1

Téma: Odpražcování basy

Urcite se to tu resilo na tisickrat, ale ja bych mel tech otazek mozna trochu vic zaroven...

Nejprve nastinim situaci - zamiloval jsem se do zvuku bezprazcovy basy a rad bych si ji poridil,  ale nemam prachy na to, abych si ted poridil druhou basu - bezprazec. Navic se mi asi nechce kupovat si nejakou levnejsi mrchu. Coz znamena, ze bych si na ni musel jeste nejaky ten patek pockat.

Zauvazoval jsem nyni, ze bych si nechal odprazcovat svoji soucasnou, jenomze k tomu bych prave potreboval vedet par veci.

Jelikoz jsem nezrucny, prenechal bych tu operaci nejakemu profikovi. A tak jsem se chtel zeptat, na koho bych se s tim mel v Praze obratit a na kolik by to tak zhruba prislo. Jak dlouho to muze trvat?

No a druha otazka ma prakticky vyznam - ja na bezprazec zatim moc nehral, jenom jsem si to tak zkousel parkrat, tak nevim, jak moc narocne a dlouhe pro me bude se na to preucit. Jelikoz ten prechod na bezprazec uz planuju, zkousim i na prazec hrat tak, abych kladl prsty pokud mozno primo na prazce a docela to jde (pokud ovsem nehraju nejaky zbesilosti). Mate nekdo predstavu?

Dalsi veci muze byt jeste to, ze ta basa je uz trochu starsi a hmatnik neni zcela neporuseny (jsou tam takovy droboucky zarezy, jakoby kousky dreva casem vypadly nebo byly vyskrabnuty nehtama, co ja vim).

No, spousta otazek, vyvine-li se tu nejaka diskuse, budu jenom rad...

Samozrejme, ze dalsi otazkou je: delam kravinu? Prisel bych tak o jediny nastroj, na bezprazec bych se musel naucit velmi rychle, anzto mam tri kapely, se kteryma hraju a ty moc dlouho nepockaj smile

Ibanez SR1305PM | Fokus V950 fretless | SWR Studio 220 | Carvin RL210 "Red Eye"

http://imagegen.last.fm/lastfmplain/recenttracks/5/j4ro.gif
0 xLajků:

2

Re: Odpražcování basy

k tomuto tematu pro zajimavost viz:

http://www.mikelull.com/fretless%20conv … rsion1.htm

Ibanez SR1305PM | Fokus V950 fretless | SWR Studio 220 | Carvin RL210 "Red Eye"

http://imagegen.last.fm/lastfmplain/recenttracks/5/j4ro.gif
0 xLajků:

3

Re: Odpražcování basy

taky jsem vyráběl bezpražec: vyrval jsem pražce, zakytoval díry a hmatník natřel tvrdým bezbarvým lakem, nechal zaschnout a vybrousil jemný šmirglem, který jsem měl namotaný na  rovný polínku, dal jsem tam několik vrstev až ten hmatník byl po zabroušení opravdu rovný, měl jsem to o to těžší, že jsem měl na hmatníku perleťové obdelnikové značky, takže po čase ten tmel v těch značkách zeschnul a ten hmatník nebyl rovný. Prostě jsem tu basu zprasil. U toho bezpražce i minimální nerovnost hmatníku způsobuje, že ty struny drnčí. Dneska přemýšlím, že bych si znovu vyrobil bezpražec, ale koupil bych hmatník, viděl jsem, že se dá koupit kolem 500,- Kč

LEE HOOKER,  PEAVEY SPECTRUM ANALOG FILTER, EH MICROSYNTH, KORG X-911, FENDER MUSTANG FLOOR, MINIPOPS
0 xLajků:

4

Re: Odpražcování basy

ja.ro: hlavne fakt bacha na nerovnosti, nechaval jsem pred nejakou dobou prebrousit hmatnik na bezprazci a kolem 12. prazce na gecku je okem temer neznatelna prohluben. Samozrejme pri hre to poznas, struna tam drnci sad

Jinak si rozmysli, zda se opravdu chces zbavit prazcovky. Zacinal jsem na bezprazec, ale dnes si nedokazu predstavit, ze bych mel mit pouze bezprazcovku. Tzn. jestli hrajes "normalni" styl mimo jazz apod., asi se budes citit dost omezovan, pokud nebudes mit i prazcovku (zalezi taky dost na zvuku bezprazce). Muj bezprazec ma dost prdivy zvuk, nedokazu si predstavit, ze bych s nim hral tam, kde hraju na prazcovku...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

5

Re: Odpražcování basy

Hlavně ja.ro neemá žádnej low end kousek kterej bych doporučoval na riska...radši zaskoč do Fokuse a projed pár jejich bezpražců....myslím že nejsou zlý lepší než si odrovnat bassu kterou ted máš...a jak říká dali jen bezpražec to taky není dobrej krok

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

6

Re: Odpražcování basy

mě napadla geniální myšlenka: měl bys pražec i bezpražec...

co takhle koupit u dr. partse v muzikeru bezpražcovej krk a normálně ho tam narvat smile))

jinak bych se bejt tebou obrátil na Standu Papeže

http://www.kytaryservis.cz/?sekce=uvod

slyším na něj pouze chválu...

prostě mu zavolej a normálně se jen zeptej..je to v pohodě kluk a dá se s nim mluvit.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

7

Re: Odpražcování basy

d.a.l.i napsal:

ja.ro: hlavne fakt bacha na nerovnosti, nechaval jsem pred nejakou dobou prebrousit hmatnik na bezprazci a kolem 12. prazce na gecku je okem temer neznatelna prohluben. Samozrejme pri hre to poznas, struna tam drnci sad

Jinak si rozmysli, zda se opravdu chces zbavit prazcovky. Zacinal jsem na bezprazec, ale dnes si nedokazu predstavit, ze bych mel mit pouze bezprazcovku. Tzn. jestli hrajes "normalni" styl mimo jazz apod., asi se budes citit dost omezovan, pokud nebudes mit i prazcovku (zalezi taky dost na zvuku bezprazce). Muj bezprazec ma dost prdivy zvuk, nedokazu si predstavit, ze bych s nim hral tam, kde hraju na prazcovku...

souhlas

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

8

Re: Odpražcování basy

nebo můžeš používat můj trik s propiskou big_smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

9

Re: Odpražcování basy

Jenich napsal:

mě napadla geniální myšlenka: měl bys pražec i bezpražec...

co takhle koupit u dr. partse v muzikeru bezpražcovej krk a normálně ho tam narvat smile))

jinak bych se bejt tebou obrátil na Standu Papeže

http://www.kytaryservis.cz/?sekce=uvod

slyším na něj pouze chválu...

prostě mu zavolej a normálně se jen zeptej..je to v pohodě kluk a dá se s nim mluvit.

Jo je to velkej sympaták a pohodář ted u něj mám Kurvetku na servisu a sem zvědavej co mi s ní udělá big_smile jeden zákrok s bruskou mě docela děsí..... big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

10

Re: Odpražcování basy

neboooooj smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

11

Re: Odpražcování basy

Jen bezprazec je podle me malo, vsude se to nehodi. Ja bych radsi koupil levnejsi bezprazec a nechal si i svou soucasnou basu, treba te casem bezprazec nebude bavit, nikdy nevis. Ten fokus bude asi ok. Ja sem si nechal odprazcovat basu u Jurkovice, asi za 1400 i s napustenim hmatniku epoxidem a udelal to dobre, jen mu to trvalo.

0 xLajků:

12

Re: Odpražcování basy

Se svou milou (tj. bezpražcovou) jsem za poslední dva roky hrál vše, co se dalo, nic nenamítali ani divocí grindeři, ni rockeří cápci. Jinou basu nemám a asi nidky mít nebudu, pže jak říkám, dá se s tím hrát vše. Ale opravdu platno jen konkrétně pro můj nástroj. Jinak sis tu, ja.ráku, mohl přečíst, že jsem nejdřív nechal jen kytovat (se vším všudy za 8 kílek), ale nerovnosti a perletě...nakonec jsem musel přemluvit toho samýho kytaráře (Kobrle a Stehno), aby mi udělal novej hmatník (s lemováním za 4 klacky). Dobře rozmýšlej.

0 xLajků:

13

Re: Odpražcování basy

deafslap napsal:

Jen bezprazec je podle me malo, vsude se to nehodi. Ja bych radsi koupil levnejsi bezprazec a nechal si i svou soucasnou basu, treba te casem bezprazec nebude bavit, nikdy nevis. Ten fokus bude asi ok. Ja sem si nechal odprazcovat basu u Jurkovice, asi za 1400 i s napustenim hmatniku epoxidem a udelal to dobre, jen mu to trvalo.

Můj děda mastí na bezpražec všechno - od dechovky přes pop až po rock and roll. A pokud si pamatuju, Guma Kulhánek taky svýho času hrál na bezpražec cokoliv... toho bych se nebál...

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

14

Re: Odpražcování basy

No, cokoliv, ja nevim, dechovka, pop, rocknroll, proc ne. Ja si obcas beru bezprazec a taky na nej hraju rock, pop, rocknroll, soul, ale kdybych na nej mel hrat smoke on the water, prislo by mi to divny, to si vezmu neco s prazcema. smile Ale v zasade mas pravdu, hrat na to jde vsechno, jen me to do vseho nepasuje. Hlavne k tvrdsim kytaram.

0 xLajků:

15

Re: Odpražcování basy

Mně by byzpražec ve Smoke On The Water nevadil. Na bezpražec se dá hrád do jakýkoliv muziky. Steve DiGiorgio hraje na bezpražec v Sadus a to je docela rachot. Nahrál třeba basu na Individual Thought Patterns od Death a to je naprostá nádhera, slyšet bezpražcovku v death metalu. Takže já bych neřek, že se bezpražec nehodí do tvrdší muziky.

0 xLajků:

16

Re: Odpražcování basy

beru že to jde hrát ve všem ale po té to musí být basákova výhoda, znamení nebo tak nějak-Guma apod-jenež on má doma ještě pražec a určitě ne jeden že..... ale asi na naučení si odpražcovat to co má Ja.ro nevím....spíš bych asi fakt šel do nový

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

17

Re: Odpražcování basy

To ja rikam, ze jsem poleno a sam bych do toho nevrtal... kdyz jsem cetl nejaky ty recenze a postupy, tak jsem si rikal, ze bych tu basu nejspis uplne dokurvil. Tak jsem uvazoval, ze bych to hodil nejakymu kytararovi, kterej sice neco stoji, ale je tam snad zaruka, ze nic nezvrta...

Fokuse jsem mel tedkon v merku, ale chybi mi na nej prachy, byt by byl za bajecnou cenu (5500 z puvodnich 10000), navic se trochu bojim toho hmatniku bez linek... jakozto zacatecnik, ale coz. Asi to tak nakonec udelam.

Jinak stylove se vybijim v jazzrocku, pak nejakym funkrocku a na zaver ve skapunku - tam by ten bezprazec byl asi nejslozitejsi naroubovat. Ale taky by to tam bylo asi dosti originalni smile)

Kazdopadne dik za podnetne nazory...

...vzpomnel jsem si, ze ve sklepe tu lezi stara Iris bass jolana... Hm. Ta by mozna odprazcovani unesla... A majitel by mozna unesl, kdyby se odprazcovani nepovedlo. Otazkou ovsem je, zda-li to ma vubec cenu odprazcovavat takovou sunku...

Ibanez SR1305PM | Fokus V950 fretless | SWR Studio 220 | Carvin RL210 "Red Eye"

http://imagegen.last.fm/lastfmplain/recenttracks/5/j4ro.gif
0 xLajků:

18

Re: Odpražcování basy

ja.ro: z vlastni zkusenosti soudim, ze linky nejsou az tak dulezity, to je teda muj nazor, mne v nicem moc nepomohly, zalezi hodne na uhlu natisku a tak, rychleji jsem se naucil na fretless bez linek, pac se mi tam nemotaly a lip jsem se soustredil na ton, ovsem aspon polohovy znacky z boku hmatniku bych zachoval. Jednu dobu jsem odprazcovaval vsechno, na co jsem prisel, mam i bezprazcovou mandolinu smile no nejpekneji znela defretovana modra jolana kolorbass. Zkus pomordovat Irisku, ja jsem prazce vytloukal, ale nekdo tu doporucoval nejaky spesl kleste. Vysledek ale neni zarucenej a nejspis budes muset brousit a to uz je z myho pohledu rekneme vyssi divci.
A jestli chces co nejvic kontrabasovej ton, zkus akustickej bezprazec s hlazenejma strunama, od doby, co jsem ho koupil, se od nej nemuzu odpoutat, je to parada, navic na cviceni nepotrebujes aparat. A je lehkej.

0 xLajků:

19

Re: Odpražcování basy

zdar ja.ro

ohledně toho předělání: jsem s Kolína a kousek od nás v Chotusicích je moc šikovnej kytarář Josef Vebr (předělával basu Pavlu Jakubu Rybovi), sám k němu jednou za rok dávám seřídit své basičky, tak ten by ti to jistě nezmrvil. Z Prahy bohužel nikoho neznám....holt Kolín je Kolín.
Osobně bych Ti ale radil, nech ji bejt, jestli je to dobrej kousek, jenom mu jen uškodíš a mrkni se třeba do prodejny Fokusu. Tam za velmi solidní cenu dostaneš pěknej bezpražec a když ještě vyměníš snímače, ty fakt nejsou nic moc, tak budeš mít super nástroj.

ohledně hry: hraju už nějakej pátek na fret i less a říkám ti, nepujde to hned. Zkoušel jsem všechno, jak to urychlit (třeba Guma Kulhánek cvičil potmě), ale fakt to začne lítat a za nějakej čásek. Podle toho, jakej jsi dříč smile
Hraj jako na pražec, jak jsi říkal prsty co nejblíž pražcům je dobrej zvyk a pak to jde na fretless líp, ale hlavně si tam ze začátku dej nějaký značky (třeba čáry lihovkou). Není ostuda je tam mít, ostuda je neladit...věř mi

Profil

motto: " Ač se snažím, seč mi ruce stačí, basa je stále o dobu přede mnou ! "
0 xLajků:

20

Re: Odpražcování basy

ondras napsal:

Zkus pomordovat Irisku, ja jsem prazce vytloukal, ale nekdo tu doporucoval nejaky spesl kleste. Vysledek ale neni zarucenej a nejspis budes muset brousit a to uz je z myho pohledu rekneme vyssi divci.

Z navodu, ktery jsem na netu videl, jsem pochopil nasledujici rady:
* prazce pred vyjmutim (jemne, velmi jemne vytloukani) zahrat pajeckou
* hmatnik pred tim natrit citronovou vodou - bude se pak pry mene lamat a prazce pujdou vyndat lepe
* hmatnik okolo prazcu oblepit izolackou, aby se min vylamoval.


Co se der po prazcich tyka, videl jsem varianty:
* vlepit dreveny prouzky (javor)
* zalepit lepidlem

No, z tech navodu, co jsem prosel na netu jsem podle fotek videl jak mistrny prace, tak dost hnusny obludaria - kladivo, kleste, masakr, olamany hmatniky...

Toz pokud se mi podari premluvit majitele, zkusim jolanu... jak jsem na ni tak zbezne koukal, ten krk mi prisel dost rovny - jako by vubec nebyl zaobleny... no, krom toho, ze mi prisel lehce prohnuty do luku :-{ nebo mozna az do vrtule, no, stary, levny, rozbity nastroj, co po nem taky chtit...

Jenom nevim, jestli to vubec ma cenu. Vrtat se v takovy staresince. Mozna kdyz se vymeneji snimace, a obrousi se z toho tela ten humusalni lak, tak by to nemuselo byt nakonec tak zly.

ondras napsal:

A jestli chces co nejvic kontrabasovej ton, zkus akustickej bezprazec s hlazenejma strunama, od doby, co jsem ho koupil, se od nej nemuzu odpoutat, je to parada, navic na cviceni nepotrebujes aparat. A je lehkej.

Akustickej bezprazec? To jsem zkousel na huvelu vzit do ruk, ale nejak jsem to nezvladal...  me se na elektricky fretlessce libi prave to, jak je to na pul cesty mezi kontrabasem a elektrikou... od ty doby, co jsem si zacal pohravat s tou myslenkou, zjistuji, jak moc casty ty bezprazce v muzice, co posloucham, jsou.. nedavno jsem to objevil u Azizy Mustafy Zadeh (ale jenom nekde), taky jsem vubec netusil, ze to je v Jacky Terassonovi - album What It Is, mohu jenom doporucit, naprosta bomba...

Ibanez SR1305PM | Fokus V950 fretless | SWR Studio 220 | Carvin RL210 "Red Eye"

http://imagegen.last.fm/lastfmplain/recenttracks/5/j4ro.gif
0 xLajků:

21

Re: Odpražcování basy

ja.ro napsal:
ondras napsal:

Zkus pomordovat Irisku, ja jsem prazce vytloukal, ale nekdo tu doporucoval nejaky spesl kleste. Vysledek ale neni zarucenej a nejspis budes muset brousit a to uz je z myho pohledu rekneme vyssi divci.

Z navodu, ktery jsem na netu videl, jsem pochopil nasledujici rady:
* prazce pred vyjmutim (jemne, velmi jemne vytloukani) zahrat pajeckou
* hmatnik pred tim natrit citronovou vodou - bude se pak pry mene lamat a prazce pujdou vyndat lepe
* hmatnik okolo prazcu oblepit izolackou, aby se min vylamoval.


Co se der po prazcich tyka, videl jsem varianty:
* vlepit dreveny prouzky (javor)
* zalepit lepidlem

Nejedna se o citronovou vodu, ale citronovy olej...je napr. v osetrovaci na struny a hmatnik Kayser. Nez vytloukat, radeji bych prazce tahal....tzn poupravit kleste tak abys mohl prazec "podebrat".

Co se tyka zalatani der - pokud budes davat drevo (at uz javor nebo jine, je to jedno, jen by melo byt tvrde), urcite vyfrezuj drazku docista, radeji sirsi a sirsi prouzek dreva nez tenky a spoustu lepidla. Prazcova dira je nahore mirne zkosena, takze bych to vyfrezoval na sirku nejsirsiho mista.

Lepit lepidlem je taky dot osemetne - dobre si oblep vsechno kolem kam nema lepidlo jit (malirska krepova paska), pokud mas navic hmatnik s radiusem nezalepis to napoprve, pac lepidlo udela "hladinu" a uprostred ti bude chybet.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

22

Re: Odpražcování basy

mno ta iris baska ma radius "nekonecny" - tj. krk je uplne rovny wink

Ibanez SR1305PM | Fokus V950 fretless | SWR Studio 220 | Carvin RL210 "Red Eye"

http://imagegen.last.fm/lastfmplain/recenttracks/5/j4ro.gif
0 xLajků:

23

Re: Odpražcování basy

skarwik napsal:

zdar ja.ro

ohledně toho předělání: jsem s Kolína a kousek od nás v Chotusicích je moc šikovnej kytarář Josef Vebr (předělával basu Pavlu Jakubu Rybovi), sám k němu jednou za rok dávám seřídit své basičky, tak ten by ti to jistě nezmrvil. Z Prahy bohužel nikoho neznám....holt Kolín je Kolín.
Osobně bych Ti ale radil, nech ji bejt, jestli je to dobrej kousek, jenom mu jen uškodíš a mrkni se třeba do prodejny Fokusu. Tam za velmi solidní cenu dostaneš pěknej bezpražec a když ještě vyměníš snímače, ty fakt nejsou nic moc, tak budeš mít super nástroj.

ohledně hry: hraju už nějakej pátek na fret i less a říkám ti, nepujde to hned. Zkoušel jsem všechno, jak to urychlit (třeba Guma Kulhánek cvičil potmě), ale fakt to začne lítat a za nějakej čásek. Podle toho, jakej jsi dříč smile
Hraj jako na pražec, jak jsi říkal prsty co nejblíž pražcům je dobrej zvyk a pak to jde na fretless líp, ale hlavně si tam ze začátku dej nějaký značky (třeba čáry lihovkou). Není ostuda je tam mít, ostuda je neladit...věř mi

kolik si tak rekne za serizeni?..potrebuju srovnat krk..diky

Crafter Cruiser CSR 20
REGENT 50B
0 xLajků:

24

Re: Odpražcování basy

potrebuju srovnat krk..diky

Pro pojištěnce, na ortopedii zdarma.

0 xLajků:

25

Re: Odpražcování basy

tak jsem vyhledával a dostal jsem se sem.
včera se mi naskytla možnost koupit za 1500 Hohner preclík, přijde mi to slušná cena, říkal jsem si že bych zaexperimentoval s odpražcováním, ale pořád váhám jestli do toho jít nebo ne...nějak si nejsem jistý tím zvukem precl snímače na bezpražci. Taky ta basa je prý dost ohraná, kdoví jak ten krk vypadá (a kdoví z jakého je ta basa dřeva, aby to nebyla nějaká překližka).

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

26

Re: Odpražcování basy

Překližka to klidně bejt může, ale skutečně dbej krkzu, kterej musí bejt v absolutním pořádku (výstuha...) a druhak, preci bezpražce se používaj, ale vidíme to stejně, taky mi to nepříjde vhodný...

0 xLajků:

27

Re: Odpražcování basy

musím si sem taky hdit příspěvek. Asi tak před týdnem sem si sám doma přebrousil na bezpražci krk a musím říct že se to povedlo pěkně, vzal sem to 220 smirkem a brousil sem to s takovou to filcovou kostkou (abych to brousil všude stejně) sem tam sem si to překontroloval rovným ocelovým pravítkem (abych nedělal vlny). A když to bylo přebroušene, nebyly tam už otisky od strun a byl relativně rovný tak sem to ofoukal vzduchem, přetřel "dětským olejem s azulánem" (hmatníku se vrátila barva) a natáhl struny. Musel sem trochu přitáhnout výstuhu, ale teď se strunama ten krk je fakt rovný.    Takže příště si ho přebrousím taky sám, akorát před broušením povolím trochu výstuhu abych ji pak nemusel přiště tolik přitahovat. smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

28

Re: Odpražcování basy

ondras napsal:

A jestli chces co nejvic kontrabasovej ton, zkus akustickej bezprazec s hlazenejma strunama, od doby, co jsem ho koupil, se od nej nemuzu odpoutat, je to parada, navic na cviceni nepotrebujes aparat. A je lehkej.

Hele taky o něčem takovým právě přemejšlím. Co bys doporučil za bezpražcový akustiky??? Osobně sem přemejšlel o Cortu NTL-BFL, ale nevím jestli bych jinde nemoh dostat za ty prachy lepší kvalitu. S těma akustikama je to dost ošemetný...

...JOLANA VIKOMTBASS a 10 prstů...
0 xLajků:

29

Re: Odpražcování basy

>chajda: nejsem zas tak fundovany a zbehly v ruznych znackach, abych Ti byl schopen poradit s vyberem - ja mam teda furcha, koupil jsem ho z druhy ruky vcelku za babku - obcas se objevuji tyhle furchove na fenderu - kazdopadne asi nejvetsi vyber ma Huml http://www.humlmusic.cz/ - to je Furchuv distributor a zajistuje i servis - a propos, pokud by ses nahodou k Humlovi chystal a nevadila by Ti ma spolecnost, dej vedet, bydlim kousek odtamtud a budu k nemu muset tak jako tak zajit, pac se mi zacal odlepovat hmatnik - muzem to rovnou vsechno vyzkouset a pripadne porovnat, taky by me to zajimalo

0 xLajků:

30

Re: Odpražcování basy

ondras napsal:

se mi zacal odlepovat hmatnik

?!?? hmm
No hele někdy v brzký době do Prahe určitě zavítám, páč mě ten akustickej bezpražec fakt celkem bere.Přemejšlel sem o odpražcování nějaký normální bass-akustiky, ale nevím, no...  Dyžtak se určo ozvu!!!

...JOLANA VIKOMTBASS a 10 prstů...
0 xLajků:

31 Naposledy upravil: Lukáš (26. 12. 2008 12.17:10)

Re: Odpražcování basy

O vánočních svátcích jsem se rozhodl odpražcovat svou starou basu - už tam hnízdili samí vlci a pražce byly od nich strašně vykousaný big_smile navíc ta basa neměla žádný upatnění,páč i to cvičení na ní nebylo nejlepší.. no,jestli můžu poradit,tak pokud se na to necejtíte,tak to v žádným případě ani nezkoušejte big_smile žádná sranda to teda neni. Jako postup jsem zvolil ten s tím vteřinovým lepidlem,není to zas tak hrozné (v plánu sem měl použít dvousložkový lepidlo - to by bylo na tmelení lepší,protože to vteřinový dělá malý vrstvičky) a do drážek po pražcích jsem natahal tlustší bílou niť,pro lepší orientaci. Doporučuju dostatečně zahřívat tou pájkou - pak jdou pražce opravdu snadno vyndávat a a ni to nezanechává tolik třísek smile Akorát sem to nějak neodhadl s lepidlem a musel jsem basu několikrát přebrušovat (šmirgl okolo 200 + pak jemnej pilník okolo místa pražce,kde toho bylo víc). Včera už jsem nanesl (snad a už definitivně - už mě to hraní s tím nebaví big_smile) poslední vrstvu bezbarvýho laku a dneska napouštim olejem s azulénem smile takže až zaschne,tak se uvidí..
Rozhodně nečekám žádný zázraky,protože hmatník už s pražcema nebyl moc rovnej.. ale rozhodně čekám lepší zvuk než předtím. Tak snad..

0 xLajků:

32

Re: Odpražcování basy

Není mi jasný jak chceš napouštět olej do nalakovanýho hmatníku

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

33

Re: Odpražcování basy

Já ti to schvaluju. S jednou basovkou to mam za sebou a s druhou mě to možná čeká. Pokud nemáš ten krk rovnej, zvaž třeba jeho kompletní nalakování, tim by se to mohlo trochu srovnat, záleží na charakteru nerovností.

0 xLajků:

34

Re: Odpražcování basy

Lukáš napsal:

Jako postup jsem zvolil ten s tím vteřinovým lepidlem,není to zas tak hrozné (v plánu sem měl použít dvousložkový lepidlo - to by bylo na tmelení lepší,protože to vteřinový dělá malý vrstvičky) a do drážek po pražcích jsem natahal tlustší bílou niť,pro lepší orientaci.

Pochopil jsem to tak, ze drazky poprazcich tmelis vterinovym lepidlem?

Lukáš napsal:

a dneska napouštim olejem s azulénem

To taky nechapu, jak chces lakovanej krk necim napustit.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

35

Re: Odpražcování basy

jo to sem uďál taky .... krk byl docela v i i předtim a potom překvapivě taky.... zbytečná práce

No možná zjistíš jetli ti bezpražec sedí nebo ne.... já ho mam rád, ale na to co sem stvořil fakt hrát nejde, časem vodpražceju tu co mam tetka....

0 xLajků:

36

Re: Odpražcování basy

 Ivo napsal: Pochopil jsem to tak, ze drazky poprazcich tmelis vterinovym lepidlem?

Yes... dělal to myslim tady Jenich a je to docela dobrá volba.. není-li lepší svousložkový lepidlo anebo dřevěný kousky nalepit - ale to spíš odbornej kytarář..


 Ivo napsal: To taky nechapu, jak chces lakovanej krk necim napustit.

No... myslím,že sem tady ěnkde četl,že to i po zalakování napouštěl olejem.. jako mě to taky bylo jasný,že to moc oleje nepustí,ale zkusil sem to wink

No jinak sem jí zvukově částečně protestoval na cizím kombu a zvuk bezpražce je teda moc úžasnej smile smile i když někde to docela mňouká a někde zas moc ne),jak už sem psal,krk neni moc rovný. Jinak naučim se na to hrát možná za takovou dobu,jako jsem se učil na pražec smile odhaduju,protože je slyšet fakt každá chyba.. ale ten zvuk je maso,maso,maso a fakt si ho vyzkoušejte. Obzvlášť na slap to byl úplně specifický,skoro rovný tupý zvuk,že mě docela dostal, i ostatní kluky z kapely. NO,budu zkoušet a pak se uvidí,jak mi to půjde..ale na písničky ke kapele bych to fakt neviděl,ty zahraju sotva na normální base,sotva pak na bezpražci.

0 xLajků:

37

Re: Odpražcování basy

To snad nebude trvat tak dlouho. Bezpražec tě spíš vyškolí v tom, abyses naučil pořádně poslouchat, co přesně hraješ. Hele, mohl bys sem hodit nějakou nahrávku zvuku skluzů a slapu na to? Docela by mě to zajímalo.

0 xLajků:

38

Re: Odpražcování basy

Olejíček se napouští do nelakovaného dřeva. Pod lak taky nesmí přijít (lak pak nechytí). Nahoře na laku podle mě nemůže mít žádný význam.
Pokud jde o ty drážky po pražcích: super je použít odřezky z dýhy, já jsem na Jolaně vkládal javorové do krajů a do středu něco tmavého _už ani nevím co to bylo, ale myslím že wenge. Vypadá to dobře a není to nijak složité.
K nerovnostem krku: ta moje Jolana byla tak ohraná, že měla úplně zhoblovaný pražce a díry byly vyhmatané až hluboko do hmatníku. Tak ohranou basu jsem v životě neviděl, cigáni ji rozhodně nešetřili smile
stejně se musela přepražcovat a když už jse m měl pražce dole, zalíbil se mi nějak ten sudovitý zvuk. Ale přišel problém: krk jsem brousil 3x na svislé pásové brusce, než jsem dosáhl alespoň uspokojivého výsledku. Tím chci jen říct, že k broušení v domácích podmínkách je třeba přistupovat obezřetně, co u pražcového krku nevadí může u fretless vadit zásadně.
Kytaráři k broušení mají speciální paklíky s rádiusem.

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

39

Re: Odpražcování basy

Tjn,páč ten krk má fakt divnej tvar smile hlavně čím jsem u krku vejš,tak ten rádius narůstá..naštěstí tam to tolik nevadí,ba naopak - v nejvyšších polohách má správnej zvuk. Spíš naopak v nejnižších to za moc nestojí,obzvlášť na Ečku,tam si ty místa pro správnej zvuk musíš hledat - na pražci,okolo +- milimetry..ale jde to big_smile

Wexx: Mám mizernou zvukovku a to,co z toho leze,nepřipomíná zvuk baskytary smile myslím si,že by ani nebylo poznat,že to je fretless. Ale možná to zkusím. Jinak k tomu zvuku na slap je to fakt brutálnost. Je to úplně jinej zvuk,než si dokážeš představit. Něco jako když máš maximálně vyhluchlý struny a zároveň to má takovou plochou mohutnost big_smile strašně to drží.. myslím ale,že když se podíváš na stránky kapely,kde hraje Dan,tak tam najdeš nahrávky s bezpražcem i při slapu.

0 xLajků:

40

Re: Odpražcování basy

Myslel sem si,že zvuk bezpražce je takovej zastřenej a zároveň že nevyčnívá,ale opak je pravdou..to,co není nasucho slyšet,tak se naplno projeví při zapnutí komba. Každopádně musím vyzkoušet i s kapelou,to bude teprve zkouška ohněm. Ale nejdřív se na něj musím naučit hrát smile

0 xLajků:

41

Re: Odpražcování basy

Pokusil sem se nahrát nějaký štěky,omluvte kvalitu nahrávky a techniku,zvukovka nestojí za nic a mý prsty taktéž..
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/l … etless.mp3

0 xLajků:

42

Re: Odpražcování basy

zdravim... tak taky uz mě nějak začiná nahlodávat bezpražec ,tak už dopředu přemýšlím jak a co stím. Mám Cort Action V- A ,má to hmatník palisandr. Hmatník není rovný ,má rádius.
A otáky zní:
- Nechat vytrhat pražce a nechat zbrousit do rovna nebo jen zabrousit pražce když to má radius?
-hmatník nečím napustit nebo nalakovat aby z toho nebyla pak sra*ka? (jak sem pročítal tak názory sou na to rozdílné)
-jak moc by to mohlo prdět když mám dva singly a bednu 1X15? (pokud lze nato vůbec   odpovědět)
- a má to vůbec cenu dělat?
Sám bych si to nedělal to bych nechal někomu zkušenému. Pokud tam mám nejakou kravinu tak mě prosím opravte.
Díky Hesky

Harley Benton HB3000BT, box 1x15, warwick Blue Cab 15, struny warwick yellow label, basa Cort Action V-A, trsátko červený a modrý.
0 xLajků:

43

Re: Odpražcování basy

nedělá ten rádius náhodou výstuha krku?

když to chceš nechat někomu kdo to umí, tak neni čeho se bát, nekecal bych mu do toho (nemá moc cenu se tady vo tom bavit) a nechat to toho člověk udělat jak chce, neni vo co přijít, jen vo pražcovou baskytaru...

0 xLajků:

44

Re: Odpražcování basy

před týdnem jsem přesně tuto basu odpražcoval
obrousil
zatmelil (tmel nevyteče, jak tu mylně uváděl spider (kam na to chodíš???) )
znovu obrousil
nalakoval - obrousil a nalakoval
a hraje
(v rámci možností snímačů)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

45

Re: Odpražcování basy

dobre... diky chlapy.
chrouste a jak se ti libi ten zvuk (v ramci moznosti snimacu?)

Harley Benton HB3000BT, box 1x15, warwick Blue Cab 15, struny warwick yellow label, basa Cort Action V-A, trsátko červený a modrý.
0 xLajků:

46

Re: Odpražcování basy

když to srovnám s fokusem (orig. fretless 4s), tak to není ono..zvláště struna C nic moc, ale ještě ji dolaďuji

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

47

Re: Odpražcování basy

chroustjazz napsal:

zatmelil (tmel nevyteče, jak tu mylně uváděl spider (kam na to chodíš???) )

Muzes citovat kde sem to napsal ? Pokud si pamatuju dobre (mozna ne) tak jsem jenom doporucoval oblepit hmatnik ze strany aby LEPIDLO nikoliv tmel pri natlaceni do drazky nevylezlo stranou.

By me zajimalo kam na to chodis ty....i kdyz ty asi nechodis, ty ses proste takovej od prirozeni. Pokud ovsem u vas lepite tmelem a tmelite lepidlem tak se omlouvam a je to vysvetleno. Pak aby ty mosty nepadaly....

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

48

Re: Odpražcování basy

flejm!

0 xLajků:

49

Re: Odpražcování basy

ale kdepak, tohle je spis takovej vecnej olympijskej smile

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

50

Re: Odpražcování basy

Malá otázka k odpražcování, kámoš dostal za hraní na kytaru Irisku, tak že mi ji prodá a uděláme spoustu úprav na ní. Chtěl bych ji i odpražcovat a napadlo mě jestli by se nedaly zbrousit jen samotný pražce abych věděl kam cpát prsty a nemusel je vytrhávat a tak nějak dosrat celej krk big_smile

May The BASS be with you!
http://www.userbars.com/i/376028.png
http://www.userbars.com/i/503321.png
0 xLajků:

51

Re: Odpražcování basy

no neviem ako by si ich chcel zbrusit,ale je to viac práce ako ich vytrhnuť a do dier zaliat glejom dyhu.

Sadowsky UV70-5     Xotic XJ1-5T  fretless     
                 Markbass F500
            Glockenklang DuoLight
0 xLajků:

52

Re: Odpražcování basy

No já myslel jakože zbrousit pilníkem na železo nějak

May The BASS be with you!
http://www.userbars.com/i/376028.png
http://www.userbars.com/i/503321.png
0 xLajků:

53 Naposledy upravil: fedeer (17. 12. 2010 17.41:19)

Re: Odpražcování basy

No já myslel jakože zbrousit pilníkem na železo nějak
pilník je nahovno vem na to fexu,pujde ti to rychleji big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  a není daleko jednoduší pražce vytrhat a do šlicu zalepit štilka z lednaku?

0 xLajků:

54

Re: Odpražcování basy

fedeer napsal:

No já myslel jakože zbrousit pilníkem na železo nějak
pilník je nahovno vem na to fexu,pujde ti to rychleji big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  a není daleko jednoduší pražce vytrhat a do šlicu zalepit štilka z lednaku?

Já nevím právě se ptám proto big_smile Hlavně mě to baví, takže kdoví jestli to pak bude hrát. SKill v hudebním kutilství mám něco kolem nuly  big_smile  A štilka z lednaku je co? Jako taková ta tyčka z nanuku? big_smile

May The BASS be with you!
http://www.userbars.com/i/376028.png
http://www.userbars.com/i/503321.png
0 xLajků:

55

Re: Odpražcování basy

vytrhat, zatmelit, přelakovat
broušení je volovina, jednak by to bylo moc pracné a asi by výsledek nebyl moc pěkný, ale možná by sis zničil i hmatník

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

56

Re: Odpražcování basy

chroustjazz napsal:

broušení je volovina, jednak by to bylo moc pracné a asi by výsledek nebyl moc pěkný, ale možná by sis zničil i hmatník

přesně, eozhodně bys to zničil

Fedeerova rada je správná, nemusí to být dřevo zrovna z nanuku smile  ale klidně může-ty špejle bývají bukový

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

57

Re: Odpražcování basy

Supr, děkuju, uvidíme jak se to povede smile

May The BASS be with you!
http://www.userbars.com/i/376028.png
http://www.userbars.com/i/503321.png
0 xLajků:

58

Re: Odpražcování basy

chroustjazz napsal:

výsledek nebyl moc pěkný, ale možná by sis zničil i hmatník

Ne možná, ale určitě!

A jinak pro inspiraci: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8154

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

59

Re: Odpražcování basy

mám choutky odpražcovat 5MM foča,s javorovým hmatníkem ,co vy na to?

0 xLajků:

60

Re: Odpražcování basy

Zalepit javorem, aby to nebylo vidět, nebo s tmavejma linkama ?

Bass guitar: 4 string hand-tooled prototype, type JB pasive, Lakland skyline 44-02 deluxe, EXL 170, TC electronic BG 500 2 x 10", acoustic fretless- "balejšn"
0 xLajků:

61

Re: Odpražcování basy

na tmavo

0 xLajků:

62

Re: Odpražcování basy

No, tak pokud hraje trochu obstojně h-čko, jen houšť. Hraju si teď s bezpražcem tak 2.měsíc, a je to teda podnětný......je s linkama, a dlouho se na ně ještě asi budu koukat. smile

Bass guitar: 4 string hand-tooled prototype, type JB pasive, Lakland skyline 44-02 deluxe, EXL 170, TC electronic BG 500 2 x 10", acoustic fretless- "balejšn"
0 xLajků:

63

Re: Odpražcování basy

tak s pražcama to hraje bych řekl luxus,by mě zajímalo co to bude dělat na tom javoru

0 xLajků:

64

Re: Odpražcování basy

znamena to prelakovat ? Kdyz zalepis diry, bude to potreba prebrousit...no pokud to udelas s citem tak mozna nebude potreba

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

65

Re: Odpražcování basy

s přebroušením a přelakováním se počítá,spíš mě jde o opotřebování javoru protože s hlazenkama se nepočítá

0 xLajků:

66

Re: Odpražcování basy

Tak opotrebovavat se bude v prvni rade lak., Cili bych sel do kvalitniho parketoveho polyuretanu a nebo epoxy laku (uplne idealni)

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

67

Re: Odpražcování basy

tak odpražcováno,šlice po pražcích zalepené švestkou, přebroušeno ,přidán snímač ke krku,čeká lak,na krk, nový pick,nové potáky,a předělávka kontrol plate,pak dodám fota ale zvuk mě docela nadchl big_smile

0 xLajků:

68

Re: Odpražcování basy

Pokusím se o sesuscitaci tematu (ze všech vláken k tématu mi tohle přešlo nejlepší)

Koupil jsem za slušnej peníz (večeři v hospodě a taxik smile natural jazzbas, pravděpodobně prastarej fokus.
Nemám tudíž morální zábranu ho odpražcovaním eventuálně poslat do věčnejch lovišť.

Pokročila nějak komunita v technologii ?  Zejména jak šetrně vytrhat pražce, čím a jak vypnit drážky a čím pak lakovat hmatník (nebo nechat přírodní ?)

Už jsem si před časem odpražcoval irisku, vyšlo to poměrně dobře, jenže v ní ty pražce snad byly "lisovaný" holou rukou, šly ven skoro samy, drážky jsem nechal jak byly, jen jsme to krapet přebrousil... a stejně to to mňoukalo jak o život smile  Nicméně tentokrát bych to chtěl trochu se štábní kulturou.

Takže - nějaký nový praktický zkušenosti s materiály a technologiemi ?

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

69 Naposledy upravil: MartinXC (26. 07. 2015 12.22:29)

Re: Odpražcování basy

Pražce vytahat kombinačkami - na fígl jak uvolnit pražce aby se hmatník nepoškodil, jsem nepřišel. Tu a tam se vylomí kousek z hmatníku tak 1-2mm dlouhý, 1mm široký a 0,5-1mm hluboký ;-( Při broušení to pak vezmeš 1mm do hloubky (pro voskování)  nebo zatmelit epoxidem se směsí dřevěného prachu (pro lakování).

Na pražce se hodí nábytkářská hrana - zajdi ke stolařům, stačí pár odřezků. Dá se vybrat z různých barev, nejen bílá. Pěkná je i světlehnědá.

Při vsazování použij vteřinové lepidlo na spodní hranu pražce (nebudou vylízat ven časem) a doklepni gumovou paličkou.

Na broušení je dobré mít takový ten kytarářský bazmek, ale jde to i s cca 40cm dlouhým tvrdým hranolem, musí být super rovný a tvrdý. Pozor dej na nastavení roviny výztuhou !!! Jinak probrousíš u hlavy a u těla.

Na povrchovku buď tvrdý vosk nebo (jestli se ti broušení líbilo :-) 2-3 vrstvy epoxidového laku a jemný brusný papír nebo pastu (nakonec).

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

70

Re: Odpražcování basy

První poznatek - pražce vypáčit postupně kvalitním hodně pružným kuchyňským nožem páčením proti hmatníku. Tím že nůž je opřenej o hmatník zabrání vyštípnutí dřeva.  Buď střídavě, nebo jen na jedný straně, tam kde to má tendenci se vyštípávat....

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

71 Naposledy upravil: Lukáš (27. 07. 2015 10.21:33)

Re: Odpražcování basy

Pražce se prý lépe vytahují po zahřátí (třeba páječkou) a jejich rychlém zchlazení, při kterém dojde ke stažení drážek v pražcovém drátu. Takhle jsem to dávno zkoušel a možná to šlo lépe (na vytahování pražců by byly asi nejlepší spešl kleště na pražce, ale kuchyňák mi taky stačil).

0 xLajků:

72

Re: Odpražcování basy

Já mám basu Jolana Superstar, původně bezpražec, někdy kolem roku 2000 bylka u kytaráře opražcovaná a já se rozhodl z ní udělat znovu bezpražec. Pražce jsem vytahal pomocí pružného nože, hmatník jsem nijak nepoškodil, drážky po nich mírně rozšířil, aby do nich šly natlačit a zalepit proužky dýhy, které jsem pak zabrousil dorovna šmirglem na desce. Pak jsem krk napustil řídkým matným tvrdým akrylátovým lakem a opět přebrousil šmirglem 2000. Výsledek skvělý.
BTW, nevíte, z jakého dřeva je jádro těla Jolany Superstar Bass? Zepředu a zezadu byla nalepená cca 3 mm překližka, tu jsem ohobloval a hraje to jak z praku smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

73

Re: Odpražcování basy

paknorw napsal:

Výsledek skvělý.

fotky... nebo se to nestalo big_smile

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

74 Naposledy upravil: MartinXC (02. 09. 2015 13.51:21)

Re: Odpražcování basy

Suprstarka:
tělo = lípa a dýha na povrchu ořech; překližka na originálu nebyla
krk = javor a hmatník jakýsi v oleji lisovaný buk či co

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

75 Naposledy upravil: paknorw (02. 09. 2015 13.39:08)

Re: Odpražcování basy

Fotky? Už byly někde v jiném vlákně, ale ok smile
http://baskytara.com/img/m/23814/t/p19jeq687i10ng8fc1g9p17pnulg3.jpg

Másím nafotit znova, v pořádném světle, a ladící mechaniky už mám taky nové smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

76

Re: Odpražcování basy

Oprašuju, páč mám odpražcováno, vyplněno, srovnáno a vybroušeno...
Teď čím to natřít, aby to struny neobrušovaly. Máte někdo zkušenost s nějakým konkrétním materiálem ?

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

77

Re: Odpražcování basy

Mám pozitivní zkušenost s ikeáckou behandlou - lazurou (bacha na to dělají ještě Behandlu leštidlo a to má značný podíl včelího vosku, ten už tak vhodný není - ocelové struny mi po čase ten hmatník docela vyžraly). Směs lněného a teakového oleje. Možná čistý teakový olej by byl vhodnější..
A spoustu vrstev (třeba 30)

0 xLajků:

78

Re: Odpražcování basy

Na dvou basách (eben, palisandr) mám parketářský vosk. Je docela tvrdý a po vyschnutí nelepí prsty, dobře se čistí leštěnkou s benzínem.
Toho vosku jen jemně, nechat vyschnout, pak vyleštit hadrem nebo korkem a ještě 1-2 vrstvy.
Natažené mám elixíry a ty moc hmatník nežerou. Charakter zvuk zůstává podle dřeva.
Mám jej tam cca 2 roky zatím bez nutnosti obnovit.


Na dalších basách teď zkouším epoxid - jemnou vrstvu, naneseno stěrkou z tvrdého igelitu a pak přebytěčný epoxid vytlačit po celé délce prstem v igelitu položeným napříč hmatníkem. Epoxid jsem dal klasický lepící z těch dvou spojených stříkaček. Po vyschnutí přebrousit 400kou, další vrstvičku co nejtenší, přebrousit 1000kou. Výsledek je skoro jako zrcadlo, epoxy zaplnil póry v palisandru a přitom oživil barvu.
Tohle mám zatím nově, struny budu chvilku hledat, zvuk má víc středů i bzučení je výraznější, dřevo je trochu na pozadí.

Ve všech případech byl podklad pod povrchovkou vybroušený jemným papírem se zrnitostí 400 a dojemna 1000kou.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

79

Re: Odpražcování basy

MartinXC napsal:

Epoxid jsem dal klasický lepící z těch dvou spojených stříkaček. Po vyschnutí přebrousit 400kou, další vrstvičku co nejtenší, přebrousit 1000kou.  Ve všech případech byl podklad pod povrchovkou vybroušený jemným papírem se zrnitostí 400 a dojemna 1000kou.

Objevil jsem použitelnou technologii pro ten epoxyd - Rozpatlat epoxyd po krku a pak jedním plynulým pohybem stáhnout prohnutou kreditní kartou  :)  Od hlavy dolu, samosebou.  Je třeba to prohnutí vychytat tak, aby karta seděla na celý ploše krku a zároveň se přebytečnej epoxyd stahoval doprostřed a nevytejkal po stranách.   

A přesně jak je psáno, po každý vrstvě nejdřív stáhnout nerovnosti 400 a pak vyleštit 1000 až 2000. Během odpoledne jsem udělal v pohodě asi 5 vrstev, to by mělo stačit...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

80

Re: Odpražcování basy

MartinXC napsal:

Epoxid jsem dal klasický lepící z těch dvou spojených stříkaček. Po vyschnutí přebrousit 400kou, další vrstvičku co nejtenší, přebrousit 1000kou.  Ve všech případech byl podklad pod povrchovkou vybroušený jemným papírem se zrnitostí 400 a dojemna 1000kou.

Objevil jsem použitelnou technologii pro ten epoxyd - Rozpatlat epoxyd po krku a pak jedním plynulým pohybem stáhnout prohnutou kreditní kartou  :)  Od hlavy dolu, samosebou.  Je třeba to prohnutí vychytat tak, aby karta seděla na celý ploše krku a zároveň se přebytečnej epoxyd stahoval doprostřed a nevytejkal po stranách.   

A přesně jak je psáno, po každý vrstvě nejdřív stáhnout nerovnosti 400 a pak vyleštit 1000 až 2000. Během odpoledne jsem udělal v pohodě asi 5 vrstev, to by mělo stačit...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

81

Re: Odpražcování basy

Atvečko napsal:

... Během odpoledne jsem udělal v pohodě asi 5 vrstev, to by mělo stačit...

Nedá mi to se neujistit: 5 vrstev epoxidu za odpoledne ? natřít, stáhnout, vyschnout, přebrousit ?? - já dělám 1 vrstvu tak za 2 dny, aby se epoxy opravdu dobře proschnul, jinak dělá paseku na brusném papíře; používám standardní míchání s tužidlem dle výrobce, a nechávám schnout při pokojové teplotě.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

82

Re: Odpražcování basy

mám rychleschnoucí epoxid, za 5 minut nelepí, za pul hodiny je na kámen, za hodinu se dá brousit... proč to píšu s Y ? smile

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

83

Re: Odpražcování basy

mimochodem, tu poslení vrstvu nechat lesklou nebo zmatnit tou 1000 ?

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

84

Re: Odpražcování basy

je možno poslat odkaz na ten konkrétní typ epoxidu?

0 xLajků:

85

Re: Odpražcování basy

Atvečko napsal:

poslení vrstvu nechat lesklou nebo zmatnit

Já bych jí zmatnil. Jednak si myslím, že to bude vypadat líp a pak taky, ač je ten epoxid tvrdej jak kámen, tak se časem podle mě stejně sem tam poškrábe třeba od strun (nevím jestli máš v plánu hrát na roundy nebo flaty/nylony)

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

86

Re: Odpražcování basy

Atvečko napsal:

mimochodem, tu poslení vrstvu nechat lesklou nebo zmatnit tou 1000 ?

Jemně přebrousit 1000 nebo jemnějším papírem, pak se na to dá vzít brusná pasta, třeba Silichrom.
Hraním se do trochu doleští, a hlavně ten jemně broušený povrch nelepí prsty při zpocené ruce neklouže jinak než za sucha.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

87

Re: Odpražcování basy

eosine napsal:

je možno poslat odkaz na ten konkrétní typ epoxidu?

netuším, dvě tuby vypadaj jako stříkačky, našel jsem to v dílně, myslím, že jsem to koupil v bauhauzu jako epoxidovej tmel...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

88

Re: Odpražcování basy

Atvečko napsal:

...
Objevil jsem použitelnou technologii pro ten epoxyd - Rozpatlat epoxyd po krku a pak jedním plynulým pohybem stáhnout prohnutou kreditní kartou  smile  Od hlavy dolu, samosebou.  Je třeba to prohnutí vychytat tak, aby karta seděla na celý ploše krku a zároveň se přebytečnej epoxyd stahoval doprostřed a nevytejkal po stranách.   
...

Vyzkoušel jsem - potvrzuju: kreditka = super vychytávka, vrstvička je velice tenká, eliminuje pozdější broušení na minimum - vpodstatě stačí po zaschnutí (dle typu epoxy) přetáhnout 5x smirkem, utřít benzínem a hurá další vrstvu.

Jediný problém nastane, pokud zatmelení pražců nebylo perfektní - kreditka se v příčných spárách zasekává = první vrstvu epoxy dát tlustší (opět kreditkou, ale netlačit nadoraz), vybrousit dohladka a pak už to jde jedna báseň.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

89

Re: Odpražcování basy

Nemáte někdo zkušenost s odpražcováním basy ( následným vyplněním spár dýhou a celkovou impregnací hmatníku ) u nějakého zdejšího šikovného kytaráře ? - na kolik to tak může cca vyjít ?
Díky za odpověd

jazz bass lover
0 xLajků:

90

Re: Odpražcování basy

peetichac napsal:

Nemáte někdo zkušenost s odpražcováním basy ( následným vyplněním spár dýhou a celkovou impregnací hmatníku ) u nějakého zdejšího šikovného kytaráře ? - na kolik to tak může cca vyjít ?Díky za odpověd

A co je zdejsi kytarar? Brno?

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

91

Re: Odpražcování basy

já zatím nesháním kdo by to udělal - i když to bude další krok, ale spíš v jaký cenový relaci se takovej zákrok pohybuje - cca

jazz bass lover
0 xLajků:

92

Re: Odpražcování basy

kurowec napsal:
peetichac napsal:

Nemáte někdo zkušenost s odpražcováním basy ( následným vyplněním spár dýhou a celkovou impregnací hmatníku ) u nějakého zdejšího šikovného kytaráře ? - na kolik to tak může cca vyjít ?Díky za odpověd

A co je zdejsi kytarar? Brno?

Já bych si tipnul Prahu lol

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

93

Re: Odpražcování basy

peetichac napsal:

v jaký cenový relaci

Standa Papež z Jílového u Prahy mi odpražcovával basu někdy předloni, navíc i seřídil dohmat a přebrousil krk zezadu (mám starší kousek). Udělal to velmi precizně (rád ho tímto doporučuji) a stálo to sakumprásk kolem litru, pokud se dobře pamatuju...

Fretky nejsou, čím se zdají být...
0 xLajků:

94

Re: Odpražcování basy

be_fretless napsal:

Standa Papež z Jílového


be_fretless napsal:

kolem litru

Tak to jsou pro mě dobrý zprávy! Díky smile

jazz bass lover
0 xLajků:

95

Re: Odpražcování basy

Doporučíte prosím tmel vhodný na zatmelení děr po pražcích, ideálně tmavě hnědý nebo tmavě červený?

Před lety jsem to už dělal, ale zaboha si nevzpomenu, jaký to byl (krom toho, že byl bílý).

Předem díky.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

96

Re: Odpražcování basy

Ja michal epoxid s brusnym prachem z palisandru..

0 xLajků:

97

Re: Odpražcování basy

normálně cloučko. vybereš odstín... prodávaj ho i v hornbáči

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

98

Re: Odpražcování basy

Díky, už na tom schne tmel odstín palisandr. Při nanášení to vypadalo barvou téměř identicky jako ten wenge hmatník, tak uvidím po obroušení.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

99

Re: Odpražcování basy

Tak to hoodně zesvětlalo (a to byl ten nejtmavší tmel). Ale jsem celkově spokojenej, pár tam malých vyštípnutých třísek tam bylo, ale výsledek se mi líbí a pěkně se na to hraje.

https://baskytara.com/img/m/2182/t/p1eb425dv41p2tgbrug11dc137l3.jpg

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

100

Re: Odpražcování basy

Dean?

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků: