Téma: Struny FENDER Super Bass 8250M a 8250-5M
Struny FENDER Super Bass 8250-5M (psáno 4.10.2010)
Země původu: Mexiko (USA materiály) - EDIT: dnes se již vyrábí kompletně v USA
Cena: 610,- Kč
Popis
Jedná se o ocelové poniklované struny na pětistrunnou baskytaru s kulatým jádrem. Struny mají tloušťky .045" - .065" - .085" - .110"tw - .130"tw. Zkratka "tw" u označení tloušťky struny znamená "taperwound", tedy zúžení strun na jejich konci v místě styku s kobylkou, což by mělo u silnějších strun, kde je tato technologie použita, vést k lepšímu chvění a tím i k lepší srozumitelnosti, a věřte, že na tom opravdu asi něco bude. Na druhém konci jsou struny omotány barevným (v tomto případě bleděmodrým) vláknovým omotem pro zabránění poškození hran kolíčků ladících strojků. Jelikož jsou to struny s použitím technologie taperwound, je nutno při předchozím použití strun bez této technologie u strun H a E zvýšit kameny kobylky pro vyrovnání úbytku průměru struny v místě styku s kobylkou.
Pro zajímavost uvádím na následujícím obrázku porovnání taperingu mezi strunami Fender a Warwick.
Zvuk a životnost
Přestože je mi jasné, že každému sedí něco jiného, každému se líbí jiný zvuk, a že samotný zvuk strun je bezprostředně spjat se samotným nástrojem a jeho kvalitou, lze o těchto strunách říct, že i po delší době mají příjemný téměř klavírní zvuk. Charakter strun je středně agresivní, čímž myslím, že není tak měkký a sametový jako u strun s čistě niklovým opředením, ale ani tak kovově cinkavý jako u kompletně ocelových strun. Niklový povlak na jinak ocelovém opředení dodává strunám příjemnost a hladkost na omak.
Hodnocení
Struny vyšší třídy za střední cenu, výborného čitelného zvuku s technologií taperwound pro větší srozumitelnost na silnějších strunách. Těmito strunami Fender vybavuje standardně všechny baskytary jdoucí z výroby.
Struny FENDER Super Bass 8250M
Současná cena čtyřstrunné verze je 440,- Kč a vyrábí se už kompletně v USA (dříve Mexiko).
Aktuální obal vypadá následovně:
Je to papírová krabice, uvnitř jsou struny zataveny v igelitovém sáčku, takže jsou chráněny před atmosférickými vlivy. Struny již nemají modré bavlněné (hedvábné či jaké) opředení na koncích, ale zato jednotlivé struny jsou odlišeny barevnými válečky. Struny se vyrábí v USA, ale už ne ve fabrice Fenderu, ale dělá je pro ně snad údajně D'Addario. Změnilo se toho víc. Jádro už není kulaté, ale hexagonální, i technologie opřádání je jiná, zvuk je dobrý, ale trochu jiný než dřív, už je spíš asi nechci.
Struny FENDER Super Bass 8250-5M (psáno 10.6.2025)
Snad po deseti letech od doby, kdy jsem je měl naposledy, jsem si jen tak pro test koupil kdysi mé oblíbené struny Fender Super Bass 8250-5M. Cena 666 korun satanských, ééé, tedy českých, což je dneska cena fakt nízká. Poniklovaná ocel, tloušťky 45-65-85-110tw-130tw (ono označení tw znamená taperwound, tedy zúžení na kobylce u struny E a H). Obal už je třetí generace, s musím říct, že tozhodně nejošklivější, ale obal se na basu nenatahuje, takže irelevantní. Struny jsou umístěny v zataveném pytlíku s ochranou atmosférou, která ještě ve fabrice okamžitě po zabalení díky propíchnutí pytlíku strunou unikla.
Kdysi se struny vyráběly v ve fabrice Fenderu v Mexiku a byly naprosto parádní, měly kulaté jádro, dnes je šestihranné, kdysi i první vnitřní vrstva omotu byla daleko tenčím drátem než vnější, nyní je to všechno jedním drátem, a dnes se struny dělají v USA, pravděpodobně ve fabrice D'Addario.
Zvuk je výborný, a celkem i vydrží, po dvou měsících lehoulince zavadlo Ečko, sundával jsem je po třech měsísích, ale ještě šly do šuplíku pro nouzové použití, protože stále jsou v hratelném stavu. Nikové Sadowsky Blue Label jsou lepší a hlavně trvanlivější, ale rád jsem tyhle Fendery zase po letech zkusil. Výsledkem je zjištění, že je to poměrně slušná a levná alternativa, nicméně zamačkávám slzu po první mexické verzi, ta byla naprosto boží.