec nefunguje.. big_smile


Btw: docela dulezity je nebat se sam sebe vykradat... resp klidne hrat podobnou basu do vic veci a nesnazit se bejt za kazdou cenu originalni a hrat to jinak pac podobne uz to nekde hrajes..  kdyz to tam nejak sedi tak to tam sedi..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

11

Re: Jak se chytit?

Si vzpominam, kdyz jsem hral prvne na zabave, v hlave jeste tech 10 pisni, ktery jsem se doma stihnul naucit z not predem. A pak najednou: "Polka v B-dur" "Jaka?" "Neres, uvidis." Tak od ty doby uz to jde vicemene vsude :-)

0 xLajků: