1

Téma: Problém s notací

Zdravím
Mám následující problém: Ve hudební škole mi učitel zadal tato cvičení, z časových důvodů mi je vysvětlil značně zestručněle s tím, že další hodinu mi to dopoví, ale další hodina byla zrušena z důvodu jeho koncertu a já jsem v tom úplně ztracen. Nevím, ani kde najdu dané tóny na hmatiníku, a to nemluvě o tom, že z notace je také z těží vyčtu. Je tady někdo, kdo by mi mohl pomoci, alespoň tím, kde jsou na hmatníku jaké tońy a celkově s čtením notace? Děkuji moc, jsem vděčen za každý příspěvek wink

http://paranormal-ufo.ic.cz/IMG_0001.jpg
http://paranormal-ufo.ic.cz/IMG_0002.jpg
http://paranormal-ufo.ic.cz/IMG_0003.jpg

Baskytara: Fernandes six string Made in Japan
Aparát: zesilovač - Marshall 3520 (200W), box - Marshall 1550 (250W), 2x10 od O.Neilla, bezdrátový systém - Carvin U7500 UHF, ladička - Korg DTR 2000, to všechno v krásném racku Rockcase by Warwick 4U big_smile
Profil
"Nástrojů není nikdy dost!"
0 xLajků:

2

Re: Problém s notací

http://www.steve-nelson.co.uk/BassFingerboard003.jpg

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

3

Re: Problém s notací

Díky wink
A to "b" znamená co?
Jinak je to zvláštní, to mi právě dělá problém největší, protože všude je něco jiného hmm
http://baskytara.instrumento.cz/basova% … tara-3.jpg Takže, takto to není?

Baskytara: Fernandes six string Made in Japan
Aparát: zesilovač - Marshall 3520 (200W), box - Marshall 1550 (250W), 2x10 od O.Neilla, bezdrátový systém - Carvin U7500 UHF, ladička - Korg DTR 2000, to všechno v krásném racku Rockcase by Warwick 4U big_smile
Profil
"Nástrojů není nikdy dost!"
0 xLajků:

4

Re: Problém s notací

vždyť je to to samý...

b je snížení o půltón... křížek značí zvýšení o půltón.

G# = Ab atd. 

je to jako 1 + 1 = 3 - 1

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

5

Re: Problém s notací

jo a velké B někdy můžeš vidět značené jako naše H  a když tamje to H tak pod ním je Hb (Hes) který pakmůže být zaznačen jak to B smile , je v tom prostě zmatek a lepší je se zeptat učitele podle čeho učí a jestli používá B nebo H . Ve škole se učí totiž stupnice CDEFGAHC žádné velké B tam není ale H.

Takže když to shrnu tu druhou strunu A mužeš mít pospanou takto
1)  A    B       H    C    C#    D ...  v českých akordech docela běžné
2]  A A#=Hb  H    C .....
3]  A A#=Bb  B    C.....               v cizině bežné, a dost rozšířené

ty křížky a béčka vysvětlil už jenich ale pro jistotu ještě jednou. Mezi C a D je "něco". Takže buď tam bude něco o půltónu výš než C pak to značíš C# (čte se cis) nebo tam bude něco o půl tón níž než D a bude tam Db (čte se des). A to něco teda můžeš nazvat jako Cis nebo Des, "je to vcelku jedno".

Např mezi tónem E F žadné "něco" není ale když napíše E# (Eis) tak se ví že to je F a naopak když napíšeš Fb (Fes) tak je to zase E.

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

6

Re: Problém s notací

tak a teď si uděláme malý test, jestli to všichni chápou:

"Rudolf Hb nemá rád ty co maj Fb a posílá je do lágru."

dešifruj zprávu:

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

7

Re: Problém s notací

Jenich napsal:

tak a teď si uděláme malý test, jestli to všichni chápou:

"Rudolf Hb nemá rád ty co maj Fb a posílá je do lágru."

dešifruj zprávu:

heh Hb a Fb to se snad takhle ani nikde správně nepoužívá ne? smile smile smile

0 xLajků:

8

Re: Problém s notací

Takhle už vůbec ne, ale normálně jsem to nikde neviděl, ale Dunde.e to psal proto, že to LZE...neni na to žádnej kodex, ale nepoužívá se to...na druhou stranu je to dobrý k pochopení problematiky křížků a béček. smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

9

Re: Problém s notací

jo tak obecně to takhle určitě vysvětlit jde - logiku by mělo ještě Hb což je Bb - ale Fb smrdí smile smile

0 xLajků:

10

Re: Problém s notací

Ausländer napsal:

jo tak obecně to takhle určitě vysvětlit jde - logiku by mělo ještě Hb což je Bb - ale Fb smrdí smile smile

http://en.wikipedia.org/wiki/F-flat_major

A=A
0 xLajků:

11

Re: Problém s notací

hmm tak to vidím poprvé že je to zmíněno takhle "odborněji" ... díky

0 xLajků:

12

Re: Problém s notací

Jenich napsal:

"Rudolf Hb nemá rád ty co maj Fb a posílá je do lágru."

Mas tam par pravopisnych chybicek smile Hess a fez smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

13

Re: Problém s notací

ja nejradsi pez tongue

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

14

Re: Problém s notací

d.a.l.i napsal:
Jenich napsal:

"Rudolf Hb nemá rád ty co maj Fb a posílá je do lágru."

Mas tam par pravopisnych chybicek smile Hess a fez smile

to máme tak rádi tyhle hnidopichy, jenže jak bys to jinak napsal ty chytrá hlavo do pečiva ? big_smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

15

Re: Problém s notací

Jenich napsal:

to máme tak rádi tyhle hnidopichy, jenže jak bys to jinak napsal ty chytrá hlavo do pečiva ?

No prece cesky, jak jinak? wink big_smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

16

Re: Problém s notací

jééé smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

17

Re: Problém s notací

A ještě něco, možná hloupý dotaz..
Jak poznám z notového zápisu, o jakou strunu se jedná?

Baskytara: Fernandes six string Made in Japan
Aparát: zesilovač - Marshall 3520 (200W), box - Marshall 1550 (250W), 2x10 od O.Neilla, bezdrátový systém - Carvin U7500 UHF, ladička - Korg DTR 2000, to všechno v krásném racku Rockcase by Warwick 4U big_smile
Profil
"Nástrojů není nikdy dost!"
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: Erža (01. 07. 2008 08.40:21)

Re: Problém s notací

pokud k tomu nemas pod notovym zapisem i tab (jako treba z GuitarPro), tak si to musis zkusit rozlozit na struny tak, aby se ti to pohodlne hralo

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

19

Re: Problém s notací

Hell-knight napsal:

A ještě něco, možná hloupý dotaz..
Jak poznám z notového zápisu, o jakou strunu se jedná?

nepoznáš.  A jak říká erža.

To jsou prostě výhody a nevýhody těch dvou zápisů - tabu a not. V notách líp napíšeš "co" a v tabech líp napíšeš "jak". Takže pro výuku jsou myslim vhodný třeba diagramy s notama nebo jen taby, páč uplyne tejden a ty víš prd, kde se to hrálo.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

20

Re: Problém s notací

Takže to ani není možné hrát z not naprosto plynule?

Baskytara: Fernandes six string Made in Japan
Aparát: zesilovač - Marshall 3520 (200W), box - Marshall 1550 (250W), 2x10 od O.Neilla, bezdrátový systém - Carvin U7500 UHF, ladička - Korg DTR 2000, to všechno v krásném racku Rockcase by Warwick 4U big_smile
Profil
"Nástrojů není nikdy dost!"
0 xLajků:

21 Naposledy upravil: Erža (01. 07. 2008 09.06:23)

Re: Problém s notací

je, pokud to máš zažité a dokážeš se na noty podívat a hned ti docvakne, kde to bude pohodlně hrát.

Zacinam tim, ze jednodussi notove zapisy rozkresluju na schema krku a snazim se zapamatovat "tvary" na hmatniku, jako treba tady http://ulozna.soulslavers.com/soubory/e … titled.jpg .

Mam hmatnik pokresleny notickama a sipeckama, abych se zorientovala, kde na krku mam jakou notu.
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/e … olovo2.jpg - ty oranzove ctverecky jsou pismenka, sipecky ukazuji ton shodny s volnou sousedni strunou

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

22 Naposledy upravil: bicista (24. 09. 2008 20.37:17)

Re: Problém s notací

Taky zacinam hrat na basu. Je mi tedy 33 tak nevim zda uz nejsem na to starej, ale proste se mi nedari vstrebat ten basovy klic. Houslovy mam zmaknutej. Aporad se mi to plete.
Uz z toho dostavam depku.  A pri tom vim kde co v osnove lezi, ale psroste nejsem schopen to nejak cist svizne. Sem rad kdyz dam po sobe melodicky osminu. Uz mne z toho jebe.

Mam tedy basu tyden .... nevim asi moc specham nebo nevim.

Jak vam slo hrani ve vasich zacatcich ??  Pac treba zobcovou fletnu jsem zvladnlul za 2 dni smile

Ale ta basa se zda nejak tezka sad prijde mi to tak.

za tyden kamaradeni s basou jsem zvladnul akorad jazz walking basovou linku v tonine Adur
a basu do nebudeme sedet doma o Vondrackový big_smile 

Chci toho moc ??

0 xLajků:

23

Re: Problém s notací

zvládnout nástroj za dva dny ...to chce mít asi jiný pohled na věc a ak si šťastný člověk big_smile


no basový klíč, nevím co ti na něm nejde...jako hrát z listu podle not nebo si to přeluštit? Jestli se ti to plete s houslákem, že podle houslového zvládneš hrát z listu, tak by sis to teoreticky mohl psát v "houslovo basovém mutantním klíči" že by sis to psal v houslovém o oktávu níž,než by si správně měl a budeš posunutý o linku smile . Anebo se učit a zvykat, zafixovat, ..no dostat se do toho. Pokud tě to bude bavit, zajímat a budeš mít chuť, tak si na to zvykneš.

A že začínáš v 33 na basu, to je vcelku fuk, nikoho nezajímá většinou jak dlouho hraješ ani od kdy hraješ, ale jak hraješ a pokud tomu dáš něco a nebudeš to doslova flákat, tak je to vklidu. Jde o to abys nebyl uplný kopáč big_smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

24

Re: Problém s notací

bicista napsal:

Je mi tedy 33 tak nevim zda uz nejsem na to starej

je mi 39 a hraji na basu rok a půl
předsudky jsou hloupost

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

25

Re: Problém s notací

Je mi 27 a jsem basoholik.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

26

Re: Problém s notací

bicista napsal:

Je mi tedy 33 tak nevim zda uz nejsem na to starej

Mě 38, noty se učím rok. Ze začátku jsem měl taky pocit, že nemám šanci se v těch debilních tečkách a čárkách někdy vyznat. To se poddá.

--
Jazz Bass od Fokusu z Třebíča
Ford Focus ze Saar Louis
... stay fokused to become fumous ...
0 xLajků:

27

Re: Problém s notací

já taky vzal basu do ruky basu až kolem 20 roku života. Na hudbu neni nikdy pozde. To je na ni to krasne...muzes si delat radost kdykoliv.
Apropos noty vs taby -  je to celkem sumak, oboji je fajn. ale nikdy se neucim cviceni tak, ze ho jen ctu z not. Vzdy si projedu noty, uvedomim si rytmus a tony a pak uz to hraju z pameti. podle me je to lepsi...pokud neni clovek profi muzikant, stejne ani z partu cist nepotrebuje.

Musicman Stingray5
Ampeg SVT 3 Pro + Ampeg SVT 610 HLF
Roland Bass Cube 100 W
0 xLajků:

28

Re: Problém s notací

bicista napsal:

Uz z toho dostavam depku.  A pri tom vim kde co v osnove lezi, ale psroste nejsem schopen to nejak cist svizne. Sem rad kdyz dam po sobe melodicky osminu. Uz mne z toho jebe.

přesně moje pocity před rokem. Začni hodně pomalu a jednoduchýma skladbama a postupně přidávej na rychlosti a složitosti. Mě to tak aspoň funguje :-)

--
Jazz Bass od Fokusu z Třebíča
Ford Focus ze Saar Louis
... stay fokused to become fumous ...
0 xLajků:

29

Re: Problém s notací

... a stalo se vám někomu, že jste noty uměl, normálně z nich hrál a pak jste to během let zase všechno zapomněl?

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

30

Re: Problém s notací

mikulik napsal:

... a stalo se vám někomu, že jste noty uměl, normálně z nich hrál a pak jste to během let zase všechno zapomněl?

chm....jako male decko ze ZUSky co hravalo na huslicky a piano jsem ba i cist z listu dokazalo... kde ty casove jsou

CEILIN KAT IZ WATCHIN U MASTERBATE
0 xLajků:

31

Re: Problém s notací

Uff, to jsem rád že nejsem sám smile Nikdy se nevrátí pohádka mládí, voe smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

32

Re: Problém s notací

OT: http://www.youtube.com/watch?v=TdkkvjgNg0c   3:30

D.a.l.i: Prosim o oznaceni OT v pripade, ze uhybas od tematu...

CEILIN KAT IZ WATCHIN U MASTERBATE
0 xLajků:

33

Re: Problém s notací

mikulik napsal:

... a stalo se vám někomu, že jste noty uměl, normálně z nich hrál a pak jste to během let zase všechno zapomněl?

No to si piš... v sesty tride (to me bylo asi 12 let) jsem mrskal kontrabas smyccem z not jen do hucelo. A ted? Presne jak tu bylo citovano. Musim do toho dobu cumet, nez se vubec zorientuju, ale stejne to nejde z oci prenaset do rukou. Ale verim, pilovat to denne, tak se to podda, bo noty clovek zna. Ale tak je to asi se vsim... rusky uz taky neumim :-)

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

34

Re: Problém s notací

Je mi 48 a tak nějak se tím prokousávám a stále mne to baví, snažím se hlavně odposlechem a až potom tab, no a po roce už vím co kde na hmatníku je big_smile, a svoje léta neřeším, seru na ně

Jolana D-Bass, Jolana Studio Bass, Solton BK100 Germany, ZOOm B2
THE RAMONES Heidi is a Headcase... jdu si svojí cestou
0 xLajků:

35

Re: Problém s notací

je mi 18 a hraju 2 roky big_smile:D z notovy osnovy neprectu ani hovno a vsechno mam z TABu smile rytmiku odposlouchas ze songu nebo vidis v guitarpru a po nejakym tom case, uz i vis jakej ton na hmatniku hrajes, notovou osnovu ani nepotrebujes smile

0 xLajků:

36

Re: Problém s notací

hmm...a pokud nemas nahravku songu tak to delas jak ? wink

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

37

Re: Problém s notací

ja si zase vsechny noty co mam prepisuju pekne do tabu pac mi taky nejde zaboha cist z not smile ... ale jinak koukam casto do not kvuli rytmice a tak co se do tabu nepise

Fender Aerodyne Jazz Bass + SD Antiquity
Ashdown ABM C210T-500 EVO III

+ plno krabiček
      (BassBalls, #1 Echo, English Muff´n, Flanger Hoax, Hum Debugger)
0 xLajků:

38

Re: Problém s notací

zatim sem se neucil song, kterej nebyl nahranej a v kapele ti proste kytarista rekne ted je tam napr. Acko a pak Dcko, ty to tam zahrajes a on ti rekne, ne ne, jeste o trochu dyl, o takt - a maximalne na 3. pokus hrajes podle jeho predstav a vsichni jsou spokojeny smile

0 xLajků:

39

Re: Problém s notací

Promin ze to musim rict, ale to je pekne debilni "jeste trosku dyl"  To funguje v sexu...

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

40

Re: Problém s notací

tak to byl jen příklad.....chtěl sem tim prstě říct, že ta notac neni životně duležita a da se hrat i bez toho....tak sory, ze sem trochu debilni

0 xLajků:

41

Re: Problém s notací

O tom ze si debilni ty sem nic nerikal, jesitko. Jen se snazim argumentovat proti tomu ze noty sou uplne nahovno (ac sam z nich ctu asi jako prvnacek z citanky).

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

42

Re: Problém s notací

no ja vim, ja to beru v pohode...ja nerikam ze jsou noty na hovno(pokud sem to napsal, tak jen z unahlenosti big_smile)...ale nejsou zivotne dulezity pro to, aby si slusne hral....staci taby nebo jenom akordy....:) ......ale jinak je mi to celkem jedno, ja mluvim za sebe, kdyz ma nekdo rad notaci, tak prosim smile ja mu to neberu

0 xLajků:

43

Re: Problém s notací

Jasny ze se da bez nich zit.  Ale zapis jako takovy je potreba, clovek kdyz chvili neco nehraje tak zapomene a pokud si to nekdo bude psat do krizku a kolecek nebo do not je jedno

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

44

Re: Problém s notací

Já nejdřív opěvoval taby jako vrchol geniality, je to napsaný v číslech, jak pro blbý. Ale postupem času ti začne docházet, že notovej zápis potřebuješ minimálně pro délku not a správný tlumení.
a jak psal spider, pokud máš v hlavě 30 songů o 24 taktech, tak to chce mít napsaný aby sis to moh oživit

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

45

Re: Problém s notací

OT: Tyjo, to vypadá jako Mužíkovo písmo.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

46

Re: Problém s notací

Jinak noty umi byt taky pekne debilni big_smile to ze Fis je vlastne Ges musel vymyslet nejakej masochista big_smile, krizky a becka v predznamenani, totez, takove ty kolejnice na ruseni krizku a becek ....vim ze to ma svou logiku, ale peru se s tim

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

47

Re: Problém s notací

Muzik me vyhodil po prvnim cteni z not...resp. vzdal se to wink. Ted se je ucim cca mesic a pul, jde to ztuha

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

48

Re: Problém s notací

spider napsal:

Muzik me vyhodil po prvnim cteni z not...resp. vzdal se to

To je mu podobne...

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

49

Re: Problém s notací

Fontanus napsal:

To je mu podobne...

Jo, me se jeho zpusob vyuky nelibi, resp. nepotrebuju slyset jak je to se mnou zly wink, ale je to par takovych kteri jsou u nej spokojeni, ElSalvador, Druid treba.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

50

Re: Problém s notací

spider napsal:

Jo, me se jeho zpusob vyuky nelibi, resp. nepotrebuju slyset jak je to se mnou zly , ale je to par takovych kteri jsou u nej spokojeni, ElSalvador, Druid treba.

Ma brilantni techniku, je to dobry ucitel, umi lidi vyhecovat. Tady v okoli nikdo podobny neni. Jenze me to pak prestalo stacit a musel jsem se poohlidnout jinde. Na techniku a vseobecny zaklad je vyborny. Osobne proti nemu nic nemam a co dela, dela podle mne velmi dobre. Nekdy koketuju s myslenkou se tam vratit, ale asi by to nemelo smysl, kazdy vyznavame jiny pristup k hrani.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

51

Re: Problém s notací

Jo, chapu naprosto. Co se techniky tyce, hodne me posunul, coz teda v dobe kdy sem u nej byl nebyl problem smile  ono stacilo ukazat jak na to a zbytek uz sem dopiloval doma. Taky s nim nemam problem, ale na me hec tohoto typu proste nefunguje.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

52 Naposledy upravil: matezzz (03. 11. 2009 11.22:47)

Re: Problém s notací

spider napsal:

Jinak noty umi byt taky pekne debilni big_smile to ze Fis je vlastne Ges musel vymyslet nejakej masochista big_smile, krizky a becka v predznamenani, totez, takove ty kolejnice na ruseni krizku a becek ....vim ze to ma svou logiku, ale peru se s tim

Já si noty musim zatim překládat do tabů. Pak se to naučim, pak koukám do not občas juknu do tabu a pokaždý když cokoliv hraju, řikám si k tomu, kterej zrovna tón to je a po nějakym čase se člověku do krve vryje, že tohle neni 3 ale G.
Jinak teď zápolim s dur stupnice, z hlavy si nepmatuju jinou než G a C a tak sedim a jedu po terciích a půl tónech a hledám a zkoušim smile Někdy bych chtěl pochopit jak si mám zapamatovat zvýšený tóny podle počtu křížků v předznamenání

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

53

Re: Problém s notací

no tak když už to tu je tak se rvonou zeptám
co sou ty malinkatý notičky? jak je mám hrát a ta šikmá čára, to je slide?

http://img526.imageshack.us/img526/6473/beznzvuqd.jpg

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

54

Re: Problém s notací

"malinkatý notičky" = osminova pomlka smile
a ta cara je slajd

0 xLajků:

55

Re: Problém s notací

spider napsal:

Jinak noty umi byt taky pekne debilni  to ze Fis je vlastne Ges musel vymyslet nejakej masochista , krizky a becka v predznamenani, totez, takove ty kolejnice na ruseni krizku a becek ....vim ze to ma svou logiku, ale peru se s tim

spidere, nechci se hádat, ale to není tak úplně pravda - Fis se nerovná Ges ... to už jsem tady někde viděl napsané výše, ale to je trochu zavádějící ... Ta nota je sice stejně posazená, ale co se týče stupnice, tak má rozdílné vlastnosti ...

jinak k notám - můj názor je ten, že je velmi vhodné, když je muzikant (zajímající se o hudbu vážněji) umí a zná, ale musím souhlasit i s tím, že nutně je k životu nepotřebuje (ani ten vážnější zájemce) - leccos to, pravda, ulehčí, ale jak s nima člověk nezačal ideálně v dětství, na stará kolena je možná těžší se zorientovat v notách, než v herní praxi ...

0 xLajků:

56

Re: Problém s notací

funkazin napsal:

spidere, nechci se hádat, ale to není tak úplně pravda - Fis se nerovná Ges ... to už jsem tady někde viděl napsané výše, ale to je trochu zavádějící ... Ta nota je sice stejně posazená, ale co se týče stupnice, tak má rozdílné vlastnosti ...

Hehe big_smile To zalezi co bylo prvni jestli nastroj a nebo slepi....noty wink a o tom se klidne hadat muzem smile

funkazin napsal:

na stará kolena je možná těžší se zorientovat v notách, než v herní praxi ...

To muzu potvrdit, ja zacal s notama letos, cili ve 32 letech....a je to male peklo na zemi

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

57

Re: Problém s notací

funkazin napsal:

spidere, nechci se hádat, ale to není tak úplně pravda - Fis se nerovná Ges ... to už jsem tady někde viděl napsané výše, ale to je trochu zavádějící ... Ta nota je sice stejně posazená, ale co se týče stupnice, tak má rozdílné vlastnosti ...

Tohle vnímání je často chyba učitelů.(nechci nikoho urážet) Když je žáčkovi 7, učí druhy stupnic podle křížků a béček nazpaměť. S tím se ještě dá nějak operovat, to dítě je malé. Sakra, ale když už je někomu 13, už by se mu mělo říct, že je v tom krásná logika a nikdo z těch xujů na ZUŠ mi do 14ti nic o kvintovém a kvartovém kruhu neřekl, nic o hlubším významu intervalů.(doufám, že né z nevědomosti) Když je možnost to dítě učit od mala, tak ho spousta učitelů zkazí špatně podanou teorií. Pak si lidé myslí, že stupnice jsou jen durové a mollové a že Es je to samé co Dis. Jenže tohle je všeobecný problém.

Bezpražec 4str. korea(ručně trhané pražce)
Fokus H MM4
Aparát - domácí 2.1 Logitech
0 xLajků:

58

Re: Problém s notací

Fontanus napsal:

že Es je to samé co Dis.

Z pohledu 'prevod not na hmatnik' defakto je. Ale chapu ze v sirsim kontextu tomu tak neni.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků: