1

Téma: Konstrukce

Měl jsem trochu problém s hledáním nějakého threadu, kde se řeší bastlení a konstrukce pro baskytary. Postavil jsem 20W sin basové kombo(vintáž snaha) a konstrukce mě z části i žíví, takže bych se rád s místními bastlíři podělil. Rád bych, kdyby mě někdo navedl. Pak to tu smáznu.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

2

Re: Konstrukce

Tak šup sem s fotkami, ať máme o čem debaťit.

0 xLajků:

3

Re: Konstrukce

Fontanus napsal:

Pak to tu smáznu.

Proc? Jen to tu nech pro dalsi generace:)

Kopie Peavey Fokus, snímače PJ Bartolini v dřevěných HB custom pouzdrech by Spider.
CORT SJB6FX FL link
BN112H - kombo mosfet 200W, 1x12" neodym + piezo link
0 xLajků:

4

Re: Konstrukce

Fotky nejsou a to kombo je dnes bůh ví kde. Vintáž byl spíš zvuk než vzhled. Konstrukce na zesilovači sinclair s modifikovanou DPS a dvěma ARN. Bylo to sice hodně slabé, ale zvuk se mi líbil. Na můj dnešní vkus málo výšek. Specializuju se spíš na předzesilovače. Kompletní hlavy se podle mě dnes nevyplatí stavět.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

5

Re: Konstrukce

Myslel jsem totiž, že tu už něco takového je(thread). To kombo jsem nastínil. Pokud někde něco dohledám, rád poskytnu.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

6

Re: Konstrukce

Bastlířů sem chodí povícero. Jen tak od boku (omlouvám se těm které opominu) z konstruktérů preampů sem chodí Hocke (netřeba představovat), Betaron (výborný, snad se tu ještě pohybuje), a pak třeba dva na Ch: Chajda a Chátra. S posledně jmenovaným momentálně celolampový preamp (anebo druhou variantu: kopii Alembica F-1) pilně probíráme po icq.....
Myslím že byste tu mohli klidně mít konstruktérský thread, udržovaný (promazávaný)

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

7

Re: Konstrukce

Zkoušel někdo z Vás postavit tohle? Vypadá to zajímavě, takové základní zapojení, ohlasy nejsou špatné. Akorát ty FET tranzistory určitě nahradím. Ikdyž uvidíme. Zajímá mě, jestli už to někdo zkoušel, ať s tím neztratím den a bude to k hovnu wink

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

8

Re: Konstrukce

Najde se někdo se zkušenostma s SMD montáží?

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

9

Re: Konstrukce

Kdysi jsem prasil SMDčko normální 100W pistolovou pájkou. Byl to předzesilovač pro mikrofon a šlape dodnes. Ten předzesilovač i ta pájka big_smile Co bys potřeboval vědět? big_smile

0 xLajků:

10

Re: Konstrukce

Jo tak:) Já na to mám i nástroje. Zdá se mi, že ty obvody mají celkově velmi dobré vlastnosti. Co se týče součátkem, tak ty jsou na tom taky dobře. Navíc je to fakt malé. Měl jsem na tom různé předzesilovače, ale nakonec nepoužívám krom aktivky nic...:D

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

11

Re: Konstrukce

Ahoj,
tak to já jsem jen takovej rekreační bastlič, ale mohl bych svou troškou přispět do mlýna a být první, kdo sem dá nějaký fotky :-)

http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/01.jpg
http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/02.jpg
http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/03.jpg
http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/04.jpg
http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/05.jpg
http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/20.jpg
http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/21.jpg
http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/22.jpg

K SMD to teda má trochu daleko a v celý konstrukci není žádnej hnusnej polovodič vyjma dvou usměrňovacích diod big_smile
Původní elektrické schéma bylo pro 18W kytarovej zesilovač, ale předzesilovač jsem udělal podle schématu od Ampegu. Zvuk se mi líbí, řekl bych, že je takovej Ampegovskej :-)
Už na něj hraju dva roky doma a občas se podíval i do hospody.

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: Janec (06. 11. 2009 12.03:08)

Re: Konstrukce

No Peaters, tlesk tlesk teda. Pěkná práce.
V 2007 jsem ubastlil 2x35W pushpull celolampu na takové domácí highendění. Sice jsem ji prodal, ale vzhledem k tomu že tenkrát zvukově pobila 100W integráč (STK Sanyo), zahrávám si s myšlenkou udělat si malou celolampu na basu, ale nemůžu narazit na funkční předzes. Máš na ten předzesilovač schéma?

Jináč se taky pochlubím, jak to vypadalo když to ještě nebylo hotový. smile Bohužel víc fotek se mi nedochovalo.
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/janec-061109-115934-front.jpg

0 xLajků:

13

Re: Konstrukce

Peters, hodne dobre!!! To mi Mocik ani nerek', ze jses takovej sikula smile
Premyslel jsi nekdy nad konstrukci samotnyho preampu (do racku)?

Fodera Emperor 5, Sandberg California JM5 Custom, Pele (fretless)
Aguilar 500SC
Epifani UL-310
EBS Taurus
0 xLajků:

14

Re: Konstrukce

Janec napsal:

Máš na ten předzesilovač schéma?

Použil jsem předzesilovač z Ampega B-25, schémata se dají najít na netu, třeba tady:
http://www.unofficialampeg.com/schematics.html
Je to jednoduchý a fungovalo to na první zapojení ;-)

premek napsal:

Premyslel jsi nekdy nad konstrukci samotnyho preampu (do racku)?

Přemýšlel přemku, dokonce se mi doma na to válí součástky. Bylo to v době, kdy jsem se poohlížel po nějakým preampu, abych si vylepšil zvuk na pódiu... Pak jsem si ale koupil aparát od Edena a bylo vylepšeno :-)

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

15

Re: Konstrukce

Peaters napsal:

http://www.peaters.wz.cz/photogalls/zes … des/22.jpg

teda az ne ten ohava gril pred reprakem je to nesmirne sexy wink

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: Fontanus (10. 11. 2009 07.55:06)

Re: Konstrukce

Nechci se tu s Vámi nějak přít, ani vypouštět flamy na téma lampy vs. tranzistor. Ale v čem spatřujete hlavní výhodu lamp oproti tranzistorům(pouze pragmatické záležitosti)? Mám lampový zvuk rád, ale dávám přednost FET tranzistorům(cena, údržba, velikost atd.). Obrovskou výhodou lamp je specifický profil, zkreslení, charakter harmonických - není snadné to napodobit. Co je ale imho unikum, je chování výstupního trafa, zdá se mi, že kvůli tomuhle to všichni kytaristi chcou, výstupní trafo je prostě něco jako samostatný efektový procesor:).V hifi technice to moc neberu(opět není třeba flamovat, každý to má jinak). Měl jsem možnost ve velmi dobrých podmínkách porovnat tranzistor s MosFET technologií a lampový poslechový zesilovač- oboje 50W. Při rockových skladbách vedly lampy, ale ve všem ostatním od jazzu po elektroniku vedl MosFET.

Jen tak mimo soutěž - kdysi jsem vedl velmi ohnivou debatu se zastáncem lamp o tomto: "Ten zesilovač musím nechat hrát přes noc a druhý den má ještě lepší zvuk." Je tu někdo erudovanější, kdo by mi to buď objasnil, nebo vyvrátil?

Edit: Jde mi o to, jestli bychom tu třeba pro začátečníky nemohli nějak pragmaticky shrnout přednosti a nevýhody, jak z hlediska konstrukce, životnosti ceny, tak z hlediska zvukového výsledku.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

17

Re: Konstrukce

Já mam třeba zvuk mosfetu taky hodně rád, myslim že ten zvuk dost vyhovuje nízkým frekvencím (ladím dost nízko, od A). Lampy jsou bezkonkurenční na kytaru, ale pevnej spodek se podle mýho dá líp dosáhnout s mosfetem (mluvím stále o basovým soundu).

thumb nt 5, thumb nt 4 fretless, ibanez sdgr
trace elliot AH250, trace elliot 4x10H, mono sys 1x15, sansamp, sonic maximizer
0 xLajků:

18

Re: Konstrukce

Fontanus napsal:

Jen tak mimo soutěž - kdysi jsem vedl velmi ohnivou debatu se zastáncem lamp o tomto: "Ten zesilovač musím nechat hrát přes noc a druhý den má ještě lepší zvuk." Je tu někdo erudovanější, kdo by mi to buď objasnil, nebo vyvrátil?

z mojí zkušenosti ...lampy vadnou maj řekl bych takovej "kvalitativní kopeček" v rámci několika hodin...takže nechat je hrát přes noc...znamená že po noci už budou unavený
ale může to bejt jinak...tohle sem vypozoroval takřka u každýho komba/hlavy který kytarista měl....

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

19

Re: Konstrukce

este by som sa opytal ci bol v standby mode, alebo to piekol celu noc big_smile

sekam dobrotu
0 xLajků:

20

Re: Konstrukce

rozzis napsal:

Já mam třeba zvuk mosfetu taky hodně rád, myslim že ten zvuk dost vyhovuje nízkým frekvencím (ladím dost nízko, od A). Lampy jsou bezkonkurenční na kytaru, ale pevnej spodek se podle mýho dá líp dosáhnout s mosfetem (mluvím stále o basovým soundu).

Mosfety maj něco do sebe, na můj prastarý Acoustic 220 nedám dopustit. Je těžký to nějak zařadit, každopádně to není "obyčejnej" tranďák, zvukově se to podle mě víc blíží lampě...

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

21

Re: Konstrukce

Kubš napsal:

z mojí zkušenosti ...lampy vadnou maj řekl bych takovej "kvalitativní kopeček" v rámci několika hodin...takže nechat je hrát přes noc...znamená že po noci už budou unavený
ale může to bejt jinak...tohle sem vypozoroval takřka u každýho komba/hlavy který kytarista měl....

Nic proti tobě Kubši, ale takový příspěvek je v konstrukci celkem k pytlu. Má to nějaký myšlenkový základ, který by se dal nějak obhájit? Něco, co by nám to přiblížilo.

pista58 napsal:

este by som sa opytal ci bol v standby mode, alebo to piekol celu noc

10 procent hlasitosti.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

22

Re: Konstrukce

Janec napsal:

Jináč se taky pochlubím, jak to vypadalo když to ještě nebylo hotový. smile Bohužel víc fotek se mi nedochovalo.

Teda, to je nádherná konstrukce! tongue Chassis radost pohledět, to jsi dělal sám, nebo někdo známý?

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

23

Re: Konstrukce

rozzis napsal:

Já mam třeba zvuk mosfetu taky hodně rád, myslim že ten zvuk dost vyhovuje nízkým frekvencím (ladím dost nízko, od A). Lampy jsou bezkonkurenční na kytaru, ale pevnej spodek se podle mýho dá líp dosáhnout s mosfetem (mluvím stále o basovým soundu).

Podle mě je to způsobeno tím, že zkreslování lamp je vhodné pro vyšší kmitočty - zkreslování dodává signálu harmonické a perkus zvuku není tak ostrý(např. varhany hammond jsou důkazem toho, že lampy jsou velmi dobré pro zničení nepříjemných perkusních špiček v signálu). Někdo právě toto nazývá jakousi "kulatostí zvuku". Doporučuji všem, kteří budou nějakou lampu porovnávat, aby se zaměřili na náběh tónu, ten prvotní perkus. Jak zní na tranzistoru a jak na lampách. Třeba u kytary je to velký rozdíl a řekl bych, že zásadní důvod pro používání lamp tolika kytaristy.

U nižších kmitočtů narůstá počet slyšitelných alikvotních(harmonických) tónů a lampové zkreslení nemusí být vždy žádoucí - prostě to může někomu vadit(třeba mě). Dle mého subjektivního pocitu se zvuk trochu otupí a zastří. Mě se na lampy dobře nehraje, protože subjektivní dojem ze zvuku není dobrý.

MosFET tranzistor, respektive konstrukce s ním, jsou většinou navrhovány jako kombinace těchto vlastností. Méně "zakulacuje" vyšší kmitočty, nemá tolik harmonických. Tím pádem nižší frekvence tolik neobohacuje svým charakterem.
Tzn. není to náhražka lampy. Řekl bych takový kompromis.

Pozn.: Pokud má někdo z vás lepší, obšírnější informace, přihoďte a až poté kritizujte.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

24

Re: Konstrukce

Peaters napsal:

Ahoj,
tak to já jsem jen takovej rekreační bastlič, ale mohl bych svou troškou přispět do mlýna a být první, kdo sem dá nějaký fotky :-)

Tak to je hodně dobrý, ale na ten box bych dal místo toho hnusnýho krytu síto na celou přední desku. Bys viděl ten mazec, oko by se najedlo...

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

25

Re: Konstrukce

Иво napsal:

Tak to je hodně dobrý, ale na ten box bych dal místo toho hnusnýho krytu síto na celou přední desku. Bys viděl ten mazec, oko by se najedlo...

m3 napsal:

teda az ne ten ohava gril pred reprakem je to nesmirne sexy wink

Máte recht, není to úplně nejestetičtější, ale přišlo mi to roztomile úchylný a taky to bylo nejlevnější a nejmíň pracný řešení :-)

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

26

Re: Konstrukce

Peaters napsal:

ale přišlo mi to roztomile úchylný

Jo tak ty si úchyl? Vítej do rodiny forum.baskytara.com big_smile big_smile

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

27

Re: Konstrukce

Peaters napsal:

to jsi dělal sám, nebo někdo známý?

Sám, akorát leštění hliníku mi dělal bratránek. Jinak je to znásilněný kryt z jakýhosi kotoučáku smile Aj tak jsem na tom pilování a vrtání strávil víc času jak na pájení.

0 xLajků:

28 Naposledy upravil: Janec (11. 01. 2010 23.48:33)

Re: Konstrukce

Custommadesamodomoverygůd 2.0
Je v tom Deltalite II 2512 od Eminenců, basreflex skrytý pod mřížkou pokusmo laděný na 45Hz. 8 ohm, 250W papírově, podle výchylky membrány mi to ale vychází 150W sin. Sexy citlivost 99dB, 13kg. Za čtverec to jde smile Ještě ale musim vykoumat nějaký logo.
Edit: Ta barva neodpovídá, je to sytě červená s vráskama a plátno je slonová kost.
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/janec-110110-233615-dsc00614.jpg

0 xLajků:

29

Re: Konstrukce

No páni:) Gratuleje jaxvině:) Nádhera

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

30

Re: Konstrukce

Janec napsal:

Custommadesamodomoverygůd 2.0

Bomba! Zítra mi konečně příjde reprák, nicméně to bude pěknej záhul, vyrovnat se ve zpracování verygůdu. smile
btw. já logo už mám, bohužel v hlavě a marně uháním výtvarně zdatnou sestru, aby to hodila na papír. Fabriku na profi reklamní věci mám dole ve městě, to bude bašta! tongue

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

31

Re: Konstrukce

Janec, když jsi tady z nedaleka, měl bys přijet na jarní sraz do Chřibů, co ty na to? docela bych ten samodomo box obhlídl smile a kombo TE taky...

(jarní sraz ještě není domluvený, ale právě to plánujem, Tom Kedzior domlouvá termín, asi konec dubna)

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

32

Re: Konstrukce

Děkuju pánové, ani jsem nečekal že se bude tak líbit - chtěl jsem něco barevnýho protože černý krabice mě začínají nudit smile
Jo Pípo, zrovna dneska jsem si řikal, že až bude zase sraz tak musim konečně dorazit, abych zdejší lidi poznal i osobně smile A co se týče Trace a samodoma, tak je vezmu, se ví. Teda jestli Trace budu ještě mít - když jsem ochutnal jak jde zredukovat váha tak mě na něj trošku bere GAS big_smile

mistergo napsal:

Fabriku na profi reklamní věci mám dole ve městě, to bude bašta!

Wow, to jako když jim dodáš logo na papíře, tak ho vyrobí? Třebas i z plexiskla, plastu, hliníku?

0 xLajků:

33

Re: Konstrukce

Janec napsal:

Wow, to jako když jim dodáš logo na papíře, tak ho vyrobí? Třebas i z plexiskla, plastu, hliníku?

http://www.rathgeber-online.de/cs/home/
Jo, přesně tak, oni umí dokonalý věci, akorát nemám zatím zjištěný, kolik by to stálo. Aby to nebylo dražší než ta bedna. smile
Ale láká mě to, znáš to; ať se ti samodomoverygůd povede jak chce a hraje sebelíp, vždycky člověka pak serou blbečci, co ti chodí vyprávět, že značkovým věcem se stejně nevyrovnáš. Takže bych jim profi logem chtěl alespoň nasadit brouka do hlavy. Možná bych zašel tak daleko, že bych udělal i fiktivní web výrobce (takovej basovej Jára Cimrman), ale ještě uvidím. Každopádně ta tvoje Bloody Mary vypadá na fotce luxusně!

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

34 Naposledy upravil: Janec (12. 01. 2010 14.59:51)

Re: Konstrukce

že bych udělal i fiktivní web . . . Tak to by bylo dokonalý kdyby se ti na to chytili nějaký zájemci big_smile

Tak když to zjistíš a cena bude přijatelná tak bych do výroby loga šel taky. Jinak to vydím tak že si nechám vyplotrovat nálepku a pod to pilečkou vyrobím buď z červenýho plexi nebo hliníku podklad ve tvaru loga. Nechci čtveratý, ale něco hravýho, zaoblenýho třeba jako maj Pomeranče. Třeba "JAHODA" nebo tak něco big_smile

0 xLajků:

35

Re: Konstrukce

Ok, až to zjistím, dám vědět. Moje nouzové řešení je, že bych to logo natiskl na průzvučnou látku. Když už jsem u té látky: zkoušel jsi porovnat, jestli má  zakrytí bassreflexu průzvučnou látkou nějaký vliv na zvuk? V literatuře se dušují, že jakmile dáš před bassreflex něco, co sníží poddajnost vzduchu, byť jen minimálně, tak efekt bassreflexu téměř mizí. To by mě zajímalo.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

36

Re: Konstrukce

Janec napsal:

Tak to by bylo dokonalý kdyby se ti na to chytili nějaký zájemci

Jo lol  jen nevím, jestli by se jim líbily moje výrobní lhůty. smile

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

37

Re: Konstrukce

mistergo napsal:

má  zakrytí bassreflexu průzvučnou látkou nějaký vliv na zvuk?

Tak má to vliv, trochu to ty basy fakt ujídá. Ale není to rozdíl basreflex/ucpaný basreflex. Kvůli tomu to plátno z mřížky ale nesundám, basů mám dost smile

0 xLajků:

38

Re: Konstrukce

mistergo napsal:

Jo   jen nevím, jestli by se jim líbily moje výrobní lhůty.

Tak je kdyžtak odkážeš ať postoupí stížnost na dodavatele - kytary.cz big_smile

0 xLajků:

39 Naposledy upravil: Barius (12. 01. 2010 17.59:19)

Re: Konstrukce

Janec napsal:

Ještě ale musim vykoumat nějaký logo.

Např. známý Pavel Horký(hotamps.com) to dělá tak že si logo nechá vypálit, z nerezového plechu 2mm, ve fabrice laserem, což dneska není žádný problém, a pak ho nechá vyleštit a vypadá to gut.
pro ukázku: LOGO
nebo lepší příklad od kluků www.vlasaandblack.com LOGO1
Je to opravdu jen o fantazii.
Jinak je to super vintáž bedýnka!!! Líbí!!!

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků: