1 Naposledy upravil: bright (30. 03. 2009 17.59:32)

Téma: Pravá ruka - intenzita pickingu

Jak tak v poslední době tak koukám kolem sebe, zjišťuju, že jsem nejspíš exemplární případ hladiče strun. smile
Neumím za to pořádně vzít tak, aby to trochu znělo, a navíc mi to přijde takový nepřirozený, neuvolněný (občas jsem přistihl, že zároveň drtím i levačkou). Leč chápu, že všechno chce svůj čas.

Nějaký nápady jak to zlepšit? Mám začít dělat kliky na prstech, mačkat tenisák, cvičit jen na sucho? big_smile

Jak jste na tom vy?


Safra teď  koukám, že jsem ten název nezadal úplně šťastně. Jde mi samozřejmě o prstovou techniku.

MIJ jazz bass, H&K Basskick 200
0 xLajků:

2

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Tak si stáhni aparát, nebo hraj na sucho - to ti vycvičí dynamiku ani nevíš jak wink

0 xLajků:

3

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Lucky you. mam to presne naopak, taham za to a sere me to, rad bych hladil....

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

4

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

jj, ja resim opacny problem.. z duvodu nedostatecnych aparatu v zacatcich a prilis hlasitych zacinajicich bicmenu jsem se naucil do toho pravackou strasne rezat a ted se to horko tezko odnaucuju, bud rad smile

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

5

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

já když za to hodně beru, tak mi nejde hrát rychle, ale s tim se asi nic nenadělá a je to asi normální. Ale jinak hraju, jak potřebuju, náhodou jenom hlazení taky vobčas udělá dobrej zvuk.

0 xLajků:

6

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Prava ruka je desne dulezita. Diky ni muzes udelat sirokou skalu tonu. Jenom prstama na to umim zahrat ruzne, ze mi to zadnej efekt, nebo bedna nedovoli. Neni dobry umet jen jedno, ale umet si s tim vyhrat.
Mazlit se, i znasilnovat. (A i neco mezi tim)

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

7

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Figi napsal:

Jenom prstama na to umim zahrat ruzne, ze mi to zadnej efekt, nebo bedna nedovoli

ale Figi, my vime ze umis vsechno smile
(ano a ted bys mel jako obvykle napsat neco strasne skromneho wink )

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Figi (30. 03. 2009 19.49:56)

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Axlík napsal:

(ano a ted bys mel jako obvykle napsat neco strasne skromneho wink )

A co dyz nic nenapisu? big_smile

Sakra, pozde lol

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

9

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Hrej na slabý aparát s hluchým bubeníkem. big_smile
A jinak zkus pravačku při brnkání posunovat od kobyly až po konec hmatníku včetně, struny mají na různých místech různý odpor a jinak reagujou a zkus, kde chtějí a snesou hrubější přístup.
Ale jinak lidi, kteří do toho nemusí řezat a stejně jim to hraje dost obdivuju.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

10

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

bright napsal:

Jak tak v poslední době tak koukám kolem sebe, zjišťuju, že jsem nejspíš exemplární případ hladiče strun. smile
Neumím za to pořádně vzít tak, aby to trochu znělo, a navíc mi to přijde takový nepřirozený, neuvolněný (občas jsem přistihl, že zároveň drtím i levačkou). Leč chápu, že všechno chce svůj čas.

Nějaký nápady jak to zlepšit? Mám začít dělat kliky na prstech, mačkat tenisák, cvičit jen na sucho? big_smile

Jak jste na tom vy?


Safra teď  koukám, že jsem ten název nezadal úplně šťastně. Jde mi samozřejmě o prstovou techniku.

hele to by se muselo slyšet...zase když člověk hraje moc silně, tak je zle...drnčí, rozlaďuje a podobně.

Třeba na posílení a zrychlení je bubenický cvičení, kdy se snažíš hrát co nejrychlejc i když jsou to brambory...třeba 5x1 min...

Ale takový stupnice..to je nejvděčnější...levá nezahálí...já bych se pustil do nich a zkusil bych střídat: Dur silně, mol silně, dur slabě, mol slabě... a ten rozdíl mezi silný slabý postupně zvětšovat při udržení přesnosti a čistoty hry.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

11

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Dovolil bych si dat i tip na pisnicku, jak to delam ja:
od Muse - Feeling Good.
Sou tam pasaze, kde hraje potichu, jemne a pak, kde nahlas. Ja to hraju jednou prstama nad hmatnikem (potichu) a jednou trsatkem nad snimacema (nahlas).
Muzes si to zkusit jen prstama vsechno na jednom miste, at to neni takova nuda, jako stupnice. Ale i ty by si hrat mel.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

12

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Ja se taky obcas pristihnu ze struny jentak simram, ale protoze haraju nehtovou technikou, neni to az tak uplne tichy smile
Jinak bych u tipu taky klidne zustal u Muse a to - Micro Cuts

Schecter Hellraiser 5 ║ Squier by Fender MB-4
Hartke VX3500  ║ Warwick blue cab 15,
LINE 6 BASS POD XT PRO + IMG STAGE LINE STA-300 + Hocke BS 115
Pár levých rukou big_smile
0 xLajků:

13

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

takovejch cvičení do songů může bejt, třeba něco od Maidenů - ten do toho jebe přiklepy, ale je toho hrozná spousta třeba se soustřeď hrát víc u kobylky, tak je to hlasitější a zároveň tenčí tón

0 xLajků:

14

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Nechci zakládat nový téma tak zneužiju tohle.
Jak hrajete pravačkou oktávy? Střídáte prsty, nebo každou strunu hrajete jen jednim. Zkoušel sem to palcem a ukazovákem, ale je to docela dost neohrabaný.

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: Lukáš (16. 08. 2009 13.28:19)

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Myslím,že většinou střídám ukazovák prostředník.. pokud nehraju postupně tóny na třech strunách po sobě melodicky nahoru - to to zkouším hrát třema prstama postupně,ale moc mi to nejde. Palcem moc často nehraju,mám u něj ten tón o něco zatlumenější,výjimka je když mám třeba střídat tóny na Ečku a Géčku,tak to zrovinka hraju palcem a ukazovákem.
Jedním prstem by to sice bylo precizní,ale dost omezený si myslím,aspoň pro mě,možná jedním hrát ty samé tóny za sebou,aby zněly vyrovnaně.

0 xLajků:

16

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Já při hraní ob jednu a víc strun obvykle používam palec a ukazovák, případně prostředník. Palec má ze všech prstů nejsilnější úhoz, tak se dá využít na akcentování nebo se na něj musí dát pozor, když hraje lehkou dobu. Dej si pozor na výkyvy zápěstí, když hraješ palcem - zbytečně si tim oddálíš prsty. Když to hraješ prstama, zkus už při brnknutí ukazovákem vystřelit prostředníček k vyšší struně, případně se to dá hrát ukazovák - prsteník, ale jestli s nim nejsi zvyklej hrát, tak to bude velkej nezvyk.

Line6 Variax 705 5str, Ampeg Plexi Bass 4str, Warwick Streamer JazzMan 5str, Ibanez SR1305 5str, Mesa/Boogie M9 Carbine amp, Ampeg SVT410 box, Ampeg SVT15 box, TechSoundsystems 212 box, BBE Sonic Maximizer, Korg DTR2000 tuner, Shure SLX wireless, Roland Cube RX combo
0 xLajků:

17

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

jde o skladbu - v jistých tempech a harmoniích volím palec/ukazovák, jindy zase ukazovák/prostředník nebo ukazovák/prsteník ... všechny způsoby najdou své uplatnění a časem Ti to tolik zevšední, že ani nebudeš přemýšlet, jakou možnost hry oktávy použít ... wink

0 xLajků:

18

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Jo, taky vo tom nepřemejšlim a hraju prostě přirozeně. Nejčastějc ale ukazovák-prsteník. Když hraju prstama, tak nemusím skoro nic měnit.

Weber basses -> Eden WTX260 -> 2x10'' G-D & 4x8" Hocke
0 xLajků:

19

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

cvičit a cvičit, je mi to jasný smile

jinak co se týče tréninku síly úderů, tak se mi osvědčil ztlumenej apec a hra kousek od kobylky

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

20 Naposledy upravil: houdek.z (12. 12. 2009 16.21:32)

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

Dneska jsem diky diplomce ucinil objev.
Vyvrtam desku pro koncovej zesilovac a po naslednym ocisteni ji natru kalafunovym lakem - kalafuna rozpustena v lihu. Samozrejme si s tim poleju prsty jak to mam v lahvicce od presnidavky. Umejt z rukou o poradne nejde. No co. Pujdu si na chilku zabrnkat.
A hele, ono to nejak lip zabira :-)
Pokud mate nekdo doma kalafunu a trochu lihu, zkuste si v tom omocit spicky prstu. Akorat jsem zvedav jestli po delsim hrani to nepujde dolu i s kuzi.

Fender Standard P-Bass -> Boss GT1b -> Ibanez Promethean 3110 -> PA
0 xLajků:

21

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

houdek.z :
jj, to znám, akorát se mi to stává když něco lepím vteřinovým lepidlem smile

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

22 Naposledy upravil: Jarek.F (13. 12. 2009 09.18:14)

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

houdek.z napsal:

Pokud mate nekdo doma kalafunu a trochu lihu, zkuste si v tom omocit spicky prstu. Akorat jsem zvedav jestli po delsim hrani to nepujde dolu i s kuzi.

Tak smyčcaři vědí že smile (je tu nějaký kontrabasista?)
Jinak pro pravou ruku doporučuju hrát hlavně bez kompresoru! Kompresor při cvičení je největší zlo. A hlavně dynamicky Halík, dynamicky musíte myslet. Protože jaký budou naše dynamický rozsahy, když do toho budeme moc prát? No nižší k*rva, nižší!

F(ω) = F * ( − ω)
0 xLajků:

23

Re: Pravá ruka - intenzita pickingu

No, já su zdědiny a na zabíjačce se kalafůna používá při paření prasete (rozuměj zbavení prasečí kůže chlupů).
Tak pokud tu kalafunu nezkombinuješ s horkou vodou, není se čeho bát . . . snad smile

0 xLajků: