1

Téma: Struny na 5ku

Zdar, potřebuju radu...
Mám do ma čtyřku a chtel bych to naladit A,E,D,C
se strunama na 4ku to nedám, tak bych chtel koupit
struny na 5ku a vyhodit Gčko to by pak šlo ne?
Ale bojim se že si skurvim krk nebo tak.
Poradte jak to udelat, jaky struny nebo jestli se na to nemam raci vysr*t
dik

-------------------------------
0 xLajků:

2

Re: Struny na 5ku

To je dost zajímavé ladění, k čemu to je dobré? smile Akorát se obávám, že to Áčko nebude moc dobře hrát. Přece jenom podladit Háčko ještě o dva půltóny... Si myslím, že to už nebude skoro slyšet...

0 xLajků:

3

Re: Struny na 5ku

příští týden ti napíšu, jak to funguje...taky to budu zkoušet

0 xLajků:

4

Re: Struny na 5ku

Si asi spíš spletl pořadí prvních dvou strun. Hele C struna se dá koupit zvlášť. Nevim odkud jsi, ale po Praze nebo na eshopech ju určitě seženeš.

0 xLajků:

5

Re: Struny na 5ku

tak jsem to vyzkoušel, zatím jen doma přes kazeťák...
ladění H,E,A,D...musel jsem trochu poštelovat krk, struny mají menší tah
zítra vemu basu na zkoušku, tak uvidím co to udělá přes apec
zatím z toho moc odvázanej nejsem, protože nehrajem podladěně, tak ani nevím co s těma hlubokejma tónama...ješte do D se mi to zdá použitelný, níž už mě to moc neba
možná je řešení nechat normální ladění a pořídit podlaďovák E>D jen do některých songů

0 xLajků:

6

Re: Struny na 5ku

No ono i na málokterý pětistrunce jsou tóny níž jak D rozumě slyšet. A stejně bych ze zkušenosti řekl, že cokoliv níž jak A slyšíme jen my, basáci.

0 xLajků:

7

Re: Struny na 5ku

Zkousel jsem to, ale mnohem lepsi je poridit D-Tuner, nebo jednu basu celou podladit na D-G-C-F. Ja osobne pouzivam do jedny kapely ladeni Eb-Ab-Db-Gb a je to tak akorát. Podotýkám, že zvuj je mnohem hutnější než klasické ladění, ale na to D je to tak maximum. Na Musicmanu nemusim ani stelovat krk, ani ladit oktavy. Proste to vezme, jako by se nic nedelo.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

8

Re: Struny na 5ku

Ivo napsal:

Na Musicmanu nemusim ani stelovat krk, ani ladit oktavy. Proste to vezme, jako by se nic nedelo.

a kór přes toho Trace Elliota, že! big_smile

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

9

Re: Struny na 5ku

Ivo napsal:

Zkousel jsem to, ale mnohem lepsi je poridit D-Tuner, nebo jednu basu celou podladit na D-G-C-F. Ja osobne pouzivam do jedny kapely ladeni Eb-Ab-Db-Gb a je to tak akorát. Podotýkám, že zvuj je mnohem hutnější než klasické ladění, ale na to D je to tak maximum. Na Musicmanu nemusim ani stelovat krk, ani ladit oktavy. Proste to vezme, jako by se nic nedelo.

dropped A by to asi nevzalo...

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

10

Re: Struny na 5ku

potřebuji poradit jaky struny na basu Warwick streamer 5tku, kobylka je ze dvou částí, víme. Minulej týden jsem koupil Red Labely by warwick, ale Béčková struna je po celé délce tak tlustá, že přes tu první část kobylky nešla skoro protáhnout, původní páta struna měla zúžení. Nemám tušení co to bylo za struny a kterej výběr pětek na trhu tohle zúžení na začátku struny dělá???

0 xLajků:

11

Re: Struny na 5ku

Burns napsal:

Nemám tušení co to bylo za struny

taperwound - to je to kouzelné slovo smile - zúžení na konci

http://i301.photobucket.com/albums/nn77/vinxbass/102_0080.jpg

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

12

Re: Struny na 5ku

Něco o TAPERED VS. NON-TAPERED STRING je třeba tady:
http://www.tothestage.com/upload/BassSt … 2_1806.pdf

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

13

Re: Struny na 5ku

hofa napsal:

taperwound - to je to kouzelné slovo  - zúžení na konci

4ksch napsal:

Něco o TAPERED VS. NON-TAPERED STRING je třeba tady:
http://www.tothestage.com/upload/BassSt … 2_1806.pdf

díky wink

0 xLajků:

14

Re: Struny na 5ku

Burns napsal:

Béčková struna je po celé délce tak tlustá, že přes tu první část kobylky nešla skoro protáhnout

Ja mel podobnej problem na Spectoru. Tam kobylou struna protahnout sla, ale to klasicke opredeni na konci uz nee. Protoze jsem chtel pouzivat struny na ktery jsem byl zvyklej, udelal jsem si takovou pomucku aby to slo. Na strunu jsem navlikl kousek trubicky kterej delkou odpovidal opredeni. Struna pak byla zarazena tim mezikusem, ne kulickou. Takze to sice koukalo za kobylkou ven, ale prochazelo skrz uz jen normalni tloustkou.

Bands: Two Basses .... a jinak archiv na http://bandzone.cz/zdenekruzicka
0 xLajků:

15

Re: Struny na 5ku

Tyjo. A jak to hralo? smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: ZdeNor (23. 10. 2008 10.18:41)

Re: Struny na 5ku

No jelikoz to byla struna H, hralo to jako struna H smile  Na zvuk to slysitelny vliv nemelo, bylo to az za kobylou smerem ven-doprava. Jako mozna nejakej teoretik by tvrdil ze to nejaky vliv ma, tak jako udajne ma vliv delka "volne" struny mezi nultym prazcem a ladicim kolikem, tak to muze byt treba i na druhe strane, nevim.
http://img2.rajce.idnes.cz/d2/0/788/788129_ab0a63c2f1a7ad88e11706b5bce6894e/images/PB020779.jpg

Bands: Two Basses .... a jinak archiv na http://bandzone.cz/zdenekruzicka
0 xLajků:

17

Re: Struny na 5ku

Chtěl bych si koupit černý Warvicky. Nevíte někdo, jestli je struna H s taperwoundem? Nějak jsem se to nikde nedočetl. Díky

Basa:    Ibanez K5, Yamaha RBX 374 Fretless
Kombo: Marshall 5522, 200W (Na prodej)
Hlava: Hartke HA5500
Bedna: Hartke 810XL
Ostatní: Line 6 Toneport UX2
0 xLajků:

18

Re: Struny na 5ku

Termo napsal:

Chtěl bych si koupit černý Warvicky. Nevíte někdo, jestli je struna H s taperwoundem? Nějak jsem se to nikde nedočetl. Díky

Tusim, ze jo. Nicmene varovani - zivotnost nic moc. Plus dalsi vec, omotani na ecku bylo hodne kratke, nedosahlo ani na nulty prazec, cca pul centimetru pred nej (a to mam obycejnou kobylu, zadne provlikani skrz telo). Tzn. na nultaku uz byla struna tenci a nehorazne drncela, musel jsem ji nastavit, kdesi jsem o tom psal. A druha vec je tedy to, ze na kobyle lezela tim tlustym koncem, ktery Zdenor na Neuseru musel nechat za kobylou, coz nebylo zdaleka optimalni...

Takze pokud kupujes v krame, nech si je rozbalit, taperwound uvidis hned a doporucuji si primerit struny na nejake base, jestli maji omotani dostatecne dlouhe.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

19

Re: Struny na 5ku

ZdeNor napsal:

Jako mozna nejakej teoretik by tvrdil ze to nejaky vliv ma, tak jako udajne ma vliv delka "volne" struny mezi nultym prazcem a ladicim kolikem, tak to muze byt treba i na druhe strane, nevim.

Jo jasně že má cool, je to jako u předpovědi počasí a tzv motýlí efekt, že na počasi má vliv i to že na druhé straně zeměkoule si litá vzduchem nějaký motýl a působí na okolí jehož důsledkem se ovlivní počasí i úplně někde jinde.
Je ale důležité rozlišit co má větší a velký vliv a co zanedbatelný nebo spíš spekulativní, většinou se to stahuje pouze na to co je originál=dobré, co je neoriginál=špatné...což je taky uplně naprd smile.

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

20

Re: Struny na 5ku

Dunde.e napsal:

Jo jasně že má

Ja prave videl ze Fodera ma u novejsich Emperoru prohozeny ladici koliky, aby H melo co nejdelsi mrtvou delku za nultakem, zatimco normalne ma nejkratsi. Udajne to na ni nejak blahodarne pusobi.

Bands: Two Basses .... a jinak archiv na http://bandzone.cz/zdenekruzicka
0 xLajků:

21

Re: Struny na 5ku

já bych tomuto moc nevěřil, nebo to bral spíš s rezervou a říkal si že kdosi zkouší nějaký nový obchodní fígl. Protože cokoliv co může kmitat na nějaké rozumné frekvenci může posilovat nebo tlumit právě hrané tóny nebo spíš poupravit náběh toho tónu, a pak je otázka jakou měrou to ovlivňuje zvuk a jstli to je ku prospěchu. To by se opravdu muselo podrobit nějakým testům na osciloskopu a měřit...a pak by z toho byly ve výsledku stejně jen čísla, které už mohou být jednoznačné, ale nikde není žádný etalon podle kterého by se posuzovalo to je dobré to je špatné. Ten kdo věří na pověry a na důležitost věci jako je usměv a láska dělníka co kácel strom (i když ve skutečnosti se šklebil a porazil ho do bažiny smile ) tak může věřit na spoustu věci. Podle mne je nejduležitejší tlumící vlastnost materiálů a to hlavně Krk, tělo, kobylka . Nevím který materiál je lepší který horší, ale když vím že i u kovových materiálů je třeba šedá litina význačná tím že tlumí chvění (i šíření zvuku přes ni) tak určitě to bude i u materiál dřeva - něco bude víc tlumit, něco naopak tlumit bude mnohem méně a pak se na tom ponesou i všechny frekvence více nebo méně. Ale ruzné volné délky strun a výstupky (hlavně krk smile ) na kytaře budou rezonovotat pouze na určitých frekvencích a pak to má spíš negativní efekt, že některé tóny nezní a má to "vlky" . Jedinou alchymii u volných délek strun bych viděl v kobylce, tam ta struna se defakto nějak ohýbá když kmitá a ruzný druh podpěry i uhly včetně pak té delky mohou být horší nebo méně horší smile tím větší to má vliv čím je strune tlustčí.

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

22

Re: Struny na 5ku

Myslíte (či víte), že když koupím sadu 0.045 a H bude 0.130, bude zvuk ostřejší (čitelnější) než s H 0.135 ?

Yamaha TRB1005 TDR, Yamaha ATT II, Apolo JB, Fender 100 (M)W
0 xLajků:

23

Re: Struny na 5ku

Myslim, že nevim.

Záleží to mnohem víc na kvalitě a materiálu strun, než jejich tloušťce.

0 xLajků:

24

Re: Struny na 5ku

D.a.l.i napsal:

Plus dalsi vec, omotani na ecku bylo hodne kratke, nedosahlo ani na nulty prazec, cca pul centimetru pred nej (a to mam obycejnou kobylu, zadne provlikani skrz telo). Tzn. na nultaku uz byla struna tenci a nehorazne drncela, musel jsem ji nastavit, kdesi jsem o tom psal. A druha vec je tedy to, ze na kobyle lezela tim tlustym koncem, ktery Zdenor na Neuseru musel nechat za kobylou, coz nebylo zdaleka optimalni...

Jeste jedno doplneni k teto informaci, nahodou jsem se dodatecne mrkl na krabicku a zjistil jsem, ze mam Medium scale... Takze tento bod odvolavam, chyba neni na strane Warwu (na druhou stranu to mozna potesi Idle smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

25

Re: Struny na 5ku

jo tak skvělé struny s taper- jsem nějákou dobu používal DEAN MARKLEY -WILL LEE fakt skvělý matroš!!! No a k těm H strunám je jasné že čím je víc našponovaná tím lépe myslím vzdálenost od kobyly po uchycení na hlavě nástroje v ladící mechanice, většina běžných nástrojů se standartní menzurou 34" má problém s těmi Háčky a pak jak už to tady zaznělo hraje jen po ton D.. Ideální je menzura 35" to je dostatečný šponing samozřejmě vliv má i materiál nástroje snímače atd.. FODERA staví i nástroje kde je menzura jen 33" ale tam například jak již někdo výše zminoval je struna Há.. upnuta v mechanice kde běžně parkuje Áčko  je to na base tuším LINCOLN GOINES ....

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

26

Re: Struny na 5ku

Ono to tam ale bude spíš proto, aby v mechanice líp držela, tzn. aby nebyla namotaná až po tu nejtlustší část. Měl jsem Jolanu Kolorbas (ta má menzuru ještě mnohem míň) a Ečko sjíždělo a nedrželo právě kvůli tomuhle. Zároveň si po zkušenostech s touhle Jolanou nemyslim, že by jeden blbej palec mohl udělat výraznej rozdíl.

0 xLajků:

27

Re: Struny na 5ku

tak jasně kdyby byla ta menzura na těch jolanách větší o ten blbej palec prd by to pomohlo....:lol: ale já mluvím o kvalitních nástrojích...kde i když jsou menzury kratší jsou ty Háčka schopné konkrétních tonu i níže jak na D... Ale zkušenosti a né jen moje nepustí;)  menzury větší jak 34" mají blahodárný vliv na konkrétnost a jasnost strun H.

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků: