1 Naposledy upravil: kurcatovium (07. 02. 2010 19.15:32)

Téma: ESP J-four

Název
ESP J-four ... čtyřstrunná variace na jazz bass

Rok výroby, země původu
1995, Japonsko

Cena
V přepočtu přibližně 16000Kč

Popis, historie
Baskytara se ke mně dostala z USA. Tělo je vyrobené ze dvou kusů (zřejmě japonského) jasanu, krk je javorový s palisandrovým hmatníkem. Barva je tzv. cherryburst - žlutá v přechodu do červené, z tohoto finiše krásně "vylézají" léta použitého dřeva. Basa byla (a je) osazena nepůvodními snímači a elektronikou. Snímače jsou DiMarzio Ultra Jazz, aktivní elektronika je Aguilar OBP-2 s tónovou clonou Sadowsky. Ovládání probíhá pomocí čtyř potenciometrů: hlasitost, poměr mezi snímači, basy + výšky, tónová clona. Snímače jsou bezbrumové (každý obsahuje dvě cívky).
Jedná se o velmi pohodlný nástroj, ovšem jak už to tak bývá, nelze tvrdit, že je bezchybný. Vadily mi u něho dvě věci: 1) Šachta pro baterii je vyfrézovaná pod pickguardem - "šuplík" na zadní straně by zajistil určitě lepší přístupnost. 2) Výztuha krku se seřizuje v patce, kde nemá tělo vybrání. Proto je v případně potřeby manipulace s výztuhou nutné sundat celý krk dolů.

Zvuk
Vzhledem ke konstrukci je zvuk značně podobný klasickému jazz bassu z jasanu. Na sucho nehraje nikterak překotně nahlas, nicméně tón je pevný a sustain dlouhý. Díky použitému dřevu se jeví o něco agresivněji či ostřeji než srovnatelná olšová basa. Díky aktivním korekcím je možné z basy dostat víc typů zvuků. Samotná aktivka zvuk nijak neprzní, při nastavení "na rovno" má basa charakter velmi podobný pasivu.

Spolehlivost, životnost
Spolehlivost - nástroj sloužil v cizině téměř 15 let, zjevně bez nějakých výraznějších problémů (těžko dnes hledat důvod pro výměnu snímačů a elektroniky). Dřevo se tváří velice dobře. Za půl roku jsem neměl potřebu měnit baterii.

Závěrečné hodnocení
Jedná se o velmi kvalitní baskytaru s dobrým poměrem cena/užitná hodnota. Například v přímém porovnání s japonským jazz bassem ESP rozhodně ostudu neudělalo a naproti němu nabídlo mnohem větší zvukovou variabilitu. Podobný pocit jsem měl i při srovnání se 70' USA JB (zde je však nutno podotknout, že měl pravděpodobně dost staré struny a nebyl v originálním stavu - badass kobylka a zřejmě vyměněné snímače), který mi zvukově přišel oproti ESP více rozbředlý. Závěrem lze říct, že toto ESP není basa pro každého. Někomu nemusí sednout vzhled, jiného odradí neustálé dotazy: "Na co to hraješ?" Pokud se člověk povznese nad tyto malichernosti a smíří se se zmíněnými nedostatky, dostane plnohodnotnou basu, která rozhodně ostudu neudělá.

Obrázky

http://lh3.ggpht.com/_clKjqyfRSkU/SrNv9mnpeeI/AAAAAAAAAP8/vY0Ne0FpwSY/s576/DSC01962.JPG

další v galerii: http://picasaweb.google.com/ctirad.kovar/ESP#

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků: