1

Téma: prsty

moc ''máchám'' prstama,oddaluju je od hmatníku...
můj učitel drží prsty pořád u hmatníku a jen trošku oddalije...

doufám že  teda pochopíte vo co mi go

jó, a to samé dělám i  pravé ruky sad nevíte jak to nějak cvičit?
zkoušel jsem hrát a přitom se snažit ''nemáchat'',ale na to nemám nervy..

...Perkele...
0 xLajků:

2

Re: prsty

já teda učitele nemám a tuhle věc sem nikdy neřešešil a vůbec mi to nevadí, myslím, že to přijde samo, že když budeš při nečem hodně rychle překlapávat prsty že s nima nebudeš tak házet, abys to měl pak daleko

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

3

Re: prsty

Tenhle problém mám,když hraju třeba rock&roll,vypadá to,jak by po hmatníku běhal pavouk.Ale pak si říkám,pokud zahraju to co je třeba,není důvod to měnit.
Většinou si to NEmáchání vyžádá konkrétní písnička,kde si to kvůli rychlosti nemůžeš dovolit a pak to jde samo.
Myslím,že je to taky daný tím,jak držíš basu.
Já jsem hrál 12 let na kytaru,tak sem zvyklej ji držet vysoko a mám kytarovej prstoklad.Když sem zkoušel basu držet hodně nízko,tak to máchání ani nešlo,ale zato se mi blbě hrálo.

Mé poslání je být nenáviděn, srát lidi ze všech sil a být ignorován. Vaše smůla je, že jsem velmi vytrvalej běžec smile
0 xLajků:

4

Re: prsty

Já mel tenhle problem taky, hlavne v leve ruce. Podle me se to samo spravi tezko, chce to pomalu cvicit neco jednoducheho, treba stupnice, sekvence, intervaly atd. a soustredit se na to co delam. Pak to prejde samo i do hry. Je to ale desivej VOPRUZ smile

0 xLajků:

5

Re: prsty

Podle mě to chce cvičit s metronomem a postupně si přidávat, moc pohybu v levý ruce taky asi svědčí o menší koordinaci prstů. Možná by na levou ruku pomohlo cvičení, kterýmu se paradoxně říká "pavouk". Jde o to, že hraješ třeba na struně E a D v jedný poloze (kdy pokryješ prsty levé ruky 4 pražce) a hraješ vždy 1. pražec polohy na E, pak 3. pražec na D, 2. pražev na E, 4. pražec na D, 3. pražec na E, 1. pražec na D, 4. pražec na E a 2. pražec na D a to stále opakuješ. Nevim jestli se to dá takhle pochopit, ale když si vemeš polohu, kdy tvůj levej ukazováček (první prst polohy) na struně E je A (5. pražec), pak hraješ A(e)-A(d)-B(e)-B(d)-H(e)-G(d)-C(e)-Gis(d), takže vlastně nejdřív dvakrát oktávu a pak malý sexty. Zjednodušený cvičení je, že hraješ oktávy "ob-strunu" a postupuješ po půltónech nahoru a dolů, ale místo jednotlivýho posunování hraješ (při posunu po půltónech nahoru) vždy 1.-3.-2.-4. prst levý ruky, pak se o 2 pražce posuneš nahoru a znova to samý, dolu postupuješ 2-4-1-3. Kdyby to někdo nepochopil, tak se nebudu divit, ale líp to nedokážu popsat. wink

Co se týče pravý ruky, tam to samý, metronom a hlavně cvičit přechody přes struny (nejlepší jsou trioly)

MusicMan Stingray, Eden WT-400 Traveler, Aguilar GS112
0 xLajků:

6

Re: prsty

Super! Mně se to fakt blbě popisuje.:)

MusicMan Stingray, Eden WT-400 Traveler, Aguilar GS112
0 xLajků:

7

Re: prsty

Dík wink

...Perkele...
0 xLajků:

8

Re: prsty

ahoj mam dotaz
je hodne dulezity hrat vsema 3 prstama?

0 xLajků:

9

Re: prsty

JV napsal:

A(e)-A(d)-B(e)-B(d)-H(e)-G(d)-C(e)-Gis(d),

Pokud je myšleno každý prst jeden pražec (neměnné) a zároveň mít nehrající prsty připláclé na hmatníku, pak poslední část C(e)-Gis(d) je dobrý masakr. Dáte to někdo? Já jedině, když Gis(d) nemačkám bříškem prostředníku, ale středem prstu - něco jako baré. http://ulozna.soulslavers.com/soubory/erza-100408-175401-p4090006.jpg

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Dunde.e (10. 04. 2008 18.11:48)

Re: prsty

divné cvičení....no nemáchání se dá odnaučit tím že ten pohyb fakt omezíš uplně, takže uplně pomalu hrát nehrající struny (tj použití minimální síly, tehdy můžeš kontrolovat vše a naučit se to)....ať už to cvičení je jakékoliv např hraní prstu 123432123432 pak třeba tercie, kvarty..., vyjet si chromatiku po celém kru nahoru i dolů atd .
A to vše za předpokladu že jste buzíc (jak tu kdosi kdesi napsal) a máte baskytaru dostatečně vysoko aby se na ní dalo pohodlně hrát, nejlépe levačkou i pravačkou zároveň.

Jo a s metronomem smile

A Eržo, když sis lakovala nehty tak sis trochu upila ne big_smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

11

Re: prsty

To je hooodne divny cviceni. Nak nechapu na co je zamereny... a zahrat C na Ecku (8) a Gis na Dcku (6) je prece uplne fpoho, ne?

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

12

Re: prsty

Člověk si to musí přizpůsobit velikosti své ruky, ale obecně se říká, že od 3 polohy by to melo pro trenovanou ruku zvladnutelne (myslim jako co prst to poloha).

live: Fender Deluxe Active Jazz Bass MIM, Aguilar GS 112, Ampeg PF-350, Mono M80
home: M-Audio Fast Track, M-Audio Oxygen 49, Cubase 5
0 xLajků:

13

Re: prsty

Figi napsal:

To je hooodne divny cviceni. Nak nechapu na co je zamereny... a zahrat C na Ecku (8) a Gis na Dcku (6) je prece uplne fpoho, ne?

když nechám malíček, jak je na C a dám prostředníček bříškem prstu na Gis (D6), tak neudržím ostatní prsty na hmatniku

Callas napsal:

Člověk si to musí přizpůsobit velikosti své ruky, ale obecně se říká, že od 3 polohy by to melo pro trenovanou ruku zvladnutelne (myslim jako co prst to poloha).

tak to mně docela baví tu malou tlapku trápit i na nejdelších pražcích wink  asi big_smile časem pořídím delší menzuru

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

14 Naposledy upravil: way (10. 04. 2008 22.36:46)

Re: prsty

Já tam ten prostředníček nacpu, ale s delšim nehtem bych to asi nezmáčkla.

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/way-100408-232836-p1010468.jpg

Fender Jazz Bass Special MIJ mid 80's - SD Bassline SPB-2, STK-J2b
0 xLajků:

15

Re: prsty

Mno já máchám jaxwině a je to teď problém lol musim teď hrát rychle a samože i přesně, ale de to blbě. Normální rokec je v poho. Předtím jsem to neřešil. Teď se dokonce (kůli tý rychlosti) snažím hrát i trsadlem a jelikož jsem nezačínal hrát jako kytarák, tak je to problém #2. Jinak levačka v poho, když něco nejde přes prsty, tak to mi to de nacvičit líp, než ta pracka pravá lol

0 xLajků:

16

Re: prsty

Mno ty prsty tam takle taky nacpu, a dokonce to i zní, ale vyfotit se bych takle nedokázal lol a taky si budu muset ty nehty vostříhat. Tj lol #2 ... Nejradši bych, aby mi vůbec nerostly, sotva třetí den už to zase zní jak třema trsátkama big_smile Tj lol #3 ... BTW .. jak komu rostou nehty a paznechty rychle .. me se zdá, že ty moje úplně moc ... někde sem slyšel, že se americký kontinent vzdaluje od evropy rychlostí růstu nehtů a pokud by se to měřilo podle těch mojich, už by se dalo 1000 let přecházet z USA přes Japonsko do Ruska suchou nohou lol (#4) big_smile

0 xLajků:

17

Re: prsty

Erža napsal:

neudržím ostatní prsty na hmatniku

Dyt to snad neni nutny...

Treba takovy ska hraju, jak mi poradil m3: Treba C-Dur:
na Ecku Cecko (8) malickem
na Acku Ecko (7) prstenickem
na Decku Gecko (5) ukazovakem
na Gecku Cecko (5) ukazovakem
A to bud rozlozene, nebo najednou a je to fpoho. Nahoru i dolu.

A pokud chces i na prostrednik, taxe osvedcilo (treba A-Moll):
na Ecku Acko (5) malickem
na Acku Cecko (3) prostrednickem
na Decku Ecko (2) ukazovakem
na Gecku Acko (2) ukazovakem
To samy. Rozlozene, nebo dokupy.

A rozhodne sem si nevsim, ze bych pritom mel zaroven vsechny prsty na hmatniku (ani dyz to hraju najednou).

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

18

Re: prsty

way napsal:

Já tam ten prostředníček nacpu, ale s delšim nehtem bych to asi nezmáčkla.

No, nacpat to tam taky nějak jako nacpu, ale pohodlné to zrovna není. Ty bys to takhle zvládla třeba během skladby? Jinak, hezký povlečení ;-)
Zajímalo by mně, jestli by to někdo hrál tím položený prostředníčkem, jak je v př.č.11.

Figi napsal:

Dyt to snad neni nutny...

trochu to při cvičení přeháním, ale pomáhá mi to to v těch prstech trochu "zautomatizovat", zvyknout je, ať se pak při hraní držej hmatníku. Dost mi přeznívají struny, na kerých nehraju. Večer zkusim, jak mi pujde to kubíkovo cviko.

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

19

Re: prsty

Hodně důležitý je mít uvolněný zápěstí a správně usazený palec - doporučil bych hrát hodně pomalu stupnice s tím že na každý následující tón se příslušný prst směřuje  už dopředu a ne až v momentě kdy tam ten tón mám zahrát - zahraju prostředníkem C na A struně a malíček už bude připravený nad D na A struně - zahraju D a ukazovák už bude připravený nad E na D struně -atd.. jde to zkoušet prakticky na každém groovu -  když tohle dělá člověk hoooodně pomalu tak si člověk zlepší a zpřesní rychlost levačky - myslím že se tomu říká "economy of motion"

0 xLajků:

20

Re: prsty

Erža napsal:

Dost mi přeznívají struny, na kerých nehraju. Večer zkusim, jak mi pujde to kubíkovo cviko.

Ja tlumim 75% pravackou.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

21

Re: prsty

Ausländer
tak to já tak 5% oběma wink

to Ausländer : myslíš mít je už přímo položené bříškem na struně a tlumit ji tím? mně teď spíš šlo o ty prsty, kerý dohrajou, tak mi "odskočí" od hmatníku. Je dobré se na to zaměřovat při každém cvičení. Ono se to časem poddá.

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

22

Re: prsty

Erža napsal:

myslíš mít je už přímo položené bříškem na struně a tlumit ji tím?

to ne, spíš ten prst mít připravený těsně nad tím tónem který bude následovat - je to takové procvičování nezávislosti prstů - pro tebe třeba kvůli tomu odskakování prstů po zahraném tónu by bylo dobré, kdybys držela např tón A na E struně ukazovákem Bb, H, C hrála zbývajícími prsty (prostředník, prsteník, malíček) ale ten ukazovák by stále držel A tón - pak bys šla na další strunu kde bys pořád držela A na éčku ukazovákem ale zbývající prsty by hrály Dis, E, F - a pak zase na další strunu - v podstatě jde o to že ti jeden z prstů zůstává na jednom tónu a zbývající jsou v dané poloze po strunách a zpět - pak se akorát vymění prst držící ten tón na éčku - takže prostředník bude držet třeba Bb... máš pravdu že se to časem podá!!!

0 xLajků:

23 Naposledy upravil: Lukáš (11. 04. 2008 11.41:29)

Re: prsty

Dříve sem máchal všema prstama...asi sem nevěděl,že to jde s menším pohybem a mnohem snadněji.
Nečetl sem všechny předcházející příspěvky,snad jen přidám,že držet všechny prsty položené na pražcích za sebou se snažím v poslední době u každého hraného tónu - je to fakt masakr,když jste do týhle doby hráli (i třeba všema prstama),ale nedrželi jste je na každém pražci. Má to dost výhod,dá se tím zahrát fakt hodně rychle tónů za sebou v té jedné poloze ruky,co jsem viděl bezpražce,tak je to podle mě o dost lepší s tím hrát.
Ale jak kde - v některejch linkách to jde lépe,někde hůře.
Jak jsem koukal na obrázky,tak je dost dobrý naučit se tzv. kladívkový způsob mačkání pražců..i když takový barré je dost dobře použitelný,akorát mě to dost štve s dohmatem,protože barré na strunách D a G v oktávě neudržím malíčkem sad
První polohu udržet (1.-4. pražec) byl pro mě velkej problém,ale jde to postupným tréninkem dopilovat k lepšímu - dost ale u toho bolí ruka a křeče jsou samořejmostí..
Jasný je,že lze vymyslet různý cvičení,na kterým si člověk bez dlouhodobýho trénování namlátí hlavu.

0 xLajků:

24

Re: prsty

Lukáš napsal:

křeče jsou samořejmostí..

základem je zachovat co nejpřirozeněji pohyb ruky, jasně že bez trochu rozcvičení a s tím spojeným bolením ruky to nejde, ale bacha na to!

0 xLajků:

25

Re: prsty

ja hejbu jenom malickem a to o prevazne jenom mezi A  D a E na poloze ob prazec te kde se vyvaluje ukazovak  na ecku a kreje i A .. disco .. disco... big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

26

Re: prsty

WAY - co to máš za černý strunky? 8-o

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

27

Re: prsty

joko napsal:

WAY - co to máš za černý strunky? 8-o

Tipuju DR black beauties

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

28

Re: prsty

Nemuze to bejt Warwick Black Label?

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

29

Re: prsty

Ausländer napsal:

pro tebe třeba kvůli tomu odskakování prstů po zahraném tónu by bylo dobré, kdybys držela např tón A na E struně ukazovákem Bb, H, C hrála zbývajícími prsty (prostředník, prsteník, malíček) ale ten ukazovák by stále držel A tón

Dělám něco podobného např.:

G(E3-m) - B(A2-a)
G(E3-m) - C(A3-i)
G(E3-m) - D(A5-l)
G(E3-m) - G(D5-l)

Takový pavouk, kerý stejným způsobem opakuju od A(E5), od C(A3) a od D(A5) a furt dokola (i - ukazovák, m - prostředník, a - prsteník, l - malík). Snažím se ukazovák na struně odlehčit, ale stále nechat na struně zlehka položený. Ostatní prsty ale jdou trochu mimo kontrolu.

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

30

Re: prsty

Erža napsal:

Ostatní prsty ale jdou trochu mimo kontrolu

hlavně se to snaž cvičit v co nejpomalejším tempu, pak to půjde samo

0 xLajků:

31

Re: prsty

jestli vám to svičení ala "trč prst srz krk" nejde, tak na to zkuste jít přes nějaké jiné cviko. Teřba si můžete zkoušet udržet prsty na svém místě v první poloze lehce pomačkat 1234 a nazpět stylem že držíte nejdříve 1  pak  1+2   pak  1+2+3  pak 1+2+3+4   a pak zase odděláváte.....zkuste ty prsty dát fakt uplně přesně tesně vedle linek, pak ruku uvolněte protřepejte, dejte třeba i jiné cvičení a pak znovu, myslím že v křeči se to dá cvičit a dle mě je to zbytečné

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

32

Re: prsty

naprosty souhlas

jj, taky lezu ze struny na strunu postupne kazdym prstem. A nejlepe jeste bez drnkani, tim si prsty na levacce jeste posiluju, snazej se pak o lepsi uhoz.

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

33 Naposledy upravil: way (11. 04. 2008 16.24:44)

Re: prsty

joko napsal:

WAY - co to máš za černý strunky? 8-o

Spider to trefil přesně. Jsou to déerka.

Erža napsal:

No, nacpat to tam taky nějak jako nacpu, ale pohodlné to zrovna není. Ty bys to takhle zvládla třeba během skladby? Jinak, hezký povlečení ;-)

No, když to hraju na pádlo, kde mám .40 s nízkym dohmatem, tak mi to nepohodlný nepřijde. Na fendru, kde mám .45 a kilometrovej dohmat to pohodlný neni, ale to je prostě tim, že mám slabý prsty a na ty .45 jsem si je ještě nevycvičila a k seřízení jsem se taky furt nedostala. Každopádně nepohodlný mi přijde mačkat v půlce prstu smile

Já tohle moc neřešim. Pro mě je důležitý, abych zahrála to, co zrovna potřebuju (v rámci mých možností, samozřejmě). A jestli toho docílim s prstama nalepenýma na hmatníku nebo lítajícíma v prostoru je pro mě druhořadý. Vlastně jsem si až včera na zkoušce všimla, že už jsou blíž k hmatníku, aniž bych se na to soustředila, protože jsem je záměrně odtahovala, aby kytarista viděl, co hraju. Takže ono to jde postupem času, aniž by se na to člověk nějak zvlášť zaměřoval (moje zkušenost). Když hraju něco rychlýho, tak ani nestihnou utéct daleko smile Myslím, že u mě je to problém síly a uvolněnosti. Po pár hodinách hraní už mi odlítávaj víc, protože mám unavený prsty a tomu mačkajícímu se snažim vypomoct celou rukou big_smile

Díky za pochvalu povlečení. Miluju satén smile

Fender Jazz Bass Special MIJ mid 80's - SD Bassline SPB-2, STK-J2b
0 xLajků:

34 Naposledy upravil: Lukáš (11. 04. 2008 16.41:49)

Re: prsty

way napsal:

Takže ono to jde postupem času, aniž by se na to člověk nějak zvlášť zaměřoval (moje zkušenost)

Přesně tak..moje slova.

way napsal:

Myslím, že u mě je to problém síly a uvolněnosti. Po pár hodinách hraní už mi odlítávaj víc, protože mám unavený prsty a tomu mačkajícímu se snažim vypomoct celou rukou

Myslim si,že v tomhle je právě to držení celý polohy dobrý - že pak vlastně tlačíš celou váhou a ne jenom tím malíčkem...vzpomínám si,že tak po třech hodinách rychlejšího hraní  sem třeba věci typu Black Night od Deep Purple (kde se lítá ob pražec 3-5 atd.) hrál celou rukou automaticky,protože se to jinak uhmátnout nedalo

0 xLajků:

35

Re: prsty

way napsal:

Takže ono to jde postupem času, aniž by se na to člověk nějak zvlášť zaměřoval (moje zkušenost).

jak dlouho hraješ?

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

36

Re: prsty

Cca od března 07. Ale do hraní to má daleko big_smile Prsty na hmatníku přilepený nemám, pokuď se na to nesoustředim, ale ani nelítaj bůh ví kde. Jsou kus nad hmatníkem. Ale ty jsi poctivější, takže to určitě zvládneš rychleji. Já jsem hroznej lempl smile

Fender Jazz Bass Special MIJ mid 80's - SD Bassline SPB-2, STK-J2b
0 xLajků:

37

Re: prsty

big_smile nárazově. Spíš chcu někerý věci urychlit. Jednu dobu jsem si na některé prsty dělal dlahy ze špachtlí od nanuků, bo se mi křečovitě kroutily - no, už se nekroutěj wink

Ausländer napsal:

...kdybys držela např tón A na E struně ukazovákem Bb, H, C hrála zbývajícími prsty (prostředník, prsteník, malíček) ale ten ukazovák by stále držel A tón - pak bys šla na další strunu kde bys pořád držela A na éčku ukazovákem ale zbývající prsty by hrály Dis, E, F - a pak zase na další strunu...

jj, podobny veci delam, nejvic to potřebuje prsteník...to je snad nejblbější prst - třeba, když máš všecky 4prsty na Ečku, jak popisuješ a pak s ním střídavě mačkal H na éčku a E na áčku

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

38

Re: prsty

Heh, mě učitel přilepil prsty k hmatníku průhlednou lepenkou lol Taky mám největší problém s prsteníčkem.

Fender Jazz Bass Special MIJ mid 80's - SD Bassline SPB-2, STK-J2b
0 xLajků:

39

Re: prsty

ty voe, co to bylo za lepenku? yikes tož taku sem v životě neviděla wink, ja si ty nanuky lepila elektrikařskou izolačkou

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

40

Re: prsty

taková ta klasická, co se používá v práci...

Fender Jazz Bass Special MIJ mid 80's - SD Bassline SPB-2, STK-J2b
0 xLajků:

41

Re: prsty

Myslim si,že tohle držení prstů přijde časem, Hraju asi tři roky a přišlo to tak před půlrokem...při pravidelným hraním.
Takže stačí vlastně jenom čekat big_smile

0 xLajků:

42

Re: prsty

to mne nekdy prekvapuje kdyz vidim naky fotky pripadne videa z nasich koncertu ze mam docela takoveou tu skolometskou pozici levacky ..a pritom sem to nikdy nejak necvicil... ale asi je to tak prirozeny ..kdyz ma clovek minidohmat a basa mu nepada na hlavu..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

43

Re: prsty

STOP offtopic !

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků: