1

Téma: tri prsty? jj libi...

nedavno sem zapojil do hrani prstenicek a je to super (v nekterejch pripadech sem zahodil "a to s velkou radosti" trsatko) ale...chce to nejaky cviceni a napadlo me, (teda je pravda ze ja sem od prirody linej jak ves, ale to sem nepatri) ze sem muzete davat tipy na ruzny cviky pro mnohe z nas jalovy prstenicek, popripade udilet vlastni rady ...

"kleste & letlampa forever"
0 xLajků:

2

Re: tri prsty? jj libi...

jako myslíš: ukazovák, prostředníček a malíček? wow...

bo ses jen napsal a chtěl napsat čtyry prsty?


já mám malíčak akorát na tappingy, který už nedělám smile

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

3

Re: tri prsty? jj libi...

mno vite, meli byste trochu pocitat i s nama, ktery to nedostali do vinku a musej si to vsechno vydrit...takze nejenom pro juhuuua...ukazovacek, prostrednicek a prstenicek :-P

"kleste & letlampa forever"
0 xLajků:

4

Re: tri prsty? jj libi...

jasný, já zkoušel hrtý třema prstama, ale jde to bohužel mimo mě big_smile zlatý trsátko big_smile

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

5

Re: tri prsty? jj libi...

žena mě také nutí zapojit prsteníček..prý to lépe zní

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

6

Re: tri prsty? jj libi...

chroustjazz napsal:

žena mě také nutí zapojit prsteníček

lol lol lol lol lol lol

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

7

Re: tri prsty? jj libi...

chroustjazz napsal:

žena mě také nutí zapojit prsteníček..prý to lépe zní

"z ní"

Fender American Jazz Bass, Rickenbacker 4003, Warwick RB Streamer Std 4 FL BK OFC, Stagg EDB 3/4 BK
Ampeg SVT-4 Pro, EBS 410 Evolution ProLine 2000, Gallien-Krueger 115RBH
Korg DTR-1000, EBS FuzzMo, Boss SYB-5 (+Roland EV-5), Boss NS-2
Ampeg PF-350, Ampeg BA-108
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: joko (24. 01. 2008 11.30:29)

Re: tri prsty? jj libi...

johnybass napsal:

"z ní"

..do ní!

Jináč občas si taky prsteníčkem brnknu, ale ne moc často. Spíš třeba na hraní oktáv, nebo když potřebuju sáhnout rychle někam nahoru a zase zpátky a mít tam připravený dva prsty. Někdy se snažim hrát rychlý osminky (šestnáctinky, to je fuck - prostě rychlý noty) ale nemam vyrovnanou dynamiku a leze mi z toho spíše nekoordinované tremolo, než dadadadada...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Lukáš (24. 01. 2008 12.05:47)

Re: tri prsty? jj libi...

Už to tu někde bylo,stačí prohledat pořádně fórum: myslím,že to bylo cvičení od Sheanana (sorry,esi to napíšu blbě): Bylo to střídání 1:2:3:1:2:3:1:2:3:1 nebo tak nějak..
Anebo přecházení ze struny A na D a G (stylem tón a barré na kvině D+G).. možností je hodně,nejlepší je prostě cvičit to,co ti nejde,postupem času na to přijdeš,jak co cvičit a zdokonalovat se.
Jinak na jednotlivý tóny to moc často nepoužívám (vadí mě nestejný zvuk s porovnáním s ukazovákem nebo prostředníkem),možná na to hraní výše popsané,jinak na hraní akordů a takových těch souzvuků.

0 xLajků:

10

Re: tri prsty? jj libi...

Od tématu s názvem "tri prsty? jj libi..." založeném nickem bodyremover jsem čekal něco jiného... smile

A=A
0 xLajků:

11

Re: tri prsty? jj libi...

... takový holčičí téma smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

12

Re: tri prsty? jj libi...

hovada big_smile to me ani nenapadlo ... smile

kazdopadne bych od vas cekal profesionalnejsi pristup tongue

Lukáš napsal:

Už to tu někde bylo,stačí prohledat pořádně fórum

eh...koukam jenom na nadpisy...procist tohle forum plny chroustjazz, vytrhawaczu a jim podobnejch tongue by byl nadlicky vykon...jinak 1:2:3...to je jasny...to je zatim jediny co delam

"kleste & letlampa forever"
0 xLajků:

13

Re: tri prsty? jj libi...

Já sem rád že něco uhraju dvouma prstama a prsteníček zapojim na levačce:-) Jinak obdiv a gratulace ale jenom dotaz- fakt hraješ tak rychlejc než dvěma? Protože mě se zdá limitním faktorem u pravačky zvládnut střídání prstů (aby poslouchaly:-) a cítění rytmu v rychlym hraní a ne to že jsou ty prsty jenom dva. Ale neni to rejpání, jenom chci vědět jestli cítíš zlepšení

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

14

Re: tri prsty? jj libi...

Este bych doporucil treba jenom 1313 nebo 2323, pak bych zkousel postupne na EADG-123-123-123-123-pak ruzny kombinace 321321321 nebo ty zminovany 1313 nebo 2323. Chce to trochu predstavivost a prijdes na takovejch blbinek... Ja sem vcera vozralej hral 1313 ani sem si to neuvedomil, ale je fakt, ze pridat 3 je super.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

15

Re: tri prsty? jj libi...

Fuit napsal:

fakt hraješ tak rychlejc než dvěma?

jj, ale delam nepreberny mnozstvi rytmickejch chyb...proto taky tenhle thread...jenze zatim vidis sam jak to vypada...:) potrebuju to dostat do paze...pod kuzi a hlavne na struny...kdyby tady byl basak z her majesty urcite by poradil, ale tady se zaim jenom prsti...:P

"kleste & letlampa forever"
0 xLajků:

16

Re: tri prsty? jj libi...

mně tam ten prstenik hraje občas omylem. treba kdyz cvicim mol stupnici, tak ruky maj tendenci ty prsty stridat stejne

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

17

Re: tri prsty? jj libi...

já mám někdy problém zapojit ukazovák tak hraju 2323

FENDER AM Standard J-Bass RW OWT, Trace Elliot AH250SMX+TE box 1x15, struny Elixir, kabel Planet waves.
0 xLajků:

18

Re: tri prsty? jj libi...

321321321321321321321321321321321321321321321

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

19

Re: tri prsty? jj libi...

upnlě vidim, jak to jenda nekopíroval, ale fakt ty tři prsty položil na klávesy a za 1 vteřinu to napsal tongue

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

20

Re: tri prsty? jj libi...

no ale fakt smile samozřejmě že jsem to nekopíroval smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

21

Re: tri prsty? jj libi...

jo klávesnice je totiž digi tak sežer nerovnoměrné údery i nestály rytmus smile.
Jinak každý muže hrát jak chce, já hraju ale asi jinak než většina co se hlasí k dvum a třem prstům a sem za to rád . Co vím tak pár lidí odtut tak hraje taky.

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

22

Re: tri prsty? jj libi...

pche smile)) já hraju třema normálně, hošku..

víc jsem ti nerozuměl

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

23

Re: tri prsty? jj libi...

Dunde.e napsal:

já hraju ale asi jinak než většina co se hlasí k dvum a třem prstům

bych byl taky rad, kdybys mi to prelozil...

"kleste & letlampa forever"
0 xLajků:

24

Re: tri prsty? jj libi...

asi jedním

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

25

Re: tri prsty? jj libi...

už sem to někde psal na jiném tématu. Že mi nejuniversálnější a nejelegantnější (podle toho co sem zkusil) příjde hrát dvouma a střídat je hlava nehlava podle not, že pokud jedu jen 8miny tak si střídám pravidelně 121212 ať se děje co se děje a nedělám žádné skluzy (skluz si někdy udělám jen když je to nějaká specialitka přes tři struny tak to stáhnu jedním prstem).  No a tím jak to střídám pravidelně tak se to člověk za chvili naučí uplně automaticky a když ty prsty vychazejí zcela automaticky pokažde na první dobu stejně tj 1  tak se jen tak nezaplantají a akcentovaní je na stejný prst.  Např když si chci zahrát nějakou blbinu a vím jak ji budu hrát levou rukou tak ta pravá už hned ví jak to má hrát (jednoduše střídá)  ale to samé když sem chtěl hrát ještě když sem používal tzv. skluzy tak ten skluz když tam měl být sem někdy dal někdy nedal, tam sem se ho musel naučit kde ma být, protože v každé vyhrávce je uplně jinde.
Určitě není špatně hrát jakkoliv a když se to vypiluje lze jen valit oči. Já sem hrál nejdřív 3ma pak sem hrál dvuma (se skluzama) protože mi kámoš řekl že 2 stačí a je to vyrovnanější a nakonec sem zustal u 2 stím pravidelným střídáním.

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

26

Re: tri prsty? jj libi...

no tak to je snad normální klasická hra pravý ruky, ne?

ale zkus zahrát tohle dvěma : www.bass-extreme.baskytara.com/uploads/Media/pulp.mp3

To prostě nejde...

To je fakt jako zase přístup smile někdo se ptá na to jak hrát třema prstama a vždycky se najde chytrolín , kterej řekne: nenene....hraj dvěma...to je mnohem lepšejší smile

a teď bude následovat: ale kde takovouhle hru mimo sóla budeš potřebovat? odpověď nejvíc snad v beglajtech viz sheehanovy skvostný begly, kde hraje unisono s šicákama na virbl.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

27

Re: tri prsty? jj libi...

2Jenich: hod sem neco moudryho...ty urcite neco znas krom 321 a 123...nejaky ucebnice nebo jenom naky jednotlivy cviceni ...
na to ze tahle diskuze ma uz 25 prispevku a nic kloudnyho v ni neni je to trochu smutny...navic ja se to fakt chci naucit...

"kleste & letlampa forever"
0 xLajků:

28 Naposledy upravil: Jenich (25. 01. 2008 09.28:57)

Re: tri prsty? jj libi...

hele 321 je IMHO nejlepší kombinace na hru třema prstama...je to přesně ten sheehanův model...takže všechny laufy levou rukou jsou rozložený tak, že jsou tři noty na každý struně. Je to naprosto primitivní...A tak to má má přesně bejt. Třeba v doublethumbu jsem všechny perkuse přestěhoval na mrtvý Gčko a je to hotovo...je správný postupovat u technik jednoduše.

jsou hráči který hrajou 123123123123123 nebo 123212321232123212321232123212321232123 mě oba tyhle způsoby přijdou pomalý.

Takže zásadní problém , kterej při metodě 321 nastává je, že to nutí hráče hrát podvědomě ve 3/4 rytmu. Takže odzačátku je nutný používat cvičení (s metronomem):
1.     2.     3.    4.   1.
Exxx                         xxx
A     xxx               xxx
D          xxx     xxx
G               xxx

takže 4/4.

druhá věc:

nutnost odstranit nechtěnej akcent prvního prstu z trojice (prsteníku). Často se stává, že ze začátku zní ty trojky takhle: XxxXxxXxxXxxXxx což ještě přidává 3/4 rytmu viz dříve. takže je potřeba hrát xxxxxxxxxxxxxx nebo XXXXXXXXXXXXXX a cvičit XxxxXxxxXxxxXxxxXxxx


atd. jasný?

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

29

Re: tri prsty? jj libi...

Jenich: Děkuji,teďka mě to zas tolik nevzrušuje (myslím hru třemi prsty - používám to pouze občas a nemám to nějak supermega namáknutý),ale myslím si,že dříve nebo později si to nakopčim do kompu a budu se snažit pochopit,co si vlastně řekl smile většinou to takhle dopadne smile

0 xLajků:

30

Re: tri prsty? jj libi...

smile) ale dyk je to jasný 321 = prsteník, prostředník, ukazovák

X je akcentovanej úder, x je neakcentovanej úder

problém 3/4 rytmu vychází z toho že se na ČTYŘI doby aplikujou TŘI prsty...automaticky to svádí ke hraní 3/4 páč každej považuje za logickou jednotu pohyb 321 a ne 3213 (aby další kombinace byla 2132 další 1321 a zase 3213)

já myslim, že to je jasný, ne?

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

31

Re: tri prsty? jj libi...

Lukáš napsal:

Bylo to střídání 1:2:3:1:2:3:1:2:3:1 nebo tak nějak..

Pokud vím, tak Sheehan hraje zásadně 312 312 312.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

32

Re: tri prsty? jj libi...

pokud chcete o hraní třema vědět víc, odkazuji vás na Jenichův příspěvek v tomto vláknu:) a na video Billy Sheehan: Advanced Bass By Billy Sheehan - DVD

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

33 Naposledy upravil: Dunde.e (25. 01. 2008 10.49:51)

Re: tri prsty? jj libi...

Jenichu já nevím, třeba co tu je jeden regionální učitel tak ten učí třemi prsty a dělat ty skluzy (když hraješ třeba na G a jdeš na D tak to vezmeš jedním prstem a vlastně si posuneš ten svůj pořádek) chodí k němu spouusta lidí a všichni hrají tak jak hlásá. Takže tak jak sem popsal není v tomhle hraji klasická technika pravé ruky, jsem prostě za cizince big_smile a v ostatních to taky není moc obvyklé. A ty tři prsty uznávám že pokuď to vydřeš tak stím mužeš jít do větších šíleností, ale než omezená rychlost pravačky bych viděl vetší problém zesynchronizovat levou a pravou ruku. Tu nahrávku cos tu dal sem teď zkoušel zahrát a myslím že sem pravačkou na jedné struně uhrál (před chvílí se vstal tak sem mi to možná jen zdálo big_smile ), nemohl bych to ale hrát 10minut v kuse.

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

34

Re: tri prsty? jj libi...

nahraj to prosim tě smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

35

Re: tri prsty? jj libi...

úplně jasný, taky se snažím takhle prstovat, ale ještě mám velké rezervy:)

FENDER AM Standard J-Bass RW OWT, Trace Elliot AH250SMX+TE box 1x15, struny Elixir, kabel Planet waves.
0 xLajků:

36

Re: tri prsty? jj libi...

proč to nemám hrát? jinak Just budu big_smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

37

Re: tri prsty? jj libi...

nahraj smile ne nehraj big_smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

38

Re: tri prsty? jj libi...

ajó big_smile už to vidím, ale před chvíli tam bylo ještě nehraj:D
No pokusím se ale pošlu to kdyžtak asi jen tobě, ať se mužeš zasmát v soukromí smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

39

Re: tri prsty? jj libi...

ale to právě neni kvůli mě, ale kvůli tobě a lidem, co chtěj hrát třema prstama a budou číst tenhle thread...já nemám potřebu se smát někomu, že nevyseděl takovej skill, kterej jsem třeba vyseděl já, ale jde mi o to, aby až sem někdo přijde, tak aby nezískal mylnou informaci:

jenich:
rychle jde hrát třema prstama a nejde o svalovou křeč, ale o normální hru, se kterou jde dynamicky pracovat...

dunde.e:
dvěma prstama to jde zahrát taky


pokud to zahraješ dvěma prstama v pohodě takhle rychle tak to sem dej a potvrď to (ne mě, ne žádnej debilní souboj, kdo jak rychle hrabe prackou, ale ať je nějákej praktickej výstup z týhle diskuze), pokud ne, tak je chyba tu lidem co s tim začínaj motat hlavu.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

40 Naposledy upravil: Dunde.e (25. 01. 2008 14.21:06)

Re: tri prsty? jj libi...

Nezahrál sem to tak rychle zahrál sem to hnusně ale přesto to tu dám smile www.nero2.mysteria.cz/fokus/pulpD.mp3

Ale myslím že když to pocvičím tal to zahraju tak rychle, nebude to dneska ani zítra, pač je to za mou hranici rychlosti kdy ještě vím přesně co hraji ale určitě to není nemožné. Tahle zkušenost je pro mě určitě dobrá motivace to hnát do rychlosti smile .
  A musím se přiznat že na basu sem poslední 2-4 týdny moc nehrál. Zkapely sem totiž odešel, se svým učitel sem nebyl od vánoc , a měl jsem zkoušky, tak sem to dost oj..al jestli rozumíš smile basu sem chytl spíš když sem si chtěl zahrát něco tak pro radost a to se samozřejmně projeví. Třema prstama bych to zahrál ale ještě huř to můžu říct s čistým svědomím, protože třema nehraju smile . Ale jestli to ty nezahraješ dvouma tak je taky špatně říkat že to nejde když hraješ třema smile

P.S. zkoušky už mám hotové ,včera sem měl poslední, tak už zase budu hrát a cvičit.

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

41

Re: tri prsty? jj libi...

hod tab na to miserlou ja se to naucim jednim prstem :-)
to neni for :-)

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

42

Re: tri prsty? jj libi...

haha..kůl... takhle rychle to dvěma si nezahraju smile od toho používám tři.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

43

Re: tri prsty? jj libi...

používám dva a třetí jen občas, když potřebuju šáhnout vejš nebo v pomalejších tempech, protože ho nemám ztvrdlej a dělá to takovej dobrej klidnej zvuk. Dynamicky 123 nezvladam, dva mi stacej (zatim)

Fender & Bender >>> Gibson GB440 >>> Soundelirium the40.1
0 xLajků:

44

Re: tri prsty? jj libi...

jenichu dik...

Dund.e ... me se na tech trech prstech zacina zamlouvat to, ze se u toho ani nemusim tolik potit smile

"kleste & letlampa forever"
0 xLajků:

45 Naposledy upravil: Hocke (25. 01. 2008 21.04:44)

Re: tri prsty? jj libi...

Je dobrý to umět všemi prsty!!
Stalo se mi kdysi, kdesi - basu na krku, mezi palcem a ukazováčkem cca 100g Fernetu (ve skle) v družném hovoru s někým, když tu náhle od bubeníka paličkama raz, dva, tři, čtyři.
Co teď? Polejt podlahu bych si nedovolil, vypít nebyl čas, a tak levačkou přidušený "A" (nevěděl jsem jako vždy co se hraje) a  zbývajícíma prsty pravačky (2, 3, 4) hrát. Bylo to o to horší, že jsem nesměl hnout zápěstím, abych neutrousil léku. Přemýšlel jsem, co to hrajem a kdy bude třeba stop time, či dlouhej tón, abych dopil a po vzoru carskejch důstojníků praštil prázdnou! skleničkou o podlahu. Dopil, ale nepraštil (a nouze naučila Dalibora housti ((skoro)) všemi prstama). Podobně, pokud nestačíte včas dokouřit, zbývá několik málo prstů (na potvoru těch míň vhodnejch) ke hraní (frajeři to řeší zapíchnutím cigarety mezi kolíky).

0 xLajků:

46

Re: tri prsty? jj libi...

vono to i pak hezky vypadá, takovýhle "lomcování s lomcovákem"

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

47

Re: tri prsty? jj libi...

Aber die ende.

0 xLajků:

48

Re: tri prsty? jj libi...

těší mě, juhuuu

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

49

Re: tri prsty? jj libi...

hoši, to se vám nemůže stát pokud nekouříte a nepijete na pódiu:)

FENDER AM Standard J-Bass RW OWT, Trace Elliot AH250SMX+TE box 1x15, struny Elixir, kabel Planet waves.
0 xLajků:

50

Re: tri prsty? jj libi...

Hmmm sad, jsme v EU, za chvíli už ani v hospodách, tak kde jinde???. Děvčata to mají jednodušší. Ale zpět k 1,2,3,2,1....

0 xLajků:

51

Re: tri prsty? jj libi...

Hocke napsal:

Aber die ende.

lol lol

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

52

Re: tri prsty? jj libi...

Hocke napsal:

ukazováčkem cca 100g Fernetu (ve skle)

teda to uz je dlouho .. decaka panaka uz clovek jen tak nevidi.. uz skoro ani ty puldecaky..samy 4ky .. 4,3,2,1...

Hocke napsal:

Hmmm sad, jsme v EU, za chvíli už ani v hospodách, tak kde jinde???

sad

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

53

Re: tri prsty? jj libi...

bodyremover napsal:

me se na tech trech prstech zacina zamlouvat to, ze se u toho ani nemusim tolik potit smile

hmm mne pride ze se tim prstenim spatne strili oktava zvlasz na g-cku.. to bych tu basu moh zahodit rovnou... myslim u klasickyho basovyho prsteni vid erzo.. ne u toho jendova kytarovyho..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

54

Re: tri prsty? jj libi...

m3 napsal:

mne pride ze se tim prstenim spatne strili oktava zvlasz na g-cku..

Tak to bude spis tvoji technikou, nebo biologickym slozenim tvyho prstu...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

55

Re: tri prsty? jj libi...

Já hraju jenom třema, technikou 321321321321321 už téměř rok a musím říct že spokojenost. Sice takovou rychlost jako sheehan zdaleka ještě nemám, ale časem snad smile. Ale myslím, že i 2 prsty se dá nacvičit brutální rychlost. Třeba budha dickens. Ale každopádně 3 mi to přijde jednodušší. Zkouším i victorovu palec dolů nahoru ukazovák prostředník, ale to je zatím u mě v praxi nepoužitelné.

"dle basu se pozná skladatel"
                                              A.Dvořák
0 xLajků:

56 Naposledy upravil: m3 (27. 01. 2008 01.41:32)

Re: tri prsty? jj libi...

Figi napsal:

Tak to bude spis tvoji technikou, nebo biologickym slozenim tvyho prstu...

no jestli mi zahrajec stejne pohodlne a se stejnym groovem disco kunda sjezd stylem 1,2,3
jako 2ma popripade jednim prstem..tak klobouk dolu ..ale moc tomu neverim..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

57

Re: tri prsty? jj libi...

m3 napsal:

no jestli mi zahrajec stejne pohodlne a se stejnym groovem disco kunda sjezd stylem 1,2,3
jako 2ma popripade jednim prstem..tak klobouk dolu ..ale moc tomu neverim..

Tak to samozrejme ne. To sem nikdy nerekl. Ale hrat treba YMCA musi bejt uplne pohoda a odvazuju si tvrdit, ze nepoznas kerym prstem tu oktavu hraju.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

58

Re: tri prsty? jj libi...

Tyjo jak mu ty prstíky jedou... radost pohledět. A vůbec tenhle typoš má celkem koukatelnej štýl.

http://www.youtube.com/watch?v=4AA7Waj5o4w

Zařazuji do svého plánu na příští pětiletku. smile

MIJ jazz bass, H&K Basskick 200
0 xLajků:

59 Naposledy upravil: Dunde.e (29. 04. 2008 22.19:03)

Re: tri prsty? jj libi...

nelíbí se mi to...struny jen lechtá a levačka škaredá...ale to ten posed....ale je fakt že jak je to nasekané, tak to do sebe něco má...otázka je jestli to chtěl big_smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

60

Re: tri prsty? jj libi...

říká ti něco jméno Francis Rocco Prestia? big_smile levačka škaredá? big_smile To je prestiovskej muting....ten kluk to zahrál téměř přesně jako prestia... je to super..prestiovy linky jsou nejvíc z bílýho groovu.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

61

Re: tri prsty? jj libi...

Třemi prsty se mi hraje celkem pohodlně. Ale na kontrabas. Na baskytaru to využívám minimálně. Ale v sólech hraju hodně palcem a prvním, druhým /teď nepíšu o slapu/. Ani jsem nikoho neviděl ten palec využívat mimo slap /snad Stinga/. Ale určitě tak někdo hraje.

Fender JB, kontrabas Placht&Co. 1876, Ampeg B2. Na to moje hraní......
0 xLajků:

62

Re: tri prsty? jj libi...

například já tak hraju naprosto furt (taky nemyslím slap ani doublethump)

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

63

Re: tri prsty? jj libi...

No výborně... myslel jsem, že jsem nahlavu jen já. Já o těch technikách na bguitar vím pramálo, hraju na to chvíli. Na upright dlouho.

Fender JB, kontrabas Placht&Co. 1876, Ampeg B2. Na to moje hraní......
0 xLajků:

64

Re: tri prsty? jj libi...

bromberg napsal:

Ale v sólech hraju hodně palcem a prvním, druhým /teď nepíšu o slapu/. Ani jsem nikoho neviděl ten palec využívat mimo slap /snad Stinga/. Ale určitě tak někdo hraje.

Takhle hraju taky občas,když střídám hodně tónů nebo lítám na třech strunách,ten zvuk palce jde docela vychytat,takže na strunách zní docela konkrétně. Akorát teda nehraju sóla,ale píčoviny big_smile
Jinak palcem se myslim hraje reagge (někdo tady psal o nějaké publikaci,kde bylo vysvětlený i k tomu palci tlumení hranou ruky - palm mute)

0 xLajků:

65

Re: tri prsty? jj libi...

Ja myslim, ze tak hraje obcas leckdo kdyz hraje hodne harmonicky a akordicky smile Dobry je to treba na bossanovu, kdyz ma clovek zastat kytaru a i jinak, na rozklady a vubec...jak kdo chce smile

CEILIN KAT IZ WATCHIN U MASTERBATE
0 xLajků:

66 Naposledy upravil: bromberg (01. 05. 2008 14.21:19)

Re: tri prsty? jj libi...

Když hraju latinu, tak to hodně využívám. Mně to problémy celkem nečinilo,  mám letitou průpravu z kytary tak to šlo rychle. Je to efektní ale chce to trochu citu.

Fender JB, kontrabas Placht&Co. 1876, Ampeg B2. Na to moje hraní......
0 xLajků:

67

Re: tri prsty? jj libi...

Cetl sem na muzikusu rozhorvor s  Rasťem Uhríkem a ten tam rika ze ,palec, první, druhý a i třetí někdy, hraje dobre Steve Swallow, Bona a hodne Anthony Jackson. Treba tady v tehle pisnicce Jackson http://www.youtube.com/watch?v=bXT07AnkYRE  az po 5 min. Ja to taky nekdy zkousim ale jen sem tam.

"dle basu se pozná skladatel"
                                              A.Dvořák
0 xLajků:

68

Re: tri prsty? jj libi...

hariboss napsal:

Steve Swallow

Ty jo - Swallowa jsem nikdy neviděl hrát ničím jiným než tím svým dřívkem od nanuku (je to měděná tyčka, já vim wink )

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

69 Naposledy upravil: joko (29. 05. 2008 13.08:56)

Re: tri prsty? jj libi...

Tak jsem zase po dlouhé době (teď, když už mám skorem uzavřenej ročník) zase začal cvičit na basu. I hraní třemi prsty a soustředil jsem se na vyrovnanou dynamiku prstů. Hlavně prsteníček dělá problémy. Střídání i-m-r-m-i-m-r-m se mě jeví jako v praxi nepoužitelné, ale na cvičení dobré. Stejně jako třeba i-m-i-m-r-m-r-m. Na hraní stupnicových pasáží je podle mně lepší r-m-i-r-m-i. To jsem cvičil v pomalém tempu - třeba na tónech d, e, f, e, d - tak, že jsem hrál čtyři noty na každém tónu a snažil se akcentovat každou první, nebo dvě noty na každý tón (rovněž s akcenty) a pravidelně jsem střídal r-m-i. Hmmm - je to blaho mít zase čas na svůj koníček big_smile

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

70

Re: tri prsty? jj libi...

Jenich napsal:

321321321321321321321321321321321321321321321

jo takhle se to da a me se to taky zda nejrychlejsi, ale hrozne me plete kdyz to chci hrat druhou rukou obracene....treba C C# D....chtelo by to jeste jeden mozek

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

71

Re: tri prsty? jj libi...

Nevěděl sem,kam to dát a tento thread se mi jevil jako nejvhodnější...našel sem si jedno cvičení,prý tak hrál i Jaco - je to prý dost účelné a dobré.
Začal sem zas po dlouhý době cvičit stupnice s metronomem (různě,i od jinýho tónu na struně atd.),ale doslechl jsem se,že ta efektivita je o dost větší,když se hraje 5 tónů stupnice na 4 doby a každý další cvičení se posune o tón dál ve stupnici. Akorát teda nevím,jak namáčknout 5 tónů do 4 dob.......... nebo sem tak blbej a nedochází mi to?

0 xLajků:

72

Re: tri prsty? jj libi...

Lukáš napsal:

5 tónů do 4 dob

= kvintola (jako triola, ale jiné hodnoty)

Weber basses -> Eden WTX260 -> 2x10'' G-D & 4x8" Hocke
0 xLajků:

73 Naposledy upravil: Lukáš (30. 05. 2008 11.33:44)

Re: tri prsty? jj libi...

pooseek: Moc si mi nepomohl,ale aspoň vím,jak se tenhle problém jmenuje big_smile dík
Spíš by mě zajímalo,jak to jde zahrát s metronomem,kterej tiká na čtyři doby..nebo ho nastavit nějak jinak na ty 4 doby?

0 xLajků:

74

Re: tri prsty? jj libi...

Tak v tom je prave to cviceni - hrat trioly, kvintoly, sextoly, septoly neni na zacatku zadny med (ty trioly mozna smile
Jen si nech at ti tika na ctyri doby, jen je fajn mit zapnute cinkani na tu kazdou ctvrtou smile

CEILIN KAT IZ WATCHIN U MASTERBATE
0 xLajků:

75

Re: tri prsty? jj libi...

Budto si to zkus rozfazovat matematicky, proste jeden ton vychazi na 0.8 doby 1.6 2.4 3.2, nebo si to nejdriv do metronomu jen rikej pusou, az to deleni dostanes trochu do krve. Nekdo pouziva slabiky lo-ko-mo-ti-va, urcite se da i cokoliv jineho. Hlavne si davej bacha aby sis to nezrychlil na sextolu a pak na dobu necekal.

Bands: Two Basses .... a jinak archiv na http://bandzone.cz/zdenekruzicka
0 xLajků:

76

Re: tri prsty? jj libi...

A neni to tak že ten pátej tón zahraješ na první dobu dalšího taktu? I to je docela složitý (na hlavu, ne na prsty)... teda aspoň já nějaký takový cvičení dělal...

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

77

Re: tri prsty? jj libi...

to Fuit: to mi trochu ta slozitost unika, v podstate hrajes v peti ctvrtinach pekne do metronomu, akorat te jednou za cas znervozni ten akcent po ctyrech?

Bands: Two Basses .... a jinak archiv na http://bandzone.cz/zdenekruzicka
0 xLajků:

78

Re: tri prsty? jj libi...

ZdeNor: no v podstatě jak řikáš, mě to přišlo složitý protože sem si to v tý hlavě musel nějak roztahat třeba do 4 taktů kde se to zase sešlo, a do toho hrát třeba část stupnice a posouvat jí po tónech, no na mě to bylo aspoň ze začátku docela složitý:-)

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

79

Re: tri prsty? jj libi...

ZdeNor napsal:

lo-ko-mo-ti-va

Ale né - český muzikant přece říká pů-li-tr-pi-va! wink
Ale zpět k tématu. Cvičit pět ku čtyřem je pro pokročilé zřejmě taky dobré, ale v praxi ti tohle přijde málokdy (a to i mně na hornu v orchestru) a to ještě snad jenom v sólech a ne v basové lince. Jestli totiž původní zadání cvičení nemělo znít takhle: hraj pět tónů ze stupnice a pokaždé posuň nejnižší tón o tón výš. Hraj ve čtvrťových notách s metronomem... ??
A při cvičení různých polyrytmů je vhodné začít nejdřív s těmi jednoduššími a pak to stupňovat - dvě ku třem, tři ku čtyřem, čtyři ku pěti (to už by na zavaření hlavy docela stačilo)...
p.s.: víte jaké jsou frázovací pomůcky na kvintolu v angličtině?
sex-u-a-li-ty ... a na septolu? .... ho-mo-sex-u-a-li-ty big_smile

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

80

Re: tri prsty? jj libi...

joko napsal:

Jestli totiž původní zadání cvičení nemělo znít takhle: hraj pět tónů ze stupnice a pokaždé posuň nejnižší tón o tón výš. Hraj ve čtvrťových notách s metronomem... ??

Možná jo,ale Jaco z toho jako obvykle udělal mašťárnu smile

joko napsal:

A při cvičení různých polyrytmů je vhodné začít nejdřív s těmi jednoduššími a pak to stupňovat - dvě ku třem, tři ku čtyřem, čtyři ku pěti (to už by na zavaření hlavy docela stačilo)...
p.s.: víte jaké jsou frázovací pomůcky na kvintolu v angličtině?
sex-u-a-li-ty ... a na septolu? .... ho-mo-sex-u-a-li-ty big_smile

Myslím si,že to budu zkoušet... možná radši v češtině s těma pívama,to bude stejnej mazec big_smile

0 xLajků:

81

Re: tri prsty? jj libi...

Joko, to je ale dobrá pomůcka :-)

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků: