1

Téma: Noty?

Nevíte o dobré knize, kde jsou pouze písně v notách (na basu :-)? Co jsem takhle viděl, nechce se mi dávat 500 kč za pár písniček  sad a učebnici nechci. Brnkám podle Hory a rád bych bokem i nějaké písně..

Cort B4 (OPM); Roland Cube 30 BASS;
0 xLajků:

2

Re: Noty?

Si stáni něco v GuitarPro, tam to máš i v notách

Oh man, he's maniac!
0 xLajků:

3

Re: Noty?

Nebo si stáhni něco sluchem. To máš taky v notách. A ještě je to to nejlepší, co můžeš dělat...

0 xLajků:

4

Re: Noty?

To je asi vůbec nejlepší

Oh man, he's maniac!
0 xLajků:

5

Re: Noty?

ináč by ma zaujímalo, basový notový zápis sa začína C?
pretože v GP5 ma to hodilo tak, že začína E tónom, takže keď som si chcel zapísať notový zápis z Bass time, tak to znelo úplne inak(otrasne, hlavne pri behu)

0 xLajků:

6

Re: Noty?

Trochu oziveni:
Co znamena vlnka od jedny noty stejnyho tonu ke druhy, vim. Prodlouzi se tak o hodnotu ty druhy bez dalsiho zahrani.
Co ale znamena vlnka od prvni noty radku az po posledni, dyz mezi tim hraju hafo jinejch not, netusim. Poradite?

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

7

Re: Noty?

Figi napsal:

Co ale znamena vlnka od prvni noty radku az po posledni, dyz mezi tim hraju hafo jinejch not, netusim. Poradite?

Legato. Cesky - "vazane", tzn. jedna nota navazuje na druhou. Opakem je staccato, kdy kazda nota zni velmi kratce.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

8

Re: Noty?

Myslim že to je trylek..ale moc si noty nepamatuju,jenom když to jede v Guitar Pro,tak na to bočas ze zvědavost koukám.. zkus to porovnat s nějakou skladbou v GP,kde se tahle záludnost vyskytuje. Anebo zkus wikipedii.

0 xLajků:

9

Re: Noty?

Jo tak sorry, jestli je to "husta sinusovka", tak je to trylek. Pokud "jednoducha vlnka", tak legato.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

10

Re: Noty?

Je to jednoducha vlnka.
Ze by to bylo legato se mi moch nezda, dyz mezi prvni a posledni notou radku, kerou spojuje prave tahle vlnka, je asi dalsich 20 tonu....
Sem si rikal, esi to neni vyznaceni, aby se extra hrac soustredil, aby ty tony na sebe byly nalepeny bez setiny ticha mezi tonama?

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

11

Re: Noty?

Figi napsal:

Sem si rikal, esi to neni vyznaceni, aby se extra hrac soustredil, aby ty tony na sebe byly nalepeny bez setiny ticha mezi tonama?

O soustredeni hrace to neni, spis autor chce rict, aby se to nesekalo a zahralo jakoby najednou.

Nascanuj ten radek not a myslim, ze dostanes odpoved od vice lidi...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

12

Re: Noty?

Toz:
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/f … -noty1.jpg
Je to desna qalita, ale tady v rajchu nemam lepsi moznosti. Mimochodem dyz uz sme u toho, jak muze bejt na zacatku glis a vibratu zaroven? big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

13

Re: Noty?

No nejdriv sjedes z prvniho tonu na druhy (glis) a to hafo not zahrajes vazane (je to opravdu to legato)... Jsou to sestnactiny, takze nebudes trpet dlouho, budes to mit hned za sebou big_smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

14

Re: Noty?

Ne, ja to nehraju, jen sem si nasel nakej priklad. Ale tak ted tomu aspon rozumim. Dikes.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

15

Re: Noty?

Figi napsal:

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/f … -noty1.jpg

no...je to prostě asi mazec smile zkoušej a uvidíš

0 xLajků:

16

Re: Noty?

Vy pánové umíte hrát podle not? Já když hraju z Guitar Pro, tak se notama řídím, jen abych věděl jak má dlouho každej tón znít.. jinak podle ton bych nic nezahrál.. Ani mi to nepřijde zrovna nejlehčí.

A už sem se kdysi někoho ptal: proč u basy je na nultý lince E a né normálně C?

Děkuju smile

My top 5 punkrock´s bassists : 1. Matt Freeman (Rancid)
                                             2. Chris #2 (Anti-Flag)
                                             3. Joe Principe (Rise Against)
                                             4. Roger Manganelli (Less Than Jake)
                                             5. Dan Adriano (Alkaline Trio)
0 xLajků:

17

Re: Noty?

Ja podle not ani ranu , hraju podle tabu a noty pouzivam jenom kvuli urceni delky tonu.
Jsem linej se je totiz naucit big_smile

Schecter Hellraiser 5 ║ Squier by Fender MB-4
Hartke VX3500  ║ Warwick blue cab 15,
LINE 6 BASS POD XT PRO + IMG STAGE LINE STA-300 + Hocke BS 115
Pár levých rukou big_smile
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: Flap (29. 07. 2008 13.09:48)

Re: Noty?

No ja bych se taky rad naucil noty, ale nenapada me jina moznost, nez nejaka skola, protoze kdyz se na to podivam, tak vydim jen cerne a bile balonky se snurkou nahore nebo dole a nenapada me jedina souvislost s cislem prazce nebo necim takoym. Nema nekde nekdo neco, cim by se to dalo naucit? Treba nejaky prevodnik tablatur na noty smile Vidim 4 prazec Ecko, tak to je cerna kulata bublina mezi druhou a treti carkou v notovem zapisu. Neco takeho jednoducheho, nebo nejakou radu.

0 xLajků:

19

Re: Noty?

louis.a napsal:

Myslíš jako v notách? Řiká ti něco houslový a basový klíč??

Hele kdyz uz sme u toho, chodil sem celkem dlouho do hudebky na klarinet, takze hoslovy klic je pro me v celku jasny a pochopitzelny i kdyz uz sem noty skoro zapomel, tak si je nejak odvodim. Ale s basovim klicem sem se vlastne nikdy nesetkal. V cem je vlastne rozdil?
Bracha ma zase opacnej problem, hraje na trombon a kdyz vzla do ruky kytaru, tak byl nestastnej, ze nevedel co to znamena. Bohuzel je prilis daleko nez abysme si to navzajem mohli vysvetlit.

0 xLajků:

20

Re: Noty?

louis.a napsal:

Rozdíl je v tom, že nota, kterou bys v houslovym čet jako X, je v basovym Y...

Hm takže to stejně nikdy nemůžu pochopit, asi zůstanu u tabelatur. I když je to hrozná psycho votrava...

0 xLajků:

21 Naposledy upravil: Dunde.e (29. 07. 2008 14.40:15)

Re: Noty?

houslový se učí na základce a povidá se tam i že na pomocné lince pod těma pěti linkama je C
v basovém klíči je na te pomocné lince E takže je to posunuté hlouběji a ještě k tomu o jednu oktávu.

Bez aspoň minimálních základů (které sem se naučil na základní škole a to sem chodil do třídy bez spešl zaměření) jako je délka doby, popis noty (jestli je to C, D...), vyjmenování tónů stupnice to asi nepůjde. Tuším že sme se na základce neučili že jsou nějaké křížky a béčka, ale pak když to člověkl uviděl, tak to bylo skoro hned jasné.

Jestli umíš nakreslit celou, půlovou, čtvrťovou, osminovo a šestnáctinovou notu, pak je to v klidu (pauzy se naučíš časem,  jejich grafický zápis mi nepříjde už tak logický jako u not ale není to žádná hrůza).
Pak je třeba si uvědomit jestli jsi v houslovém nebo basovém klíči a vědět že to jde od pomocné linky buď od C nebo E, pak už je to lehké a jde to po tónech postupně nahoru ( pozn. noty se píši na linky i mezi smile )
Pokud to bude stupnice Cdur ((((amol)))) tak to bude složené jen z tónů CDEFGAH ....a teď nevím jak dál aby to bylo pochopitelné big_smile.... no jde o to že např mezi tónem C a D je ještě tón Cis (des)   cis se zančí C# (Db) a zapíšese do linek jako ton C a před něj se dá ten křížek - zvedne se ta nota o půltón (nebo se zapíše jako D a dá se před něj "b" a sníží se o půltón) .

Pokud vím že jsem v nějaké jiné tónině jak Cdur a vím že tak bude pořád dokola třeba tón Fis a F skoro žádné, tak abych nemusel psát pořád dokola před ty tony Fis k tonu F křížek, tak si to napíšu hned do začátku za basový klíč jako předznamenání a to tím způsobem že na linku F napíšu křížek (ty křížky a béčka mají ještě jjinou logiku v jakém pořadí se píší "kvintový, kvartový kruh" ale to radji jindy big_smile )

A ještě jedna věc pokud v jednom taktu bude někde např ton C u něj křížek (takže cis) pak zas nějaké jiné tóny ale pak znovu C i když bez křížku, tak v tom jednom taktu se i to druhé c bude hrát jako Cis. Muselo by se tam dát rušítko (taková paznak podobný křížku) a ten pak říká že se k té notě nevztahuje to co bylo ohlášené předtím, třeba i v předznamenání.

Edit:
a ještě bych dodal, že podle mě je trochu zbytečné se učit noty stylem že si zapamatuji že tady na te lince je to 7prážec na druhé struně , tam jde o ten tón !!! a v případě různého předznamenání se to všechno nějak šibnme trochu jinam a čísla budou rázem uplně bez logiky. A ještě další věc, většinou každý ton lze zahrát na base na více místech, tak je lepší vědět že je to tón A než si pamatovat dvě kombinace čísel smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

22

Re: Noty?

louis.a napsal:

A teď si vem, že třeba hraješ na piáno, tak jednou rukou čteš/hraješ v basovym klíči, druhou v houslovym... To bych nepobral.

Dá se to... stačí si uvědomit, že nota, kterou houslový klíč dole "končí", je stejná jako ta, kterou basový nahoře "začíná" - a když má klavírista ty dvě notové linky pod sebou, tak si to může představovat jako jednu širokou.

Podvojné účetnictví se v Římě příliš neprosadilo. Málokdo byl totiž ochotný se smířit s tím, že MD=D.
0 xLajků:

23 Naposledy upravil: bicista (20. 09. 2008 19.25:12)

Re: Noty?

Ve svych 33 letech po 17tilete praxi za bicima jsem se rozhodl naucit na baskejtu.
Chci se zeptat, mam basovku zatim dva dni.
Dostal sem k tomu skolu: Basova Kytara - Edition Suprapfon
Naucil sem se podle ni mackat tony takze vim kde na prazci co je.
Ale ta skola je jinak totalne hnusna a nemelodicka ze clovek ani nevi zda hrabnul vedle, jalikoz ty linky nemaj hlavu ani patu.

Otazka zni: je potrebne ji celou prehrat ?? da to cloveku neco ?? nebo ji mam hodit do kouta
postahovat si midi soubory, otevrit si je v notatoru a ucit se z toho basove linky ???
Pac mi je z te publikace uplne nabliti.

Dal bych se chtel zeptat jak jste cvicily ze zacatku vy ??  Pokus - omyl ??  hledani tonu ???
Odposlouchavani ??

Diky

0 xLajků:

24

Re: Noty?

Ja cvičil vlastně od začátku z not, ale to co máš ty je Hora, a to mě nebavilo taky. Měl sem učitele a ten mi dával podstatně zajímavější materiál než je v Horovi. To je podle mě dobrý na cvičení hraní z listu, jednou přehraješ cvičení a pryč smile ale je to jen můj názor

0 xLajků:

25

Re: Noty?

No co já mlžu říct, pokud budeš hrát podle not tak rozhodně nejlepší co můžeš je jet podle Hory, já jsem podle toho jel a dostal jsem se až k 3a poloze, pak už se mi nechtělo tak sem se na to vykašlal a udělal jsem chybu, protože pokud hraju něco z not tak po 3a polohu je to v pohodě ale výš už z listu je pro mě menší problém, né že bych nevěděl kde který tón je, ale střídání poloh atd. Ale jak už psal deafslap, je to výtečná škola na naučení hraní z not a hlavně hraní z listu.

"dle basu se pozná skladatel"
                                              A.Dvořák
0 xLajků:

26

Re: Noty?

Ok, ale udelam to malinko obracene, Hora mne naucil prvni polohu, ale potrebuji se vice seznamit s basou, takze to udelam zrejme obracene, jedu si pisnicky na basu co mame k tomu noty v orchetru, Tak nejak to lovim ale je mi to prijemnejsi nez Hora, Az se mlinko na base uvolnim tak se k tomu Horovi vratim.  Pac jinak by mne s Horou otravilo hned na zacatku smile

0 xLajků:

27

Re: Noty?

http://rapidshare.com/files/9845395/Bac … s.pdf.html

Basa: Yamaha TRB6II; aparat: homemade
0 xLajků:

28

Re: Noty?

Jsem trošku naiva, ale moc rád bych se naučil hrát z not.
Teď se třebas trápim u kuřetem od Pastoria podle not, ale za chvíli se dycky ztratim v tý melodii a stejně si to pak musim pustit a odposlouchávat.
Potřeboval bych hlavně nějakýho rádce, kde jsou vysvětlený všechny značky v zápisu, páč minimálně půlka stejně nevim co znamená.. sad
Hlavně proto taky za chvíli nevim dynamiku a tim ztratim melodii sad
Neměl byste někdo něco? Pro normálního člověka, jako pro mě? big_smile big_smile

0 xLajků:

29

Re: Noty?

http://dusan.pc-slany.cz/hudba/uvod.htm

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

30

Re: Noty?

bezva, užitečný, děkuju, prostuduju smile



0 xLajků:

31

Re: Noty?

ještě mě teda zabíjí pomlky, ale to je asi dost o cviku a počítání..
třebas máš 32 notu a po ní 16tinovou pomlku, pak zase 32 notu a po tý 32 pomlku,
takhle jich je XXX za sebou a už sem v pr.. sad

0 xLajků:

32

Re: Noty?

mareshak napsal:

ještě mě teda zabíjí pomlky, ale to je asi dost o cviku a počítání..
třebas máš 32 notu a po ní 16tinovou pomlku, pak zase 32 notu a po tý 32 pomlku,
takhle jich je XXX za sebou a už sem v pr.. sad

máš podle mě jen dvě možnosti, jak to cvičit.
1. old-school způsob: rozložit si takt do velkého času, tj. např. metronom ti bude ťukat 1 dobu v 40 bpm.
2. moderní způsob: přepiš si partituru do počítače (Cubase aj.) a hrej si pak do MIDI, nebo se nahrej a pak si to pusť zároveň s MIDI.

Jednička je pomalejší způsob, jak se to naučit, ale asi je to vydatnější pro mozek – uděláš si v celé věci docela přehled, když budeš pak přidávat rychlost.
Dvojka je jednoznačně rychlejší, ale nedá ti to asi tolik, jako první způsob.

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

33

Re: Noty?

Děkuju,
oldschool style bude pro mě asi jednodušší, musím se s tím poprat,
a už vám nechci bejt k smíchu, ale tečka za notou = prodloužení, ale nechápu o kolik mam tu danou notu prodloužit?
zase je to jen o počítání, aby to sedělo do celýho taktu?
Díky Vám

0 xLajků:

34

Re: Noty?

mareshak napsal:

Děkuju,
oldschool style bude pro mě asi jednodušší, musím se s tím poprat,
a už vám nechci bejt k smíchu, ale tečka za notou = prodloužení, ale nechápu o kolik mam tu danou notu prodloužit?
zase je to jen o počítání, aby to sedělo do celýho taktu?
Díky Vám

tečka za notou prodlužuje tuto notu o půl doby jejího normálního trvání.
Takže příklady:
půlová nota s tečkou = hraju délku půlové noty + délku čtvrťové.
čtvrťová nota s tečkou = hraju délku čtvrťové noty + osminové.

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

35

Re: Noty?

ÓÓÓ, znovu díky.
Já vás tu nemít :-)
a to samý platí pro pomlky? když je tečka za šestnáctinovou pomlkou, prodloužim tedy o osminovou?


carodej_pes napsal:
mareshak napsal:

Děkuju,
oldschool style bude pro mě asi jednodušší, musím se s tím poprat,
a už vám nechci bejt k smíchu, ale tečka za notou = prodloužení, ale nechápu o kolik mam tu danou notu prodloužit?
zase je to jen o počítání, aby to sedělo do celýho taktu?
Díky Vám

tečka za notou prodlužuje tuto notu o půl doby jejího normálního trvání.
Takže příklady:
půlová nota s tečkou = hraju délku půlové noty + délku čtvrťové.
čtvrťová nota s tečkou = hraju délku čtvrťové noty + osminové.

0 xLajků:

36

Re: Noty?

mareshak napsal:

Potřeboval bych hlavně nějakýho rádce, kde jsou vysvětlený všechny značky v zápisu, páč minimálně půlka stejně nevim co znamená.. sad
Hlavně proto taky za chvíli nevim dynamiku a tim ztratim melodii sad
Neměl byste někdo něco? Pro normálního člověka, jako pro mě?

Pro cvičení bych mohl doporučit program EarMaster - je tam i cvičení s notami, přímo pro zápis not Guitar Pro.

0 xLajků:

37

Re: Noty?

už to sosám, sem zvědav :-)


Lukáš napsal:
mareshak napsal:

Potřeboval bych hlavně nějakýho rádce, kde jsou vysvětlený všechny značky v zápisu, páč minimálně půlka stejně nevim co znamená.. sad
Hlavně proto taky za chvíli nevim dynamiku a tim ztratim melodii sad
Neměl byste někdo něco? Pro normálního člověka, jako pro mě?

Pro cvičení bych mohl doporučit program EarMaster - je tam i cvičení s notami, přímo pro zápis not Guitar Pro.

0 xLajků:

38

Re: Noty?

mareshak napsal:

a to samý platí pro pomlky? když je tečka za šestnáctinovou pomlkou, prodloužim tedy o osminovou?

Ano, platí to i pro pomlky.
Ale pozor, šestnáctinovou pomlku prodloužuješ o 1/32, ne o 1/8 (to bys prodloužil na 3-násobek délky).

Čím vyšší číslo, tím kratší nota, je to vždy zlomek.

V hodinách klavíru jsem miloval půlové a celé noty, člověk to mohl zahrát se ctí, i když to doma vůbec neviděl smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

39

Re: Noty?

jaj dyt jo big_smile já psal a nepremejslel..
no aspoň jsem vás tu trochu rozesmál big_smile big_smile


D.a.l.i napsal:
mareshak napsal:

a to samý platí pro pomlky? když je tečka za šestnáctinovou pomlkou, prodloužim tedy o osminovou?

Ano, platí to i pro pomlky.
Ale pozor, šestnáctinovou pomlku prodloužuješ o 1/32, ne o 1/8 (to bys prodloužil na 3-násobek délky).

Čím vyšší číslo, tím kratší nota, je to vždy zlomek.

V hodinách klavíru jsem miloval půlové a celé noty, člověk to mohl zahrát se ctí, i když to doma vůbec neviděl smile

0 xLajků:

40

Re: Noty?

Doporučil bych ještě prostudovat knižku Zenkl - ABC Hudební nauky.
Několikrát se k ní vracím a i přes pár faktických chyb (překlepy) je to dle mého skvěle zpracované a člověku to dá lepší přehled.

"Music is the only thing keeping the planet together"

Warwick Corvette, Markbass LM Tube, Markbass NY 121, Warwick BC 10
0 xLajků:

41

Re: Noty?

Deamon9009 napsal:

Doporučil bych ještě prostudovat knižku Zenkl - ABC Hudební nauky.
Několikrát se k ní vracím a i přes pár faktických chyb (překlepy) je to dle mého skvěle zpracované a člověku to dá lepší přehled.

jo, tu taky mohu vřele doporučit. Základy ta kniha pokrývá na 100% a to navíc velice snadno pochopitelně.
Ty překlepy jsem tam viděl taky, ale jednalo se jen o chyby ve výsledcích řešených příkladů. Jaké máš vydání? A vzpomeneš si namátkou na nějaké ty chyby, nejedná-li se o příklady? Docela by mě to zajímalo. smile

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

42

Re: Noty?

carodej_pes napsal:
Deamon9009 napsal:

Doporučil bych ještě prostudovat knižku Zenkl - ABC Hudební nauky.
Několikrát se k ní vracím a i přes pár faktických chyb (překlepy) je to dle mého skvěle zpracované a člověku to dá lepší přehled.

jo, tu taky mohu vřele doporučit. Základy ta kniha pokrývá na 100% a to navíc velice snadno pochopitelně.
Ty překlepy jsem tam viděl taky, ale jednalo se jen o chyby ve výsledcích řešených příkladů. Jaké máš vydání? A vzpomeneš si namátkou na nějaké ty chyby, nejedná-li se o příklady? Docela by mě to zajímalo. smile

Jednalo se o záměny  jednoho tónu ve stupnicích durových (pouze případ v jedné stupnici). A záměna tenorového a basového klíče.

"Music is the only thing keeping the planet together"

Warwick Corvette, Markbass LM Tube, Markbass NY 121, Warwick BC 10
0 xLajků:

43

Re: Noty?

studijní materiály staženy :-) díky za tipy

Deamon9009 napsal:

Doporučil bych ještě prostudovat knižku Zenkl - ABC Hudební nauky.
Několikrát se k ní vracím a i přes pár faktických chyb (překlepy) je to dle mého skvěle zpracované a člověku to dá lepší přehled.

0 xLajků: