1

Téma: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Zdur,

zacal sem uvazovat o prodeji masiny a z toho by se vyklubalo nakejch vosumnast chechtaku. Taxem si rikal, ze bych rozsiril rady mejch bas. Uvazuju o:
bezprazci
akustice
U bezprazce mam variantu, ze koupim dobrej prazec a necham odprazcovat, nebo koupim novej. U akustiky jedine novou.
A ted k otazkam:

kde opirat u akustiky palec? O Ecko se mi nechce, taxem uvazoval o TR, ale nezmrvilo by to vibrace popr. primo zvuk basy? Kor dyz bych mel na tele furt i palec?

a druha:

na co si dat pozor navic, u koupi novyho bezprazce nebo akustiky nez jen u normalni prazcovy elektricky basy? Jako neco extra?

Predem diky, esi nekdo date naky tipy.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

2

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Figi napsal:

Jako neco extra?

neměla by mít pražce 8¨-)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

3

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

U akustiky jde o to jakej zvuk chceš....Akustiky s tenčími deskami hrajou hlasitěji a líp ve vejškách, ale zas budou strašně náchylný na vazbu...U akustik s  tlustším tělem ta vazba neni tak silná ale zase budeš muset přizvučovat ozvučnici (buď mikrákem nebo piezo snímačema jako to mám já). U těch s tenčím tělem taky budeš do smrti vyřezávat 250 hz...to už je takovej osud smile

Jinak z těch pražcovejch se mi líbí třeba ty Takamine...maj pěkně tenký těla...nadoma ideální...na podium nevim.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

4

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Diky za tu akustiku.

Co ten TR?
Co se vyskytuje za chyby u bezprazcu a akustik? Jako kazy naky?

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

5

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Akustiky - Vyzkoušej jich co nejvíc, někdy ty levnější hrajou líp než dražší. Jinak na opírání o E, přímo desku, nebo vůbec si tak nějak určitě zvykneš, žádnou opěrku bych tam vlastnoručně rozhodně nerval (třeba si ji tam nakresli), zvuk by to mohlo zhnusit (to dokáže i blbá nálepka).

Bezpražec - rozmysli si, jestli chceš mňoukací nebo nemňoukací. Ta moje je sice křáp, ale mňouká pěkně, i když je nutný dát struny vejš. Taky by možná stálo za zvážení jestli nevzít pololubovej bezpražec, co má elektromagnetický snímače i piezo.

0 xLajků:

6

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Diky Wexxi! To sem presne potreboval.

OK, TR radsi zadnej. Myslel sem si to.

K tomu bezprazci - nevim, esi bych do osumnactky nakou pololubovku koupil, ale abych pravdu rekl, tak o tom sem ani neuvazoval.
Co myslis, tim mnoukanim? Bezprazec ma charakteristickej zvuk. Ze by se dal este dal rozdelit, sem netusil...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

7

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

rozmysli si jestli ten akustický bude pro tebe , jestli ti ta hrozba vazby nebude znepříjemňovat život. Kdyžtak jestli to chceš kvuli nějakému kontrabasáckému zvuku, tak zkus proletět i obyčejné bezpražcové basy. Když zapneš snímač jen u krku a hraješ ještě nad hmatníkem, tak to taky zní docela na*ovno smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

8

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Dobre. Dalsi dobrej tip. Dikes.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

9

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Presunuto do adekvatni sekce..

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

10

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

D.a.l.i napsal:

Presunuto do adekvatni sekce..

Ja sem blbej. No jasne!

Jaxem tak vo tom premejslel, tak asi pudu spis do bezprazce nez do akustiky nakonec. Nechtel bych totiz do ni zadny piezo nebo tak. A asi by me to hlasitosti zklamalo. Par sem jich vyzkousel v Belgii, ale bezprazec je bezprazec.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

11

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Inu, jak mi řekli v nejmenované prodejně při koupi mé akustiky (Furch : ) - "v hospodě to stejně nebude slyšet".

No, v tomhle je to zčásti pravda, ale taky se dá hrát jinak, než kotlík v knajpě. Takže akustika je OK, ale musíš rozmyslet, co chceš hrát a jestli ti to na to půjde. Nepočítej se strunama moc nízko, to ti bude drnčet. Opěrka na palec se dá dolepit, vliv na zvuk to dle mého názoru naprosto nemá, ale zvykneš si opírat palec o tělo, takže pokud opěrka není, ani ji tam nedávej. Projeď si všechny tóny na všech strunách, neboj se si na to zahrát slapem.

A chce to dlouze vybírat správný kus. Mně to trvalo rok...

0 xLajků:

12

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

To verim. Kor v Cechach je ten vyber akustik dost ubohej.
S vysokym dohmatem nemam nejmensi problem. Diky za tipy.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

13

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Já osobně mám bezpražec akustiku Furch a spokojenost, myslím že je docela dobrá.
Jinak to opírání řeším o to Ečko jak ostatně u každé basy.

Rickenbacker bass 4003 FG (USA), Rickenbacker fretless bass 4003 MG (USA), Fender American Standard Precision Bass (USA), Ampeg SVT CL,  SVT410HLF, EBS Octaver, MXR Equalizer
0 xLajků:

14

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

bohous napsal:

Jinak to opírání řeším o to Ečko jak ostatně u každé basy.

To uz bych si po 9 letech asi uz nezvykl.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

15

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Já to mňoukání neumim slovama popsat, ale prostě jsem chtěl říct, že některý bezpražcovky moc jako bezpražcovky nezněj. Asi to hodně záleží na výšce strun.

Jinak slap u akustiky je zajímavá věc. Přes piezo to zní na houby, to je jasné, chce to normální snímač (piezo je zas super na folk, country a tak). Ale zas když do toho při slapu flákneš, vrátí ti to tělo nástroje tu strunu tak nějak jako by bylo živý. Nevim, jestli je to dobře nebo špatně, ale je to fakt.

0 xLajků:

16

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Wexx napsal:

Já to mňoukání neumim slovama popsat, ale prostě jsem chtěl říct, že některý bezpražcovky moc jako bezpražcovky nezněj. Asi to hodně záleží na výšce strun.

Mňoukání je na bezpražcovce to samé, jako na pražcovce drnčení o pražce. Struna drnčí u prstu o hmatník a stejně jako u pražcovky to je pro někoho žádoucí a pro někoho ne. Rovnější krk a nižší struny = více mňoukání. Já mám svoji nastavenou tak, že když hraju u hmatníku, tak mňouká, když hraju u snímačů, tak nemňouká vůbec.

A=A
0 xLajků:

17

Re: Na co si dat pozor pri koupi akustiky nebo bezprazce + TR na akustiku

Konečně to někdo správně slovy vystihnul, díky.

0 xLajků: